Φθινοπωρινός Ροφάκος

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
thodoris981

Re: Φθινοπωρινός Ροφάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τρί 19 Νοέμ 2019, 21:12

Παιδια καλησπερα.
Μακη ευγε για τις οικολογικες σου ανυσηχειες ομολογω οτι μονο θετικα παραδειγματα ειναι αυτες οι κινησεις.
Γενικα η παρουσια σου στο φορουμ ειναι παντα θετικη και καλοπροαιρετη.
Περα απ αυτα θα συμφωνησω με ολα οσα καλοπροαιρετα εθιξε ο Αντρεας.
Θελω να σταθω λιγο στο μεγεθος του ψαριου.
Οχι απο το βιτσιο της μεζουρας που λεει ο φιλος Silverdiver αλλα απο θεμα αισθητικης.
Δεν με νοιαζει τοσο τι λεει ο νομοθετης οσο τι θεωρω ομορφο η ασχημο στη θαλασσα.
Ενα ροφακι 2 κιλα δεν το θεωρω ουτε παρανομο, ουτε λιγο για τη φαμιλια μου ουτε ατιμο εκεινον που το χτυπησε ,
απλα δεν ταιριαζει στην αισθητικη μου,δεν με γεμιζει ,δεν με καλυπτει κι ας εχω παρει μετρημενους στα δαχτυλα του ενος χεριου ροφους στη ζωη μου.
Το βλεπω κατι σαν ανολοκληρωτο κατι που απαιτει τη μεγαλοψυχια μου να κανει τον κυκλο του.
Αυτα .

Καλες θαλασσες.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 19 Νοέμ 2019, 21:30

thodoris981 έγραψε:Παιδια καλησπερα.
Μακη ευγε για τις οικολογικες σου ανυσηχειες ομολογω οτι μονο θετικα παραδειγματα ειναι αυτες οι κινησεις.
Οχι απο το βιτσιο της μεζουρας που λεει ο φιλος Silverdiver αλλα απο θεμα αισθητικης.
Δεν με νοιαζει τοσο τι λεει ο νομοθετης οσο τι θεωρω ομορφο η ασχημο στη θαλασσα.
Ενα ροφακι 2 κιλα δεν το θεωρω ουτε παρανομο, ουτε λιγο για τη φαμιλια μου ουτε ατιμο εκεινον που το χτυπησε ,
απλα δεν ταιριαζει στην αισθητικη μου,δεν με γεμιζει ,δεν με καλυπτει κι ας εχω παρει μετρημενους στα δαχτυλα του ενος χεριου ροφους στη ζωη μου.
Το βλεπω κατι σαν ανολοκληρωτο κατι που απαιτει τη μεγαλοψυχια μου να κανει τον κυκλο του.
Αυτα .

Καλες θαλασσες.
Φίλε οι γνώμες είναι σαν την κ@λ@τ@υ@ίδα, όλοι έχουν μία (γενική αναφορά είναι και όχι στοχευμένη ) ............................................ :grin:

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 19 Νοέμ 2019, 21:46

silverdiver έγραψε:...........και δεν θα ειμαι και λαθος αφου ο ιδιος ο νομοθέτης μου λεει πως ειμαι σωστος :D

Γιώργαρα μου καλέ και αγαπημένε,

αν θες να επικαλείσαι τον νομοθέτη, πρέπει και οφείλεις να τον επικαλείσαι σε όλα και όχι κατά το δοκούν...

Άρα καλό είναι να αφήσουμε το κομμάτι "νόμος" έξω από την κουβέντα και να σταθούμε στο εκαπιδευτικό και ηθικό κομμάτι του video.
Και αυτό να κρίνουμε.
Και έχουμε δικαίωμα κριτικής από την στιγμή που ο ίδιος ο Μάκης δημοσιοποιεί τις πράξεις του.

Κατά τα λοιπά δεν έχω πρόβλημα με το μέγεθος του ψαριού.
Το έγραψα και στην αρχή.
Αν είναι μια στο τόσο, δεν χάθηκε ο κόσμος.
Ούτε με την μοναχική βουτιά.
Ενήλικας είναι.
Ούτε με την δημοσιοποίηση αυτών των πράξεων.
Το προτιμώ από το να τα κάνουμε όλοι όλα στα κρυφά...
Με ενοχλεί όμως ο φακός.
Είναι αξεσουάρ άλλης δεκαετίας.
Πέρασε.
Πέθανε.
Ανήκει στους περιθωριοποιημένους "επαγγελματίες".Και μόνο!

