Έχω πάει με πολλούς

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Έχω πάει με πολλούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Δευ 13 Ιαν 2020, 20:31

Καλή χρονιά σε όλους.

Ανέβασα ένα βιντεάκι στο «σουλήνα» με λίγα πλάνα από τις γιορτές, κυρίως.
Πολύ φουρτούνα φέτος, ρεστία, βροχές , και θολούρες.
Δε πειράζει, εμείς θα ήμασταν εκεί, έτσι κι αλλιώς.

Έχω πάει με πολλούς , λοιπόν, και ελπίζω να πάω με ακόμα περισσότερούς. :D
Ο τίτλος αναφέρεται στα ψαρευτικά ζευγάρια που έχω αποκτήσει από αυτόν εδώ τον χώρο.
Τώρα πια βέβαια οι πιο πολλοί δεν είναι απλά ζευγάρια, αλλά καλοί φίλοι που μοιραζόμαστε πολλά περισσότερα από μια βουτιά, και νιώθω πολύ τυχερός γι αυτό. :wave:
Γράφοντας και συμμετέχοντας ενεργά σε αυτόν τον καφενέ, γνώρισα πολλούς και διαφορετικούς ανθρώπους.
Με κάποιους ταίριαξα με κάποιους όχι (πολύ λιγότεροι).
Εκτός από τους φίλους και συγγενείς στο χωριό, όλα τα άλλα ζευγάρια μου είναι από εδώ μέσα.
Και εφόσον μένω Αθήνα σκεφτείτε πόσο σημαντικό είναι για μένα αυτό.
Γι αυτό θα ήθελα να πω (κυρίως στους νέους στον χώρο) να γράφουν πιο συχνά, να γίνουν πιο ενεργοί.
Δε μιλάω για παλαμάκια, υπάρχουν πολλοί τρόποι για να συμμετέχουν.
Προβληματισμοί, ιδέες, απορίες, πατέντες, και πολλά άλλα.
Αν δεν εκτεθείς, δεν δείξεις, δεν ανοιχτείς, είναι δύσκολο για έναν άγνωστο να επικοινωνήσει (κυρίως την πρώτη φορά), είναι όμως και μεγάλη ολοκλήρωση το μοίρασμα αυτής της υπέροχης εμπειρίας με ανθρώπους που ταιριάζουν τα χνώτα τους.
Μας προσφέρει ασφάλεια στη βουτιά, παρέα για τις πολλές ώρες εντός και εκτός νερού, μοίρασμα εξόδων, και άλλα πολλά.
Αν δεν ταιριάξεις, έχεις χάσει απλά μια μέρα, σιγά τα αυγά.
Θα δώσω ένα παράδειγμα
Πριν από 4 χρόνια περίπου, μόλις είχα γυρίσει από διακοπές Αύγουστο στο χωριό. Μπήκα να διαβάσω και είδα αγγελία για ζευγάρι (5 λεπτά πριν είχε ανέβει) από τον Θοδωρα.
Αμέσως απάντησα, και την επομένη μέρα κολυμπούσαμε σε μια υπέροχη ανοιχτωσιά , 3 άτομα , με ρέμα,(ευτυχώς και βαρκάρη) και πολλά ψάρια.
Έπρεπε κάθε λίγο να του κλείνω το στόμα να μην πιει νερό. :mrgreen:
Στο τέλος βέβαια τα άκουσε κιόλας για τα πολλά κιλά στη ζώνη..
Από τότε ο Θοδωρας πήγε και αυτός με άλλους, και πλέον σκοτωνόμαστε ποιος θα τον πάρει… (σορρυ φίλε θα έσκαγα αν δεν το γραφα) :rotfl: :rotfl:
Η σημαντική λεπτομέρεια όμως είναι ότι ο Θοδωρας έγραφε, συμμετείχε, τον ειχα διαβάσει, μου ειχαν κεντρίσει το ενδιαφέρον καποιες απόψεις του.Οπότε όταν είδα την αγγελία ένιωσα μια οικειότητα , μια άνεση.
Γράψτε λοιπόν, δοκιμάστε, δεν έχετε να χάσετε τίποτα, και μην σας αποθαρρύνει το γεγονός ότι κάποιοι άνθρωποι γράφουμε πιο χαλαρά εδώ μέσα, γνωριζόμαστε πιο πολύ και έχουμε μια παραπάνω άνεση, λογικό είναι μετά από τόσα χρόνια.
Κανείς όμως δεν ξεκίνησε γνωρίζοντας τους όλους.
Όπως μου έχει πει και ένας μεγάλος ελεύθερος δύτης πριν από χρόνια «είμαστε διάσημοι μεταξύ μας» (μεγάλη κουβέντα)..
Έχω βάλει λοιπόν κάποια πλάνα στο τέλος με ότι έχω από ζευγάρια σε βίντεο.
Σίγουρα ξεχνάω κάποιους(σορρυ), και από κάποιους δεν έχω πλάνα.
Υ.γ 1
Οβελίξ, για πες ρε πως γνωριστήκαμε??????
Υ.γ 2
Όποιος θέλει και μπορεί ας ανεβάσει Φώτο στο θέμα με ανθρώπους που γνώρισε εδώ μέσα.
Καλά ζευγαρώματα λοιπόν, φίλοι μου :hello:

