Στιγμές που...

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
jimmy

Re: Στιγμές που...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy » Πέμ 09 Ιαν 2020, 12:46

Μου λες δηλαδή ότι επειδή δεν σου έγραψα έκθεση όπως οι υπόλοιποι για αυτό μου απάντησες έτσι. ΟΚ.
Είμαι πολλά περισσότερα χρόνια στο φόρουμ από εσένα κι έχω πάρει μέρος σε αρκετές σοβαρές συζητήσεις. Όλα τα πράγματα κάνουν το κύκλο τους. Το ότι τελευταία δε πολυγράφω είναι γιατί δεν έχω χρόνο και το να με συγκρίνεις με το χέλι είναι προσβλητικό για εμένα.
Όσο για τη μάζωξη, κάντε τη και στα καλύβια. Είμαι από αυτούς που κατά 77% ακλουθούσα ανεξάρτητα το μέρος.

Υ.Γ. Θα τα π(ι)ούμε το λοιπόν στο τραπέζι.
Μην ασχολείστε με ΑΝθρώπους που είναι πεπεισμένοι ότι έχουν δίκιο σε όλα. Bill Ladias ® © 2020

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 09 Ιαν 2020, 12:57

Διάλειμμα!!!

Αυτά είναι τα ωραία στα ωραία θέματα του forum.

Η ποικιλία απόψεων και οι ενσωματώσεις και άλλων θεμάτων.

Φίλε Ζάχο ένας από αυτούς που την είπε τότε στον manocity22 ήμουν και εγώ.
Μάλιστα ανέτρεξα στο παρελθόν για να βεβαιωθώ τι και πώς του έγραψα.
Πάλι έτσι θα τα έγραφα και θα του τα έλεγα και από κοντά.
Ακόμα πιστεύω πως είχα δίκιο και πως εξέφρασα την γνώμη μου με ευγένεια και επιχειρήματα.
Τα ψάρια του Μάνου ήταν 3 και με 3ο ένα 15αρι μαγιάτικο!!!
Υπερβολή και μάλιστα μεγάλη!
Και απορώ με εσένα που δεν σε ενόχλησε μια ψαριά 35 κιλών από 1 άτομο, και μάλιστα σαν τον Μάνο, με όποια επιχειρήματα και αν την στήριξε
Και ας κάνει διαχείριση και ας είναι πραγματικά ΕΠΙΛΕΚΤΙΚΟΤΑΤΟΣ δυνατός Ψαράς!!!
Και ευγενέστατος άνθρωπος όπως είχα υποψιαστεί και όπως έμαθα αργότερα μιας και αυτός ο κόσμος είναι πολύ μικρός.

Μου είχε αφήσει μια πικρή γεύση η κατάληξη των γεγονότων τότε και έτσι βρήκα τρόπο να του ζητήσω δημόσια συγγνώμη για το αν έγραψα κάτι που τον ενόχλησε.
Τα βρήκαμε και όλα καλά.
Και θέλω πολύ να τον γνωρίσω και από κοντά.

Αυτά.

Υ.γ. Διόρθωσε μου λίγο το κείμενο. Γράφω από κινητό και δεν έχω τα γυαλιά πρεσβυωπίας.
Άντε Διαχείρα. Κάνε και καμιά άλλη δουλειά από το να γράφεις στα θέματά σου...
gsim: νταν... ;)
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 09 Ιαν 2020, 13:02

jimmy έγραψε: Όσο για τη μάζωξη, κάντε τη και στα καλύβια. Είμαι από αυτούς που κατά 77% ακλουθούσα ανεξάρτητα το μέρος.

Υ.Γ. Θα τα π(ι)ούμε το λοιπόν στο τραπέζι.

Ισχύει και ισχύει στο ακέραιο!
Ο Κοτσίδας πάει παντού.

