Η τέχνη του ποστάρην

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
hariska

Re: Η τέχνη του ποστάρην

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 02 Φεβ 2019, 23:24

kostasprobonas έγραψε:Γειά σας ωρε Μακεδόνες! Η Βόρειος Ελλάς, είναι η αλήθεια, δίνει το δυναμικό παρόν εις τους αιώνας του φόρουμ. Φοβερές τσιπουράκλες Χάρη, κρίνοντας εκ της δευτέρας φωτογραφίας! =D> =D> =D>
Δάσκαλε παοκτζής; Δεν το περίμενα αυτό... [-(

Υ.Γ. Η πρώτη πάντως είναι φορουμικοκαλλιγραφική η φώτο! :D

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 02 Φεβ 2019, 23:34

dicentrarchus έγραψε:Ρε τι τσιπουράκλες έχετε εκεί =D> =D>
Έχουμε, αλλά λίγοι τα βλέπουν... Οι πολλοί βαράνε τα σκαστά λαβράκια και δυστυχώς...
Ωραία ψάρια τρισμέγιστε.
Έλα ρε Πάνο!
Έλα ρε πάνω! :mrgreen:
Πάρε και τον Εμιγκρέ μαζί! :hello:

Κανόνας 4ος):
Βάζουμε μερικές ακόμα φώτο, για να αναζωπυρώσουμε το ενδιαφέρον του φιλοθεάμονος κοινού, που ενδεχομένως να έχει ατονίσει μετά από κάνα δυο γλυκανάλατα ποστ από τίποτε εξυπνάκηδες.

Εικόνα
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: ZAXOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Κυρ 03 Φεβ 2019, 10:35

Ο Κώστας όμως βγάζει και φωτογραφίες με νοικοκυρεμενο οικογενειακο τραπέζι , το ψάρι μπανιαρισμενο με λαδολεμονο , ετοιμο προς βρωση και απολαυση.
Εσύ ολο στο νεροχύτη ποζαρεις με τον καφέ ενα χειρας [-(

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 03 Φεβ 2019, 12:08

Το χεις [-( ................................... αλλά ο Μουστάκιας είναι μπροστά ....................................................... :D

Φτιάχνει ΠΌΣΤ από το τίποτα .............................................................. :grin:

Ψαρούκλες όμως ...................................

=D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 03 Φεβ 2019, 13:05

Μην βιάζεστε συνάδελφοι!
Η φώτο από το τραπέζι ακολουθεί στον μεθεπόμενο κανόνα!

Σκοπός του 'Οδηγού ποσταρίσματος' είναι να μας καταδείξει τον τρόπο αύξησης του αριθμoύ των ποστς των μελών της αγαπημένης μας διαδικτυακής κοινότητας σε κάποιο θέμα και όπως βλέπετε η 'αντιπαράθεση' και ο διάλογος, οδηγεί εκεί ακριβώς.

Κανόνας Νο5:
Αφού γράψουν ορισμένα μέλη και απαντήσει ο συντάκτης με πειθαρχία σε όλους και στον καθένα ξεχωριστά, ώστε να γιομίσουν οι σελίδες, στη συνέχεια βάζει το στόρι για να αναγκάσει τα ίδια μέλη να ξαναποστάρουν κρούοντας τις παλάμες τους ή επευφημώντας τον συντάκτη για το κατόρθωμα του.

Ορίστε πως έχει το πράμα λοιπόν.

--------------------------------

"Το πρόγραμμα είχε εγερτήριο στις 2.30 ακριβώς τα ξημερώματα. Σηκώθηκα με τους ήχους της 'Νερατζιάς' από το Παιδί Τραύμα και ντύθηκα με συνοπτικές διαδικασίες. Το χιόνι είχε απλώσει το πέπλο του στα γύρω σοκάκια και τα πλακόστρωτα και προσέδιδε μια φωτεινότητα στη νύχτα, οσάν που νόμιζες ότι είχε είδη (προικός) ξημερώσει.

