κάπου εδώ πέφτει η αυλαία κ αρχίζουμε να βαθαινουμε...

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

κάπου εδώ πέφτει η αυλαία κ αρχίζουμε να βαθαινουμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Παρ 31 Ιαν 2020, 21:02

Το τελευταίο ψάρεμα του Ιανουαρίου κ τελευταίο όσο αφορά τα λαβράκια για φέτος.Αν και η μέρα δεν προβλεπόταν για λαβράκια , (λιακάδα ,μπουνάτσα κτλ ) εγώ ήθελα να πάω κ πήγα... :Δ
Ξυπνητήρι πολύ πρωί κ κάπου εκεί αρχίζει η μάχη ,το δίλημμα του πέσε ξανά για ύπνο ,που θα πας τώρα ... και του πήγαινε για βουτιά...Να μην τα πολύ λέω 07:30 η ώρα περίπου ήμουν στο νερό.Η πρώτη κ πιο δύσκολη μάχη κερδήθηκε :duel:
Η διαύγεια των νερών αναμενόμενη... πρόδιδαν την θέση μου σε κάθε επιπόλαιο(χωρίς καλή κάλυψη) καρτέρι...Η απουσία ψαριών φανερή ... Σε κάθε άκαρπο καρτέρι μια φράση ερχόταν στο μυαλό - "δεν καθόσουν σπιτάκι σου..."
Να μην τα πολύ λέω κατάφερα κ πήρα 3 ψάρια...
Στον γυρισμό σκεφτόμουν το μπουλινγκ που θα μου κάνατε ξανά αν χτυπούσα κ άλλα ψάρια κ γελούσα !!!
Σπίτι, η ιεροτελεστία/μαρτύριο πλύσιμο εξοπλισμού και ανάμεικτα συναισθήματα όταν έφτασε η ώρα να αδειασω το γιλέκο πλάτης με τα βάρη ....Τέλος το σύρσιμο στις φικιάδες ,τέλος το ψάρεμα στην θολούρα...
Το βιντεακι που ανέβασα έχει κάποιες αστοχίες (οχι απο το σημερινό ψάρεμα) κ ειδικά η δεύτερη με έκανε να βάλω στην άκρη για φέτος το ρολλερ μου.Η ψυχολογία είναι πολύ βασική... αν πριν ρίξεις σκεφτείς ¨μην αστοχήσω ,έχεις ήδη αστοχήσει...Κ αν αστοχήσεις σε εύκολο ψάρι, μετά κλάψτα...
Το όπλο που το αντικατεστησα είναι ένα 100ρι με ανάποδο μηχανισμό(110 μήκος όπλισης) κ ένα 17.5 ρι μαλακό. Το βολεύτηκα πολύ, πραγματοποιώ βολές μέσα στα μούτρα των ψαριού, βολές που με ανεβάζουν πολύ ψυχολογικά .Δοκιμάστε το ...
Καλές αναδύσεις σε όλους .
phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Re: κάπου εδώ πέφτει η αυλαία κ αρχίζουμε να βαθαινουμε...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Παρ 31 Ιαν 2020, 23:29

Το χειμώνα η μεγαλύτερη επιτυχία είναι να αφήσουμε τη ζεστασιά του κρεβατιού !
Πιστεύω είναι φοβερό αυτό που κάνουμε στο χόμπι μας :mrgreen:

Τώρα για το βίντεο, μιας και ψαρεύω και εγώ σε αρκετά καθαρά νερά , αυτεσ Οι βολές και τα κεφαλωματα είναι σκέτος οργασμος :hello:

Βλέπεις όλη τη κίνηση του ψαριού , διακρίνεις τη συμπεριφορά του και ζεις οοοοολη τη διαδικασία βουτιά , καρτέρι , εικόνες , προσέγγιση , βολή , αποτέλεσμα!!

Ωραίος Ηλια !! :hello:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Παρ 31 Ιαν 2020, 23:31

Το πρωινό δύσκολο, πάντα κ μενα με τρώει να γυρίσω πλευρό :D . Το βίντεο πολύ ωραίο και τα νερά πολύ καθαρά! Όσο για τα όπλα, το ρολερ θα σου δώσει ότι δε σου δίνει το μονολαστιχο και τούμπαλιν. Εγώ το βασικό πρόβλημα που αντιμετώπισα με 100αρι μονολαστιχο και ανάποδο ήταν σε μακρινές-οριακές βολές μου φαινόταν αργό, οι σαργοι είχαν εκσφενδονιστεί μέχρι να φτάσει η βέργα . Βέβαια η απλότητα και η σιγουριά σε πιο κοντινές βολές δε συγκρίνεται :hello:. Καλές αναδυσεις!
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Σάβ 01 Φεβ 2020, 08:37

