Λαυρακοανασκόπηση Robocop (video)

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
KABERIS
Ονοματεπώνυμο: ΑΝΤΩΝΗΣ

Re: Λαυρακοανασκόπηση Robocop (video)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KABERIS » Πέμ 30 Ιαν 2020, 08:39

tsaounlee έγραψε:Φίλε Ηλία ..................................
.....
...

Και να απαντήσω και στον φίλο μου τον Αντώνη τον Καμπέρη:
Αντωνάρα μου το ξέρω πως το σχόλιό μου δεν προάγει τον διάλογο αλλά.με τον Ηλία έχουμε.ξαναμιλήσει και μάλιστα και με π.μ. και τα έχουμε χιλοσυζητήσει!
Ε πώς αλλιώς να γράψω.
Κουράζομαι ρε φίλε.
Πάρα ταύτα ζητώ συγωνώμη από όλους σας για τον τρόπο μου.
Για ακόμη μια φορά...
:hello:
«Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος»

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 30 Ιαν 2020, 09:12

Καλημέρα Ηλία,Χάρης εδώ να συστηθούμε και σωστά.
Κάποιες φωτογραφίες είναι προσωπικά για εμένα υπερβολικές με τα τόσα ψάρια μαζεμένα.
Προς τιμήν σου που είπες ότι μερικές φορές παρασέρνεσαι και ξεφεύγεις με τα λαβράκια,όπως όλοι μας το έχουμε πάθει όσο καιρό ψαρεύουμε και όποιος πει το αντίθετο λέει ψέματα ασχέτως το θήραμα.

Η απορία μου είναι πως δεν επέρχεται κορεσμός μετά από τα 6-8 ψάρια που θα ντουφεκίσεις,ειδικά αν είναι σα τα θεριά που έχεις στις φωτογραφίες,όσο καιρό και αν είσαι άβρεχτος όσο καιρό και να είσαι αψαρος.
Έχεις πάρει πολύ καλά ψάρια που εγώ δεν θα τα δω ποτέ.
Πως γίνεται να σε ιντριγκάρει και να σε καλύπτει ψαρευτικά ένα λαβράκι του κιλού?
Για το αυγωμένα ψάρια δεν θα σχολιάσω,όλα τα ψάρια που κυνηγάμε στα ρηχά έρχονται για να γεννήσουν και τα περιμένουμε εμείς,το θέμα είναι να το καταλάβεις ότι είναι θηλυκό και να μην ρίξεις.
Πράγμα πολύ δύσκολο.

Όσο για την διαχείρηση του τόπου,εσύ που τους ψαρεύεις ξέρεις καλύτερα.
Κρατά όμως πίσω στο μυαλό σου ότι,το κοπάδι που θα πάρεις εσύ δύο ψάρια,θα πάει παρακάτω και θα πάρει άλλος ένας φίλος αλλά δύο,παρακάτω και αλλά δύο.
Εκτός και αν είναι τόσο δυνατά τα μέρη σου που έχει πάντα ψάρια φίλε Ηλία,σε εμάς δεν είναι έτσι.
Στα μέρη μου έχω δει μείωση των ψαριών και ας έχουμε βάλει τα τελευταία χρόνια όριο σε μέγεθος.
Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι απλά δεν τηρούν κάπως ένα αντίστοιχο όριο όσοι ακόμα τα ψαρεύουν και παίρνουν ότι περάσει.
Για φαντάσου όμως πως θα ήταν αν δεν τα έπαιρναν.

ΟΙ ερωτήσεις που σου κάνω δεν είναι ούτε ανάκριση,ούτε θέλω να σε σταυρώσω και να σε κριτικάρω.
Είναι όντως απορίες που μου δημιουργούνται προσπαθώντας να σε καταλάβω και να σε μάθω σαν ψαρά και σαν άνθρωπο σε προέκταση.

ΥΓ:Το βίντεο μου το πέταξε χθες το πρωί το youtube αλλά δεν πρόλαβα να το δω γιατί πήζω,αλλά θα το δω σήμερα το μεσημεράκι.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Πέμ 30 Ιαν 2020, 09:43

xareas έγραψε:Καλημέρα Ηλία,Χάρης εδώ να συστηθούμε και σωστά.
Κάποιες φωτογραφίες είναι προσωπικά για εμένα υπερβολικές με τα τόσα ψάρια μαζεμένα.
Προς τιμήν σου που είπες ότι μερικές φορές παρασέρνεσαι και ξεφεύγεις με τα λαβράκια,όπως όλοι μας το έχουμε πάθει όσο καιρό ψαρεύουμε και όποιος πει το αντίθετο λέει ψέματα ασχέτως το θήραμα.