Κατέβηκα στην αποθήκη και έβαλα το σάκο στο αυτοκίνητο, ενώ έδωσα την πρέπουσα προσοχή στο ζευγάρι, γιατί όπως όλοι ξέρουμε ότι δεν πάμε για ψάρεμα ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ πέδιλα.

Στο αυτοκίνητο οι ήχοι του Γραμμικού πήραν τη σκυτάλη από τη Νερατζιά και ξεκίνησα για το ταξίδι στον προορισμό και στην παρούσα φάση όλοι εμείς ξέρουμε ότι δεν μετράει το ταξίδι αλλά ο προορισμός και ότι χωρίς ανάσα μόνο ζούμε.

Φτάνοντας στο τόπο είδα ένα συνάδελφο να μπαίνει. Αφού τον χαιρέτησα καθώς προστάζει η συναδελφικότητα και οι καλοί τρόποι, άρχισα να επεξεργάζομαι το plan B. Όταν ο συνάδελφος μπήκε για τα καλά μέσα, τον άρχισα στα μπινελίκια. Τι να κάνουμε, συμβαίνουν αυτά είπα και προχώρησα στο δεύτερο μέρος.

Το νερό είχε διαύγεια περί τα 40 μέτρα, πράμα ασυνήθιστο για τα μέρη μας, όμως μετά απ΄τον αρχικό ενθουσιασμό, ήρθε η απουσία ψαριών και η παγωμάρα. Καβατζάροντας το πρώτο μέρος μετά από 15 λεπτά, είδα στο βυθό περίπου στα 30 μέτρα κάτι να γυαλίζει. Τελικά ήταν ένα σεντούκι και φαινόταν αρκετά παλιό. Αυτοσυγκεντρώθηκα στην επιφάνεια, χαλάρωσα και πήρα τη μία, μέγιστη και μοναδική εισπνοή, πριν χαθώ εκεί που χάνεται το κόκκινο, το πράσινο, το μωβ και το χακί. Όλοι ξέρουμε ότι οι μπουκαλάκηδες βουτάνε για να δουν τριγύρω, όμως εγώ βούτηξα μόνο με την ανάσα μου για να δω μέσα. Τζίφος, δεν είχε τίποτα, αλλά δεν πτοήθηκα και εφόσον πήρα τη βουτιά έκανα ένα καρτέρι. Αρχικά δεν υπήρχε τίποτε αξιόλογο γύρο και ένα χταπόδι ήταν 4 κιλά λιγότερο από το όριο που έχω βάλει για τα εν λόγω θηράματα. Μετά από δύο λεπτά όμως αναμονής, κάτι είδα να ανεβαίνει απ΄το μπλε, όμως με μπέρδεψε γιατί πήγε κι απ΄το πράσινο, πέρασε κι απ΄το τιρκουάζ και ομολογώ ότι με ταλάνισε τα μάλα. Έξυσα λίγο το βράχο στα δέκα μέτρα μπροστά μου, έκανα έναν λαρυγγισμό, άφησα και μια πορδή και τελικά το ΨΑΡΙ κεφάλωσε και άρχισε να πλησιάζει!

Η βολή το άφησε σέκο. Στην άνοδο για την επιφάνεια, είδα και τις άλλες δύο τσιπούρες και τις σκότωσα με το μαχαίρι. Γεμάτος από εικόνες και συναισθήματα, είπα να βγω έξω καθώς ήμουν μολις 20 λεπτά στο νερό, αλλά μετά σκέφτηκα να κόψω τις μ@λ@κίες και συνέχισα το ψάρεμα κανονικά".

Οι δύο μικρές φαγώθηκαν την ίδια μέρα με τη γυναίκα και τα παιδιά, ενώ η μεγάλη φαγώθηκε την επομένη, με τη γυναίκα και τα παιδιά.

Κανόνας Νο6 :
Βάζουμε φώτο από το τραπέζι. Βουαλά!
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS
Ονοματεπώνυμο: ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TSAKYS.KOS » Κυρ 03 Φεβ 2019, 17:00

Τσιπουρακλες λέμε!! Και το ποτήρι σούπερ αλλά το story όλα τα λεφτά. :hello:
Μια εκπνοή μια εισπνοή και το όνειρο αρχίζει......