Όχι στους ελεύθερους ερασιτέχνες.

Αυτά και εις άλλα με υγεία.
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:00

Τελικά εσύ με αβαταρ το κοτοπουλο πρέπει να είσαι πολύ πειραχτηρι. Όπου και να σε πιάσει κάνεις αγκυλώνεις. Αχινο έπρεπε να βάλεις Όχι κοτόπουλο.
(Μην τα πάρεις, πλάκα κανω)

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:07

tsaounlee έγραψε:
silverdiver έγραψε:...........και δεν θα ειμαι και λαθος αφου ο ιδιος ο νομοθέτης μου λεει πως ειμαι σωστος :D

αν θες να επικαλείσαι τον νομοθέτη, πρέπει και οφείλεις να τον επικαλείσαι σε όλα και όχι κατά το δοκούν...

Άρα καλό είναι να αφήσουμε το κομμάτι "νόμος" έξω από την κουβέντα και να σταθούμε στο εκαπιδευτικό και ηθικό κομμάτι του video.
Και αυτό να κρίνουμε.
Και έχουμε δικαίωμα κριτικής από την στιγμή που ο ίδιος ο Μάκης δημοσιοποιεί τις πράξεις του.

Το έγραψα και στην αρχή.
Ενήλικας είναι.
Με ενοχλεί όμως ο φακός.
Πέρασε.
Πέθανε.

Δεν με κατάλαβες αγαπητέ φιλε συνονοματε ... εγω δεν μίλησα για νόμο για να το παίξω υπεράνω αλλα για να σας πω οτι ολοι μας λιγο η πολυ σε αρκετα σημεία της ζωης μας ειμαστε λιγο η πολυ λαθος... Εγω λοιπον δεν θα δειξω με το δάχτυλο κανενα γιατι πολυ απλα για να το κανω θα πρεπει να ειμαι σωστος (αυτο ειπα) επισης μιας και εισαι διαχειριστής θα ηθελα να δεις το πτηνό που τοςο αγαπαμε πως μίλησε στον Μακη πιο πανω... Το μονο που λεω σε εσας οπως τα λεω και σε αλλους φίλους μου face το face ειναι να "χαλαρώσετε" λιγο με τα πρεπει και τα τι... Ο καθε ενας μας ειναι μεγαλο παιδι και ξερει το σωστο και το λαθος! Αυτα... Τωρα το αν θα ψαρεψω εγω με φακο η αν θα πιασω το ψαρι που πιστευω οτι μου κανει (ξερεις οτι ειμαι επιλεκτικος) αφορά μονο εμενα οπως εγραψες και εσυ οπως ειναι το αν θα ψαρεψω μονος ενα πραγμα...οποτε το μονο που πέτυχε αυτη η συμπεριφορά ειναι να απομακρύνει τον Μακη και καθε Μακη απο το φορουμ... Γιατι οπως και παλι ειπες δεν εκανε και κανα έγκλημα για να του βαλουμε τετοιο χερι... Επισης Θοδωρη το ψαρι σου στο βιντεο σου στο τελος ειναι ροφός στην βαρκα οπως το σηκώνεις αν ειμαι κακοπροαιρετος θα σου ελεγα οτι και αυτος ειναι μικρος ... το γραφω απλα για να σας δειξω οτι ολο αυτο ειναι ενας φαύλος κύκλος που καταντάει μ@λ@κι@ ... Δεν επανέρχομαι ξανα σε αυτο το θεμα... Ετσι και αλλιως οι γνώμες ειναι σαν τις κ@λοτρυπιδες και ολοι εχουμε απο μια!Καλες βουτιες σε ολους και αγαπη μονο!
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

d&s-divers

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από d&s-divers » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:07

