Μια στάλα ελπίδας

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Nionios_gr

Μια στάλα ελπίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nionios_gr » Κυρ 16 Ιουν 2019, 19:21

Εδώ και ένα χρόνο εχω θέμα με τα ιγμόρειά μου.Ενώ πριν εξίσωνα κανονικά χωρίς δυσκολία το τελευταίο χρόνο που εχω βαθύνει κιόλας αντιμετωπίζω πρόβλημα κυρίως με το δεξί μετωπιαίο ιγμόρειο το οποίο δεν εξισώνει σωτά.Στην αρχή μετά απο μία με μιάμιση ωρα ψάρεμα με έπιανε μια ενόχληση που τελικά έφτανε στο σημείο να μου χαλάει το ψάρεμα καθώς ακόμα και δύο μέτρα να κατέβαινα νόμιζα οτι θα μου εκραγεί το μάτι.Αυτο με οδήγησε στο να επιλέγω ρηχά ψαρέματα οπού και πάλι με έπιανε αλλα μπορούσα να το καθυστερήσω αρκετά.Τον γεννάρη περίπου που βούτηξα τελευταία φορά για χειμώνα με έπιασε απο την αρχή αυτός ο πόνος και αναγκάστηκα να σταματήσω.Στο διάστημα αυτο εχω δοκιμάσει πολλά,απο αλλαγή μάσκας και καλή ενυδάτωση,μέχρι να παω και σε ωριλά που ως συνήθως μου έδωσε τις άχρηστες αυτές κορτιζόνες.Τίποτα δε βελτίωσε τη κατάσταση.Μετά απο μια μεγάλη αποχή αποφάσισα σήμερα να ξαναπάω μήπως και έχει αλλάξει κάτι,παράλληλα ήταν και ευκαιρία μιάς και το ζευγάρι μου αγόρασε τον πρώτο του εξοπλισμό οπότε δε θα πηγαίναμε ακριβώς για ψάρεμα αλλα για δοκιμή βάρη,όπλα κλπ.Μόλις στην πρώτη βουτιά με έπιασε πάλι αυτός ο πόνος έτσι αποφάσισα να βοηθήσω το ζευγάρι μου με τον εξοπλισμό του.Μετά απο καμία ώρα αφού το ζευγαρι μου πάγωσε καθώς δεν έχει ακόμα στολή (επι μέτρο παραγγελεία,περιμένουμε να έρθει) δοκίμασα μερικες βουτίες και το πρόβλημα επέμενε.Απελπισμένος και μη θέλοντας να βγω απο τη θάλασσα βουταω το καινούργιο όπλο και πάω προς την ακτογραμμή (κλασσικός κάβος με βράχια και ελάχιστο βάθος τα τρία μέτρα).Κολλάω στα βράχια και προσπαθώ να κρύψω τον όγκο μου στις σκίες που δημιουργούν.Δοκιμάζω ανορθόδοξα επιφανειάκα καρτερια που ποτε δε πίστευα οτι θα δουλέψουν σε ένα τέτοιο μέρος.Μετά απο αρκετή ώρα και ενώ εχω αποφασίσει οτι χαζοπαίζω χωρίς να περιμένω να βγάλω ψάρι,εκει που κάνω ένα ακομα επιφανειάκο χωμένος μέσα σε μια εσωχή μόλις στον δεύτερο λαρυγγισμό βλέπω το ψιλο να σπάει και ένα λαβράκι να κεφαλώνει προς τα μένα.Απο μέσα μου έλεγα δε μπορεί σε τέτοιο μέρος με αυτή τη τεχνική να βλέπω τέτοιο ψάρι.Το αφήνω να έρθει όσο κοντά θέλει και μόλις μου δείχνει την πλευρική του γραμμή πατάω τη σκανδάλη.Η βολή ήταν καίρια και το λαβράκι στα χέρια μου (πρώτη φορά πιάνω λαβρακι).Έτσι έκλεισε ένα ψάρεμα που στην αρχή μου είχε δημιουργήσει αρκετές ανησυχίες για το αν θα μπόρω να ψαρεύω οπως παλιά αλλα στο τέλος μ έδωσε μια "στάλα ελπίδας" για το ότι ισώς δεν χρειάζεται να "βουτάω" για να ψαρευώ.

