ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ !!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 10 Δεκ 2019, 18:54

νικηφ έγραψε:δεν εχω δει το βιντεο, ελπιζω να προλαβω τις επομενες μερες.

πολυ καλο να προβαλλεται το νομιμο στο φορουμ για να τηρειται καποια ταξη/ηθικη στα ψαρεματα μας (απο καπου πρεπει να τα ακουμε ασχετα με το τι κανουμε τελικα)

η απαγορευση αλιειας του τονου δεν καταλαβα ποτε σε τι βασιζεται. Αντιθετως, χταποδια, φακοι, μεγεθη κτλ εχουν μια επιστημονικη-λογικη τεκμηριωση.

Οπως ειπωθηκε, αν δεν εισαι προετοιμασμενος για αυτο το ψαρεμα αφηνεις πολλα πραγματα στην τυχη με ο,τι αυτο συνεπαγεται (ας γινουν τα βιντεο παραδειγμα και ο θεος να μας φυλαει)
δεν ειναι δα και τοσο δυσκολο! [-X
στην λογικη του κερδους φυσικα!
υπαρχει ποσοστωση στην ε.ε. οποτε τα κιλα που επιτρεπουν στην ελλαδα πρεπει να τα παρουν οι γνωστοι! για πιο λογο να χαραμιστουν στους ερασιτεχνες? :evil:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 10 Δεκ 2019, 20:01

KOSTAS STI έγραψε:
υπαρχει ποσοστωση στην ε.ε. οποτε τα κιλα που επιτρεπουν στην ελλαδα πρεπει να τα παρουν οι γνωστοι! για πιο λογο να χαραμιστουν στους ερασιτεχνες? :evil:
Για να υπάρχει ποσόστωση , πάνω σε ορισμένο αριθμό , σημαίνει ότι το είδος είναι προστατευόμενο. Αυτός είναι και ο λόγος , που τα πρόστιμα για παράνομη αλίευση τόνου , είναι δύο. Από το Ελληνικό κράτος και από την Ε.Ε. (συνήθως μεγαλύτερο). Σε κάποιες χώρες , νομίζω Γαλλία και Ιταλία είναι μεταξύ αυτών , δίνεται και κάποιο ποσοστό (του εθνικού ποσοστού) σε ερασιτέχνες. Ας μην κρυβόμαστε όμως. Ερασιτέχνης που πάει επί τούτου να αλιεύσει τόνο , ξεφεύγει λίιιγο από την εικόνα του απλού ερασιτέχνη. Πέρα από τον οπλισμό και εξοπλισμό , την εμπειρία που απαιτείται (με το σχοινί που κρατά την βέργα να φεύγει μετά την επιτυχή βολή με δαιμονιώδη ταχύτητα) ,χρειάζονται και βαθειές τσέπες. Τα περάσματα είναι περίπου γνωστά και κανείς σχεδόν δεν περιπλανιέται στα πέλαγα χωρίς πλάνο , όμως οι συναντήσεις με κοπάδια δεν είναι όπως τα ραντεβού με τον γιατρό , πολλές φορές οι εξορμήσεις είναι άκαρπες και το μόνο που μένει είναι ο λογαριασμός του βενζινά. Το κυνήγι του τόνου λοιπόν , ακόμα και αν ήταν νόμιμο , θα απευθυνόταν στους λίγους που έχουν την πολυτέλεια να χαραμίσουν βενζίνες και ώρες . Θα ήταν ψαροτούφεκο πολυτελείας!!!
Κάνοντας μια μικρή αναδρομή σε ανάλογες αναρτήσεις εδώ, είδα και κυνήγι τόνου με μπασμό . Το ερασιτεχνικό ψαροτουφεκάκι , στα καλύτερά του :-& .....χώρια τα παλαμάκια. Ρε παιδιά , τί ακριβώς χειροκροτούσατε??