Καλησπέρα στα παιδιά του φορουμ... :hello:
Ολα καλά, ο φίλος τα εξηγεί ψύχραιμα κι ο Χάρης κάνει πλακίτσα... :D
Μια k@λ@tr...δα εεε, συγνώμη, γνώμη ήθελα να γράψω κι απο μένα...
"Παντόφλα'' είχα φτιάξει απο τον προηγούμενο αιώνα, την έχω χρησιμοποιήσει σε λιγότερες απο 10 καταδύσεις μέχρι σήμερα.Ιδίως σε μικρά σχετικά βάθη, αντιβαίνει στην ανάλαφρη ''πτήση'' του υποβρύχιου κυνηγού, της ιεροτεστίας του απλού, ήσυχου ψαρέματος.Εαν έχουμε κάποια βαριά σωματική εργασία την επόμενη μέρα, ψαρεύουμε λιγότερο...με carbon λεπίδες η καταπόνηση είναι έτσι κι αλλιώς μικρή...το να ανεβάζεις το εναλλασόμενο μετά απο κάθε βουτιά είναι σαφώς δυσκολότερο.
Φακός...no problem...αρκεί να μην τον δούν τα γκρι παιδιά... :this:
Ροφάκια τέτοια δεν βαρούσα...αν κάποιος πιτσιρικάς που είχα μαζί μου είχε χτυπήσει εναν τέτοιον , τον έβγαζα απο το σχοινί κ τον πετούσα με το σκάφος να τρέχει...Το θεωρούσα απαξιωτικό να έχω τέτοιο μικρό ψάρι, ακόμη κι αν ήταν το μοναδικό της εξόρμησης.Αν κατά τύχη απο λάθος εκτίμηση μέσα σε στενό θαλάμι, χτυπούσα ροφάκο μικρότερο των τριών κιλών, για ενα μήνα δεν κυνηγούσα άλλο ψάρι του είδους.Αυτούς τους κανόνες είχα βάλει στον εαυτό μου κ στους συμβουτηχτές μου.Ο καθένας μας όμως είναι υπεύθυνος για τους δικούς του ηθικούς κανόνες.Στην Κρήτη τον περασμένο Αύγουστο είδα αρκετά ροφάκια απο 200γρ. μέχρι και 2+ κιλά δεν έκανα βολή...ήμουν και με τον γιό μου που έχω συνηθίσει σε...μεγάλα ψάρια...για να του δώσω το καλό παράδειγμα!
Δεν τρέχει τπτ να βγεί πάντως ενα τέτοιο ψάρι...άμα είναι κ για το κυριακάτικο τραπέζι...απλώς ούτε φωτό, ούτε βίντεο...στον σάκο κ μην τον είδατε...
Παλιά ψάρευα μόνος...τώρα που μεγάλωσα ψάχνω το ζευγαρωτό...μην πάθουμε κ καμιά πλάκα στα γεράματα!
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος d&s-divers την Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Τα μόνα δώρα της θάλασσας είναι τα χτυπήματα κι η ευκαιρία να νοιώσεις δυνατός για...λίγο!

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:07

tsaounlee έγραψε:

Και αυτό να κρίνουμε.

Το έγραψα και στην αρχή.
Ενήλικας είναι.
Με ενοχλεί όμως ο φακός.
Πέρασε.
Πέθανε.

Φίλε οι γνώμες είναι σαν την κ@λ@τ@υ@ίδα, όλοι έχουν μία (γενική αναφορά είναι και όχι στοχευμένη ) ............................................ [-(

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:08

hariska έγραψε:
thodoris981 έγραψε:Παιδια καλησπερα.
Αυτα .

Καλες θαλασσες.
Φίλε οι γνώμες είναι σαν την κ@λ@τ@υ@ίδα, όλοι έχουν μία (γενική αναφορά είναι και όχι στοχευμένη ) ............................................ :grin:
Αυτή ήταν η μ@λ@κί@ της αποψινης βραδιάς η έπονται κι άλλες?????
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:15

tas έγραψε:Τελικά εσύ με αβαταρ το κοτοπουλο πρέπει να είσαι πολύ πειραχτηρι. Όπου και να σε πιάσει κάνεις αγκυλώνεις. Αχινο έπρεπε να βάλεις Όχι κοτόπουλο.
Κοτόπουλο, ποιο κοτόπουλο; [-(
Τώρα τα πήρα πολύ χοντρά.

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος hariska την Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:16

stelarasA'MAK έγραψε:
hariska έγραψε: Φίλε οι γνώμες είναι σαν την κ@λ@τ@υ@ίδα, όλοι έχουν μία (γενική αναφορά είναι και όχι στοχευμένη ) ............................................ :grin:
Αυτή ήταν η μ@λ@κί@ της αποψινης βραδιάς η έπονται κι άλλες?????
Ποια είναι η γνώμη σου;

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:17

hariska έγραψε: Φίλε οι γνώμες είναι σαν την κ@λ@τ@υ@ίδα, όλοι έχουν μία (γενική αναφορά είναι και όχι στοχευμένη ) ............................................ [-(

Εγώ έχω δύο.