phpBB [video]

Άβαταρ μέλους
Navaho

Re: Έχω πάει με πολλούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Δευ 13 Ιαν 2020, 20:36

Πολυ ωραιο θεμα. Να συμπληρωσω επισης εκτος οσα πολυ ωραια αναφερεις οταν πηγαινεις και με αλλους μαθαινεις και νεα κολπα ! :-"
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 13 Ιαν 2020, 20:42

όπως τα είπε ο Ναβαχο αλλά, ρε αδεφφέ, μην είσαι μοναχοφάης. :beee:
Θέμε κι εμείς Θόδωρα :lol:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Panagpanag

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Panagpanag » Δευ 13 Ιαν 2020, 20:56

Αυτό είναι και το αληθινό νόημα του καφενέ. Η παρέα.
Να είμαστε όλοι καλά, να μοιραζόμαστε στιγμές.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 13 Ιαν 2020, 21:03

χα !
οταν ειδα την ανακατωσουρα εκει κοντα στο δυομισυ ,ειπα ωχ! θα βγαλει μια τσιπουρα τριαρα!!!
.................απαγοητευθηκα λιγο!! :mrgreen: .......αλλαααααα ,και γαμω τις φασεις !!!!!! :thumbsup:
οσο για τις γνωριμιες και γω εχω να πω μονο καλα λογια για τα παιδια που γνωρισα,εκτος απο ορισμενες εξαιρεσεις !
να περνας παντα καλα ρε Αντρικο με τις παρεες σου!!! :wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stefkal7
Ονοματεπώνυμο: Στέφανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stefkal7 » Δευ 13 Ιαν 2020, 21:27

Γεια σου ρε Αντρεα σαμπμαριν.... πριν χρόνια είχα πάρει μια λεπίδα από τον τζισιμη και πιάσαμε κουβέντα στα ΙΚΕΑ της σαλόνικας πως το φερνει η κουβέντα συζητήσαμε με ποιους ψαρεύουμε και μου λέει εγώ πάω με τον πεσκανδριτσα αν τον ξέρεις ....του λέω με αυτον που γίνεται ψάρι μόλις πέσει στο νερό ?? .... μου λέει '' ωωω ναι με αυτόν.... (είχα δει πιο πριν το ψαροτούφεκο στην Μηλο :D )

Το βίντεο και όλη η φάση με την τρελοπαρέα τα λέει όλα..... :hello:
Όταν ψάρευε ο Χέμινγουεϊ στην Κούβα, στην Ολυμπιάδα είχε κάτι ροφούς σαν το μπόι του στα 5 μέτρα και οι τάκοι βόσκανε εκεί που ΣΚΑΙ το κύμα.

