Λαυρακοανασκόπηση Robocop (video)

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Λαυρακοανασκόπηση Robocop (video)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 29 Ιαν 2020, 19:12

robocop000 έγραψε:
silverdiver έγραψε:Δεν ξερω για τις φωτο γιατι δεν τις προλαβα και γιατι είμαι ο τελευταίος που θα σε κρινω (πιστευω ότι ψαρεύεις χρονια στα μερη σου και ξερεις καλυτερα από εμενα) Επαθα πλακα με το βιντεο όμως και με τους τοπους! Τρομερα πλανα που θα τα ξαναδω σιγουρα! :shock: :hello:
Σε ευχαριστώ φίλε μου, είδα το ποστ σου με μια αρματια λαβράκια κ κεφάλια... Κ μετρήσα ίσα με δεκαπέντε ψάρια , εσύ πως κ δεν έπεσες θύμα μπουλινγκ; Χάχα Πες μου το μυστικό :)
Ένα είναι το μυστικο.. ανοσια στο μπουλινγκ (μα καλα ρε μλκες μπουλινγκ για λαβρακια :lol: )… αποφασισα πως δεν γινεται ουτε εγω ουτε εσυ να αλλαξουμε μυαλα και ουτε ο "απέναντι" μας... και εγω στο θεμα λαβράκια μιας και τα ψαρευω χρονια συμφωνω σε πολλα από οσα ολες…. σκατζες... ψαρια… λιγες φορες τον χρονο... στο μπάσιμο.. ισως παρουμε και λιγα παραπανω κ.λ.π. ο άλλος όμως ψαρευει αλλιως και αυτος μπορει να εχει τα δικια του... Σε αυτο ομως που συμφωνω με Τζιμι και ψαρογιατρο ειναι πως ολοι μας μπορουμε να μιλησουμε ευγενικα... Τελος γιατι κουρασα πιστευω πως για να κρινει καποιος κατι πρεπει να εχει γνωση πολλων παραμετρων... γι αυτο και φιλε Ηλια αποφευγω να σχολιαζω ψαριες! :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 19:19

Παίδες , ούτε μανάβης είμαι, ούτε κανένα κ@λοπαιδο που δεν σέβεται την θάλασσα... Δεν ξέρω τι συμπέρασμα βγάζετε μερικοί από μια δυο φωτό, αλλά πραγματικά μερικοί κάνετε σαν να ήρθατε από παρθενογένεση...
Εγώ ούτε τραβηχτα κάνω ,έχω δει παλαμάκια εδώ μέσα σε αρμαθιές σαργων που μόνο με τραβηχτο βγαίνουν,
Ούτε με φακό ψαρεύω γιατί ψαρεύω μόνο καρτέρι , έχω δει παλαμάκια για μαύρα εδώ μέσα που έχουν βγει με χρήση φακού (όχι πάντα)
Έχω δει ψαριες που δέχθηκαν παλαμάκια που υπήρχαν δύο μαύρα ανά άτομο ,ροφακια κ πάει λέγοντας...
Όλοι μας κάποια στιγμή στην θάλασσα θα κάνουμε μια μικρή παρανομία... Κ δεν μιλάω για νυχτερινά κ μπουκάλες, αυτοί θέλουν σκότωμα...
Οκ πήρα σε δύο ψαρέματα 10 κ 9 ψάρια... Κ δύο ακόμα ψαρέματα δύο κουλούρια.Οκ ήμουν υπέρβαρος το γνωρίζω..
Όσο αφορά το οικολογικό κομμάτι , δεν πιστεύω ότι αυτές οι ψαριες στα λαυράκια γίνονται κάθε μέρα ούτε κάθε χρονιά....Αν γινόταν , τότε ναι θα υπήρχε πρόβλημα.... Λοιπόν ας χαλαρώσουμε όλοι κ μερικοί ας είμαστε λίγο πιο προσεκτικοί στους χαρακτηρισμούς μεταξύ μας.
Κ στα δύο ψαρέματα δύο η ώρα είπαμε φτάνει. Αν ήταν άλλοι είμαι σίγουρος ότι θα συνέχιζαν μέχρι τις 17:30 που δύει ο ήλιος...