Μάγκας αυτή τη φορά. Αντε εύχομαι κάποια στιγμή να προοδεύσεις κι άλλο. Να πηγαίνεις στη θάλασσα και να μη τουφεκας ούτε ένα. Να τα βίντεοσκοπεις και να φεύγεις.. :lol:

Γράφοντας και το κείμενο μας έβαλες στην οπτική σου γωνία έστω λίγο και μας δίνεις την ευκαιρία να σε γνωρίσουμε καλύτερα. Βλέποντάς σε και στο βίντεο φαίνεσαι συμπαθέστατος τυπος.

Μπράβο μαν

Αντε καλές (βαθιές) βουτιές φίλε :good:

ΥΓ πολύ ωραία ψάρια πάλι!
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Σάβ 01 Φεβ 2020, 08:44

πολύ ωραίο και αυτό το βίντεο Ρόμποκοπ!

η αστοχία στο 0.25 επική, εμένα μου θύμισες :)

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 01 Φεβ 2020, 09:04

:good:

Ομορφο Βίντεο, καθαρές Εικόνες κι εκλεκτά Ψάρια...

Και στα Ρηχά, αλλά και στα Βαθιά,
μέσα στη Θάλασσα είσαι πολύ Δυνατός,
και το ξέρεις...!!!

Πάντα Επιτυχίες Ηλία...
Να είσαι πάντα καλά...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Σάβ 01 Φεβ 2020, 11:44

robocop000 έγραψε: Το βιντεακι που ανέβασα έχει κάποιες αστοχίες (οχι απο το σημερινό ψάρεμα) κ ειδικά η δεύτερη με έκανε να βάλω στην άκρη για φέτος το ρολλερ μου.Η ψυχολογία είναι πολύ βασική... αν πριν ρίξεις σκεφτείς ¨μην αστοχήσω ,έχεις ήδη αστοχήσει...Κ αν αστοχήσεις σε εύκολο ψάρι, μετά κλάψτα...
Σοφά λόγια!!!

Πολύ ωραίο βίντεο και η αστοχία με το ρόλλερ μοναδικό πλάνο. =D> =D>

Τελικά το ρόλλερ έχει πιο αργή εκτόνωση ή πέτυχες σε λαβράκι που τα είχε 500; ](*,) ](*,) Πάντως και το σημάδι ηταν καλό και η πορεία της βέργας που έφυγε απο το ρόλλερ ήταν σωστή

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Σάβ 01 Φεβ 2020, 11:45

Ωραίο βίντεο! Στη 2η βολή απόρησα ομολογώ... :blackeye:

konstantin88

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από konstantin88 » Σάβ 01 Φεβ 2020, 11:54

Ωραίος. Στη δευτερη βολη με το ρολλερ, αυτο που συνέβη ειναι οτι εσυ σημαδεψες σωστα μπροστα απ το ψαρι, αλλα εκεινο ειχε ηδη επιβραδυνει την κινηση του,με αποτέλεσμα να του ξυσει η βεργα τη μουρη. Ειμαι σιγουρος πως εφαγε γερο χαστουκι απ τη βεργα!

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Σάβ 01 Φεβ 2020, 12:57

mojo έγραψε:Μάγκας αυτή τη φορά. Αντε εύχομαι κάποια στιγμή να προοδεύσεις κι άλλο. Να πηγαίνεις στη θάλασσα και να μη τουφεκας ούτε ένα. Να τα βίντεοσκοπεις και να φεύγεις..

Γράφοντας και το κείμενο μας έβαλες στην οπτική σου γωνία έστω λίγο και μας δίνεις την ευκαιρία να σε γνωρίσουμε καλύτερα. Βλέποντάς σε και στο βίντεο φαίνεσαι συμπαθέστατος τυπος.