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Κυρ 03 Φεβ 2019, 20:43

hariska έγραψε:Μην βιάζεστε συνάδελφοι!
Η φώτο από το τραπέζι ακολουθεί στον μεθεπόμενο κανόνα!

Σκοπός του 'Οδηγού ποσταρίσματος' είναι να μας καταδείξει τον τρόπο αύξησης του αριθμoύ των ποστς των μελών της αγαπημένης μας διαδικτυακής κοινότητας σε κάποιο θέμα και όπως βλέπετε η 'αντιπαράθεση' και ο διάλογος, οδηγεί εκεί ακριβώς.

Κανόνας Νο5:
Αφού γράψουν ορισμένα μέλη και απαντήσει ο συντάκτης με πειθαρχία σε όλους και στον καθένα ξεχωριστά, ώστε να γιομίσουν οι σελίδες, στη συνέχεια βάζει το στόρι για να αναγκάσει τα ίδια μέλη να ξαναποστάρουν κρούοντας τις παλάμες τους ή επευφημώντας τον συντάκτη για το κατόρθωμα του.

Ορίστε πως έχει το πράμα λοιπόν.

--------------------------------

"Το πρόγραμμα είχε εγερτήριο στις 2.30 ακριβώς τα ξημερώματα. Σηκώθηκα με τους ήχους της 'Νερατζιάς' από το Παιδί Τραύμα και ντύθηκα με συνοπτικές διαδικασίες. Το χιόνι είχε απλώσει το πέπλο του στα γύρω σοκάκια και τα πλακόστρωτα και προσέδιδε μια φωτεινότητα στη νύχτα, οσάν που νόμιζες ότι είχε είδη (προικός) ξημερώσει.

Κατέβηκα στην αποθήκη και έβαλα το σάκο στο αυτοκίνητο, ενώ έδωσα την πρέπουσα προσοχή στο ζευγάρι, γιατί όπως όλοι ξέρουμε ότι δεν πάμε για ψάρεμα ΠΟΤΕ ΧΩΡΙΣ ΖΕΥΓΑΡΙ πέδιλα.

Στο αυτοκίνητο οι ήχοι του Γραμμικού πήραν τη σκυτάλη από τη Νερατζιά και ξεκίνησα για το ταξίδι στον προορισμό και στην παρούσα φάση όλοι εμείς ξέρουμε ότι δεν μετράει το ταξίδι αλλά ο προορισμός και ότι χωρίς ανάσα μόνο ζούμε.

Φτάνοντας στο τόπο είδα ένα συνάδελφο να μπαίνει. Αφού τον χαιρέτησα καθώς προστάζει η συναδελφικότητα και οι καλοί τρόποι, άρχισα να επεξεργάζομαι το plan B. Όταν ο συνάδελφος μπήκε για τα καλά μέσα, τον άρχισα στα μπινελίκια. Τι να κάνουμε, συμβαίνουν αυτά είπα και προχώρησα στο δεύτερο μέρος.

Το νερό είχε διαύγεια περί τα 40 μέτρα, πράμα ασυνήθιστο για τα μέρη μας, όμως μετά απ΄τον αρχικό ενθουσιασμό, ήρθε η απουσία ψαριών και η παγωμάρα. Καβατζάροντας το πρώτο μέρος μετά από 15 λεπτά, είδα στο βυθό περίπου στα 30 μέτρα κάτι να γυαλίζει. Τελικά ήταν ένα σεντούκι και φαινόταν αρκετά παλιό. Αυτοσυγκεντρώθηκα στην επιφάνεια, χαλάρωσα και πήρα τη μία, μέγιστη και μοναδική εισπνοή, πριν χαθώ εκεί που χάνεται το κόκκινο, το πράσινο, το μωβ και το χακί. Όλοι ξέρουμε ότι οι μπουκαλάκηδες βουτάνε για να δουν τριγύρω, όμως εγώ βούτηξα μόνο με την ανάσα μου για να δω μέσα. Τζίφος, δεν είχε τίποτα, αλλά δεν πτοήθηκα και εφόσον πήρα τη βουτιά έκανα ένα καρτέρι. Αρχικά δεν υπήρχε τίποτε αξιόλογο γύρο και ένα χταπόδι ήταν 4 κιλά λιγότερο από το όριο που έχω βάλει για τα εν λόγω θηράματα. Μετά από δύο λεπτά όμως αναμονής, κάτι είδα να ανεβαίνει απ΄το μπλε, όμως με μπέρδεψε γιατί πήγε κι απ΄το πράσινο, πέρασε κι απ΄το τιρκουάζ και ομολογώ ότι με ταλάνισε τα μάλα. Έξυσα λίγο το βράχο στα δέκα μέτρα μπροστά μου, έκανα έναν λαρυγγισμό, άφησα και μια πορδή και τελικά το ΨΑΡΙ κεφάλωσε και άρχισε να πλησιάζει!

Η βολή το άφησε σέκο. Στην άνοδο για την επιφάνεια, είδα και τις άλλες δύο τσιπούρες και τις σκότωσα με το μαχαίρι. Γεμάτος από εικόνες και συναισθήματα, είπα να βγω έξω καθώς ήμουν μολις 20 λεπτά στο νερό, αλλά μετά σκέφτηκα να κόψω τις μ@λ@κίες και συνέχισα το ψάρεμα κανονικά".

Οι δύο μικρές φαγώθηκαν την ίδια μέρα με τη γυναίκα και τα παιδιά, ενώ η μεγάλη φαγώθηκε την επομένη, με τη γυναίκα και τα παιδιά.

Κανόνας Νο6 :
Βάζουμε φώτο από το τραπέζι. Βουαλά!
Τι'ταν μωρέ να τσιμπήσει ο 12-μεγιστος δύο τσιπούρες μισοκιλες και μια κιλισια +....
Μας μπαφιασε στη μα@@@@...
Και σου είπα : πάρε ένα σελφομπαστουνο που ξεχεριαζεσαι φτου περα για να δείξεις τις τσιπούρες τριπλάσιες...
Όμορφα ψάρια. :grin:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

ΜΑΝΩΛΗΣ Κ.
Ονοματεπώνυμο: Μάνος Κυρίτσης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΝΩΛΗΣ Κ. » Κυρ 03 Φεβ 2019, 21:03

Ωραία ψάρια... :!: :!: :hello:

Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Κυρ 03 Φεβ 2019, 21:24

φίλε το στόρι σου (αυτό που κάνει σκιά στα παράθυρα) με ταξίδεψε, όπως και με τις μουσικές με ταξίδεψες, στα νεανικά μου χρόνια και τους στέρεο νοβα :cry:

κανόνας 7ος του ποστάρην: Βάζουμε λίγο ίντριγκα και χολή για να ανάψουν τα αίματα :duel:

Να σε ρωτήσω κάτι φιλαράκι. Τη μεγάλη τσιπούρα με τι την έπιασες, γιατί δε βλέπω τρύπα, Σερφ καστινγκ;
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
stefkal7
Ονοματεπώνυμο: Στέφανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stefkal7 » Κυρ 03 Φεβ 2019, 21:55

χαχχαχαχα … δεν υπάρχει ο δεκατρεισμέγιστος…. (ο τίτλος του τρισμέγιστου είναι λίγος πλέον) είναι τοοοοσοοο μπροστά που όταν κοιτάζει πίσω του βλέπει το μέλλον... που έλεγε και μια ψυχή...

Εδώ να πω πως αισθάνομαι τυχερός διότι όλα αυτά που γράφει ο Χάρης υπάρχουν στο ρηξικέλευθο βιβλίο του με τον ομώνυμο τίτλο που έχω την χαρά να κρατώ στα χέρια μου και να ρουφήξω και την τελευταία σταγόνα της μελάνης που χύθηκε για αυτό το έπος

Από τις εκδόσεις ''Τρισμέγιστος'' λοιπόν ''Η τέχνη του ποστάρην''

Εικόνα
Αφέθηκα στην επιφάνεια να χαλαρώσω... ώστε να μη με παρασέρνει το ελαφρύ ρευματάκι του υποπνέων, άντε βία βία, ασθενή, Ζέφυρου.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Κυρ 03 Φεβ 2019, 21:55

θλιβομαι δι'εσε ! [-(
μονο τις περσινες σκαστες τσιπουρες μπορεσες? :doh:

υ.γ. μη ρωτησεις πως το ξερω!
ολοι οι επα'ι'οντες το γνωριζουν! [-( :-"

αααα! και για ω'ανεβασω τα ποσοστα προβοληςσου,δεν θα .......ποσταρω !!! :mrgreen:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 03 Φεβ 2019, 22:55

TSAKYS.KOS έγραψε:Τσιπουρακλες λέμε!! Και το ποτήρι σούπερ αλλά το story όλα τα λεφτά. :hello:
Ευχαριστώ Τσάκυ, και λίγα λες!

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 03 Φεβ 2019, 23:02

stelarasA'MAK έγραψε:...
Τι'ταν μωρέ να τσιμπήσει ο 12-μεγιστος δύο τσιπούρες μισοκιλες και μια κιλισια +....
Μας μπαφιασε στη μα@@@@...
Και σου είπα : πάρε ένα σελφομπαστουνο που ξεχεριαζεσαι φτου περα για να δείξεις τις τσιπούρες τριπλάσιες...
Όμορφα ψάρια. :grin:
Τι κιλίσια πλας βρε!
Εδώ τρώγαμε 4 ατομα και δεν τελείωνε...
Πάντως, δόξα τω Θεό, ήταν αυγωμένη και απόλαυσα το χαβιάρι της με μπόλικο λεμονάκι! :mrgreen:

Άβαταρ μέλους
stefkal7
Ονοματεπώνυμο: Στέφανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stefkal7 » Κυρ 03 Φεβ 2019, 23:07

stefkal7 έγραψε:χαχχαχαχα … δεν υπάρχει ο δεκατρεισμέγιστος…. (ο τίτλος του τρισμέγιστου είναι λίγος πλέον) είναι τοοοοσοοο μπροστά που όταν κοιτάζει πίσω του βλέπει το μέλλον... που έλεγε και μια ψυχή...

Εδώ να πω πως αισθάνομαι τυχερός διότι όλα αυτά που γράφει ο Χάρης υπάρχουν στο ρηξικέλευθο βιβλίο του με τον ομώνυμο τίτλο που έχω την χαρά να κρατώ στα χέρια μου και να ρουφήξω και την τελευταία σταγόνα της μελάνης που χύθηκε για αυτό το έπος

Από τις εκδόσεις ''Τρισμέγιστος'' λοιπόν ''Η τέχνη του ποστάρην''
IMG_20190203_093423.jpg
Αφέθηκα στην επιφάνεια να χαλαρώσω... ώστε να μη με παρασέρνει το ελαφρύ ρευματάκι του υποπνέων, άντε βία βία, ασθενή, Ζέφυρου.

spearhunter79
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Ναλμπάνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Κυρ 03 Φεβ 2019, 23:39

Δε βρίσκω κάτι κακο στον κυρ Κώστα και στα πόστ του φίλε.Νομίζω ότι μπορεί να κάνει όσα quote θέλει,αυτό σε πείραξε αντι να το προσπεράσεις και να πάς σε κάτι άλλο?Σου το επέβαλε κανείς με το ζόρι?Προσωπικά τα απολαμβάνω δεόντως,ειδικά τις ωραίες ατάκες στο γραπτό του λόγο..Συνεπώς δε βλέπω γιατί να βγάζεις τόση χολή,εκτός αν είναι κάτι άλλο που μου διαφεύγει,να ζητήσω συγνώμη.Ωραίες τσιπούρες!! :hello: