Φθινοπωρινός Ροφάκος

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Navaho

Φθινοπωρινός Ροφάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Σάβ 16 Νοέμ 2019, 22:39

Ενας Ροφάκος που βρέθηκε στο διάβα μου και μου εφτιαξε τη μερα
phpBB [video]
received_540697536749708.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Re: Φθινοπωρινός Ροφάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 09:09

Αυτά είναι Μαθήματα...
Το Ψάρεμα δεν είναι μόνο τα Ψάρια του...
Είναι κυρίως Τι Οικολογική Συνείδηση αφήνει πίσω το Πέρασμά μας...
Από μένα Μπράβο σε Όλα...
Να είσαι πάντα καλά...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 10:29

CapetanThomas έγραψε:Αυτά είναι Μαθήματα...
Το Ψάρεμα δεν είναι μόνο τα Ψάρια του...
Είναι κυρίως Τι Οικολογική Συνείδηση αφήνει πίσω το Πέρασμά μας...
Από μένα Μπράβο σε Όλα...
Να είσαι πάντα καλά...

Σε ευχαριστω Καπετανιο. Προσπαθω με τα βιντεο μου να δειξω το παραδειγμα στα νεα παιδια. Δεν ειναι μονο ρολογια βαθος και ψαρια. Ειναι γνωση, τεχνικες, οικολογικη συνειδηση οπως ειπες. Τους θερμους χαιρετισμους :hello:

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 10:45

Καλημέρα συνάδερφε, φουντουνοφάγε, κρητικέ… :wave:

Αν μου επιτρέπεις κάποιες παρατηρήσεις για το τελευταίο βίντεο (και όχι μόνο).

Εδώ και καιρό κάνεις κάποιες δημοσιεύσεις πολύ αξιόλογες, που σίγουρα θα έχουν βοηθήσει πολλά νέα παιδιά, αλλά ίσως και μεγάλους σε λεπτομέρειες που μπορεί από όλους μας να διαφεύγουν, μιας και τα λες πολύ απλά αναλυτικά και κατανοητά.
Μεγάλη βοήθεια και προσωπικά σε ευχαριστώ γι αυτό, και φυσικά και για την διάθεση σου να κάνεις και το κάτι παραπάνω μαζεύοντας τα σκουπίδια που οι ανεύθυνοι πετάνε , και που κάνουν τόσο κακό. :hello: :hello:
Αλλά…. Δυστυχώς υπάρχει ένα αλλά…
Αρχικά, η άποψη μου είναι ότι όταν αναλαμβάνεις ένα ρολό, και προθυμοποιείσαι να διδάξεις, πρέπει ο ίδιος πρώτα να δείχνεις το καλό παράδειγμα.
Εδώ και καιρό βλέπουμε μοναχικές βουτιές με την παντόφλα, σε αξιόλογα βάθη, και σε ανοιχτοσιές που τις οργώνουν οι αγρότες της θάλασσας.. (καλές οι δύο σημαδούρες αλλά όπως έχεις δει και σύ λίγα καταφέρνουν).
Το συντροφικό ψάρεμα σε βαθειά νερά, είναι μονόδρομος, και μόνο έτσι πρέπει να το βλέπουμε και να το δείχνουμε.
Αν μπούμε σε κουβέντες, του πόσο είναι τα βαθειά (για τον καθένα μας!!!)και πόσο τα ρηχά, χαθήκαμε, και μπλέξαμε και τους νέους ποιο πολύ.
Όχι πως εγώ δεν ψαρεύω μόνος. Και το κάνω και το δείχνω, το χειμώνα βάζω 8άρα και 500 κιλά μολύβια και πιάνω τις ρηχοπατιές που κάνεις δεν μπορεί να με πατήσει και η υποξία υπάρχει μεν σαν ενδεχόμενο αλλά σε ποσοστό σχεδόν αμελητέο..
Εκεί σα κατου ρε συ έχετε εξαιρετικά θηράματα στα ρηχά και πολύ ωραίους τόπους, δοκίμασε αθόρυβα συρτοκαρτερα στην ακτογραμμή με λίγο καιρό να το βαράει μέχρι τα 4- 5 μέτρα και ίσως εκπλαγείς με το τι θα δεις.
Όταν θέλουμε να βουτήξουμε βαθειά όμως, ας πάρουμε τους φίλους μας να το ευχαριστηθούμε(έχει και το βάθος την ομορφιά του που μας τραβάει) χωρίς άγχος με ασφάλεια και χαβαλέ.
Στο συγκεκριμένο βίντεο μάλιστα ρίχνεις σε ροφό που κοιτάει προς τα μέσα.
Εντάξει το θαλάμι έχει άμμο κάτω, ναι το ψάρι είναι μικρό, προσωπικά για μένα αρκετά μικρό,(άλλη κουβέντα δεν χρειάζεται να πάμε εκεί, συμβαίνει).
Αν παρ ελπίδα όμως βραχώσει, έχουμε θέμα σοβαρό, μιας και δύσκολα θα φύγουμε, και δυστυχώς όπως όλοι ξέρουμε η συντριπτική πλειοψηφία των άσχημων περιστατικών είναι σε μοναχικό ψάρεμα με βραχωμένο ροφό.