ΥΓ1: Προτεραιότητα αυτη τη στιγμη έχει να παω σε ένα γιατρό που να γνωρίζει το ψαροντούφεκο ωστε να κατανοήσει το προβλημα μου και να με βοηθήσει.Μεχρι όμως να επανέλθω θα προσπαθησω να εξασκηθώ σε αυτή τη νέα τεχνική αφού δεν θέλω να σταματήσω να ψαρευώ.

ΥΓ2: Στην περιοχή υπήρχαν και αλλοι ψαροντουφεκάδες.Ο ένας δεν είχε ζευγάρι και ο αλλος δεν είχε οχι μονο ζευγάρι αλλά ούτε καν σημαδούρα :shock: :shock: :shock: .Το να μην έχεις ζευγάρι δε το δικαιολογώ αλλα το κατανοώ στην δυσκολία του να βρίσκεις πάντα.Όμως πως πας για ψάρεμα μόνος σου και χωρίς σημαδούρα.Δε σεβόμαστε τον εαυτό μας ή δεν αντιλαμβανόμαστε τον κίνδυνο :?: :?: :?:

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Navaho

Re: Μια στάλα ελπίδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 16 Ιουν 2019, 20:11

Μπραβο φιλε ουτε να φανταστω τη χαρα σου! ΑΝτε με το καλο να λυθουν ολα τα προβληματα σου!
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
takis o fetas
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από takis o fetas » Κυρ 16 Ιουν 2019, 20:45

Ωραία η ψαρουκλα φίλε μου..
Όσο για την σημαδούρα μερικοί νομίζουν πως είναι αξεσουάρ..

ΥΓ:Αν βρεις άκρη με το ιγμόρειο γράψε κανένα νέο μιας και συμπάσχω.. :beg:
Real eyes,realize,real lies..

MTA
Ονοματεπώνυμο: ΜΕΛΕΤΛΙΔΗΣ ΘΩΜΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MTA » Κυρ 16 Ιουν 2019, 21:38

Οπωσδήποτε ΟΡΛ.Μία από τα ίδια - πριν 15 χρόνια και τώρα 1 Ιούνη.Θεραπεία η ίδια και τις δύο φορές. Αντιβίωση και μία κορτιζονούχα μα..λ..α για ψεκασμό στα << ρουθούνια >>. Αντί για αυτό πείρα φυσιολογικό ορό και έκανα πλύσεις με αναρρόφηση. Όμως επειδή η κάθε περίπτωση μπορεί να είναι και διαφορετική την λύση να σου την δώσει ΟΡΛ.
Ωραίος ο λάβραξ. Καλή ανάρρωση.

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 16 Ιουν 2019, 22:05

Το ψάρι ωραίο όπως και οι παρατηρήσεις σου για τους μοναχικούς και τους....αυτοκτονικούς καλοκαιριάτικα χωρίς σημαδούρα :)
Εύχομαι με σωστή αντιμετώπιση και καθοδήγηση από καλό ΩΡΛ να ξεπεράσεις το πρόβλημα της εξίσωσης. :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 17 Ιουν 2019, 00:14

Ωραίο ψάρι.
Ως προς το γιατρό:
ΟΧΙ ΩΡΛ.
ΚΑΤΑΔΥΤΙΚΟ ΩΡΛ.
Ενδέχεται να υπάρχει μεταξύ τους διάσταση απόψεων 100%.
Παθών.Ο ΩΡΛ μου είχε πει να..κόψω το ψαροντούφεκο.
Ο καταδυτικός ωρλ απλά με..έσωσε.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Lchristou
Ονοματεπώνυμο: Λεωνίδας Χρήστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lchristou » Δευ 17 Ιουν 2019, 00:36

Ωραίο ψάρι! Καλοφάγωτο!

