ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ !!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: ΤΗ ΧΑΣΑΜΕ ΤΗΝ ΤΟΥΝΑ ΠΑΤΡΙΩΤΗ !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 09 Δεκ 2019, 17:42

εεεεπππ!!!! :shock:
ρε Λουπ? σε ειχα για πιο ψυχραιομο!
αμα τα παιρνουμε ολα τοις μετρητοις....... ζητω που καηκαμε !!! :this:
οσο για το ψαρι, εγω παντως αυτην την φορα θα μπουμπουνουσα ! :mrgreen:
τι? τζαμπα κουβαλαω την ασυμπιεστη παντα? :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Δευ 09 Δεκ 2019, 18:34

Πω ρε μάγκα μια ψαρούκλα :shock:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 09 Δεκ 2019, 18:57

KOSTAS STI έγραψε:εεεεπππ!!!! :shock:
Αν θυμάμαι καλά βάζεις παραμανα στην Ένωση πετονιας και σχοινί και πιστεύω ότι δεν θα το κρατούσες

Κρίμα το ψαρι

Σεβασμός στην θάλασσα και στα ψάρια

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Δευ 09 Δεκ 2019, 19:10

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε: ....αν δεν καθυστερούσα κάτι κλάσματα θα της γάμουσα τα Μπρέκια και ξέρεις γιατί ,γιατί θα άξιζε να παρανομουσα κι εγώ ΜΙΑ ΦΟΡΑ ταιζοτας κόσμο (βλέπε τοπ Ξάνθη)που έχει αναγκη
Φιλε Λουπη,
επετρεψε μου να σου πω οτι το παιχνιδι δεν το κανες εσυ σ αυτη τη φαση...
Απο ρομπεν των δασων που ειχες στο μυαλο σου να γινεις μαλλον σε κοβω να ψαχνες οπλο-καμερα-και τη μπαλα...
Και για να το παιξω και λιγο χαρισκα...που τα χει τα μπρεκια η τουνα?
Οσο για τα παρακατω που γραψες δεν σου παει.
Φιλικα τα λεω ολα.
Την επαρση μας καλο ειναι να μην τη βγαζουμε σε μεγαλοπρεπη ζωα που θα αργοπεθαινουν με μια βεργουλα πανω τους.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Δευ 09 Δεκ 2019, 20:12

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε: θα της γάμουσα τα Μπρέκια
Θα της έκλανες μια μάντρα αρχιδια!!!!
(Ωραίο πράμα να μην είσαι διαχειριστής!!!Αααχχχ...).

Νομίζεις πως ο τόνος είναι κέφαλος...

Κατά τα λοιπά, πριν ταίσεις τον κόσμο θα την έβγαζες και κανά βίντεο και καμιά φωτό ε?

Να πάρεις και συ τα παλαμάκια σου, σαν τον έτερο παράνομο sotosbad.

Υ.γ. Τι γλώσσα είναι αυτή ρε Λούπη?
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 09 Δεκ 2019, 20:34

Καλά ρε...
Είναι πέντ΄έξι άνθρωποι πραγματικά αυθεντικοί εδώ μέσα και βγαίνετε να τους την πείτε; Σπάρε και σκοπντολφιν, είστε φάουλ εντελώς.
Ψαροκυνηγοί δεν είμαστε; Η τούνα εν δυνάμει αλίευμα δεν θεωρείται και επιβλητικό μάλιστα; Δεν προκαλεί δέος σε όποιον συναντήσει τέτοια ψάρια; Εντάξει, είναι παράνομη η αλιεία της, αλλά κι εγώ πιστεύω ότι ο Λούπης δεν θα ριχνε και ούτως ή άλλως ΔΕΝ ΕΡΙΞΕ, απλά μας έδειξε το ψάρι.
Δηλαδή, τον δικάσαμε επειδή είπε ότι πιθανόν να έριχνε; :shock: :D
Πάτε καλά;

Υ.Γ. Λούπη... [-X Λανθάνουσα η γλώσσα, αλλά την αλήθεια είπε :D
δεν νομίζω να ήταν προσωπική η μπηχτή.