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τρί 10 Δεκ 2019, 20:28

Τι είναι το κυνήγι τόνου με μπασμο Μιχάλη;
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 10 Δεκ 2019, 20:38

tas έγραψε:Μια χαρά είσαι Λούπη μην συγχίζεσαι όμως γιατί κάνεις κακή εντύπωση και δεν αξίζει τον κόπο. Γιαυτό είναι το φόρουμ για να λέει ο καθένας το δικό του. Παρεπιπτόντως και άλλοι έχουν ανεβάσει συλλήψεις τόνου και μόνο συγχαρητήρια άκουσαν. Μάλιστα μερικοί σε εξορμήσεις επί τούτου και όχι σε τυχαίες συλλήψεις. Εσύ απλά ανέβασες βίντεο με τόνο και την άκουσες. Ε δεν βαριέσαι.
.
καπως ετσι
:hello: :hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 10 Δεκ 2019, 20:43

michalis1958 έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:
Για να υπάρχει ποσόστωση , πάνω σε ορισμένο αριθμό , σημαίνει ότι το είδος είναι προστατευόμενο. Αυτός είναι και ο λόγος , που τα πρόστιμα για παράνομη αλίευση τόνου , είναι δύο. Από το Ελληνικό κράτος και από την Ε.Ε. (συνήθως μεγαλύτερο). Σε κάποιες χώρες , νομίζω Γαλλία και Ιταλία είναι μεταξύ αυτών , δίνεται και κάποιο ποσοστό (του εθνικού ποσοστού) σε ερασιτέχνες. Ας μην κρυβόμαστε όμως. Ερασιτέχνης που πάει επί τούτου να αλιεύσει τόνο , ξεφεύγει λίιιγο από την εικόνα του απλού ερασιτέχνη. Πέρα από τον οπλισμό και εξοπλισμό , την εμπειρία που απαιτείται (με το σχοινί που κρατά την βέργα να φεύγει μετά την επιτυχή βολή με δαιμονιώδη ταχύτητα) ,χρειάζονται και βαθειές τσέπες. Τα περάσματα είναι περίπου γνωστά και κανείς σχεδόν δεν περιπλανιέται στα πέλαγα χωρίς πλάνο , όμως οι συναντήσεις με κοπάδια δεν είναι όπως τα ραντεβού με τον γιατρό , πολλές φορές οι εξορμήσεις είναι άκαρπες και το μόνο που μένει είναι ο λογαριασμός του βενζινά. Το κυνήγι του τόνου λοιπόν , ακόμα και αν ήταν νόμιμο , θα απευθυνόταν στους λίγους που έχουν την πολυτέλεια να χαραμίσουν βενζίνες και ώρες . Θα ήταν ψαροτούφεκο πολυτελείας!!!
Κάνοντας μια μικρή αναδρομή σε ανάλογες αναρτήσεις εδώ, είδα και κυνήγι τόνου με μπασμό . Το ερασιτεχνικό ψαροτουφεκάκι , στα καλύτερά του :-& .....χώρια τα παλαμάκια. Ρε παιδιά , τί ακριβώς χειροκροτούσατε??
Όλα τα είδη,από τον κοκοβιο,τη σάλπα και τον γερμανό,μέχρι τη συναγριδα και το μαγιάτικο, είναι εμπορεύσιμα.
Το αν κάποιος γουστάρει να βάλει το χέρι βαθειά στην τσέπη,είτε κυνηγάει τόνους,είτε ροφούς,είτε είναι νεοπας και μπορεί μόνο σκάρους (λέμε τώρα) είναι αποκλειστικά δικό του θέμα.
Το αν επίσης θα κοιτάξει να ρεφαρει τη χασουρα πουλώντας αλιεύματα,πάλι δικό του θέμα,παρανόμως,και αυτό δε γίνεται μόνο με τόνους, υπάρχουν αλλά θηράματα που..σπρώχνονται πολύ ευκολότερα.
Με λίγα λόγια δεν θα κάνει ο τόνος τον νόμιμο από τον παρανομο.
Το θέμα του τόνου,είναι καθαρά απορροια δύο παραμέτρων: βλακεία+ ασχετοσυνη,και συμφέροντα.Μπορει και συνδυασμός τους.