Περαστικά και όπως είπαν και οι προλαλήσαντες, ΩΡΛ που να ξέρει απο καταδυτική ιατρική
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 17 Ιουν 2019, 11:26

Nionios_gr έγραψε:Εδώ και ένα χρόνο εχω θέμα με τα ιγμόρειά μου.Ενώ πριν εξίσωνα κανονικά χωρίς δυσκολία το τελευταίο χρόνο που εχω βαθύνει κιόλας αντιμετωπίζω πρόβλημα κυρίως με το δεξί μετωπιαίο ιγμόρειο το οποίο δεν εξισώνει σωτά.Στην αρχή μετά απο μία με μιάμιση ωρα ψάρεμα με έπιανε μια ενόχληση που τελικά έφτανε στο σημείο να μου χαλάει το ψάρεμα καθώς ακόμα και δύο μέτρα να κατέβαινα νόμιζα οτι θα μου εκραγεί το μάτι.Αυτο με οδήγησε στο να επιλέγω ρηχά ψαρέματα οπού και πάλι με έπιανε αλλα μπορούσα να το καθυστερήσω αρκετά.Τον γεννάρη περίπου που βούτηξα τελευταία φορά για χειμώνα με έπιασε απο την αρχή αυτός ο πόνος και αναγκάστηκα να σταματήσω.Στο διάστημα αυτο εχω δοκιμάσει πολλά,απο αλλαγή μάσκας και καλή ενυδάτωση,μέχρι να παω και σε ωριλά που ως συνήθως μου έδωσε τις άχρηστες αυτές κορτιζόνες.Τίποτα δε βελτίωσε τη κατάσταση.Μετά απο μια μεγάλη αποχή αποφάσισα σήμερα να ξαναπάω μήπως και έχει αλλάξει κάτι,παράλληλα ήταν και ευκαιρία μιάς και το ζευγάρι μου αγόρασε τον πρώτο του εξοπλισμό οπότε δε θα πηγαίναμε ακριβώς για ψάρεμα αλλα για δοκιμή βάρη,όπλα κλπ.Μόλις στην πρώτη βουτιά με έπιασε πάλι αυτός ο πόνος έτσι αποφάσισα να βοηθήσω το ζευγάρι μου με τον εξοπλισμό του.Μετά απο καμία ώρα αφού το ζευγαρι μου πάγωσε καθώς δεν έχει ακόμα στολή (επι μέτρο παραγγελεία,περιμένουμε να έρθει) δοκίμασα μερικες βουτίες και το πρόβλημα επέμενε.Απελπισμένος και μη θέλοντας να βγω απο τη θάλασσα βουταω το καινούργιο όπλο και πάω προς την ακτογραμμή (κλασσικός κάβος με βράχια και ελάχιστο βάθος τα τρία μέτρα).Κολλάω στα βράχια και προσπαθώ να κρύψω τον όγκο μου στις σκίες που δημιουργούν.Δοκιμάζω ανορθόδοξα επιφανειάκα καρτερια που ποτε δε πίστευα οτι θα δουλέψουν σε ένα τέτοιο μέρος.Μετά απο αρκετή ώρα και ενώ εχω αποφασίσει οτι χαζοπαίζω χωρίς να περιμένω να βγάλω ψάρι,εκει που κάνω ένα ακομα επιφανειάκο χωμένος μέσα σε μια εσωχή μόλις στον δεύτερο λαρυγγισμό βλέπω το ψιλο να σπάει και ένα λαβράκι να κεφαλώνει προς τα μένα.Απο μέσα μου έλεγα δε μπορεί σε τέτοιο μέρος με αυτή τη τεχνική να βλέπω τέτοιο ψάρι.Το αφήνω να έρθει όσο κοντά θέλει και μόλις μου δείχνει την πλευρική του γραμμή πατάω τη σκανδάλη.Η βολή ήταν καίρια και το λαβράκι στα χέρια μου (πρώτη φορά πιάνω λαβρακι).Έτσι έκλεισε ένα ψάρεμα που στην αρχή μου είχε δημιουργήσει αρκετές ανησυχίες για το αν θα μπόρω να ψαρεύω οπως παλιά αλλα στο τέλος μ έδωσε μια "στάλα ελπίδας" για το ότι ισώς δεν χρειάζεται να "βουτάω" για να ψαρευώ.