Sikios01

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sikios01 » Δευ 09 Δεκ 2019, 20:55

Λούπη, καλύτερα να έλεγες ότι έχω ένα πλάνο με τούνα,(εφόσον δεν το πήρες το ψάρι) τα υπόλοιπα τι τα ήθελες; Το χρήμα πολλοί εμίσησαν, την Δοξα ουδείς! Είναι αυτό που λένε που πας ρε Καραμήτρο; κάτσε στα κυβικά σου, και όντος είχες λίγα κυβικά στο χέρι, καλοπροαίρετα στα λέω, πάμε παρακάτω :hello:
Hiking - Spearfishing - Photography - Motorcycles

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Δευ 09 Δεκ 2019, 22:18

Πριν είχα σχολιάσει δίχως να χω δει το βίντεο..
Όντως δεν έχει φακό Γιώργο έχει δίκαιο.
Ομως...Λουπη, ο σπαρος είναι παιδί μάλαμα, αξιοσεβαστος και δεν έχει καμία απολύτως σχέση με τις καταστάσεις που αναφέρεσαι. Αντιθετως.

Το ψάρι δείχνει να ανοίγει πορεία γιατί το ψιλοτρόμαξες με το λαχταρισμα;
Άμα το χες δει απ την αρχή πιστεύω ότι θα "έστρωνε" για την τέλεια βολη

Πάντως είναι μεγαλη μαγκιά που δε παρασύρθηκες να ρίξεις μετά :hello:

Υπενθυμίζω ότι εκτός από τον sotosbad είχε βγάλει και ο plits...

Εγώ δεν είμαι τόσο κάθετος, δε ξέρω τι θα έκανα αν είχα καίρια βολή και επιμελημενο δυνατό τουφέκι στο χέρι..
Δε μπορώ να καθορισω και το μέγεθος του ψαριου απ το βίντεο. Αν μιλάμε για ψάρι πολυ πάνω από 60 κιλά εντάξει μάλλον δε ρίχνεις εκεί.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Δευ 09 Δεκ 2019, 23:49

Ανέβασα ενα βίντεο που παρουσιάζει μία συνάντηση που σπάνια έχει ένας ψαροκηνηγος,εδειξα σε αυτήν την αυτοσυγκράτηση μου και την γνώση του σεβασμού και των πιθανοτήτων...... Σε αυτό το βίντεο που είναι απο ενα και μονο 6 Ώρο ψάρεμα με 17 βαθμούς νερό κολυμπιτο ασταμάτητο πέρασα στο βελόνι μου τρείς κέφαλους με δυο βολές ....εριξα σε άλλα 3 ψάρια που αστοχισα λόγο πολύωρης όπλισης και απόστασης μα άφησα και κοπάδι να περάσει ανενόχλητο γιατί είχα πάρει απο το ειδος όπως και τον λάβρακα που τον θεώρησα μικρό....
Εχω παρουσιάσει και στο παρελθόν οχι μόνο εδώ και στα άλλα μέσα αρκετές σηναντισεις που έπραξα κάπως έτσι το γαργάλημα όμως δεν απουσιάζει απο το ένστικτο ουτε και ο εκνευρισμός όταν σε προσάπτουν πραγματα που δεν ισχύουν .....χρόνια ασχολούμενος με το χόμπι σε ολους τους τομείς παρουσιάζω μια άλλη εκδοχή η οποία είναι η πραγματικότητα και η αληθές .....αυτά ....να στε καλά όλοι ,να έχετε ασφαλείς επιστροφές μια καλη χρονιά και γεια σας !!! :hello:
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τρί 10 Δεκ 2019, 00:22

Μια χαρά είσαι Λούπη μην συγχίζεσαι όμως γιατί κάνεις κακή εντύπωση και δεν αξίζει τον κόπο. Γιαυτό είναι το φόρουμ για να λέει ο καθένας το δικό του. Παρεπιπτόντως και άλλοι έχουν ανεβάσει συλλήψεις τόνου και μόνο συγχαρητήρια άκουσαν. Μάλιστα μερικοί σε εξορμήσεις επί τούτου και όχι σε τυχαίες συλλήψεις. Εσύ απλά ανέβασες βίντεο με τόνο και την άκουσες. Ε δεν βαριέσαι.
Πριν ακριβώς 2 χρόνια πέρασε πολύ χαλαρά στα 6-7 μέτρα από μπροστά μου ένα θηρίο πολύ πάνω από 100 κιλά. Ειχα στο χέρι μου ένα 100άρι αεροβόλο και δεν έκανα την παραμικρή προσπάθεια να κάνω κίνηση προς το μέρος του, παρόλο που είχα τη δυνατότητα γιατί τον είχα δει από πολύ μακρυά. Αυτό γιατί αντιλαμβανόμουνα το 100άρι σαν ανεκδοτο με οδοντογλυφίδα. Επειδή είχα γράψει τότε ότι αν πέρναγε μόνος του από μπροστά μου στο ένα μέτρο και μπορούσα να σημαδέψω καρδιά ή εγκέφαλο θα του έριχνα, την άκουσα και εγω τότε. Ενταξει δίκιο είχαν τα παιδιά : 1) ο τόνος απαγορεύεται 2) με συμβατικά όπλα η πιθανότητες είναι πολύ περισσότερες απλά να χαλάσουμε το ψάρι. Αλλά πόσα ψάρια δεν χαλάμε και μικρά και μεγάλα πάνω στο κυνήγι και όλα αυτά είναι φυσικά θλιβερά.
Ωραίο θέαμα πάντως έστω και για τα τρία δευτερόλεπτα που κράτησε.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 10 Δεκ 2019, 07:24

tas έγραψε:Μια χαρά είσαι Λούπη μην συγχίζεσαι όμως γιατί κάνεις κακή εντύπωση και δεν αξίζει τον κόπο. Γιαυτό είναι το φόρουμ για να λέει ο καθένας το δικό του. Παρεπιπτόντως και άλλοι έχουν ανεβάσει συλλήψεις τόνου και μόνο συγχαρητήρια άκουσαν. Μάλιστα μερικοί σε εξορμήσεις επί τούτου και όχι σε τυχαίες συλλήψεις. Εσύ απλά ανέβασες βίντεο με τόνο και την άκουσες. Ε δεν βαριέσαι.
Πριν ακριβώς 2 χρόνια πέρασε πολύ χαλαρά στα 6-7 μέτρα από μπροστά μου ένα θηρίο πολύ πάνω από 100 κιλά. Ειχα στο χέρι μου ένα 100άρι αεροβόλο και δεν έκανα την παραμικρή προσπάθεια να κάνω κίνηση προς το μέρος του, παρόλο που είχα τη δυνατότητα γιατί τον είχα δει από πολύ μακρυά. Αυτό γιατί αντιλαμβανόμουνα το 100άρι σαν ανεκδοτο με οδοντογλυφίδα. Επειδή είχα γράψει τότε ότι αν πέρναγε μόνος του από μπροστά μου στο ένα μέτρο και μπορούσα να σημαδέψω καρδιά ή εγκέφαλο θα του έριχνα, την άκουσα και εγω τότε. Ενταξει δίκιο είχαν τα παιδιά : 1) ο τόνος απαγορεύεται 2) με συμβατικά όπλα η πιθανότητες είναι πολύ περισσότερες απλά να χαλάσουμε το ψάρι. Αλλά πόσα ψάρια δεν χαλάμε και μικρά και μεγάλα πάνω στο κυνήγι και όλα αυτά είναι φυσικά θλιβερά.
Ωραίο θέαμα πάντως έστω και για τα τρία δευτερόλεπτα που κράτησε.
:hello:
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 10 Δεκ 2019, 08:58

sparos έγραψε:
KOSTAS STI έγραψε:εεεεπππ!!!! :shock:
Αν θυμάμαι καλά βάζεις παραμανα στην Ένωση πετονιας και σχοινί και πιστεύω ότι δεν θα το κρατούσες

Κρίμα το ψαρι

Σεβασμός στην θάλασσα και στα ψάρια
καλα θυμασαι!
μονο που η παραμανα εκεινη ηταν χοντρη που αντεχε πολλαπλασια κιλα απο την πετονια και την κατηργησα λογω βαρους.
οσο για τον σεβασμο στο ψαρι να σε θυμισω οτι ειχα τρεις συναντησεις σε δυο ωρες και στην πρωτη που ειχα περισσειο χρονο για βολη απο το εναμισυ μετρο,δεν εκανα γιατι σκεφθηκα οτι με το διλαστιχο οπλισμενο πολλη ωρα μηπως δεν το διαπερασει και το τραυματησω ασκοπα! μερος στα ρηχα του Στρυμωνικου!
το ψαρι γυρω στα 25 κιλα ,επομενως πληρως διαχειρισιμο!
διδαγμα?..........μη κρινουμε ελαφρα τη καρδια !!! [-X
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τρί 10 Δεκ 2019, 09:03

καλημέρα

δεν είμαι κατά στο να πιάσεις με ψαροτουφεκο τουνα
είμαι κατά στο να ρίχνεις σε ένα πλάσμα για το οποίο δεν είσαι προετοιμασμένος σωστά και να το σκοτώνεις χωρίς λόγο τις περισσότερες φορές μήπως και τελικά γίνει θαύμα και το κρατήσεις
που είναι το αγνό και επιλεκτικό ψαροτουφεκο εκείνη την στιγμή ?