Μπασμος είναι η μαλάγρα Ζάχο.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 10 Δεκ 2019, 20:50

stelarasA'MAK έγραψε:
Αυτό!! :thumbsup:
ΥΓ. Στέλιο , δεν συνδύασα το ψάρεμα του τόνου με την πώληση , γιατί θα άνοιγε άλλος κύκλος. Απλά έγραψα την άποψή μου για το συγκεκριμένο ψάρεμα. Όσον αφορά το σωστό ή λάθος σχετικά με την απαγόρευση , σε πολλούς μας δεν αρέσουν κάποιοι νόμοι , αλλά αν αρχίσουμε ο καθένας να εφαρμόζει επιλεκτικά ό,τι γουστάρει , χάσαμε την μπάλα!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 10 Δεκ 2019, 21:07

michalis1958 έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε:
Αυτό!! :thumbsup:
ΥΓ. Στέλιο , δεν συνδύασα το ψάρεμα του τόνου με την πώληση , γιατί θα άνοιγε άλλος κύκλος. Απλά έγραψα την άποψή μου για το συγκεκριμένο ψάρεμα. Όσον αφορά το σωστό ή λάθος σχετικά με την απαγόρευση , σε πολλούς μας δεν αρέσουν κάποιοι νόμοι , αλλά αν αρχίσουμε ο καθένας να εφαρμόζει επιλεκτικά ό,τι γουστάρει , χάσαμε την μπάλα!!
Δεν πρέπει όμως ο νομοθέτης να τεκμηριώνει το σκεπτικό του?
Αν το είδος είναι προστατευόμενο,τότε ,με δεδομένο το μεγάλο κόστος του εξοπλισμού, κινδυνεύει πραγματικά από τον ερασιτέχνη?
Όταν το συλλαμβάνει αβερτα ο επαγγελματίας τότε δεν είναι προστατευόμενο?
Δεν είναι ότι μου αρέσει η όχι.. είναι και άσκοπος και υποκριτικος.
Προσωπικά μακάρι να μου στρώσει ένα βολικό ψαράκι και να κρατω το ξύλινο μου... \:D/
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τρί 10 Δεκ 2019, 21:18

stelarasA'MAK έγραψε: Δεν πρέπει όμως ο νομοθέτης να τεκμηριώνει το σκεπτικό του?
Αν το είδος είναι προστατευόμενο,τότε ,με δεδομένο το μεγάλο κόστος του εξοπλισμού, κινδυνεύει πραγματικά από τον ερασιτέχνη?
Προσωπικά μακάρι να μου στρώσει ένα βολικό ψαράκι και να κρατω το ξύλινο μου... \:D/
Και ο επαγγελματίας έχει περιορισμούς Στέλιο , δεν μπορεί να υπερβεί συγκεκριμένο αριθμό.
Αφού όμως έχεις αποφασίσει να πάρεις τα ρίσκα σου , εύχομαι τουλάχιστον να μην δείς το ξύλινό σου να χάνεται στο βάθος....ή τον λιμενικό να σε περιμένει στην γλύστρα!!!

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τρί 10 Δεκ 2019, 22:19

michalis1958 έγραψε:
stelarasA'MAK έγραψε: Δεν πρέπει όμως ο νομοθέτης να τεκμηριώνει το σκεπτικό του?
Και ο επαγγελματίας έχει περιορισμούς Στέλιο , δεν μπορεί να υπερβεί συγκεκριμένο αριθμό.
Αφού όμως έχεις αποφασίσει να πάρεις τα ρίσκα σου , εύχομαι τουλάχιστον να μην δείς το ξύλινό σου να χάνεται στο βάθος....ή τον λιμενικό να σε περιμένει στην γλύστρα!!!
Όλα καλά ............................ αν ψάξεις, ρωτήσεις ,μάθεις , θα δεις ότι αυτοί που θέλουν ............και όσους τους τύχει πιάνουν και τους φιλετάρουν εν πλώ και τους μεταφέρουν σε άλλα σκάφη και πάει λέγοντας ....................................
Περιορισμούς έχουν όλοι στα χαρτιά (και μας βάζω μέσα ) .................. τι ποιός τους τηρεί και πόσο είναι άλλο ζήτημα ................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Τρί 10 Δεκ 2019, 22:40

Έτσι για τη ιστορία.....μαζί είμασταν με το αδερφό Βαγγέλη εκείνη την ημέρα ;)

https://youtu.be/MQLtdUi6oO0
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τρί 10 Δεκ 2019, 22:48

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:Έτσι για τη ιστορία.....μαζί είμασταν με το αδερφό Βαγγέλη εκείνη την ημέρα ;)

https://youtu.be/MQLtdUi6oO0
Ακριβώς αυτό ρε φίλε ..........................................