Μετά πάμε στο θέμα του φακού.
Ναι τον έχω στη σημαδούρα, όχι δε μ αρέσει το ψαχτήρι, δεν έχω ψάρια θα τον χρησιμοποιήσω, έχω θα τον αφήσω…
Πολύ μπέρδεμα.
Ολίγων έγκυος δεν γίνεται ρε συ..
Δεν φτιάχνεις ομελέτα χωρίς να σπάσεις αυγά..
Ας τον έχουμε στην σημαδούρα για ένα ξεβραχωμα οκ το δέχομαι (εγώ δεν έχω)γιατί αφορά την ασφάλεια.
Παρενθεση, και αυτό ελέγχεται γιατί αν τον έχουμε στην σημαδούρα μπορεί να ντουφεκίσουμε και ένα ψάρι που στέκεται ανάποδα στον προθάλαμο, που αλλιώς μάλλον δεν θα το κάναμε.

Αυτό που θέλω να πω τελικά είναι οτι ενώ η πρόθεση σου είναι εξαιρετική, τα μηνύματα που περνάς είναι εντελώς αντιφατικά, και ίσως πρέπει να το δεις λίγο αυτό.
Σορρυ αν σε στενοχώρησα λίγο ρε φίλε, :beg: αλλά ανέλαβες αυτόβουλος ένα ρόλο που είναι λίγο βαρύς.
Οι νέοι από την άλλη χωρίς εμπειρίες και με πολύ καυ….α μπορεί να τα βλέπουν και λίγο πιο ελαφριά οπότε να πάλι μια αντίφαση ολίγων επικίνδυνη.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 11:52

Φιλε μου σε ευχαριστω πολυ για το σχολιο σου και δεν το λεω καθολου ειρωνικα. Το σχολιο σου ειναι μια πρωτης ταξεως ευκαιρια για μια ομορφη κουβεντα εφοσον και οσοι αλλοι επιθυμουν να πουν τις αποψεις τους μεινουν στο ιδιο επιπεδο. Απλα ειμαι στις ελιες αυτη τη στιγμη και θα σου απαντησω σε ολα το απογευματακι.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 12:05

Ξέρει που τα λέει ο Αντρέας. Άμα ήσουνα κάνα ντουβάρι δε θα σου λεγε τίποτα.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

tas
Ονοματεπώνυμο: Αναστάσιος Τριανταφύλλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tas » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 16:09