Η απορία μου είναι πως δεν επέρχεται κορεσμός μετά από τα 6-8 ψάρια που θα ντουφεκίσεις,ειδικά αν είναι σα τα θεριά που έχεις στις φωτογραφίες,όσο καιρό και αν είσαι άβρεχτος όσο καιρό και να είσαι αψαρος.
Πως γίνεται να σε ιντριγκάρει και να σε καλύπτει ψαρευτικά ένα λαβράκι του κιλού?
Για το αυγωμένα ψάρια δεν θα σχολιάσω,όλα τα ψάρια που κυνηγάμε στα ρηχά έρχονται για να γεννήσουν και τα περιμένουμε εμείς,το θέμα είναι να το καταλάβεις ότι είναι θηλυκό και να μην ρίξεις.
Πράγμα πολύ δύσκολο.

Κρατά όμως πίσω στο μυαλό σου ότι,το κοπάδι που θα πάρεις εσύ δύο ψάρια,θα πάει παρακάτω και θα πάρει άλλος ένας φίλος αλλά δύο,παρακάτω και αλλά δύο.
Εκτός και αν είναι τόσο δυνατά τα μέρη σου που έχει πάντα ψάρια φίλε Ηλία,σε εμάς δεν είναι έτσι.
Στα μέρη μου έχω δει μείωση των ψαριών και ας έχουμε βάλει τα τελευταία χρόνια όριο σε μέγεθος.
Το μόνο που μπορώ να καταλάβω είναι ότι απλά δεν τηρούν κάπως ένα αντίστοιχο όριο όσοι ακόμα τα ψαρεύουν και παίρνουν ότι περάσει.

ΟΙ ερωτήσεις που σου κάνω δεν είναι ούτε ανάκριση,ούτε θέλω να σε σταυρώσω και να σε κριτικάρω.
Είναι όντως απορίες που μου δημιουργούνται προσπαθώντας να σε καταλάβω και να σε μάθω σαν ψαρά και σαν άνθρωπο σε προέκταση.

ΥΓ:Το βίντεο μου το πέταξε χθες το πρωί το youtube αλλά δεν πρόλαβα να το δω γιατί πήζω,αλλά θα το δω σήμερα το μεσημεράκι.
Δεν χτυπάω ψάρια του κιλού πρώτων , πολύ σπάνια ή από διπλοβολη , ή από κεκτημένη ταχύτητα στα θολά.... Αν κ αυτά πρέπει να χτυπάμε κ όχι τα τεσσαρια πενταρια... κτλ Το σκεπτικό να μην πάρω δύο ψάρια από το κοπάδι γιατί αύριο ένας άλλος θα πάρει αλλά δύο κτλ δεν έχει βάση. Πρώτα ,αν μιλάμε για μεγάλα ψάρια , σπανιότατα θα τα βρεις σε κοπάδι....κ αν τα βρεις θα πάρεις ένα...Τα υπόλοιπα θα χαθούν... Αν μιλάμε για κοπάδι με ψάρια κιλού κ ειδικά σε θολά νερά μπορείς να πάρεις κ δύο κ τρία κ τέσσερα ψάρια, ανάλογα...Εγώ σε κάθε σκατζα θα προσπαθήσω να πάρω ενα ψάρι , άντε δύο.ψαροτουφεκαδες είμαστε όχι χειμερινοί κολυμβητές. Συνήθως σταματάω στα 4-5 ψάρια στις καλές μέρες... Φέτος σε δύο ψαρέματα ξέφυγα κ ήταν λάθος μου...

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 30 Ιαν 2020, 10:25

robocop000 έγραψε:
xareas έγραψε:Καλημέρα Ηλία,Χάρης εδώ να συστηθούμε και σωστά.

Πράγμα πολύ δύσκολο.

Δεν χτυπάω ψάρια του κιλού πρώτων , πολύ σπάνια ή από διπλοβολη , ή από κεκτημένη ταχύτητα στα θολά.... Αν κ αυτά πρέπει να χτυπάμε κ όχι τα τεσσαρια πενταρια... κτλ Το σκεπτικό να μην πάρω δύο ψάρια από το κοπάδι γιατί αύριο ένας άλλος θα πάρει αλλά δύο κτλ δεν έχει βάση. Πρώτα ,αν μιλάμε για μεγάλα ψάρια , σπανιότατα θα τα βρεις σε κοπάδι....κ αν τα βρεις θα πάρεις ένα...Τα υπόλοιπα θα χαθούν... Αν μιλάμε για κοπάδι με ψάρια κιλού κ ειδικά σε θολά νερά μπορείς να πάρεις κ δύο κ τρία κ τέσσερα ψάρια, ανάλογα...Εγώ σε κάθε σκατζα θα προσπαθήσω να πάρω ενα ψάρι , άντε δύο.ψαροτουφεκαδες είμαστε όχι χειμερινοί κολυμβητές. Συνήθως σταματάω στα 4-5 ψάρια στις καλές μέρες... Φέτος σε δύο ψαρέματα ξέφυγα κ ήταν λάθος μου...
Του κιλού το έβαλα σαν παράδειγμα δεν είπα ότι βαράς του κιλού,αλλά μετά από ένα 4-5 ακόμα και το 1,5 κιλό δεν είναι λίγο για να το ντουφεκίσεις?
Έχω αναρωτηθεί το ίδιο ακριβώς για το αν πρέπει να βαράμε τα μικρότερα και να αφήνουμε τα μεγάλα ήσυχα μιας και στατιστικά τα μεγάλα είναι θηλυκά αλλά πρέπει να μας πει ένας ιχθυολόγος τι είναι καλύτερο για διαχείρηση.
Συμφωνώ για τα θολά και για τα μεγάλα ψάρια ειδικά τα μεγάλα που έχω πάρει ήταν μοναχικά.
Για τα δύο ψαρέματα που ξέφυγες ήταν οι απορίες μου,αφού έχεις βάλει όριο τι διαφορετικό είχαν εκείνα τα δύο τα ψαρέματα και σε οδήγησαν στην υπερβολή.
Καλή παρέα,πολλά ψάρια,ωραίες ορατότητες,αψαρια?
Τώρα μετά από όσο καιρό πέρασε,αυτές τις ψαριές τις βλέπεις με την ίδια ματιά?
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
LENS_007
Ονοματεπώνυμο: ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΤΡΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LENS_007 » Πέμ 30 Ιαν 2020, 12:34

robocop000 έγραψε:Έχεις δίκιο φίλε :) Κάνω μεγάλη ζημιά.. :)
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη ;)
Τα λαβράκια καλώς ή κακως τα συναντάμε σε περίοδο αναπαραγωγής μόνο...
Όσο για το παράνομη ας μην το αναλύσουμε εδώ...
Όχι φίλε καλό είναι που το αναλύουμε γιατί μας καίει όλους απο την στιγμή που μας έχουν βάλει στο μάτι και υποβόσκουν ενδεχόμενες απαγορεύσεις...

Μεγάλα λαβράκια έχω δει και αρχές ιουνίου και σεμπτέμβρη και οκτώμβρη. Ακόμα και μέσα στο κατακαλόκαιρο ύπαρχουν σήμεια που μπορείς να βρείς ένα ωραίο σπαθάτο αρσενικό 3 αρι αν ξέρεις που να ψάξεις...

Διαφωνώ λοιπόν ότι τα λαβράκια τα συναντάμε σε περίοδο αναπαραγωγής μόνο όπως λες.....

Τα μεγάλα μπασίματα και τις ψαρίες που μας έδειξες τις συναντάμε μόνο σε περίοδους αναπαραγωγής.......
"Τίποτε δεν είναι πιό δυνατό από την ευγένεια,
τίποτε δεν είναι πιό ευγενές από την δύναμη"

Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Πέμ 30 Ιαν 2020, 13:12

LENS_007 έγραψε:
robocop000 έγραψε:Έχεις δίκιο φίλε :) Κάνω μεγάλη ζημιά.. :)
Δεν μπορώ να βγάλω άκρη ;)
Τα λαβράκια καλώς ή κακως τα συναντάμε σε περίοδο αναπαραγωγής μόνο...
Όσο για το παράνομη ας μην το αναλύσουμε εδώ...
Όχι φίλε καλό είναι που το αναλύουμε γιατί μας καίει όλους απο την στιγμή που μας έχουν βάλει στο μάτι και υποβόσκουν ενδεχόμενες απαγορεύσεις...

Μεγάλα λαβράκια έχω δει και αρχές ιουνίου και σεμπτέμβρη και οκτώμβρη. Ακόμα και μέσα στο κατακαλόκαιρο ύπαρχουν σήμεια που μπορείς να βρείς ένα ωραίο σπαθάτο αρσενικό 3 αρι αν ξέρεις που να ψάξεις...

Διαφωνώ λοιπόν ότι τα λαβράκια τα συναντάμε σε περίοδο αναπαραγωγής μόνο όπως λες.....

Τα μεγάλα μπασίματα και τις ψαρίες που μας έδειξες τις συναντάμε μόνο σε περίοδους αναπαραγωγής.......
Έχετε φάει κόλλημα με τα λαυράκια... Οι σαργοί τον Φεβρουάριο δεν είναι αυγωμενοι; Συναγρίδες το καλοκαίρι κτλ επειδή δεν φουσκώνουν σαν μπαλόνια οι κοιλίες τούς δεν σημαίνει ότι δεν είναι αυγωμενα...οι μπαφες τον Αύγουστο δεν είναι αυγομενες;
Το θέμα είναι το μετρό κ όχι δεν χτυπάω λαβράκια επειδή έχουν αυγά...

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Σάβ 01 Φεβ 2020, 22:41

jimmy έγραψε:Αν και δε πρόλαβα τις φώτο, πολύ ωραία πσάργια και ακόμα πιο ωραίο βίντεο. :hello:

Μία ώρα τώρα, γράφω και σβήνω. Μία ώρα. Ήθελα να απαντήσω στις μισές τουλάχιστο αναρτήσεις. Το μόνο που θα κρατήσω από αυτά που ήθελα να γράψω είναι το παρακάτω.
KABERIS έγραψε: Προσέξτε το φορουμάκι μας.
Μην γίνει ένα κλαμπ για λίγους που συμφωνούν σε όλα.
Κανονίστε λοιπόν…

Και εγώ με τα παλληκάρια θα συμφωνήσω ............................................................

Πολύ ωραίο βίντεο ...................................................................

Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 02 Φεβ 2020, 11:05

CARPENTER έγραψε:
jimmy έγραψε:Αν και δε πρόλαβα τις φώτο, πολύ ωραία πσάργια και ακόμα πιο ωραίο βίντεο. :hello:

Μία ώρα τώρα, γράφω και σβήνω. Μία ώρα. Ήθελα να απαντήσω στις μισές τουλάχιστο αναρτήσεις. Το μόνο που θα κρατήσω από αυτά που ήθελα να γράψω είναι το παρακάτω.
Κανονίστε λοιπόν…

Και εγώ με τα παλληκάρια θα συμφωνήσω ............................................................

Πολύ ωραίο βίντεο ...................................................................

Κι εγώ...
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Μάστορα,
που συμφωνεί με τα παραπάνω Παλληκάρια...

Πολύ ωραίο Βίντεο με όμορφα Ψάρια...

...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Κυρ 02 Φεβ 2020, 23:02

CapetanThomas έγραψε:
CARPENTER έγραψε:

Κανονίστε λοιπόν…

Κι εγώ...
Κι εγώ θα συμφωνήσω με τον Μάστορα,
που συμφωνεί με τα παραπάνω Παλληκάρια...

Πολύ ωραίο Βίντεο με όμορφα Ψάρια...

Προς τους τέσσερις φίλους εντελώς φιλικα:

Λογική η ανησυχία σας.
Αν όλοι όμως λέμε μονο μπράβο και χαιδευουμε ο ένας τον άλλον, πάλι δε γινόμαστε ένα κλαμπ που συμφωνούν σε όλα;
Βέβαια θα είμαστε πολλοί τότε και όχι λίγοι.
Δεν είναι αυτό το ζητούμενο όμως.

Το θάρρος της προσωπικής μας γνώμης δημοσια, μόνο καλό κάνει και λίγοι το εχουν.
Το θάρρος να ξέρουμε πότε να κάνουμε πίσω και να ζητάμε συγνώμη το έχουν ελάχιστοι.
Επειδή αφορμή στάθηκε ο τσαουν (που τα έχει και τα δύο) έχω να πω,
μακάρι αυτό το φόρουμ να είχε κι άλλους τσαουν.
Αυτό είναι το ψαροτούφεκο, το «όλοι». Μια καλά στημένη συνωμοσία...
-space

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”