:bye:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

sThRa
Ονοματεπώνυμο: free diver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sThRa » Τετ 11 Δεκ 2019, 08:07

Οποίος παρακολουθεί τα βίντεο του Λούπη στο σωλήνα γνωρίζει ότι μιλάμε για έναν αγνό χομπίστα και καλό παιδί .
Όλο το κράξιμο ειδικά του Σπαρου είναι τελείως άδικο καθώς ο Λούπης όπως τον καταλαβαίνω εγώ δεν έχει ορκιστεί ο φύλακας του νόμου απλά επιμένει να είναι εναντίον μιας συγκεκριμένης πρακτικής που είναι γνωστό ότι γίνεται μαζικά και επιβαρύνει τη θάλασσα πολύ περισσότερο από τη αφαίρεση once in a lifetime ψαριού .
Τέλος το σχόλιο για το βίντεο με το φακό του φίλου του το θεωρώ και χτύπημα κάτω από τη μέση .

sThRa
Ονοματεπώνυμο: free diver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sThRa » Τετ 11 Δεκ 2019, 08:07

Edited

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 11 Δεκ 2019, 10:39

michalis1958 έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:
έλα ρε Μιχάλη !! :rotfl:
στην ε.ε. ο μονος λογος που επιβαλλουν ποσοστωση ,ειναι οταν υπαρχει πολυ μασα!!! και φυσικα οι πιο μαγκες παιρνουν την μεριδα του λεοντος και αφηνουν την μαριδα στους μαλακες(βλ ελληνες) ! :evil:
το ιδιο π.χ. γινεται με τα οινοποιησιμα σταφυλια και αλλα πολλα !
και φυσικα σε προστατευομενο ειδος οχι μονο απαγορευεται,αλλα παιρνεις μετρα για τον πολλαπλασιασμο τους!
εδω δινουμε και επιδοτησεις στις τρατες παρ'ολο που στην ε.ε. απαγοραευονται και πληρωνουμε προστιμο γι'αυτο!
οσο για τα κοστολογια για το κυνηγι τους ,αυτο ειναι θεμα τσεπης του καθενος!
ξερω ανθρωπο που πηγαινε για ψαρεμα δυο τρεις φορες τον χρονο.μονο για τονακια!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

michalis1958

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis1958 » Τετ 11 Δεκ 2019, 10:40

CARPENTER έγραψε:
Όλα καλά ............................ αν ψάξεις, ρωτήσεις ,μάθεις , θα δεις ότι αυτοί που θέλουν ............και όσους τους τύχει πιάνουν και τους φιλετάρουν εν πλώ και τους μεταφέρουν σε άλλα σκάφη και πάει λέγοντας ....................................
Περιορισμούς έχουν όλοι στα χαρτιά (και μας βάζω μέσα ) .................. τι ποιός τους τηρεί και πόσο είναι άλλο ζήτημα ................

:hello:
Φίλε μου δεν κρατώ καμιά ζυγαριά. Πάω στην θάλασσα για μένα , ούτε καν για τα ψάρια. Η δική μου συμπεριφορά με απασχολεί , όχι των άλλων. Σαφώς , ως υπεύθυνος πολίτης που πιστεύω ότι είμαι , προβληματίζομαι με τις εικόνες που δείξατε παραπάνω , αλλά δεν θα μπω στην λογική ," εντάξει μωρέ , τί ζημιά θα κάνω εγώ με το ένα ψαράκι". Όπως προβληματίζομαι και με τα παλαμάκια σε κάποιον που κάνει ψαροτούφεκο με μαλάγρα και μετά καμαρώνει με το θήραμα.
Σχολίασα με την ευκαιρία του βίντεο , όχι το ίδιο το βίντεο. Σε μια τυχαία συνάντηση με ένα τέτοιο ψάρι-τρόπαιο , δικαιολογώ την αυθόρμητη αντίδραση , έστω κι αν είναι λάθος (και δεν αναφέρομαι στην απαγόρευση). Αν θα σχολίαζα κάτι , είναι η οργισμένη αντίδραση και η έκφραση "...θα της γ@μούσ@ τα μπρέκια"!! Ο σεβασμός προς το θήραμα , είναι πιστεύω βασική προϋπόθεση, όταν μπαίνεις με ένα όπλο στην θάλασσα!!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”