Υ.γ.Θα κάτσω ανάμεσά σας να κάνω τον διαιτήτη και για κλάσω στις μπύρες.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Πέμ 09 Ιαν 2020, 13:09

Είπα εγώ ότι δε με ενόχλησε η ψαριά; φυσικά και ήταν υπερβολική. Μα το παραδέχτηκε κ ο ίδιος αυτό ότι ξέφυγε.
Είπα ότι αυτό που με ενόχλησε ήταν ο λιθοβολισμός και οι κραυγές από αλλά μέλη "να διαγραφεί ο κύριος!"
Γι αυτό και είχα γράψει πως είναι και από τις λίγες φορές που είχα έντονο παράπονο από τη διαχείριση που δεν επενέβη κάποιος να τους πει να κοιτάνε τη δουλειά τους και πως δε δέχονται υποδείξεις
tsaounlee έγραψε: Γραφω από κινηρό και δεν έχω τα γυαλιά πρεσβυωπίας.
Τα χουμε δώσει του μαλλιά να σώσουμε ένα γατί. Μη τα ψαχνεις

Αν δε φτάσει 5 σελίδες δε σταματάω να γραφω
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Πέμ 09 Ιαν 2020, 13:17

Ζάχο επίτρεψέ μου μια διόρθωση σε κάτι που είπες.

Κανένας "διωγμός" δεν έγινε στον manocity22.Επειδή μάλιστα τον εκτιμώ βαθύτατα, έκανα αρκετές προσπάθειες τότε να τον μεταπείσω να μη φύγει οικιοθελώς.

Το να σε κράξουν 2-3, δεν μπορεί να αποτελεί άλλοθι για την αποχώρηση κάποιου.
Σαφώς έχεις το δικαίωμα, αλλά αρνούμαι να πιστέψω οτι εκεί που παραθέτει τώρα τις απόψεις του, ακούει μόνο όμορφα σχόλια (ενίοτε ακούει και χυδαία, αν λάβω υπόψιν μου κάτι που του γράψανε τελευταία)

Οπουδήποτε εκτίθεσαι δημόσια, θα λάβεις και καλά σχόλια και κακά.Ετσι ειναι η δημόσια έκθεση.

Αυτό και συγγνώμη για την εκτός topic παρένθεση.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Πέμ 09 Ιαν 2020, 13:29

Προσφατα πριν 2-3 βδομαδες σε ενα ψαρεμα μου σε λαβρακο μπαφοτοπο , αφου δεν συναντησα κανενα λάβρακα της προκοπης , παρατηρησα μπαφες που ηταν στο ξεκινημα της παραγωγης αυγων!
Παραδοξο ισως καπως μιας και οκτωβρη ηταν ολες ετοιμογεννες οσες επιασα ....
Οποτε ... αρκεστηκα στο να παρω 3 κεφαλους αρσενικους και 2 χταποδια αρκετα καλα για τα γουστα μου . πλουσιο παλι το τραπεζι εστω και με επιλεκτικοτητα.
Επιλογη μας λοιπον τι θα πιασουμε αποκλειστικα !
Τα θυληκα αυγωμενα κανουν ΜΠΑΜ απο μακρυα σε μεγεθος σχημα φοσυκωμα κτλ κτλ
Οσον αφορα το μεγεθος αυτο ειναι προσωπικο καπριτσιο του καθενος. Ζημια δεν ειναι να βαρεσεις ενα 800 αρι λαβρακι κι οχι ενα κιλισιο.
Αλλα ζημια ειναι -την εποχη αναπαραγωγης- να τσακιζεις τα θυληκα λογω μεγεθους.
ακομα και εγω ο αμπαλος τα εχω καταλαβει πλεον...
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Πέμ 09 Ιαν 2020, 15:36

Άντε να γράψω και γώ.
Τι να γράψω που πρέπει να πλακωθώ στα quote μιας και έχουν γραφτεί εξαιρετικές απόψεις.