Άβαταρ μέλους
kamakis
Ονοματεπώνυμο: Makis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kamakis » Δευ 13 Ιαν 2020, 21:47

Σοκαρισμενος!! :shock:

Ειδα πρωτα το βιντεο και μετα διαβασα το κειμενο.
Μπορω να πω με βεβαιοτητα οτι τα υπονοουμενα που διαβασα ειναι περισσοτερα απο τα πλανα που ειδα!! :lol: :lol:
Και τα πλανα ηταν πολλα και εξαιρετικα!! :hello:
LIVE AND LET LIVE

Φόρουμ ψαροντούφεκου που υπαινίσσεται/προτείνει/υποστηρίζει περαιτέρω περιορισμούς, δεν έχει λόγο ύπαρξης.

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Δευ 13 Ιαν 2020, 21:50

Βιντεαρα οπως μας εχεις συνηθησει.
Απ ολα εχει ..νασοναλ τζεογκραφικ, ερωτα, αιμα, νεες γνωριμιες ;)
Οπως σου ειπα η βολη στη συναγριδα σε δευτερο χρονο στο εβγα σου απο το βραχο σεμιναριο....
Τα βαρη μαστορα παντα τα ιδια παραμενουν μη σου πω αυξανονται. :D
Οντος ετσι ειναι τα πραματα.Επιβεβαιωνω.
Χωρος συναντησης και φιλιας το φορουμ.
Σκεφτομαι οσους γνωριζω απο εδω μεσα.
Δεν νομιζω οτι πολλα ενεργα μελη δεν εχουν κανει γνωριμιες απ εδω μεσα .
Αυτο λεει πολλα απο μονο του.

Αρη αν θες κι εσυ θοδωρα ειμαι ανοιχτος σε νεες περιπετειες :rotfl: :rotfl: :rotfl: οταν κατεβεις Πατρα στειλε ενα μην. να βρεθουμε.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Δευ 13 Ιαν 2020, 21:57

Και γαμώ τα θέματα!

Τι να πρωτογράψω...

Για αρχή θα πω πως το φόρουμ, μου άλλαξε τον ψαρευτικό μου χαρακτήρα πάρα πολύ!!!!
Θυμάμαι όταν είχα πρωτογραφτεί έσκαγα από ζήλια όταν έβλεπα θέματα με ωραίες παρέες να οργανώνουν ψαρευτικές εκδρομές.
Και ενώ ως άνθρωπος είμαι φουλ κοινωνικός (Ζάχο μην σχολιάσεις), στο ψάρεμα πάντα ήθελα την μοναξιά μου γιατί έτσι είχα συνηθίσει.
Αλλά με έτρωγε και όλο αυτό που έβλεπα εδώ μέσα.
Έτσι λοιπόν αποφάσισα μια μέρα να πάω σε μια μάζωξη.
Μια μάζωξη που γνώρισα από κοντά όλους όσους ήθελα!!!!
Γνώρισα τον PanEx,τον gsim, τον Peskandritsa, τον George Pavlidi, τον dousmike, τον Περιπτερά, τον plits plits, τον iosub, τον geogiann, τον Βασίλη Λαδιά και φυσικά τον space!
Θυμάμαι ότι μιλούσα όλο το βράδυ με όλους και δεν έφαγα απολύτως τίποτα!
Και την επόμενη μέρα έλαβα ένα π.μ. από τον Τάσο που μου έλεγε ότι θα ήθελε να πάμε παρέα για ψάρεμα.
Ο πανικός στην αρχή ήταν τεράστιος αλλά σιγά σιγά συνήθισα στην ιδέα και τελικά με κατάφερε και πήγαμε.
Μάλιστα ήταν να πάμε 3αδα με τον Δημήτρη τον Κόλλια αλλά μου έπεφτε πολύ η κοινωνικότητα για πρώτη εξόρμηση.
Και το ένα ψάρεμα έφερε το άλλο και η μια μάζωξη την επόμενη, και ξαφνικά βρέθηκα στα 40φεύγα μου με καινούριους φίλους!!!!!

Φίλους ξεχωριστούς και ωραίους.
Που μαζί έχουμε ρίξει τα γέλια της αρκουδας!!!
Που πραγματικά τα ψάρια δεν λένε απολύτως τίποτα μπροστά σε αυτές τις πανέμορφες εξορμήσεις.

Θα βάλω κι εγώ φωτό και κανά βίντεο.

Και θα γράψω κι άλλα!

Και θα θυμηθώ ξανά πόσα χρωστάω σε τούτο εδώ το μέρος.

Αντρέα φανταστικό το βιντεο φιλαράκο μου όμορφε!!!!

Τιμή μου να σας γνωριζώ και να σας έχω φίλους μου!!!!

Θα επανέλθω...
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 13 Ιαν 2020, 22:28

Αντρέα εύγε ρε φίλε, πολύ εύμορφο ποστ!
Άμα ήσασταν εδώ πάνω, χώρια που θα ήσασταν όλοι Αρειανοί κι ο Τζίμης θα έβαζε το Νο3 μπροστά απ΄το όνομά του στις μαζώξεις, θα κάναμε και τρελή παρέα!

Λοιπόν τι να θυμηθώ, ορίστε! Ανοίγω μια μέρα το λαπιτόπ να ρίξω μια ματιά στα δρώμενα στην αγαπημένη μας διαδικτυακή κοινότητα, ωσάν ήδη διάσημος και μέγιστος (μετά έγινα τρι-) και τι να δω, έπεσα απ΄την καρέκλα... :evil:

Ένας πιτσιρίκος με ένα τρικάρινο καρυδότσουφλο, είχε αγκυροβολήσει στα νότια του Καυκανά σε μέρος που παλιά κρατούσε σηκιούς θηρία και κράδαινε έναν του είδους ανά χείρας... Και δεν έφτανε μόνο αυτό, αλλά είχε βάλει και τίτλο ο αθεόφοβος, "Στα μέρη του hariska".... :club:

Πως το ένα έφερε το άλλο, ανταλλάξαμε δυο πμ αν ενθυμούμαι ορθά και πήγαμε για ένα ψάρεμα. Μετά πήγαμε κι άλλο, μια χαρά. Τότε ήταν που ξεκινάγαγε και η μόδα με τις βιντεοσκοπήσεις.
Μετά ιδρύσαμε την Kaykanas Productions... :hello: :hello: :hello:

Υ.Γ. Δεν το είδα το βίντεο, δεν χρειάζεται να το δω. Εγώ βλέπω με τα μάτια της ψυχής αυτό που εσύ έχεις αποτυπώσει στην class 10 microSD...
(θα το δω ρε σε λίγο) :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
stefkal7
Ονοματεπώνυμο: Στέφανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stefkal7 » Δευ 13 Ιαν 2020, 22:39

hariska έγραψε:
Υ.Γ. Δεν το είδα το βίντεο, δεν χρειάζεται να το δω. Εγώ βλέπω με τα μάτια της ψυχής αυτό που εσύ έχεις αποτυπώσει στην class 10 microSD...
(θα το δω ρε σε λίγο) :mrgreen:
Τι με θυμισες που λλλεμε και στη Σαλονίκη... :D και ήταν στο μπουγατσοφορουμ

Κρατάω μόνο το τελευταίο για να κάνω μια παρέμβαση γιατί τα λες ωραία....χαχα

"Δεν το είδα το βίντεο, δεν χρειάζεται να το δω. Εγώ βλέπω με τα μάτια της ψυχής αυτό που εσύ έχεις αποτυπώσει στον ταμιευτήρα ψηφιακών δεδομένων αποτύπωσης εικόνας δεκάτης κλασης
Όταν ψάρευε ο Χέμινγουεϊ στην Κούβα, στην Ολυμπιάδα είχε κάτι ροφούς σαν το μπόι του στα 5 μέτρα και οι τάκοι βόσκανε εκεί που ΣΚΑΙ το κύμα.

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Δευ 13 Ιαν 2020, 22:40

Τί να πω γι αυτό το παιδί...
Είναι ο μόνος που μπορεί να πάει με πολλούς κ να τον (α)γαπήσουν όλοι... :)

Αντρίκο, ρε μόρτη, έκανες δουλίτσα όμορφη ρε :hello: :hello: :hello:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τρί 14 Ιαν 2020, 00:48

Αν και μας ανακοίνωσες οτι είσαι λούγκρα και μάλιστα βαρέως χρησιμοποιημένη, σε αγαπάμε πολύ ρε μόρτη.
Πολύ ωραίο τόπικ με ωραία ουσία. Το βίντεο μου άρεσε πάρα πολύ :hello: Τρομερά πλάνα.
Ήθελα να το γράψω κι εγώ στα παιδιά που διαβάζουν αλλά δεν συμμετέχουν.
Μπείτε στην παρέα. Όλοι σαν άγνωστοι και άσχετοι ξεκινήσαμε και όλοι μια παρέα γίναμε.
Θα αναφέρω το πως γνώρισα τον GSIM
Έχω πάει πριν πολλά χρόνια σε κοντινή κυκλάδα για αυθημερόν μπάνιο με ένα φιλικό ζευγάρι.
Φυσικά σαν τρελαμένος ψτ ακόμα και σαν αρχάριος, έχω πάρει και τα πράγματα μαζί.
Κάποια φάση αφού έχω κάνει τις απλωτές μου, βλέπω ένα δελφίνι στο βάθος. Μια γαζέλα των θαλασσών με κάρμπον πέδιλα και δε συμμαζεύεται.
Όταν βγήκε του έπιασα κουβέντα στην οποία ανταποκρίθηκε σε πολύ ευχάριστο και φιλικό τόνο.
Μήπως γράφεις σε κανένα φόρουμ? Ναι μου λέει, στο sff.
Με ποιο ψευδώνυμο? GSIM μου απαντά. Εσύ? Εγώ είμαι ο GB ,
Ήταν η αρχή μιας ακόμα φιλίας με ψαρεματάκι που κανονίστηκε λίγο μετά.
Εννοείται πως το ζευγάρι Trelos αλλά και οι φίλοι Jimmy , Ladias , Bren ,Pescamouxritsas , Matador , Silver , Carpenter , Δήμος Αδάμης και πολλοί ακόμα γίνανε φίλοι στη ζωή μέσω του καφενείου μας.
Ακόμα και ανθρώπους πολλούς που δεν έχω συναντήσει ποτέ απο κοντά τους νιώθω πολλές φορές οικείους και εύχομαι να τους γνωρίσω απο κοντά.
Η θάλασσα και το ψάρεμα είναι η αφορμή για τόσα άλλα όμορφα.
Μας ενώνουν πολύ περισσότερα απο όσα μας χωρίζουν και αυτό πρέπει να το θυμόμαστε και να το εκτιμάμε.

ΥΓ: ευχαριστώ για την αφιέρωση και επιφυλάσσομαι για το σίκουελ.

INBLUE
Ονοματεπώνυμο: Miltos zografinakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INBLUE » Τρί 14 Ιαν 2020, 05:58

οπως παντα τα βιντεο σου πολυ δυνατα!!
και ποιοτικα απο θεμα ψαριων!!
:good:
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Τρί 14 Ιαν 2020, 09:15

Απο τα πιο ομορφα post !!Το video τα σπαει !Αυτα μενουν στο τελος !!
Ισως κατεμε το νοημα του forum
Ευχομαι ακομα πιο πολλα ταξιδια με φιλους και να παιρνατε παντα τελεια !!!! :hello:
Follow me in

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”