Λαυρακοανασκόπηση Robocop (video)

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Re: Λαυρακοανασκόπηση Robocop (video)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 15:32

Δεν έχω πρόθεση να μαλώσω κ δέχομαι την κρητική αρκεί να μην υποβόσκει κάτι άλλο... Όσοι εδώ κάνετε ψαροτούφεκο κ είστε σε ένα Α επίπεδο σίγουρα έχετε κάνει ψαριες που υπερέβαιναν τα 5 κιλά ανά άτομο... Το ότι δεν τις δημοσιεύσατε ολόκληρες , δείχνει ότι είστε έξυπνοι αλλά όχι φυσικά αυτοί που θα με δείξετε με το δάχτυλο... Για τούς ρομαντικούς ψαροτουφεκάδες της παρέας θα ζητήσω απλά συγνώμη για την αναστάτωση κ θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον στις φωτό που θα ανεβάζω .
Θα δεχομουν σχόλια τύπου Ηλία κατέβασε τις φωτό γιατί προκαλούν κάποιους κτλ όπως πολύ όμορφα μου έγραψε ο διαχειριστής σε μήνυμα αλλά σίγουρα οχι τύπου δεν αλλάζουν οι άνθρωποι , πάγκοι κ μανάβηδες , λαυράκια μισοκιλο κτλ... Αυτά δεν είναι σχόλια για να γίνει αρχή για μια υγιή συζήτηση ...
Πρίν 3 χρόνια είχα ανεβάσει μία φωτό που είχα τα ψάρια σε μουσαμά κ κάποιοι βρήκαν να πουν ότι είναι σαν πτώματα κτλ...
Ανεβάζω φωτό ένα ψάρι ,ο άλλος ζητά φωτό δίπλα σε πέδιλο... Εσείς που κάθεστε με την μεζούρα κ το καντάρι στην οθόνη , σας παρακαλώ να πάτε στην θάλασσα ,θα σας κάνει καλό ....

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 15:39

gsim έγραψε:Εγώ προσπαθώ να καταλάβω τι ικανοποίηση δίνει σε κάποιον το να πατάει τη σκανδάλη τόσες φορές σε ένα ψάρεμα, και μάλιστα αρκετές φορές σε ψάρια που οι περισσότεροι έμπειροι ψαράδες δε θα χτυπούσαν ακόμα και άψαροι να ήταν.
Από την άλλη βέβαια, δεν είναι όλοι οι άνθρωποι ίδιοι. Ένας βλέπει ένα σκύλο στο δρόμο και τον χαϊδεύει κι ένας άλλος του ρίχνει φόλα. Τέσπα...

Σε ότι αφορά στις φωτογραφίες με τα αραδιασμένα ψάρια σαν να είναι στον ψαρομανάβη, παρότι τις βρίσκω αποκρουστικές, έχω τη γνώμη να μην αφαιρεθούν, τουλάχιστον προς το παρόν. Ελπίζω να είναι η αφορμή για μια γόνιμη και πολιτισμένη κουβέντα για το πως θέλουμε να ψαρεύουμε και το πως θέλουμε να είναι το φόρουμ.
Τώρα πραγματικά εσύ έχεις διάθεση για υγιή συζήτηση; Για δείξε μου το ψάρι που κ αψαρος να ήσουν δεν θα πατούσες την σκανδάλη . Φίλε , πρόσεχε μην δαγκώσεις την γλώσσα σου... Τώρα αυτό με την φολα δεν το κατάλαβα , αν με παρομοιάζεις με τα κτήνη που ρίχνουν φολες στα σκυλιά μόνο ανόητο θα σε χαρακτήριζα...

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 29 Ιαν 2020, 15:41

Ψυχραιμία! Μια παρέα είμαστε όλοι εδώ μέσα. Κάποιες φωτό προκαλούν, όπως και κάποιες εκφράσεις. Δεν είναι σωστό να προκαλεί ο ένας τον άλλον! Δεν προσφέρουμε στο χόμπυ μας έτσι! Και δεν μιλάω ειδικά. Μιλάω γενικά!