λουπη επισης οπως γραφεις εσυ τον νομο στα παπακια σου γιατι ετσι γουσταρεις , το ιδιο κανουν και οι μαναβακηδες,μπουκαλακηδες,νυχτερινοι,φακοψαχτηρακιδες,βαθυτες
και στο βιντεο λες οτι θα εριχνες και το γραφεις και εδω
και στο σαλαχι εριξες
και βιντεο με το ζευγαρι σου με φακο ανεβασες
δεν σου εχω προσαψει τιποτα που δεν εχεις πει/γραψει/κανει για να συγχύζεσαι και να μιλάς με αυτό τον τρόπο
ξαναδιάβασε τι έγραψα
mojo έγραψε: Υπενθυμίζω ότι εκτός από τον sotosbad είχε βγάλει και ο plits....
ειχαμε φαει κατι μπριζολες κολαση :roll: απο του κωστακη
και ο ρηχοπατιας και ο νταπιραν εχουν βγαλει με λιανοτουφεκο ενώ σε αλλους με εξοπλισμο βαρυ τους τα εσπασε ολα
ο δημος και αλλα παιδια επισης εχουν βγαλει τουνες αλλα ειχαν εξοπλισμο επι τουτου

καλημερα :hello:

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τρί 10 Δεκ 2019, 09:11

KOSTAS STI έγραψε: καλα θυμασαι!
μονο που η παραμανα εκεινη ηταν χοντρη που αντεχε πολλαπλασια κιλα απο την πετονια και την κατηργησα λογω βαρους.
οσο για τον σεβασμο στο ψαρι να σε θυμισω οτι ειχα τρεις συναντησεις σε δυο ωρες και στην πρωτη που ειχα περισσειο χρονο για βολη απο το εναμισυ μετρο,δεν εκανα γιατι σκεφθηκα οτι με το διλαστιχο οπλισμενο πολλη ωρα μηπως δεν το διαπερασει και το τραυματησω ασκοπα! μερος στα ρηχα του Στρυμωνικου!
το ψαρι γυρω στα 25 κιλα ,επομενως πληρως διαχειρισιμο!
διδαγμα?..........μη κρινουμε ελαφρα τη καρδια !!! [-X
είσαι ωραίος Κώστα και χαίρομαι απίστευτα με την όρεξη που έχεις στο έχω ξαναγράψει μακάρι και εγώ να συνεχίσω έστω και με χαμηλότερό ρυθμό.

στο θεμα μας τωρα βλέπετε τις μεγαλες και νομιζετε οτι 25 κιλα ψαρι το κανεις ευκολα καλα
5κιλο ψαρι ειναι ενα μικρο τρενο να ξες

Άβαταρ μέλους
νικηφ
Ονοματεπώνυμο: nikhforos kam

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από νικηφ » Τρί 10 Δεκ 2019, 16:24

δεν εχω δει το βιντεο, ελπιζω να προλαβω τις επομενες μερες.

πολυ καλο να προβαλλεται το νομιμο στο φορουμ για να τηρειται καποια ταξη/ηθικη στα ψαρεματα μας (απο καπου πρεπει να τα ακουμε ασχετα με το τι κανουμε τελικα)

η απαγορευση αλιειας του τονου δεν καταλαβα ποτε σε τι βασιζεται. Αντιθετως, χταποδια, φακοι, μεγεθη κτλ εχουν μια επιστημονικη-λογικη τεκμηριωση.

Οπως ειπωθηκε, αν δεν εισαι προετοιμασμενος για αυτο το ψαρεμα αφηνεις πολλα πραγματα στην τυχη με ο,τι αυτο συνεπαγεται (ας γινουν τα βιντεο παραδειγμα και ο θεος να μας φυλαει)

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”