Λι (τσαουν λι), χάρης, Μάνος, και άλλοι που ξεχνάω (σορρυ μην τα διαβάζω από την αρχή), προσέθεσαν πινελιές σε ένα πίνακα που ο καλλιτέχνης είχε αφήσει αρκετό χώρο για δημιουργία.. :hello:
Το μόνο που μπορώ να προσθέσω είναι ότι ακόμα και ο τρόπος που μαγειρεύει και απολαμβάνει ο Ζάχος τα ψάρια του δείχνει ένα σεβασμό προς το Θήραμα, και συνέπια στα γραφόμενα του. :hello:

Ας πάω λίγο παρακάτω λοιπόν (αν και δω με προλαβε ο τσαουν)
Νομίζω έτσι και αλλιώς ότι έχουμε πάει λίγο παρακάτω.
Έχουμε φτάσει τις 4 σελίδες και δεν έχω δει κανέναν να πετάει την μπάλα στην κερκίδα.
Παλιότερα θα άκουγες απόψεις όπως..
Έλα μωρέ εδώ τα κουλουριάζουνε βολάζουν και τα σκίζουν.
Για πυροφάνια και καμάκια
Για δυναμίτες και άλλα πολλά αντίστοιχα.
Ισχύουν βεβαία και ισχύουν στο ακέραιο, :mrgreen: αλλά δεν αφορούν εμάς.
Αν έχουμε ωριμάσει τόσο ώστε να αφήσουμε απέξω τους άλλους και να κοιτάξουμε τα δικά μας σακούλια, νομίζω ότι έχουμε κάνει ένα καλό βήμα προς την σωστή κατεύθυνση.

Δεν λέω ότι θα ακολουθήσω το παράδειγμα του Ζάχου έτσι? Μην μπερδευόμαστε, στους μεικτούς βυθούς που έχω επιλέξει να ψαρεύω, άντε να μπορέσω να χτυπήσω 3 με 4 καλά ψάρια το χρόνο (το πολύ) και θα το κάνω, μιας και είναι ένα ψάρι που και το κυνήγι του και η γεύση του με εξιτάρουν πολύ.
Ούτε μπορώ να περιμένω από έναν νέο ψαροντουφεκά τέτοια αυτοσυγκράτηση.
Άνθρωποι που έχουν χρόνια όμως πίσω τους και έχουν περάσει αρκετά ψάρια από το καμάκι τους θα μπορούσαν να σκεφτούν λίγο, ή έστω να επαναπροσδιορίσουν τα δικά τους όρια.
Κάτι αντίστοιχο μου συμβαίνει τα τελευταία χρόνια με τους ροφούς. Κατά την διάρκεια του καλοκαιριού και αφού έχω πάρει 4 με 5 ψάρια καταλαβαίνω ότι σχεδόν ασυνείδητα ελαττώνω τα πλάναρίσματα και αυξάνω τα καρτέρια, πάω σε διαφορετικούς τόπους, και όταν τελικά αναπόφευκτα κάποιος μπουλης πεταλουδίσει μπροστά μου, απλά δεν πατάω την σκανδάλη.

Υ,γ
Δεσμεύομαι λοιπόν το μήνα Ιανουάριο να παρέχω λαυράκια (άμα πιάνω) στο Ζάχο καθαρισμένα και ξεπαγωμένα στο φυσικό τους περιβάλλον, :grin: έτοιμα προς βρώση..

Αν δεν το κάνω, είμαι λουγκρα…

Μεγάλη…. :yahoo:

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Πέμ 09 Ιαν 2020, 15:43

Το θέμα δεν είναι μονοδιάστατο επιβαρύνεται ο τοπικός πληθυσμός μιας και τα κοπάδια πάνε σε κάθε μέρος σχεδόν καθολικά κάθε χρόνο.
Το να πάρεις ένα θηλυκό μεγάλο ψάρι ανά τόπο ας το βάλω δεν έγινε και κάτι,το να πάρεις ένα 800 αρι η κιλίσιο δεν έγινε κάτι την μια φορά,όταν γίνεται μοτίβο εκεί υπάρχει θέμα κατά την άποψη μου.
Δεν με καλύπτει ψαρευτικά ένα ψάρι κάτω από το όριο που έχω βάλει εγώ για εμένα,γιαυτό δεν ντουφεκάω,γιαυτό δεν έχω πολλά πλάνα,πολλές ψαριές.
Έτσι και αλλιώς η πλειοψηφία μας δεν πάει για ψάρεμα γιατί έχει ανάγκη το ψάρι,με τα χρήματα που χαλάμε για το χόμπυ μας,μπορούμε να αγοράζουμε κάθε εβδομάδα ψάρια Α κατηγορίας από τον ψαρά.

Ταπεινή μου γνώμη όταν όλα στην ζωή μας δεν είναι κάπως σταθμισμένα και κάτι μας λείπει από τους υπόλοιπους τομείς,προσπαθούμε να το βρούμε σε άλλον τομέα.
Άλλοι δείχνονται με την δουλειά τους,με το αμάξι τους,με την γκόμενα,εμείς με τα ψάρια μας,τα μέτρα,τους χρόνους.
Πέρα από την έλλειψη παιδείας,προβληματισμού,απληστίας που έχουν γιγαντωθεί.
Σε όλα αυτά βάζω και τον εαυτό μου μέσα,έχω περάσει από αυτά τα στάδια,όχι σε όλους τους τομείς αλλά μετά από λίγο σκέψη και τριβή με άλλους ανθρώπους έχω καταλληξει εδώ,καλώς ή κακώς,ο καθένας κρίνει για τον εαυτό του.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Πέμ 09 Ιαν 2020, 17:58

Ζάχο φίλε, μάστορα και καραμπουζουκλή! Σε παραδέχομαι, σε εκτιμώ, γι αυτό σου λέω τούτο: "μη κρίνεις, για να μην κριθείς".

Μην κρίνεις κάποιον για αυτό που είναι, αλλά να τον κρίνεις γι αυτά που κάνει ή λέει ιδίως αν αυτά σε αφορούν. Εγώ κι ο Τζιμης, έτσι είμαστε, γ@ματοι, τρισμεγιστοι, με αίσθηση του χιούμορ.

Το ξέρεις, ότι όταν εκτίθεσαι δημόσια, πρέπει να περιμένεις όλων των ειδών τις αντιδράσεις και θεωρώ ότι η αντίδραση του τζιμη είχε το απαραιτητο χιούμορ (φυσικα γέλασα και με το τζιμη13 που του έγραψες κι εσύ)!

Να απαντήσεις στον Στελαρα αναλογως για τη απιστευτη #@$@κία που έγραψε, δεκτό! Αλλά κι εκεί πρεπει να βάλεις λίγο νερό στο κρασί σου, λόγω της πικρίας που έχει που έγινες εσύ συντονιστής κι όχι αυτός... :lol:

Όσον αφορά στο λαβράκι, άνθρωποι είμαστε κι όχι VAR. Δεν υπήρχε περίπτωση να καταλάβεις ότι το συγκεκριμένο ήταν αυγωμένο. Το τι έκανες /είπες μετά τη σύλληψη, μας καθορίζει σαν ανθρώπους πρώτον, σαν υποβρύχιους αλιείς υπό το φως του ήλιου και μετά της μιας, μοναδικης και πλήρους αναπνοής και τέλος σαν οντότητες της αγαπημένης μας διαδικτυακής κοινότητας.

Εγώ το πιστεύω και το εννοώ, όταν γράφω κάτι και πετάγεται ο άλλος ο αμπλαουμπλας να με πει αν αυτό είναι εξυπνάδα και του απαντώ "όχι, βλακομετρο είναι".

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 09 Ιαν 2020, 18:01

βιντεο θα δω στο σπιτι!
οσο για τους προβληματισμους σου φιλαρακι,θαπρεπε να τους κουβεντιασουμε παρεα με μπλικο κρασι καιτσιπουρο !
:wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Πέμ 09 Ιαν 2020, 18:49

Ρε βρωμόπουλο να σε ρωτήσω κάτι?

Αυτό...
hariska έγραψε:...σαν υποβρύχιους αλιείς υπό το φως του ήλιου και μετά της μιας, μοναδικης και πλήρους αναπνοής...
το έχεις κάπου καβάτζα και το κάνεις κοπι-πέηστ ή κάθε φορά το γράφεις?

Αν ισχύει το πρώτο είααι μούφας και φυγόπονος.
Αν ισχύει το δεύτερο...είσαι ΑΝΩΜΑΛΟΣ και μερακλής!