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 29 Ιαν 2020, 15:46

Δεν ξερω για τις φωτο γιατι δεν τις προλαβα και γιατι είμαι ο τελευταίος που θα σε κρινω (πιστευω ότι ψαρεύεις χρονια στα μερη σου και ξερεις καλυτερα από εμενα) Επαθα πλακα με το βιντεο όμως και με τους τοπους! Τρομερα πλανα που θα τα ξαναδω σιγουρα! :shock: :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τετ 29 Ιαν 2020, 15:56

Δεν θα σχολιάσω τα ψάρια και τις ψαριές.
Θα παρακαλέσω σαν απλό μέλος της παρέας να πέσουν οι τόνοι και να λείψουν εκατέρωθεν οι χαρακτηρισμοί.
Μην είστε έτοιμοι να αρπαχτείτε σε κάθε σχόλιο. Δεν αξίζει και κανείς δεν θα κερδίσει τίποτα.
Ο Βασίλης (Λαδιάς) τα είπε πολύ ωραία νομίζω.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τετ 29 Ιαν 2020, 15:56

Μια χαρά τα λέει ο ΛΑΔΙΑΣ.

Μη ξεχνάς ότι εμείς από αυτά που ΕΣΎ μας δείχνεις, συμπαιρενουμε μερικά πράγματα. Και μπορεί όπως λες να βγάζουμε και λάθος συμπεράσματα.
Εγώ από αυτά που εσύ (επαναλαμβάνω) μας έχεις δείξει ως τώρα δε θα σε είχα στο μυαλό μου και πολύ επιλεκτικό και εγκρατή.

Τώρα για το μισόκιλο που είπα έχεις δίκαιο. Υπερβολικός ήμουν. Βλέπω όμως μερικά 600αρια.(Δεν ανεβαίνω άλλο μην επιμείνεις.)
Όχι ότι αυτό είναι κατακριτέο. Μια χαρά ψάρι είναι και το 600αρι.Απλα μου κάνει εντύπωση που βγάζεις με σχετική άνεση μεγάλα ψαρια και ασχολείσαι κ με τα "μικρά". Είπες ότι ήταν παράπλευρες απώλειες και το δέχομαι φυσικά.

Έχεις όμως πάντα την τάση να σκανδαλιζεις.Τώρα σήκωσες φωτογραφία με 20 λαβράκια και τάχα δεν περίμενες αντιδράσεις; Δύσκολα το πιστεύω.
Την άλλη φορά μας πάσαρες μια έντεχνη φωτογραφία που είχες διπλασιάσει το ψάρι, ειρωνευοσουν τους "οικολόγους" του φόρουμ
και είσαι και μυγιαγγιχτος γενικά. Έτοιμος για καυγά.

Ο άλλος πιο πάνω σου λέει ότι τα ξαπλωμένα ψάρια στη σειρά του θυμίζουν ψαρομαναβικο, εσύ γκρινιάζεις ότι σε είπε ψαρομαναβη.
Ο αλλος σου λέει υπάρχουν άνθρωποι και άνθρωποι και συ συμπέρανες ότι σε Πάρομοιαζει με κτήνη.
Ότι να ναι.
Χαλάρωσε λιγάκι και συ... φιλαρακι

Πες μας κάτι άλλο. Που να ξεφύγουμε απ τις κόντρες και άσε κ κάτι να πέσει κάτω.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τετ 29 Ιαν 2020, 15:59