Εξαιρετικά Μάκη . Και ο φακός για μένα αμελητέα αιτία για κατάκριση. Αλλωστε οι πιο πολυ τον έχουμε καβάτζα για καμία δύσκολη περίπτωση.Ομως για τις βαθειες βουτιές μόνος με παντοφλα έχω και εγώ τις ενστάσεις μου, τη στιγμή μάλιστα που τις δείχνεις στο βίντεο. Αφού ανεβάζεις διδακτικά βίντεο για τους πιο νέους μάλλον πρέπει να δώσεις σημασία και σε αυτό.
Πάντα φιλικά.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 18:37

Πάμε λοιπον να πουμε μερικα πραματακια. Πριν ξεκινησω στα πολυ ωραια που εθιξε ο Αντρεας να πω μονο δυο τρια πραγματακια για να βαλουμε την κουβεντα σε μια σειρα και να μεινουμε στην ουσια. Για αυτο το πρωτο που θα χρειαστω ειναι η καλη σας θεληση να με πιστεψετε σε οτι εχει να κανει με αριθμητικα δεδομενα (βαρη,βαθος, μηκος ,πλατος κλπ) Δευτερο ειναι οτι δεν θα προσπαθησω να σας πω οτι εχετε αδικο και εγω δικιο. Αποψεις θα ανταλλαξουμε. Τριτο οτι δεδομενα κανουμε ενα επικινδυνο χομπυ που απο την στιγμη που θα ξεκινησουμε να παμε δεν ειμαστε ασφαλεις απλα καποιες παραμετροι αυξανουν κατα πολύ την ασφαλεια (πχ ζευγαρι, καιρος κλπ). Και τεταρτο οτι εγω δεν ειμαι κανας σπουδαιος ψαροντουφεκας. Θα ελεγα ενας μετριος. Γνωσεις εχω αρκετες αλλα επιδοσεις και αποτελεσματικοτητα στο ψαρεμα δεν εχω αντιστοιχη. Θα προσπαθησω να βαλω σε μια σειρα τις σκεψεις μου ωστε να γινω κατανοητος αν και ο γραπτος λογος δεν ειναι το φορτε μου, αλλα για οτιδηποτε αλλο θα επανελθω για διευκρινησεις.
Παμε στο μοναχικο ψαρεμα λοιπον. Καταρχας δεν μου αρεσει να πηγαινω μονος μου. Απο οταν ξεκοψαμε με το προηγουμενο ζευγαρι μου δεν εχω βρει καποιον που να ταιριαζουμε, να ειναι σε ασφαλεια καλος και να μην ειναι ταλιμπαν. Με τον προηγουμενο που πηγαιναμε ηταν η επιτομη του ψαρεματος με ζευγαρι. Ενα οπλο, ο ενας πανω απο τον αλλο συνεχεια κλπ κλπ. Λυπαμαι αλλα δεν δεχομαι κατι αλλο. Απο τη στιγμη που παω με καποιον στη θαλασσα και λεμε κανουμε ζευγαρι πρεπει και να ειμαστε. Το να κανει ο καθενας οτι νομιζει να τον χανω να τον ψαχνω κλπ κλπ δεν τα δεχομαι. Εγω δεν θελω να παω στη μανα ή στη γυναικα κανενος και να της πω ξερεις ο αντρας σου , ο γιος σου πνιγηκε ενω ψαρευαμε μαζι. Βλεπετε δεν εθιξα θεμα επιδοσεων αν ειναι καλος ή οχι εθιξα μονο τα υπολοιπα. Το καλο σε αυτο το θεμα ειναι οτι βρηκα 3 παιδια. Με τους 2 εχουμε παει ηδη παρεα μενει να παμε και με τον αλλο οποτε τα μοναχικα θα ελατωθουν ελπιζω κατα πολυ και μακαρι να σταματησουν.
Βαθεια νερα-παντοφλα
Ειμαι ενας ανθρωπος λοιπον 1,85 και 110 κιλα. Για να βουτηξω εγω με σταθερα θελω αρκετα κιλα πανω μου. Παραδειγμα θα σας πω σε μια βουτια στα 23 στο χθεσινο ψαρεμα με 5ρι Σακκακι και 4ρι παντελονι που φοραω ειχα 4 κιλα στη ζωνη και αν δεν κρατουσα το βραχο με σηκωνε η θετικη. Καταλαβαινουμε λοιπον οτι εγω για να βουτηξω σταθερα στα 18-20 μετρα που δεν ειναι ρηχα αλλα ουτε και κανα τρελο βαθος θελω καπου 6 με 6,5 κιλα πανω μου με αυτη τη στολη. Αν ανεβω στα 8ρια σακκακια κλπ φανταστειτε. Την παντοφλα λοιπον ολοι την εχουν συνδιασει με πολυ βαθιες βουτιες 30-40-50 κλπ και μαναβικη οποτε μονο στο ακουσμα τους σηκωνεται η τριχα. Εγω λοιπον τη χρησιμοποιω σε βαθη απο 18-23 για να ειμαι πολυ "ελάφρυς" και να μη καιγομαι να ανεβοκατεβαζω κιλα στις βουτιες μου. ΑΝ εκανα το χθεσινο ψαρεμα με σταθερα σημερα δεν θα πηγαινα ελιες να το πω απλα θα ηταν τα ποδια μου καμμενα. Επισης τη στιγμη που θα σηκωσω το κεφαλι απο τον πατο της θαλασσας και θα κανω δυο πεδιλιες χαλαρες εχω μπει για τα καλα στη θετικη και ανεβαινω πολυ χαλαρος χωρις καθολου πεδιλιες σχεδον κατι το οποιο αυξανει την ασφαλεια μου μιας και παω μονος. Τριτο η κουραση ειναι ενας απο τους βασικους παραγοντες της υποξιας οποτε με το να βουταω τοσο ξεκουραστα μειωνω αυτη την πιθανοτητα. Τωρα θα πεις γιατι ρε φιλε να ψαρευεις εκει βγες πιο ρηχα κλπ κλπ. Πολύ απλα γιατι αυτο μου αρεσει , εκει εχω κομματια που ξερω και αυτα τα θηραματα κυνηγαω. Γι αυτο παμε στη θαλασσα να κανουμε αυτο που θελουμε.
Φακος
Ποτε δεν ειπα οτι δεν χρησιμοποιω φακο. Επισης ποτε δεν κατακρινα κανενα που εδειξε φακο σε βιντεο ή φωτο. Το ψαχτηρι σαν ψαρεμα δεν μου αρεσει. Απο κει και περα αν δω ενα ψαρι και μπει σε μια τρυπα θα του κανω μια βουτια με το φακο να εκτιμησω την κατασταση,την τρυπα και το ψαρι. Αν δω κατι το οποιο μπορω να το διαχειριστω θα του κανω και βολη. Το συγκεκριμενο ψαρι το ειδα πριν αναψω το φακο. Τον φακο τον αναψα για να εκτιμησω την κατασταση το μεγεθος και να σημαδεψω καλυτερα. Εκρινα οτι εφοσον εβλεπα ολο το ψαρι και ειχε αμμο κατω οπως ειπες και συ μπορω να τον βγαλω εξω οπως και εγινε σχετικα ευκολα. Οποτε η θεση μου ειναι αυτη. Χρησιμοποιω φακο αν χρειαστει για να βγαλω ενα ψαρι να το φαω. Σαν τη βολη μετα απο συρτο προσωπικα για μενα δεν υπαρχει τιποτα καλυτερο. Αλλα καποια στιγμη θελω να φαω και ενα ψαρακι οχι απλα να πηγαινοερχομαι στη θαλασσα. Οποτε δεν ξερω αν σε καλυψα στο κομματι αυτο.
Μικρο ψαρι
Το θεμα αυτο το πηρες ξωφαλτσα αλλα εγω θελω να το κουβεντιασουμε. Οτι ψαρι βγαζω το κανω βιντεο. (εδω χρειαζεται η καλη σας θεληση παλι να με πιστεψετε) Το τελευταιο ψαρι που ποσταρα ηταν μια παλαμιδα στις 18 Σεπτεμβριου. Θαλασσα παω μεσο ορο 1,5 φορα την εβδομαδα. Αλλες μια αλλες δυο. Οποτε βαλε ποσες εξορμησεις παω ερχομαι χωρις καν να κανω βολη. Ενα το κρατουμενο. Δευτερο το ψαρι ειναι μικρο μεν νομιμο δε. (Εχω αποδεικτικες φωτο :D ) Και γω προτιμουσα να παρω τον αλλο Ροφο ο οποιος πρεπει να ταν καπου 4 κιλα. Να σου πω ομως κατι. Εγω στην οικογενεια μου ειμαι εγω η γυναικα και η κορη. Η γυναικα μου ειναι 52 κιλα. Ενα 4-5 κιλα Ροφο θα τον τρωμε 3 μερες. Ενας 2ρης για να κανω το τραπεζι της οικογενειας την Κυριακη μου φτανει. Δεν χρειαζεται οποτε θελω να φαω Ροφο να πρεπει να τραπεζωνω και αλλους 3. Και εδω ερχεται και το κομματι του παραδειγματος. Μηπως οι νεοι δεν πνιγονται γιατι βλεπουν την παντοφλα αλλα πνιγονται γιατι βλεπουν μονο Ροφους 10 κιλα και Συναγριδες τερατα. Εχουμε καταληξει οτι το να βγαλουμε ενα νομιμο ψαρι 2-2,5 κιλα ειναι εγκλημα και ντροπη και ολοι κυνηγανε τα τερατα Ροφους. Ποσοι απο δω εχουν δυνατοτητα να πιανουν μεγαλους Ροφους συνεχεια; Εγω παντως οχι. Εγω λοιπον αυτο το παραδειγμα θελω να δωσω. Οτι ρε φιλε ειναι οκ να βγαλεις ενα νομιμο ψαρι συμφωνα με τις δυνατοτητες σου δεν χρειαζεται να βγαλεις δεκα κιλα Ροφο για να εισαι γαματος. Ειναι οκ να πας να βγαλεις 5 σκαρους να τους τηγανισεις να τους φας. Ενα παιδι μου εστελνε μνμτα. Ο φιλος αυτος βουταει 20 μετρα (σταθερα) κανει απνοιες 2:00 με 2:40 και κυνηγαει να πιασει Συναγριδα στο καρτερι στα 30. Αφου με ρωτησε διαφορα προπονητικα (σχολειο δεν εχει κανει) με ρωτησε αν μπορει να παθει υποξια στο ψαρεμα και τι ειναι αυτο.... Τα σχολεια δικα σας. Ποιος δηλητηριασε το μυαλο αυτου του ανθρωπου; Εγω με την παντοφλα σε βουτιες στα 20 μετρα και Ροφακο 2 κιλα ή τα ρολογια οι Συναγριδες και οι Ροφοι τερατα; Οποτε αν με ρωτήσεις ποιο παραδειγμα θελω να δωσω θα σου απαντησω αυτο. Οτι ειμαι ενας μετριος ψαρας ειμαι οκ με τον ευατο μου, θελω να βγαλω και γω Συναγριδες τερατα και Ροφους αλλα θα πηγαινω στη θαλασσα θα ειμαι οσο μπορω πιο ασφαλης και θα περνω αυτα που μου δινει και αυτα που μπορω να παρω (μιλαμε για νομιμα παντα).
Λιγο πολυ αυτα ειχα να απαντησω σε αυτα που ειπες. Θα περιμενω επομενο σου σχολιο να δω αν αφησα καποια κενα ιδιως για τα αντιφατικα μνμτα που περναω οπως ειπες.
Κλεινοντας να πω οτι εκτιμησα πολυ που εκατσες και εγραψες ενα κατεβατο με τις σκεψεις σου για μενα πραμα που σημαινει οτι αν και δεν εχουμε γνωριστει απο κοντα με συμπαθεις. :grin:

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 18:43

mojo έγραψε:Ξέρει που τα λέει ο Αντρέας. Άμα ήσουνα κάνα ντουβάρι δε θα σου λεγε τίποτα.
Ε κάτσε να δεις και την απάντηση και μετά μίλα για ντουβάρια. :D

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 18:51

hariska έγραψε:
mojo έγραψε:Ξέρει που τα λέει ο Αντρέας. Άμα ήσουνα κάνα ντουβάρι δε θα σου λεγε τίποτα.
σορρυ φιλε μου αν δεν σου αρεσε η απαντηση μου δυστυχως δεν μπορουμε να αρεσουμε σε ολους.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 19:47

Navaho έγραψε:
hariska έγραψε:
σορρυ φιλε μου αν δεν σου αρεσε η απαντηση μου δυστυχως δεν μπορουμε να αρεσουμε σε ολους.
Ααα, απάντησες;
Δεν το πρόσεξα, γιατί σερφαρω από το κινητό, οπότε να με συμπαθάς.
Θα τσεκάρω τι απάντησες και θα αναθεωρήσω ή θα επιβεβαιώσω.
Πάντως στο παρελθόν, σε ανάλογες κριτικές-σχόλια, δεν βγήκε αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 20:08

Επειδή το Χάρη τον παίρνω στα σοβαρά(ναι ναι ξέρω...) η τιμωρία μου ήταν να διαβάσω 2 φορές :( το κείμενο μπας και δε κατάλαβα κατι καλα.

Εγώ κατανοώ όλα όσα γράφει ο φίλος. Με την καλή μου θέληση όπως γράφει. Γιατί δε γράφει αρλούμπες. Έχει επιχειρήματα, ευγένεια και ανοιχτά αυτιά.
Τα μόνα που του εύχομαι είναι να πιάσουν τόπο οι προσπάθειες και να βρει μόνιμο ζευγάρι
και να φτάσει σ ένα επίπεδο που Ν αφηνει για αρχή το φακό σπίτι που και που από πριν. Από μόνος του.
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 20:12

mojo έγραψε:Επειδή το Χάρη τον παίρνω στα σοβαρά(ναι ναι ξέρω...) η τιμωρία μου ήταν να διαβάσω 2 φορές :( το κείμενο μπας και δε κατάλαβα κατι καλα.

Εγώ κατανοώ όλα όσα γράφει ο φίλος. Με την καλή μου θέληση όπως γράφει. Γιατί δε γράφει αρλούμπες. Έχει επιχειρήματα, ευγένεια και ανοιχτά αυτιά.
Τα μόνα που του εύχομαι είναι να πιάσουν τόπο οι προσπάθειες και να βρει μόνιμο ζευγάρι
και να φτάσει σ ένα επίπεδο που Ν αφηνει για αρχή το φακό σπίτι που και που από πριν. Από μόνος του.
Σε ευχαριστω πολυ εκτιμω τον καλο σου λογο οχι μονο σε αυτο το ποστ αλλα και σε αλλα που εχω κανει. Να σαι καλα.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 20:36

Λοιπόν, κι εγώ το διάβασα δύο φορές το κείμενο σου, με πραγματικα καλή διάθεση και έχω να πω ότι όλα όσα λες, είναι πολύ σωστά.
Το πρόβλημα είναι ότι άλλα λες και άλλα κάνεις. Μιλάς για ασφάλεια και ζευγάρι και ένα ψαροτουφεκο και βουτάς μόνος, κατακρίνεις τον φακό και βουτας με το φακό. Στα 20 μέτρα δλδ, αν δεις μια συναγρίδα να έρχεται και να φεύγει, να κεφαλώνει και να στρίβει πριν μπει σε βολή, δεν θα μπεις στον πειρασμό να κάτσεις; θα μπεις δλδ στο μπουρδελο, θα προχωρήσεις στο δωμάτιο, θα ανοίξεις την πόρτα και θα βρεις την πουτ@να με ανοιχτά τα πόδια να σου γνέφει 'ελα' κι εσύ θα πεις 'α sorry, είμαι παντρεμένος';
Αν είσαι παντρεμενος και δεν θελεις να κάνεις την κουτσουκέλα, τότε μην μπαίνεις στο μπουρδελο.

Όσο για τα μπινελίκια που άκουσε ο σκαφατος στο άλλο σου το ποστ (σε χαιρετούσε κι ολας ο καημένος), κακως τα άκουσε. 200-300 μέτρα στ' ανοιχτά και με δύο σημαδουρες που δεν φαίνονται στα 10 μέτρα, τι περίμενες φίλε μου;
Εγώ αν δω κάνα μ@λάκα (ψαροτουφεκα) να σεργιανιζει στα ανοιχτα και είμαι με το σκάφος, θα τον κράξω κανονικά.

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 17 Νοέμ 2019, 20:47

hariska έγραψε:Λοιπόν, κι εγώ το διάβασα δύο φορές το κείμενο σου, με πραγματικα καλή διάθεση και έχω να πω ότι όλα όσα λες, είναι πολύ σωστά.
Το πρόβλημα είναι ότι άλλα λες και άλλα κάνεις. Μιλάς για ασφάλεια και ζευγάρι και ένα ψαροτουφεκο και βουτάς μόνος, κατακρίνεις τον φακό και βουτας με το φακό. Στα 20 μέτρα δλδ, αν δεις μια συναγρίδα να έρχεται και να φεύγει, να κεφαλώνει και να στρίβει πριν μπει σε βολή, δεν θα μπεις στον πειρασμό να κάτσεις; θα μπεις δλδ στο μπουρδελο, θα προχωρήσεις στο δωμάτιο, θα ανοίξεις την πόρτα και θα βρεις την πουτ@να με ανοιχτά τα πόδια να σου γνέφει 'ελα' κι εσύ θα πεις 'α sorry, είμαι παντρεμένος';
Αν είσαι παντρεμενος και δεν θελεις να κάνεις την κουτσουκέλα, τότε μην μπαίνεις στο μπουρδελο.

Όσο για τα μπινελίκια που άκουσε ο σκαφατος στο άλλο σου το ποστ (σε χαιρετούσε κι ολας ο καημένος), κακως τα άκουσε. 200-300 μέτρα στ' ανοιχτά και με δύο σημαδουρες που δεν φαίνονται στα 10 μέτρα, τι περίμενες φίλε μου;
Εγώ αν δω κάνα μ@λάκα (ψαροτουφεκα) να σεργιανιζει στα ανοιχτα και είμαι με το σκάφος, θα τον κράξω κανονικά.
Χαρη μου για καποιο λογο εισαι επιθετικος απεναντι μου. Μαλλον εγω δεν εχω γραψει κατι σωστα ή εσυ δεν εχεις καταλαβει κατι καλα. Που ακριβως κατακρινω τον φακο εφοσον λεω οτι τον χρησιμοποιω και οτι δεν εχω κρινει καποιο για τον φακο; Μιλαω για ασφαλεια και ζευγαρι γιατι ειχα ζευγαρι και ειχαμε πραγματικα ασφαλεια μεταξυ μας και πλεον δεν δεχομαι να πηγαινω με τον καθε ταλιμπαν στη θαλασσα. Ειτε θα ναι σωστο ζευγαρι ειτε αλλιως καλυτερα μονος.Οσο για τα υπολοιπα δεν νομιζω οτι χρειαζεται να πω κατι. Ας συμφωνησουμε απλα οτι διαφωνουμε. Καλο σου βραδυ

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”