Πάρα ταύτα ακόμα γελάω όποτε το διαβάζω. :lol:
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Πέμ 09 Ιαν 2020, 19:17

Ρε το τρολ, ρε... [-(

Υ.Γ. Σήμερα έγραψα "της πλήρους αναπνοής", προχθές νομίζω είχα γράψει "της μέγιστης"... :D

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Πέμ 09 Ιαν 2020, 22:41

hariska έγραψε: Όσον αφορά στο λαβράκι, άνθρωποι είμαστε κι όχι VAR
Χάρη πλιζζζζ, τι στο φουτσο είναι το VAR? Variation Against Rules?

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 09 Ιαν 2020, 23:21

Ζάχο,τα περί μανοσιτι τα έχουμε πει και διαδικτυακά και κατ ιδίαν,στο ψάρεμα- φόλα που είχαμε κάνει παρέα.
Δηλαδή πόσο θες για να καταλάβεις ότι ο τύπος με τα βίντεο του ,σε εποχές που ο καθε παπάρας συριζαιος-"υπεύθυνος" κωλοτριβοταν να μας βάλει έξτρα ποσωστωσεις στο υποβρύχιο ψάρεμα, προ- κα- λου-σε.Να σου θυμίσω το βίντεο του με τις πέντε στήρες στη Σαντορίνη? Το βίντεο του στα.."μεγάλα μπασιματα".. που αν το καλοδεις έχει ξεσκιστει σε κιλά? Και πόσα άλλα???... Το επίμαχο βίντεο έχεις ξεσκιστει να μου επισημαίνεις ότι και καλά,το έκανε με πελαγίσια ( δηλαδή ...οκ).. θεωρείς ότι ο καναπεδατος που ψάχνει αφορμές τον νοιάζει αν είναι πελαγίσια ή... χταπόδια????
Και μόνο δύο άτομα σκεφτόμασταν έτσι,όλος ο κόσμος χειροκροτούσε....οκ λοιπόν.
Στην τελική όπως τα λέει ο Τζονκοκ,δεν του άρεσε η κριτική , δρόμο!!! Όποιος θέλει να διδαχτεί κοιτάει το σωλήνα!!
Τώρα τι θέλεις να σχολιάσω?
Το ότι έπιασες ένα αυγωμενο ψάρι?
Ήταν μεγάλο,άρα έχει αφήσει απογόνους.
Τα έξτρα όρια τα θέτεις μόνος σου.
Ένα μόνο μεγάλο πρησμένο ψάρι είδα πέρυσι και δεν κατάφερα να το πιάσω,και είτε το πιστεύεις είτε όχι ,το συναίσθημα ήταν γλυκόπικρο..
Τα λαβράκια γενικά, υποφέρουν πολύ τα τελευταία 10 χρόνια στην Αττική,και ειλικρινά δεν μου κάνει καρδιά να τα κυνηγήσω.Σε αντίθεση με τις συναγρίδες....

Χαρισκα,θα γράφω ότι γουστάρω και ο Ζάχος δεν έχει ανάγκη να τον υπερασπιστεί κανείς.
Τα περί βλακομετρου στη μάπα σου.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Πέμ 09 Ιαν 2020, 23:30

xareas έγραψε:.......
Έτσι και αλλιώς η πλειοψηφία μας δεν πάει για ψάρεμα γιατί έχει ανάγκη το ψάρι,με τα χρήματα που χαλάμε για το χόμπυ μας,μπορούμε να αγοράζουμε κάθε εβδομάδα ψάρια Α κατηγορίας από τον ψαρά.

Ταπεινή μου γνώμη όταν όλα στην ζωή μας δεν είναι κάπως σταθμισμένα και κάτι μας λείπει από τους υπόλοιπους τομείς,προσπαθούμε να το βρούμε σε άλλον τομέα.
Άλλοι δείχνονται με την δουλειά τους,με το αμάξι τους,με την γκόμενα,εμείς με τα ψάρια μας,τα μέτρα,τους χρόνους.
Πέρα από την έλλειψη παιδείας,προβληματισμού,απληστίας που έχουν γιγαντωθεί.
......
Χάρη..? φίλε...?
μας έφτιαξες...? :hello: :hello:
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”