robocop000 έγραψε:Δεν έχω πρόθεση να μαλώσω κ δέχομαι την κρητική αρκεί να μην υποβόσκει κάτι άλλο... Όσοι εδώ κάνετε ψαροτούφεκο κ είστε σε ένα Α επίπεδο σίγουρα έχετε κάνει ψαριες που υπερέβαιναν τα 5 κιλά ανά άτομο... Το ότι δεν τις δημοσιεύσατε ολόκληρες , δείχνει ότι είστε έξυπνοι αλλά όχι φυσικά αυτοί που θα με δείξετε με το δάχτυλο... Για τούς ρομαντικούς ψαροτουφεκάδες της παρέας θα ζητήσω απλά συγνώμη για την αναστάτωση κ θα είμαι πιο προσεκτικός στο μέλλον στις φωτό που θα ανεβάζω .
Θα δεχομουν σχόλια τύπου Ηλία κατέβασε τις φωτό γιατί προκαλούν κάποιους κτλ όπως πολύ όμορφα μου έγραψε ο διαχειριστής σε μήνυμα αλλά σίγουρα οχι τύπου δεν αλλάζουν οι άνθρωποι , πάγκοι κ μανάβηδες , λαυράκια μισοκιλο κτλ... Αυτά δεν είναι σχόλια για να γίνει αρχή για μια υγιή συζήτηση ...
Πρίν 3 χρόνια είχα ανεβάσει μία φωτό που είχα τα ψάρια σε μουσαμά κ κάποιοι βρήκαν να πουν ότι είναι σαν πτώματα κτλ...
Ανεβάζω φωτό ένα ψάρι ,ο άλλος ζητά φωτό δίπλα σε πέδιλο... Εσείς που κάθεστε με την μεζούρα κ το καντάρι στην οθόνη , σας παρακαλώ να πάτε στην θάλασσα ,θα σας κάνει καλό ....

Τώρα το είδα αυτό.
Τώρα το πας καλα :Δ

ΥΓ και είναι προς τιμήν σου που δέχτηκες να αφαιρεθουν οι επίμαχες φωτογραφίες. Μπράβο σου
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 16:32

mojo το ψάρι δεν το έβγαλα φωτό έτσι για να δείξει μεγαλύτερο...δεν έχω τέτοια ανάγκη ... Το ψάρι ήταν μεγάλο...Ήμουν μόνος , ήθελα να βγω φωτό με το ψάρι κ την έβγαλα... Κ δεν ειρωνεύτικα τους οικολόγους... Σαν αστείο το έγραψα , αλλά αν είσαι προκατειλημμένος... [-X
Τώρα αν το ένα ψάρι ήταν 500,600,800 ...κ μόνο που ασχολείσαι με στεναχωρεί... Σου εξήγησα (Κακός) ότι ήταν από διπλοβολη ...
Σχόλια για ανθρώπους που ρίχνουν φολες σε δικά μου ποστ δεν θέλω... Μπορεί να γράψει ότι δεν είναι όλοι ίδιοι... Τόσο απλά... Αλλά ήθελε την αντίδραση μου.
Μετά βγάζει εμένα κακό...
Καλό μεσημέρι κ ελπίζω να σας αρέσει το βίντεο μου .

Άβαταρ μέλους
LENS_007
Ονοματεπώνυμο: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΡΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LENS_007 » Τετ 29 Ιαν 2020, 17:43

robocop000 έγραψε:Κάποιοι κρίνουν χωρίς να ξέρουν...
Κάποιοι μιλάνε για εγκράτεια... Δεν είναι ψάρια ενός κοπαδιού... Δεν είναι ψάρια ενός μέρους... Μιλάτε λες κ ειμασταν μαζί... Ψάρια μικρά (με την κακη έννοια) δεν χτυπάω από επιλογή.... ένα δύο ας τα πούμε μικρά 800 γραμ κιλού ηταν από διπλοβολες...
Πότε θα καταλάβετε ότι τα λαυράκια δεν είναι ροφοί κ Παντελίδες .. σήμερα είναι εδώ αύριο θα χαθούν...
Τέλος πάντων ο καθένας έχει την γνώμη τουκ να την σέβομαι... αλλά καλά θα ήταν χαρακτηρισμοί πάγκοι κ μαναβικες να λείπουν...γιατί πολύ απλά δεν με ξέρετε...
Ρε μάστορα με όλο τον σεβασμό όταν βαράς η βαράτε 20 ψάρια σε μια μέρα που τα μισά είναι με αυγά για εγκράτεια θα σου μιλήσω...Και στην τελική μοστραρεις μια ψαριά παράνομη.Κατά την ταπεινή μου άποψη δεν έχει να κάνει με το αν τα λαβράκια είναι ροφοι και παντελιδες. Έχει να κάνει με την διαχείριση ενός είδους σε περίοδο αναπαραγωγής άσχετα με τον αν τα έπιασες σε σκατζες η όχι...
"Τίποτε δεν είναι πιό δυνατό από την ευγένεια,
τίποτε δεν είναι πιό ευγενές από την δύναμη"

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 18:03

Έχεις δίκιο φίλε :) Κάνω μεγάλη ζημιά.. :)
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη ;)
Τα λαβράκια καλώς ή κακως τα συναντάμε σε περίοδο αναπαραγωγής μόνο...
Όσο για το παράνομη ας μην το αναλύσουμε εδώ...

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 18:13

silverdiver έγραψε:Δεν ξερω για τις φωτο γιατι δεν τις προλαβα και γιατι είμαι ο τελευταίος που θα σε κρινω (πιστευω ότι ψαρεύεις χρονια στα μερη σου και ξερεις καλυτερα από εμενα) Επαθα πλακα με το βιντεο όμως και με τους τοπους! Τρομερα πλανα που θα τα ξαναδω σιγουρα! :shock: :hello:
Σε ευχαριστώ φίλε μου, είδα το ποστ σου με μια αρματια λαβράκια κ κεφάλια... Κ μετρήσα ίσα με δεκαπέντε ψάρια , εσύ πως κ δεν έπεσες θύμα μπουλινγκ; Χάχα Πες μου το μυστικό :)

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τετ 29 Ιαν 2020, 18:49

Φίλε Ηλία ένα σύντομο σχόλιο και από εμένα:
Έχουμε "τσακωθεί" στο παρελθόν για ψαριές σου που ήταν υπερβολικές.
Χάθηκες μετά.
Εμφανίζεσαι με ένα πανέμορφο ψάρι και μια ωραιότατη φωτό με τσιμπούσι!Την ψαρουκλα σου, τα φιλαράκια σου και ούζα!
Σχολιάζω θετικά το θέμα σου και σου κάνω και αστειάκι-γέφυρα συμφιλίωσης για την προέλευση του ούζου!
Όλα γαμώ!
Ξαναβάζεις βιντεο με γοφάρι και πάλι παίρνεις από όλους μας θετικά σχόλια και παλαμάκια!
Ως εδώ καλά και νομίζω πως είμαστε μια χαρά όλοι με όλους.
Και εχθές βάζεις αυτές τις φωτό!!!

Ειλικρινά θέλω να μου απαντήσεις τι περίμενες ότι θα συμβεί?

Παιδιά πρέπει να αλλάξουμε συνήθειες.
Δεν γίνεται αλλιώς.
Είτε να τα κρύβουμε κάτω απ το χαλί μπας και γλυτώσει η ερασιτεχνική αλιεία.
Είτε να βγάζουμε 3-4 ψάρια ή 1 μεγάλο να φάμε μπας και μπορέσουν να ψαρέψουν και τα παιδιά μας ή να φάνε ψάρι "ελευθέρας βοσκής".
Γιατί είναι τόσο δύσκολο να το καταλάβουμε όλοι αυτό και να συμφωνήσουμε?
Και όταν λέω όλοι, εννοώ εμας φίλε Ηλία τους απλούς χομπιστες.
Με τους μανάβηδες δεν θα ασχοληθώ εδώ.

Και θα σου πω και κάτι ακόμα Ηλία:
Η φάση αλλάζει σιγά σιγά!Δεν γίνεται αλλιώς

Και επειδή είσαι δυνατός ψαράς μπορείς να γίνεις 2 πράγματα μέσα από τις φωτογραφίες σου για τον νέο:
Ή το παράδειγμα προς μίμηση!!!

Ή το παράδειγμα προς αποφυγή!!

Και για να ανεβάζεις φωτογραφίες δημόσια σίγουρα σε νοιάζει τι λένε για σένα.
Όπως και όλους μας...

Και να απαντήσω και στον φίλο μου τον Αντώνη τον Καμπέρη:
Αντωνάρα μου το ξέρω πως το σχόλιό μου δεν προάγει τον διάλογο αλλά.με τον Ηλία έχουμε.ξαναμιλήσει και μάλιστα και με π.μ. και τα έχουμε χιλοσυζητήσει!
Ε πώς αλλιώς να γράψω.
Κουράζομαι ρε φίλε.
Πάρα ταύτα ζητώ συγωνώμη από όλους σας για τον τρόπο μου.
Για ακόμη μια φορά...
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 29 Ιαν 2020, 18:53

robocop000 έγραψε:
silverdiver έγραψε:Δεν ξερω για τις φωτο γιατι δεν τις προλαβα και γιατι είμαι ο τελευταίος που θα σε κρινω (πιστευω ότι ψαρεύεις χρονια στα μερη σου και ξερεις καλυτερα από εμενα) Επαθα πλακα με το βιντεο όμως και με τους τοπους! Τρομερα πλανα που θα τα ξαναδω σιγουρα! :shock: :hello:
Σε ευχαριστώ φίλε μου, είδα το ποστ σου με μια αρματια λαβράκια κ κεφάλια... Κ μετρήσα ίσα με δεκαπέντε ψάρια , εσύ πως κ δεν έπεσες θύμα μπουλινγκ; Χάχα Πες μου το μυστικό :)
Ηλία αυτός και αν έχει ακούσει εδώ μέσα :lol:

Θα σου πω κάτι με όλη την ειλικρίνεια που με διακατέχει :
Αδίκησες τον εαυτό σου με καποιες φωτογραφίες , και έκανα λάθος και εγώ γιατί με όλη αυτή τη διαδικασία δέν είδα καν το βίντεο το οποίο ανέβασες !!

Πραγματικά φοβερό βίντεο !!!
Βασικά απολαυστικό βίντεο για ρηχός λαβρακοψαρεμα!! :hello:

Επειδή το ποστ είναι ενεργό , είναι ωραίο ότι κρατάμε επίπεδο με τα πάνω και κάτω του προφανώς !
Θα επανέλθω από Σταθερο , γιατί από το κινητό είναι βάσανο :mrgreen:
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τετ 29 Ιαν 2020, 18:55

robocop000 έγραψε: Σε ευχαριστώ φίλε μου, είδα το ποστ σου με μια αρματια λαβράκια κ κεφάλια... Κ μετρήσα ίσα με δεκαπέντε ψάρια , εσύ πως κ δεν έπεσες θύμα μπουλινγκ; Χάχα Πες μου το μυστικό :)
Έχει πέσει-δικαίως-και ο Γιώργος θύμα μπουλιν.Πολλές φορές.
Ε βαρςθήκαμε και εμείς και αυτός και έτσι το παίζουμε χαβαλές-τρελοπαρέα.
Επίσης γνωριζόμαστε και από κοντά και μπορούμε πιο ευκολα να διαβάσουμε σωστά τον γραπτό λόγο ο ένας του άλλου.
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
jimmy

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Τετ 29 Ιαν 2020, 18:55

Αν και δε πρόλαβα τις φώτο, πολύ ωραία πσάργια και ακόμα πιο ωραίο βίντεο. :hello:

Μία ώρα τώρα, γράφω και σβήνω. Μία ώρα. Ήθελα να απαντήσω στις μισές τουλάχιστο αναρτήσεις. Το μόνο που θα κρατήσω από αυτά που ήθελα να γράψω είναι το παρακάτω.
KABERIS έγραψε: Προσέξτε το φορουμάκι μας.
Μην γίνει ένα κλαμπ για λίγους που συμφωνούν σε όλα.
Κανονίστε λοιπόν…
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2020

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”