Μπράβο μαν

Αντε καλές (βαθιές) βουτιές φίλε

2 μπύρες στο παληκάρι με το καρέ μαλί.. :mrgreen: :mrgreen:

Ηλία, με τσάκισες.. ](*,)

Η αδυναμία μου ειναι το λαβράκι στα καθαρά, και το συγκεκριμένο ψάρεμα ειναι το 100% αυτου που εχω στο μυαλό μου. :hello:
Σας ευχομαι να σας δινουν παντα τετοιες εικόνες (αντε και ψάρια :mrgreen: ) τα κομμάτια σας.
Να ξερεις πως ειστε πολύ τυχεροι, και μην το υποτιμας καθόλου αυτο.
Εγω στη σεζον αν πάρω 5 τετοια ψάρια ειμαι ευχαριστημένος (και θεωρω τον εαυτο μου καλο :scratch: )

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 01 Φεβ 2020, 15:20

Ωραία πλάνα. Δε φταίει το λορρερ!!! Το λαβράκι ήταν αρσενικό :lol:

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Σάβ 01 Φεβ 2020, 16:30

τρια μικρά λαβράκια..? :shock:
τί ναι αυτά τώρα...
έλα άστα σάπια...
"Ηλία ρίχτο'' :grin:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 01 Φεβ 2020, 16:50

Ωραία τα ψάρια και οι βολές. Τα καθαρά νερά έχουν πάντα αυξημένο συντελεστή δυσκολίας αλλά ο...παλιός θα τη βρεί την άκρη :mrgreen:
Όσο για την ΄΄σιγουριά΄΄ για το όπλο μας, αν και πολλές φορές είναι και υποκειμενική,πάντα είναι καθοριστική. Μας δυσκολεύει και το γεγονός οτι έχουμε πολλα όπλα που τα εναλλάσσουμε με αποτέλεσμα κανένα να μην γίνεται η ΄΄απολυτη προέκταση του χεριού μας΄΄.
Παλιότερα που είχαμε ένα Ράγιο ( :lol: καλά ντε, ή ένα άλλο τουφέκι σχεδόν τόσο καλό :grin: ), και ψαρεύαμε ρηχά βαθιά τα πάντα όλα με αυτό, όλα γίνονταν ενστικτωδώς, αυτομάτως και με εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα... Κάνω λάθος; :tease:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Σάβ 01 Φεβ 2020, 17:49

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:Ωραία τα ψάρια και οι βολές. Τα καθαρά νερά έχουν πάντα αυξημένο συντελεστή δυσκολίας αλλά ο...παλιός θα τη βρεί την άκρη :mrgreen:
Όσο για την ΄΄σιγουριά΄΄ για το όπλο μας, αν και πολλές φορές είναι και υποκειμενική,πάντα είναι καθοριστική. Μας δυσκολεύει και το γεγονός οτι έχουμε πολλα όπλα που τα εναλλάσσουμε με αποτέλεσμα κανένα να μην γίνεται η ΄΄απολυτη προέκταση του χεριού μας΄΄.
Παλιότερα που είχαμε ένα Ράγιο ( :lol: καλά ντε, ή ένα άλλο τουφέκι σχεδόν τόσο καλό :grin: ), και ψαρεύαμε ρηχά βαθιά τα πάντα όλα με αυτό, όλα γίνονταν ενστικτωδώς, αυτομάτως και με εντυπωσιακή αποτελεσματικότητα... Κάνω λάθος; :tease:
Ισχύει , υπερκαταναλωτισμός ...
Psarogiatros έγραψε:Ωραία πλάνα. Δε φταίει το λορρερ!!! Το λαβράκι ήταν αρσενικό :lol:
:banned:
Την δεύτερη αστοχία παίζει να την είδα 30 φορές...να δω τι έγινε... Σημαδευα από την οθόνη να δω αν σημαδευα καλά... μπήκε η γυναίκα στο δωμάτιο με βλέπει κολλημένο στην οθόνη... Άντε να της εξηγήσω τι κάνω...

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 01 Φεβ 2020, 18:08

mojo έγραψε:Μάγκας αυτή τη φορά. Αντε εύχομαι κάποια στιγμή να προοδεύσεις κι άλλο. Να πηγαίνεις στη θάλασσα και να μη τουφεκας ούτε ένα. Να τα βίντεοσκοπεις και να φεύγεις.. :lol:

Μπράβο μαν

Αντε καλές (βαθιές) βουτιές φίλε :good:

Πριτς, τι μας λες; Να πηγαίνουμε στη θαλασσα να τραβάμε βίντεο σαν τον Κοκκινακη; τι άλλο θα μας πεις μετά, να αρχίσουμε γιόγκα μήπως;

Όσον αφορά στα άλλα που λες, συμφωνώ, ο ρομποκοπ φάνηκε ωραίος τύπος στο βίντεο, το οποίο καραγουσταρησα άμα λάχει ναούμε!

Ρομποκοπ, συμφωνώ για το 100αρι φίλος! :hello:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”