Τρυπίδες.

Γνώμη μία.
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Τρί 19 Νοέμ 2019, 22:45

d&s-divers έγραψε:...Ροφάκια τέτοια δεν βαρούσα...αν κάποιος πιτσιρικάς που είχα μαζί μου είχε χτυπήσει εναν τέτοιον , τον έβγαζα απο το σχοινί κ τον πετούσα με το σκάφος να τρέχει...
Γεια σου Δημήτρη!
Φαντάζομαι κολύμπι που έχει ρίξει ο Γιωργάκης! :lol:

Υ.Γ. Όσον αφορά στο μέγεθος πάντως του συγκεκριμένου ροφού, εγώ δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ίσα ίσα, τέτοια ροφάκια είναι πολύ βολικά στο ψήσιμο στο φούρνο ή στα κάρβουνα και είναι και μέλια σκέτα! Τα μεγαλύτερα δεν τρώγονται... [-(

Άβαταρ μέλους
matador23
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 20 Νοέμ 2019, 10:09

hariska έγραψε:
tas έγραψε:Τελικά εσύ με αβαταρ το κοτοπουλο πρέπει να είσαι πολύ πειραχτηρι. Όπου και να σε πιάσει κάνεις αγκυλώνεις. Αχινο έπρεπε να βάλεις Όχι κοτόπουλο.
Κοτόπουλο, ποιο κοτόπουλο; [-(
Τώρα τα πήρα πολύ χοντρά.

Εικόνα
κοτόπουλο
ούτε κάν κόκορα
Κοτόπουλο??? :lol: :lol: :lol:

Τα κήτει έμα !! χαχαχαχαχ
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

thodoris981

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thodoris981 » Τετ 20 Νοέμ 2019, 10:10

silverdiver έγραψε: Επισης Θοδωρη το ψαρι σου στο βιντεο σου στο τελος ειναι ροφός στην βαρκα οπως το σηκώνεις αν ειμαι κακοπροαιρετος θα σου ελεγα οτι και αυτος ειναι μικρος ... το γραφω απλα για να σας δειξω οτι ολο αυτο ειναι ενας φαύλος κύκλος που καταντάει μ@λ@κι@ ... Δεν επανέρχομαι ξανα σε αυτο το θεμα... Ετσι και αλλιως οι γνώμες ειναι σαν τις κ@λοτρυπιδες και ολοι εχουμε απο μια!Καλες βουτιες σε ολους και αγαπη μονο!
Γιωργο γεια σου.
Σου ειπα δεν με ενδιαφερει το τηλεκανταρι.
Μιλησα με δεδομενα τα 2 κιλα που εθεσες.
Θα ημουν πολυ επιπολαιος αν κατεκρινα και παραλληλα ανεβαζα ενα παρομοιο ψαρι.
Δεν ειναι μικρο γι αυτο το ανεβασα.
Αν κατα λαθος (κλασικα κανεις λαθος εκτιμηση σε τετοια ψαρια στα μουτρα)ειχα χτυπησει μικρο,απλα δεν θα το ανεβαζα.
Οχι γιατι θα ντρεπομουν, απλα δεν θεωρω οτι πρεπει να δινουμε ωθηση να χτυπιουνται τετοια ψαρια.
Επισης ειπα οτι ειμαι πολυ κακος ροφοκυνηγος.
Εχω ελαχιστες επιτυχιες, μετρημενες.
Απλα εχω την τιμη και αυτη ειναι η παροτρυνση του ποστ μου να εχω αφησει παρα πολλα ροφακια
Η παροτρυνση, οχι γιατι ειμαι κακοπροαιρετος με τον Μακη αλλα γιατι εχει γινει τοσος λογος για το συγκεκριμενο ειδος που υποφερει στη ρηχη ζωνη.
Πιστευω οτι διαδραματιζει και η κοινοτητα μας ενα ρολο στο συγκεκριμενο ψαρι.
Αυτη ειναι η αποψη μου.
Ο καθεις μπορει να χτυπαει οτι θελει,σιγουρα δεν θα τον κρινω σαν ανθρωπο απο ενα ψαρι.
Η φολα ειναι αλλη μια μερα κοντα στη θαλασσα.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 20 Νοέμ 2019, 11:01

ωω !! ρε Μακη !!!
πεντε σελιδες εν μεσω κρισης του φορουμ?............. :hello:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”