ΥΓ1: Προτεραιότητα αυτη τη στιγμη έχει να παω σε ένα γιατρό που να γνωρίζει το ψαροντούφεκο ωστε να κατανοήσει το προβλημα μου και να με βοηθήσει.Μεχρι όμως να επανέλθω θα προσπαθησω να εξασκηθώ σε αυτή τη νέα τεχνική αφού δεν θέλω να σταματήσω να ψαρευώ.

ΥΓ2: Στην περιοχή υπήρχαν και αλλοι ψαροντουφεκάδες.Ο ένας δεν είχε ζευγάρι και ο αλλος δεν είχε οχι μονο ζευγάρι αλλά ούτε καν σημαδούρα :shock: :shock: :shock: .Το να μην έχεις ζευγάρι δε το δικαιολογώ αλλα το κατανοώ στην δυσκολία του να βρίσκεις πάντα.Όμως πως πας για ψάρεμα μόνος σου και χωρίς σημαδούρα.Δε σεβόμαστε τον εαυτό μας ή δεν αντιλαμβανόμαστε τον κίνδυνο :?:

Εικόνα
σου ευχομαι γρηγορα να βγαλεις ακρη με τις εξισωσεις και να ευχαριστηθεις το ψαρεμα στο 100%.
Παντως και τα ρηχα εχουν την νοστιμια τους ;) (τρανη αποδειξη η φωτογραφια και το ποστ σου !

Επισης, μπραβο για την παρατηρηση σου για το ψερμα χωρις σημαδουρα!
Ημουν στη βαρκα με τον αδελφο μου.Σε ρηχο σημειο με την βοηθητικη να δουλευει και λογο χομπυ, καθομαι παντα μπροστα και εχω περισσοτερο το νου μου για ψαροτουφεκαδες παρά για οτιδηποτε αλλο.
Μή πολυλογο....ζευγαρι .ψαροτουφεκαδων.
Στα ρηχα μεν, με πρασινες παραλλαγες, και χωρις σημαδουρα. (Απαραδεκτο χωρις κανενα ελαφρυντικο)

Προσοχη παιδες...Καλοκαιρι στη θαλασσα παιζουν αρκετοι καπεταναιοι που πανε σβαρνα χωρις να υπολογιζουν τπτ.
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Δευ 17 Ιουν 2019, 11:32

και γαμώ τις ψαρούκλες :hello: . Επίσης αυτός είναι και ο αγαπημένος μου τρόπος να ψαρεύω :thumbsup: , και το μεγαλύτερό μου λαβράκι το έχω πιάσει σε μισό μέτρο νερό ( viewtopic.php?f=1&t=60145&hilit=%CE%9B% ... E%BD%CF%8C ) ! ( πάρε και ένα βιντεάκι από επιφανειακό : https://www.youtube.com/watch?v=mLUbz3cEt5g ) .

Υ.Γ. Η σημαδούρα για μένα ήταν πάντα ότι και το ψαροντούφεκο. Εκτός ότι φαίνεσαι, βολεύει να κουβαλάς εκεί τα ψάρια σου, το νεράκι σου , το φαγητό σου κ.τ.λ. , όταν όμως άρχισα να σέρνομαι στο μισό μέτρο νερό ανάμεσα στα βράχια , η σημαδούρα δεν μπορούσε να με ακολουθήσει γιατί κόλλαγε ανά 20 μέτρα που κολυμπούσα και έπρεπε να γυρίσω να την ξεσκαλώσω κ.τ.λ. Επίσης σε αυτά τα βάθη δεν έχει και βάρκες - σκάφη κ.τ.λ. Όσοι σέρνονται στο μισό μέτρο νερό καταλαβαίνουν τι εννοώ. Έτσι σε τέτοια ψαρέματα την έχω καταργήσει αναγκαστικά.
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Δευ 17 Ιουν 2019, 19:35

Καλή αρχή!!!
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου