ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ !!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
michalis1958

Re: ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τετ 11 Δεκ 2019, 10:44

KOSTAS STI έγραψε: έλα ρε Μιχάλη !! :rotfl:
στην ε.ε. ο μονος λογος που επιβαλλουν ποσοστωση ,ειναι οταν υπαρχει πολυ μασα!!! και φυσικα οι πιο μαγκες παιρνουν την μεριδα του λεοντος και αφηνουν την μαριδα στους μαλακες(βλ ελληνες) ! :evil:
το ιδιο π.χ. γινεται με τα οινοποιησιμα σταφυλια και αλλα πολλα !
και φυσικα σε προστατευομενο ειδος οχι μονο απαγορευεται,αλλα παιρνεις μετρα για τον πολλαπλασιασμο τους!
εδω δινουμε και επιδοτησεις στις τρατες παρ'ολο που στην ε.ε. απαγοραευονται και πληρωνουμε προστιμο γι'αυτο!
οσο για τα κοστολογια για το κυνηγι τους ,αυτο ειναι θεμα τσεπης του καθενος!
ξερω ανθρωπο που πηγαινε για ψαρεμα δυο τρεις φορες τον χρονο.μονο για τονακια!
ΟΚ Κωστή , κάθε άποψη σεβαστή. Κι εγώ το impreza μου το έχω ατούρμπιστο :rotfl:

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τετ 11 Δεκ 2019, 12:08

sThRa έγραψε:Οποίος παρακολουθεί τα βίντεο του Λούπη στο σωλήνα γνωρίζει ότι μιλάμε για έναν αγνό χομπίστα και καλό παιδί .
Όλο το κράξιμο ειδικά του Σπαρου είναι τελείως άδικο καθώς ο Λούπης όπως τον καταλαβαίνω εγώ δεν έχει ορκιστεί ο φύλακας του νόμου απλά επιμένει να είναι εναντίον μιας συγκεκριμένης πρακτικής που είναι γνωστό ότι γίνεται μαζικά και επιβαρύνει τη θάλασσα πολύ περισσότερο από τη αφαίρεση once in a lifetime ψαριού .
Τέλος το σχόλιο για το βίντεο με το φακό του φίλου του το θεωρώ και χτύπημα κάτω από τη μέση .
έχεις δίκιο
πετάχτηκα να πω την μ@λ@κι@ μου και ζητώ συγνώμη από τον Λούπη
παρόλο που έχω πλέον χρόνια εμπειρίας στο φόρουμ εκφράστηκα όπως αν ήμουν σε ένα τραπέζι και τα λέγαμε πίνοντας ρακί ;)
γιατί εκεί έτσι θα τα έλεγα

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:Έτσι για τη ιστορία.....μαζί είμασταν με το αδερφό Βαγγέλη εκείνη την ημέρα ;)

https://youtu.be/MQLtdUi6oO0
Λούπη να ξέρεις ότι το πιθανότερο σενάριο αν έριχνες είναι να είχε την ίδια κατάληξη το ψάρι....αυτό λέμε :)

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Τετ 11 Δεκ 2019, 12:53

Προσωπικά πιστέυω κι εγώ πως ο Λούπης είναι ένας αγνός χομπίστας που προσπαθεί ο ίδιος να τηρέι τα νόμιμα όσο μπορεί.
Και τον κατανοώ για το ότι ενώ ο ίδιος δεν συμπαθεί τον φακό, δέχεται να ψαρεύει με φίλους που τον χρησιμοποιούν.
Μπορεί να εκφράστηκε λίγο σκληρά σε κάποιο σημείο και να φάνηκε λίγο αδαής αλλά πιστέυω πως ήταν μια στιγμιάια αντίδραση.
Πολύ χαίρομαι που ο Σπάρος ζήτησε συγνώμη (δεν κρίνω το αν είχε δίκιο ή άδικο, αλλά εκτιμώ την προσπάθεια να ρίξουμε τόνους (όχι τα ψάρια) ). Έχουμε βελτιωθεί πολύ σαν παρέα και συνεχίζουμε.
Μιας και ένα παρεάκι είμαστε και απλά λέμε όλοι τις απόψεις μας, εγώ προσωπικά δεν θα έριχνα σε τέτοιο πλάσμα. Θεωρώ πως είναι σαν να παίζεις τζόκερ με τη ζωή ενός μαγικού θηρευτή.
Εδω με 2λάστιχα και 3λάστιχα και δεν περνάνε ψάρια πολύ μικρότερα και στατικά. Κέφαλος μου σκίζεται και στεναχωριέμαι για τη ζωή που σπατάλησα τζάμπα, πόσο μάλλον μια τούνα.
Επίσης, ακόμα και αν ο ποσειδώνας ο ίδιος μου κρατούσε το χέρι και μου έδινε ένα τέτοιο ψάρι, μιας και μανάβης δεν είμαι, θα στρίμωχνα με το ζόρι μερικά κιλα στην κατάψυξη μου και θα έτρεχα να χαρίσω σε όλους τουσ συγγενείς και φίλους για να μην πάει χαμμένο. Και όλο αυτό γιατί? Για να πώ πως έπιασα τούνα? Όχι ευχαριστώ, δεν θα πάρω.
Δεν ξεχνώ το βίντεο του Γιάννη του Κοκκινακη που βαράει με ενα 3λάστιχο νομίζω ένα ψάρι μεγάλο, με 70+ μέτρα σχοινί, το οποίο το ψάρι εξαφανίζει σε 2-3 δευτερόλεπτα και τουξηλώνει και το μουλινέ μαζί..
Φυσικά, ο μόνος τρόπος να τιμήσω όλα αυτά που έγραψα και να μην είναι απλά λόγια, είναι να περάσει ενα τέτοιο ψάρι δίπλα μου και να μην βαρέσω...έστω και απο χαζομάρα μου. :hello:

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τετ 11 Δεκ 2019, 14:39

Βαγγελη τα λες οπως πρεπει τα πραματα και εστιαζεις στην ουσια.
Αυτο με χαλασε κι εμενα η ουσια.
Το αν ειναι νομιμο παρανομο ερχεται μετα.
Εγω εμεινα σε καποια λογια στο βιντεο.
Λεει....κατι για εξοπλισμους και μετα λεει καπακι <<ας τα παιρνε ολα μονο να της εριχνα στα μουτρα>>
και καπακι γραφει οτι θα της γαμουσε τα μπρεκια.
Ματαια λοιπον καποιοι σπευδουν να πουν οτι δεν ειχε προθεση να ριξει.
Τελος παντων αυτος ο λογος για το συγκεκριμενο ψαρι για τα γουστα μου ειναι ασεβης.
Ειναι γεματος επαρση ενω ξερουμε ολοι ποια θα ηταν η πιθανη καταληξη.
Κατα τ αλλα δεν υπαρχει κατι προσωπικο με τον ανθρωπο και ελπιζω να το γνωριζει.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Τετ 11 Δεκ 2019, 21:31

Greek-Blue έγραψε: Δεν ξεχνώ το βίντεο του Γιάννη του Κοκκινακη που βαράει με ενα 3λάστιχο νομίζω ένα ψάρι μεγάλο, με 70+ μέτρα σχοινί, το οποίο το ψάρι εξαφανίζει σε 2-3 δευτερόλεπτα και τουξηλώνει και το μουλινέ μαζί.
4λάστιχο, με 8άρα δίφτερη, διπλά κλιπαρίσματα, σκοινί 2άρι καθαρό dyneema, 100 μέτρα.

Κάποια χρόνια μετά, εξακολουθεί να είναι μια ηλίθια πράξη (αυτό που έκανα).

Αφήστε τις τούνες (κι όχι για τοπαράνομο του πράγματος).Υπάρχουν τόσα άλλα ψάρια.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
skopdolfin
Ονοματεπώνυμο: Μανώλης-Άρης Αλεξίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skopdolfin » Πέμ 12 Δεκ 2019, 13:58

Καλησπέρα,

Μηδέν ΣΕΒΑΣΜΟΣ προς το forum και τα μέλη του (ΓΑΜΙΕΣΤΕ..........κλπ.)..........μετά απορούμε γιατί θέλει να το κλείσει ο Πάνος.
ΜΗΔΕΝ ΣΕΒΑΣΜΟΣ προς τη θάλασσα και τους κατοίκους της (....θα της γαμούσα τα Μπρέκια......)

Αυτό είναι το Αυθεντικό hariska ?? Και ο σπάρος και εγώ είμαστε φάουλ ??????

Σηκώνω τα χέρια ψηλά!!!! :yahoo: :yahoo:
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).

X.A
Ονοματεπώνυμο: Ανδρεας Χρυσικός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X.A » Πέμ 12 Δεκ 2019, 14:51

skopdolfin έγραψε:Καλησπέρα,

Μηδέν ΣΕΒΑΣΜΟΣ προς το forum και τα μέλη του (ΓΑΜΙΕΣΤΕ..........κλπ.)..........μετά απορούμε γιατί θέλει να το κλείσει ο Πάνος.
ΜΗΔΕΝ ΣΕΒΑΣΜΟΣ προς τη θάλασσα και τους κατοίκους της (....θα της γαμούσα τα Μπρέκια......)

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!

Άβαταρ μέλους
skopdolfin
Ονοματεπώνυμο: Μανώλης-Άρης Αλεξίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skopdolfin » Πέμ 12 Δεκ 2019, 15:39

Και κάτι ακόμα, όσον αφορά την Αυθεντικότητα......αυτό βέβαια είναι καθαρά προσωπική μου γνώμη.
Από τη στιγμή που οποιοσδήποτε από ''έμας'', μπαίνει στη διαδικασία να ανεβάσει βίντεο στο youtube, από εξορμήσεις ή από παρουσίαση εξοπλισμού η Αυθεντικότητα έχει πάει περίπατο.

:hello:
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Πέμ 12 Δεκ 2019, 18:07

X.A έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!
Συνάδελφοι, ξέρετε να διαβάζετε και να αντιλαμβάνεστε στοιχειώδει πράγματα, όπως πχ, χρονικό προσδιορισμό διαφόρων γεγονότων, συμβάντων, κτλ;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hariska την Πέμ 12 Δεκ 2019, 18:13, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Πέμ 12 Δεκ 2019, 18:10

skopdolfin έγραψε:

Και κάτι ακόμα, όσον αφορά την Αυθεντικότητα......αυτό βέβαια είναι καθαρά προσωπική μου γνώμη.
Από τη στιγμή που οποιοσδήποτε από ''έμας'', μπαίνει στη διαδικασία να ανεβάσει βίντεο στο youtube, από εξορμήσεις ή από παρουσίαση εξοπλισμού η Αυθεντικότητα έχει πάει περίπατο.

:hello:
Οι φώτο επιτρέπονται για να ναι κάποιος αυθεντικός, ή απαγορεύονται κι αυτές όπως τα βίντεο και τα ανμπόξινγκ;

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Πέμ 12 Δεκ 2019, 18:45

hariska έγραψε:
X.A έγραψε:

Συμφωνώ απόλυτα!!!!!
Συνάδελφοι, ξέρετε να διαβάζετε και να αντιλαμβάνεστε στοιχειώδει πράγματα, όπως πχ, χρονικό προσδιορισμό διαφόρων γεγονότων, συμβάντων, κτλ;
ωχχχχ !!!..............αρχισε να φορτωνει μαλλον !! :-#
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Παρ 13 Δεκ 2019, 13:28

Ωπ εδώ προέκυψε κάποια σύγκρουση συμφερόντων. Με εισαγγελέα κι δικηγόρο της πολιτείας :grin:

SpyrosX
Ονοματεπώνυμο: Σπύρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από SpyrosX » Παρ 13 Δεκ 2019, 15:54

Θεωρώ ότι όποιος εχει σχέση με το ψαροντουφεκο για κάποιον καιρό και δεν είναι τελείως νέος και άπειρος, έχει αναλογιστεί τι χτυπάει και τι όχι. Για τον ίδιο λόγο λοιπόν που έχει σκεφτεί και εκπαιδεύσει το μυαλό και το δάχτυλό του να μην ρίχνει σε μαύρο κάτω του κιλού (με ότι ανοχή για λάθος υπάρχει), έτσι θα πρέπει να έχει σκεφτεί ότι εάν περάσει ένα τρένο μπροστά σου, ότι θα θαυμάζεις και δεν θα ρίξεις. Λέγοντας αυτό καταλαβαίνω πλήρως τον ενθουσιασμό, αδρεναλίνη, κλπ, και τον πειρασμό του τροπαίου. Μπορει και εγω να εκανα το λαθος. Αυτό που δύσκολα ταυτίζομαι είναι ακραίες εκφράσεις.

Άβαταρ μέλους
tom
Ονοματεπώνυμο: tasos. green wolves gate 2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tom » Σάβ 14 Δεκ 2019, 10:40

sparos έγραψε:καλημέρα και καλή εβδομάδα

λουπη αν έριχνες στην τουνα (που είναι παράνομο) με την οδοντογλυφίδα θα έχανες το όπλο σου και στην καλύτερη την βέργα χαλώντας ένα ψάρι.
άγνοια είχες επίσης όταν χτύπησες το σαλάχι
όπως ψαρεύεις με ζευγάρι με φακό που τόσο κράζεις και ανεβάζεις κιόλας βίντεο ρίχνοντας μια κλωτσιά στα ιδανικά του ψαροτουφεκου που προσπαθείς να περάσεις γιατί κανένας δεν είδε εκτός αυτού του καφενέ ότι είσαι αντίθετος και ότι τον έκραξες και καλά...... αλλά ένα ακόμα βίντεο με φακό.... μήπως τα πάντα είναι για το κυνήγι του like ?
Χάχα ωραίος ο sparos... Με την οδοντογλυφιδα λέει.. :clapping:

επειδή σε βλέπω απόλυτο στο πως πρέπει να αντιμετωπίζουμε την θάλασσα θα σου πρότεινα να εξετάσεις την νομοθεσία καλά στο τι επιτρέπεται να χτυπάμε και τι όχι,τα μεγέθη των ψαριών που επιτρέπεται να χτυπάμε κλπ να φροντίσεις να είσαι εσύ πρώτα από όλα σωστός και μετά να δικάζεις / κριτικάρεις τους υπόλοιπους

πως το λένε.............μην κρίνεις για να μην κριθείς

ΚΣΕΠ
Ονοματεπώνυμο: Κώστας Πουλόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΣΕΠ » Κυρ 15 Δεκ 2019, 11:27

ΤΗΝ ΔΕΚΑΕΤΙΑ ΤΩΝ 90,s ΟΤΑΝ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΤΟΥ ΤΟΝΟΥ ΕΠΙΤΡΕΠΟΤΑΝ ΕΙΧΑΜΕ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΕΝΑ ΤΟΝΟΤΟΥΦΕΚΟ Riffe ΠΟΥ ΜΟΛΙΣ ΕΙΧΑΝ ΕΙΣΑΧΘΕΙ ΜΕ ΠΛΩΤΗΡΕΣ ΚΑΙ bungee ΜΙΜΟΥΜΕΝΟΙ ΤΟ ΨΑΡΕΜΑ ΤΟΝΟΥ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΑΝΟΥΣ ΠΟΥ ΕΙΧΑΜΕ ΔΕΙ ΣΤΑ ΠΡΩΤΑ ΒΙΝΤΕΟ ΠΟΥ ΕΙΧΑΝ ΚΥΚΛΟΦΟΡΗΣΕΙ. ΤΥΠΗΣΑΜΕ 11 ΨΑΡΙΑ ΣΤΟΝ ΑΡΓΟΛΙΚΟ ΚΟΛΠΟ ΚΑΙ ΚΡΑΤΗΣΑΜΕ 2 - ΕΠΑΝΑΛΑΜΒΑΝΩ ΜΕ ΕΙΔΙΚΟ ΓΙΑ ΤΟΝΟΥΣ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ. ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ ΠΗΡΑΝ ΒΕΡΓΕΣ, ΣΧΟΙΝΙΑ ΚΛΠ ΚΑΙ ΜΑΛΛΟΝ ΠΕΘΑΝΑΝ. ΤΟ ΟΠΛΛΟ ΜΑΣ ΕΜΕΙΝΕ ΓΙΑΤΙ ΟΙ. ΕΡΓΕΣ ΗΤΑΗ ΜΕ ΑΠΟΣΠΩΜΕΝΗ ΚΕΦΑΛΗ ΚΑΙ ΤΟ ΒΑΛΑΜΕ ΔΙΠΛΑ ΣΤΟ ΤΖΑΚΙ. ΤΥΧΑΙΕΣ ΣΥΛΛΗΨΕΙΣ ΤΟΝΟΥ ΜΕ ΜΗ ΕΞΕΙΔΙΚΕΥΜΕΝΟ ΕΞΟΠΛΙΣΜΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΤΥΧΕΡΕΣ ΚΑΙ ΔΥΝΗΤΙΚΑ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΕΣ Φιλικά, Κώστας

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”