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τετ 29 Ιαν 2020, 19:23

Πολύ ωραίο Βίντεο έφτιαξες Ηλία
κι άλλη μια φορά Πλούσιο από όμορφα Ψάρια...
Ο Τόπος σου, Θησαυρός...
Να τον φυλάς έτσι όπως πρέπει...
Δυνατό Χορταριασμένο Ρέμα, Μεγάλο Πέρασμα...
Σάν Εκβολές ένα Πράγμα...( Δεν έχει Σημασία το Πού...)
Φάγατε κι Εσύ κι οι Φίλοι, τιγκάρατε Καταψύκτες όπως έπρεπε,
όλα καλά κι όμορφα και του Χρόνου ξανά πάλι στα ίδια Πόστα...

Μονάχα το Φόρουμ μας φροντίστε, σκύψτε και φροντίστε και προστατέψτε το...
Τα Ψάρια πάντα εδώ θα είναι, θα έρχονται και θα περνάνε...
Ας είναι και λιγότερες οι Φωτογραφίες σας, δεν τρέχει και Τίποτε...
Αλλά, το Φόρουμ μας χρειάζεται Ολους…
Ας το προστατέψουμε απο Οσους καιροφυλακτούν...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τετ 29 Ιαν 2020, 19:29

Καλησπερα Ρομποκοπ ..
Να ξεκινησω με τον τοπο ...
Απαιχτο μερος ... τα ψαρια πραγματικα ερχονται λες και θελουν να πιουνε ενα ποτηρι κρασι μαζι σου... και φερνουν και την παρεα τους μαζι!!
Σε βαθη πραγματικα ρηχα( νομιζω σε καποιο σημειο δεν πρεπει να εχεις βουτηξει καν το κεφαλι μεσα).
Ολα ωραια , με ψαρια τα οποια ερχονται συγκεκριμενες εποχες του χρονου για να τα συναντησουμε και πιο συγκεκριμενα για να γεννησουν!
Προσωπικα ομως παντα , πιστευω λιγη ρεγουλα τουλαχιστον με τα ετοιμογεννα θα μπορουσες να κανεις..
Οχι να μην παρεις!!! προς θεου!... το αυγο τους ειναι εκλεκτος μεζες και τον τιμαω κι εγω με πολυ ορεξη μαλιστα...
Απλα πιστευω οτι οταν εχεις 1-2 λαβρακια πραγματικα μεγαλα οπως παρατηρησα, μετα μπορεις να βγεις αρκετα γεματος και σε εικονες αλλα και σε φαι (και τα 2 αυτα ειναι τα ζητουμενα).
Αυτα στα λεω πιο πολυ για λογους οχι υπερψαριας και λοιπες παπαριες ,μιας κι εγω συμφωνω οτι τα μαυρα ψαρια και γενικως της τρυπας ειναι αυτα που πονανε περισσοτερο ,
αλλα για το λογο του οτι τα αποθεματα πραγματικα μειωνονται οταν χτυπαμε τα ετοιμογεννα ψαρια... το εχω παρατηρησει με τοπους που ψαρευω εγω ...
Θα μου πεις τωρα οτι ρε φιλε εγω κανω τη ζημια ??? οχι βεβαια .. αλλα βαζεις και εσυ το χερακι σου (οπως το βαζω κι εγω και ο καθενας μας) ...
Επισης θελω να πας παλι αν μπορεις αυτες αλλα και τις επομενες μερες να δεις αν υπαρχουν τα μεγαλα θυληκα στη περιοχη ,και αν εχουν γεννησει ... και επισης να δεις για ποσο καιρο θα κατσουν ..
θα σε βοηθησει στα ψαρεματα σου , στην επιλεκτηκοτητα σου , στη διαχειριση του τοπου και πιστεψε με χωρις να σου στερησει τον αριθμο των ψαριων.
Παντα φιλικα

ΥΓ - Γραψε και ενα κειμενο εστω για εμας τους οπαδους σου (πραγματικα βγαζεις ωραια ψαρια ) :D
ΥΓ2 - τον σιλβερ μην τον πιστευεις και προπαντος ΜΗ ΤΟΥ ΠΕΙΣ ΤΟΝ ΤΟΠΟ ΣΟΥ!!!! :rotfl: :rotfl: Θολωσε ο μπαγασας και ετοιμαζει βαλιτσες για Μυτιλινη.
ΥΓ3 - κανεις δεν εχει να χωρισει τιποτα μαζι σου οπως βλεπεις , απλα απο οτι παρατηρησα εχεις μια επιθετικοτητα (η ενα παραπονο ισως ) απο τις πρωτες σου γραμμες ... και δικαια πιστευω ...για τις απαντησεις σε παλιοτερες αναρτησεις σου.... ξεκινα χαλαρα και ολα θα ρεουν ομορφα !!!
ΥΓ4 - ΘΑ ΣΥΜΦΩΝΗΣΩ ΜΕ ΤΟ ΤΖΙΜΜΥ... :shock: :shock: μεγαλες στιγμες... δεν εχουν ξαναγινει να ξερεις....
ΥΓ5 - δεν εχει αλλο....
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 19:49

CapetanThomas έγραψε:Πολύ ωραίο Βίντεο έφτιαξες Ηλία
κι άλλη μια φορά Πλούσιο από όμορφα Ψάρια...
Ο Τόπος σου, Θησαυρός...
Να τον φυλάς έτσι όπως πρέπει...
Δυνατό Χορταριασμένο Ρέμα, Μεγάλο Πέρασμα...
Σάν Εκβολές ένα Πράγμα...( Δεν έχει Σημασία το Πού...)
Φάγατε κι Εσύ κι οι Φίλοι, τιγκάρατε Καταψύκτες όπως έπρεπε,
όλα καλά κι όμορφα και του Χρόνου ξανά πάλι στα ίδια Πόστα...

Μονάχα το Φόρουμ μας φροντίστε, σκύψτε και φροντίστε και προστατέψτε το...
Τα Ψάρια πάντα εδώ θα είναι, θα έρχονται και θα περνάνε...
Ας είναι και λιγότερες οι Φωτογραφίες σας, δεν τρέχει και Τίποτε...
Αλλά, το Φόρουμ μας χρειάζεται Ολους…
Ας το προστατέψουμε απο Οσους καιροφυλακτούν...

Πραγματικά είστε μια ήρεμη δύναμη κ θα ορκιζομουν ότι γράφεται βιβλία :) Έχετε πολύ όμορφη ροή στην σκέψη σάς. Σας ευχαριστώ πολύ . :hello:

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τετ 29 Ιαν 2020, 20:21

jimmy έγραψε:Το μόνο που θα κρατήσω από αυτά που ήθελα να γράψω είναι το παρακάτω.
KABERIS έγραψε: Προσέξτε το φορουμάκι μας.
Μην γίνει ένα κλαμπ για λίγους που συμφωνούν σε όλα.
Κανονίστε λοιπόν…
Φιλαράκια μου καλά,

Επειδή θέλω να είμαι ειλικρινής απεναντί σας θα σας πω πως δεν μου άρεσε το 2ο πληθυντικό πρόσωπο που χρησιμοποιήσατε και οι δύο και τα ρήματα που εκφράζουν το βάρος μιας ευθύνης-νιώθοντας δε πως αναφέρεστε και σε εμενα-θα σας τα αντιγυρίσω και θα σας γράψω:
Κανονίστε να προσέξετε το μέλλον της ερασιτεχνικής αλιείας!
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τετ 29 Ιαν 2020, 20:54

jimmy έγραψε: Μία ώρα τώρα, γράφω και σβήνω. Μία ώρα...
Τι πες τώρα ρε Τζιμ
Υπολογίζω ότι πρέπει να έγραψες καμία 350αρια
καταλαβα
\:D/ :D

Λοιπόν επανήλθα και γω γιατί τώρα είδα και το βίντεο. Ωραίο.Στο βίντεο επίσης κάνεις και μια ωραία αναφορά για το συντροφικο ψαρεμα.
Με συνεπήρε η ομορφιά της εικονας του εντελώς ρηχου καρτεριου στο 2:45 με τον ήλιο κόντρα. Πολύ όμορφη φαση.Η έκβασή του είναι άλλο θέμα, θα επανέλθω μετά σ αυτό.

Και μιας και όλα φαίνεται να είναι ήρεμα πια, σα μια μπουνατσα μετά τη φουρτούνα, θα σου επισημάνω κάτι που ίσως σε βοηθήσει φίλε μου να αντιληφθείς περισσότερο το σκεπτικό μερικών από εμάς.
robocop000 έγραψε: Πότε θα καταλάβετε ότι τα λαυράκια δεν είναι ροφοί κ Παντελίδες .. σήμερα είναι εδώ αύριο θα χαθούν...
Λοιπόν εγώ εδώ ακριβώς εντοπίζω τη διαφορά.
Η διαφορά δεν είναι ότι δε το έχουμε αντιληφθεί. Όποιος ασχολείται με το ψάρεμα τους είναι από τα πρώτα πράγματα που αντιλαμβάνεται.
Μέχρι εκεί είμαστε όλοι ίδιοι.
Από κει και μετά επιλέγουμε δρόμο.
Αυτό το εφήμερο της παρουσίας τους είναι πολλές φορές που θολώνει το μυαλό και αυξάνει την επιθυμία για ποσότητα. Δεν είναι εύκολο. Όλοι το έχουμε ζήσει κάποτε.

Ή επιτέλους σας βρήκα και θα σας ξεκωλιασω
Ή επιτέλους σας βρήκα αλλά θα προσποιηθω ότι θα σας ξαναβρώ και αύριο. Και ας ξέρω πως δε θα τα βρω.

Σκέψου επίσης φίλε μου ότι από δω μέσα θ ακούσεις αντίθετες και ίσως και υπερβολικές απόψεις. Στην αρχή θα πεις (όπως λες) ότι είναι μυρωδιάδες, αμπαλοι και ρομαντικοί.
Από ποιους όμως τις ακούς αυτές τις ακραίες θέσεις; Έχεις αναρωτηθεί;
Από άτομα που βάζουν όριο στο μέγεθος κιλού.
Από άλλους που βάζουν στο δίκιλο.
Απο άλλους που όσα και να χει σταματούν στα 2-3
Από άλλους που προχωρούν σε αυτόαπαγορευση να γλυτώσει κάνα θηλυκό
Από άλλους που ενώ έχουν βολή στο κατά πολύ μεγαλύτερο θηλυκό, τελικά τουφεκανε το αρσενικό.
(καρμπον με το καρτερι σου από πριν)

Πες μου ρε Φιλε ειλικρινά. Αν δεν έχουν αυτοί δικαίωμα να σου γράψουν κ μια κουβέντα για λίγο κρατει, τότε ποιοι έχουν;;;;;;
Και τονιζω πως σκοπός δεν είναι να σε αλλάξουν. Ούτε να σε σταυρώσουν, ούτε να απολογηθείς.
Αυτές οι κουβέντες προσφέρουν έδαφος για προβληματισμό και διαμόρφωση μιας ψαρευτικής ολιγαρκειας κυρίως στους νεοεισερχομενους που διαβάζουν.

Αυτά.

Χαίρομαι πάντως γιατί μου δίνεις την αίσθηση πως αρχίζεις να νιώθεις πιο άνετα και είσαι και πιο συζητήσιμος.

Και πέρα απ όλα αυτά αν θα ήθελες θα μπορούσες να μοιραστείς και μερικές πληροφορίες για το "που πως και γιατί" που λες ότι έχεις καταλάβει. Τι ισχύει στα κομμάτια σου.
Τι επιλέγεις; χάραμα και να το χτυπάει ο καιρός;
Τι καιρός βοηθάει; Φεγγάρι;
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 21:36

Mojo η οποία επιθετικότητα διέκρινες ήταν συνέπεια ειρωνικών κ προσβλητικών αναφορών.
Το τελευταίο σου μήνυμα ήταν πολύ σωστό κ κόσμιο σε αντίθεση με τα προηγούμενα που με τσίμπαγες. Φυσικά κ δέχομαι κ τα αρνητικά σχόλια κ τις παρατηρήσεις κ πολύ θα ήθελα να γίνουν αφορμή συζήτησης, αλλά άλλο αρνητικό σχόλιο κ άλλο προσβλητικό ή υποτιμητικό ή με υπονοούμενα.
Όχι δεν είμαι της άποψης τώρα που σας βρήκα θα σας σκίσω... Δέχομαι ότι με τα λαβράκια σελινιαζομαι κ κάποιες φορές χάνω το μέτρο...
Όχι φίλε mojo την επόμενη δεν θα τα βρεις... όχι επειδή είναι δύο αγκαλες πιο κάτω..Για άλλους λόγους.
Σίγουρα αν ψαρεύεις όλη μέρα ένα ή δύο ψαράκια ΙΣΩΣ τα βρεις κ την επόμενη ,αλλά σίγουρα δεν σηκώνεσαι χαράματα , να ρίξεις σκάφος ,να φας κρύο για να πας κ να χτυπήσεις δύο λαυράκια του κιλού...
Όχι το φεγγάρι δεν είναι σύμμαχος... Ούτε η διαύγεια...
Δεν είναι θέμα να μου αλλάξετε μυαλά... Σέβομαι κ αγαπάω την θάλασσα όπως κ εσείς. Μην πατάτε σε δύο ψαρέματα κάθε τρία χρόνια που θα γίνει μια υπερβολή για να με βγάλετε στην σέντρα...
Κ αυτό που με ενόχλησε είναι ότι κάποιους γνωστούς , φίλους δεν τους ακουμπάτε κ εμένα ένιωσα ότι με περιμένατε στην γωνία...
Σαν τον αστυνομικό που περνά το φιλαράκι του χωρίς κράνος κ του κλείνει το μάτι κ μετά περνά ο άγνωστος κ τσακ πάρτα...
Κάπως έτσι...

Άβαταρ μέλους
Trelos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Τετ 29 Ιαν 2020, 21:47

Το βίντεο τα σπάει!! :hello:
Τρομεροί λαυρακοτοποι :shock:
Όσο για τα αλλά βαριεμε να διαβάσω. :)
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τετ 29 Ιαν 2020, 22:15

Εγω θα το παω αναποδα....
Πολυ καλο το βιντεο με εικονες που δεν εχει τυχει να δω ποτε μου...
Νερο κι αλατι παιδες ..
Ειναι πολυ καλο σε αψιμαχιες να συμμετεχουν ατομα που ξερουν να κανουν ενα βημα πισω.
Και εποικοδομητικο και ωραιο.
Κι εσεις το κανατε και κουβεντα εγινε.
Προσωπικα δεν μ αρεσαν οι φωτο , αλλα τα ειπαμε αυτα.Αναλυθηκαν με το παραπανω.
Παμε παρακατω,,,
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τετ 29 Ιαν 2020, 22:57

minasevoix έγραψε:Ωραίοι τόποι και ικανός ψαροκυνηγός , τα υπόλοιπα τα έγραψαν οι πιο πάνω! Όσον αφορά τη δημοσίευση , σαν δημοσίευση καθαρά , θα ήταν ωραίο αν έχεις χρόνο να περιγράψεις κάτι όμορφο που έζησες και να μας το μεταφέρεις. Οι φωτογραφίες με τα ψάρια απλωμένα είναι σαν πάγκος ψαράδικου , δεν μας περνάνε θαλασσινά συναισθήματα ;) .
Υ.Γ. Θεωρώ πως επί τη πράξη ελάχιστοι θα είχαν την αυτοσυγκράτηση μετά από τέτοια αποχή από το χόμπυ μας , μακάρι να γίνουμε όλοι δυνατοί !
Επειδη κατάλαβα από κάποιες απαντήσεις σου ότι σε πείραξε η δημοσίευση μου , θα κάνω μια προσπάθεια να την αναλύσω. Προσωπικά συνηθως δε σχολιάζω δημοσιεύσεις που έχουν μόνο φωτογραφια με ψαρια, δε μου λέει κάτι , δε μου μεταφέρει συναισθηματα, τα βλέπω κάθε πρωί περνώντας από το ψαραδικο. Το ότι σχολίασα τη δική σου αποτελεί καλή εξαίρεση λογο του κυνηγιού του λαβρακιού που θαυμάζω και γουστάρω. Θα ήθελα να διαβάσω στορυ, να νιώσω την αλμύρα, το ξενύχτι, να δω τον ήλιο να χαράζει πάνω στο κύμα... Θα το παρομοίαζα σαν την διαφορά ανάμεσα σε μια ταινία και ένα βιβλίο όπου στη δεύτερη περίπτωση η φαντασία σου σε ταξιδεύει ενώ στη πρώτη το πέρνεις στο πιατο ετοιματζιδικο. Σε καμία περίπτωση δε σε είπα μανάβη. Τέλος νομίζω ότι δε βλέπεις την θετική πλευρά της δημοσίευσης πάρα μόνο αυτά που σε ενοχλούν, κάτι που ίσως σε εμποδίζει να κερδίσεις κάτι από αυτήν. Καλή συνέχεια και καλές αναδυσεις :hello:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Τετ 29 Ιαν 2020, 23:19

minasevoix έγραψε:
minasevoix έγραψε:Ωραίοι τόποι και ικανός ψαροκυνηγός , τα υπόλοιπα τα έγραψαν οι πιο πάνω! Όσον αφορά τη δημοσίευση , σαν δημοσίευση καθαρά , θα ήταν ωραίο αν έχεις χρόνο να περιγράψεις κάτι όμορφο που έζησες και να μας το μεταφέρεις. Οι φωτογραφίες με τα ψάρια απλωμένα είναι σαν πάγκος ψαράδικου , δεν μας περνάνε θαλασσινά συναισθήματα ;) .
Υ.Γ. Θεωρώ πως επί τη πράξη ελάχιστοι θα είχαν την αυτοσυγκράτηση μετά από τέτοια αποχή από το χόμπυ μας , μακάρι να γίνουμε όλοι δυνατοί !
Επειδη κατάλαβα από κάποιες απαντήσεις σου ότι σε πείραξε η δημοσίευση μου , θα κάνω μια προσπάθεια να την αναλύσω. Προσωπικά συνηθως δε σχολιάζω δημοσιεύσεις που έχουν μόνο φωτογραφια με ψαρια, δε μου λέει κάτι , δε μου μεταφέρει συναισθηματα, τα βλέπω κάθε πρωί περνώντας από το ψαραδικο. Το ότι σχολίασα τη δική σου αποτελεί καλή εξαίρεση λογο του κυνηγιού του λαβρακιού που θαυμάζω και γουστάρω. Θα ήθελα να διαβάσω στορυ, να νιώσω την αλμύρα, το ξενύχτι, να δω τον ήλιο να χαράζει πάνω στο κύμα... Θα το παρομοίαζα σαν την διαφορά ανάμεσα σε μια ταινία και ένα βιβλίο όπου στη δεύτερη περίπτωση η φαντασία σου σε ταξιδεύει ενώ στη πρώτη το πέρνεις στο πιατο ετοιματζιδικο. Σε καμία περίπτωση δε σε είπα μανάβη. Τέλος νομίζω ότι δε βλέπεις την θετική πλευρά της δημοσίευσης πάρα μόνο αυτά που σε ενοχλούν, κάτι που ίσως σε εμποδίζει να κερδίσεις κάτι από αυτήν. Καλή συνέχεια και καλές αναδυσεις :hello:
Όχι φίλε το είπε άλλος πριν από εσένα μαζί με άλλα σχόλια... Αφήγηση δεν έγραψα , γιατί δεν ήταν ένα ψάρεμα , αλλά φωτό από πολλά φετινά ψαρέματα. Βασικά έπρεπε να ανεβάσω μόνο το βίντεο.... Κ αυτό επειδή μου το ζήτησε ένα παιδί σε ένα ποστ μου λίγο πιο παλιό. Όλα καλά. Καλό βράδυ.

NIKOS-Z

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NIKOS-Z » Τετ 29 Ιαν 2020, 23:39

thodoris981 έγραψε:Εγω θα το παω αναποδα....
Πολυ καλο το βιντεο με εικονες που δεν εχει τυχει να δω ποτε μου...
Νερο κι αλατι παιδες ..
Ειναι πολυ καλο σε αψιμαχιες να συμμετεχουν ατομα που ξερουν να κανουν ενα βημα πισω.
Και εποικοδομητικο και ωραιο.
Κι εσεις το κανατε και κουβεντα εγινε.
Προσωπικα δεν μ αρεσαν οι φωτο , αλλα τα ειπαμε αυτα.Αναλυθηκαν με το παραπανω.
Παμε παρακατω,,,
:thumbsup: :thumbsup: :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Πέμ 30 Ιαν 2020, 00:26

Πολύ ωραίο το βίντεο!!! =D> =D> =D>

Και μιας και εισαι τυχερός και οι τόποι σου εχουν αρκετά λαβράκια και εσυ αρκετή εμπειρία, πες μας 2 λόγια για τις συμπεριφορές τους.

Για παραδειγμα στο πρώτο πλάνο (ασπομαυρη φότο) με το κοπάδι λαβράκια και την ποσειδωνία.

Αρχισες και τελείωσες το ψαρεμα σου σε αυτόν τον τόπο; σε 100,200,300 μετρα ποσειδωνίας;
Μιας και τα λαβράκια κινούνται στους ίδους διαδρόμους, κάθε φορά που έκανες καρτέρι εβλεπες κίνηση λαβρακιών ή ηταν σαν ενα κοπάδι συναγρίδες; Την πρωτη φορά πλησιάζουν κ χτυπάς κ απο μία...Την δευτερη στεκονται μακριά και την 3η σουλατσαρουν πλέον στο βορεινό καβο της Χιου; :D :D :D

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Πέμ 30 Ιαν 2020, 00:43

Το βίντεο είναι από διάφορα ψαρέματα , όχι από ένα.οι βυθοί είναι Ποσειδωνία κ κροκάλες. Τα λαυράκια αν είναι θολά μπορείς να πάρεις κ δεύτερο ψάρι από το κοπάδι ή δεύτερο ψάρι μεμονωμένα. Αν έχει διαύγεια , θέλει καλό κρύψιμο για να πάρεις το πρώτου... Μετά πάνε Χίο όλα...δεν υπάρχει δεύτερο καρτέρι...

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”