ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ !!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
GoRaN
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γοραντωνάκης

Re: ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoRaN » Κυρ 15 Δεκ 2019, 17:15

Διάβασα όλη την μέχρι τώρα εξέλιξη της δημοσίευσης και κάποιοι συνάδελφοι έχουν μιλήσει πολύ σωστά για το μεγαλοπρεπές ψάρι.

Η δική μου αναφορά είναι σε ένα συγγενικό ψάρι του τόνου το Καρβούνι ή Ντάσκα.
Τόλμησα μια φορά να χτυπήσω ένα τέτοιο ψάρι των 10 κιλών με ένα ξύλινο τριλάστιχο 125 με 7,5 βέργα.
Τολμώ να πώ πως τρόμαξα με την ταχύτητα που μου ξεδίπλωσε το μουλινέ και η ουσία είναι ότι μέχρι να αρχίσει το ψάρι να χάνει δυνάμεις δεν μπορούσα να το φρενάρω.
Ίσως κάποιοι να με θεωρήσουν υπερβολικό αλλά αυτή είναι η αλήθεια , μιλάμε για τρομακτική δύναμη από ένα (ψαράκι) 10 κιλών.
Οπότε τι να συζητήσουμε για Τόνους 40-50 ή και 60 κιλών....
Κάθε φορά που πατάς τη σκανδάλη , είναι μια ευκαιρία για αυτοκριτική και απολογισμό.

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Δευ 16 Δεκ 2019, 19:19

Τρεις φορες εχω ερθει σε αποσταση βολης τις δυο δεν εριξα αν και ημουνα με μεγαλο οπλο και απλα θαυμασα (μεγαλα ψαρια) την τριτη όμως είμαι σε ένα σκαλι στον Κορινθιακο στα δεκαπέντε μετρα…μια βολη πριν ένα μεγαλο καρβουνι μας εχει παρει την βεργα και ψαρευω με δανεικο οπλο δυνατο όπως πρεπει για Κορινθιακο του ζευγαριου…
ερχονται δυο ψαρια στο καρτερι μου που τα κανω για "μικρα" ριχνω στο κοντινοτερο βλεπω την βεργα να ταξιδευει και να πεφτει κατω και τα ψαρια να ερχονται διπλα μου.. τοτε καταλαβαίνω κλασσικα ότι με μπερδεψε η αποσταση και παλι καλα που δεν πετυχα καποιο από αυτά... Γενικα είμαι από αυτους που δεν θα υποδείξω ποτε και σε κανενα τι θα κανει... ουτε αν θα βαρεσει τουνα... ουτε αν θα ψαρεψει τρυπα... ουτε τι μέγεθος ψαριου θα παρει.. πιστευω ότι ο κάθε ενας μας και αναλογα με τα βιωματα και τις εμπειριες αλλα και αναλογα με την στιγμη είναι ικανος για το καλυτερο και για το χειροτερο… Δεν θα κατηγορησω λοιπον ουτε τον Γιωργο που θα εριχνε.. γιατι αν και πιστευω ότι θα ηταν λαθος…από την άλλη ποτε δεν ξερεις… :D :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
maimouth
Ονοματεπώνυμο: Costas Vasilakopoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από maimouth » Τρί 17 Δεκ 2019, 11:59

Μια φορα ειδα κι εγω ενα τετοιο εξω στα ρηχα πριν 1,5 χρονο .. απριλης ηταν αν θυμαμαι καλα ...
επιβλητικο ψαρι κινουνταν αργα διπλα σε καθετους βραχους λιγο πανω απο το βυθο.
Να του ριξω?? ουτε για πλακα!
Δεν ειναι τυχαιο οτι το κυνηγανε με βαρελια και τεραστια οπλα μπας και το τρυπησουν καλα ετσι ωστε να τραβηξει λιγοτερο.
Εδω ενα ψαρακι 2-3 κιλων ουτε καν κυνηγιαρικο και τραβαει μουλινεδες βεργες και τα παει βολτα.

Αν δε το πετυχεις και καλα μπορει να σου παρει και το οπλο ...και αν μπλεχτεις ??? εκει τι κανεις ?
Αστο να παει στην ευχη του θεου του αλλαχ του βουδα και του κουδα.... η οποιου αλλου θελεις...
Μερικα πραμματα δεν ειναι να τα πειραζεις αν δεν εισαι ετοιμος γι αυτα.....!
...απλα κατσε να τα θαυμασεις.... γιατι ειναι σπανιο φαινομενο πλεον.. σα το βορειο σελας ενα πραμμα βρε παιδι μου! :hello:
...από τη πόλη έρχομαι και στη κορφή κανέλλα

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”