Κάπως έτσι γεμίζουμε εικόνες και καταψύκτες!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
mitsosub

Re: Κάπως έτσι γεμίζουμε εικόνες και καταψύκτες!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mitsosub » Τετ 27 Ιουν 2018, 13:15

beautifull things ...
μασκα δεν εχω να γυρνώ
στο καρναβάλι ετούτο
μόνο μια αποχη να τρυγώ
της θαλασσας την πονηριά
και της σιωπής τον πλούτο

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Τετ 27 Ιουν 2018, 16:10

Γεμίσαμε εικόνες ...................................................................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

marios90xalkida

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marios90xalkida » Παρ 20 Ιούλ 2018, 14:28

Giorgos L έγραψε:Πάρα πολύ ωραίο βίντεο και υπέροχα ψάρια! Μάριε ήθελα να ρωτήσω για το μοντέλο της κάμερας κεφαλής που χρησιμοποίησες! Αν μη τι άλλο η ποιότητα της εικόνας είναι εντυπωσιακή!
Γιώργο ζητάω συγνώμη για την καθυστερημένη απάντηση!Οι κάμερες που χρησιμοποιούμε είναι 2 διαφορετικές.Η μια είναι η sony as50 και η άλλη η sony 1000v.!Καλό καλοκαίρι φιλαράκι!!!

Kostas R25
Ονοματεπώνυμο: Kostas Kollias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas R25 » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 01:27

\\ όσον αφορά το θόλωμα της οθόνης απλά σου αναφέρω ότι είμαστε ψαροντουφεκάδες με συνείδηση που απλά βγάζουμε το μεζέ μας.Θα ήταν πολύ θλιβερό να πλακώνανε όλοι οι ψαρομανάβηδες του νησιού και όχι μόνο στα κομμάτια που έχουμε ανακαλύψει με τόσο κόπο //

Ευτυχώς ρε φιλαράκι που έχετε συνείδηση ψαροντουφεκά γιατί διαφορετικά αναρωτιέμαι στα πόσα κιλά θα σταματούσατε εσύ και το ζευγάρι σου;;;
Μπράβο θα σου έλεγα αν σταματούσατε στα δυο μαγιάτικα συνολικού βάρους 20 κιλών για σένα και το ζευγάρι σου και αφήνατε τη στήρα που χτυπήσατε την ίδια μέρα και την κόβω πόσο;;γύρω στα 3 με 4 κιλά;;και μάλιστα με το φακό στην τρύπα...
...Επίσης το καρβούνι ανήκει στα άκρως μεταναστευτικά ψάρια και είναι στη λίστα της ACAAT με τα είδη ,που απαγορεύεται η αλιεία τους...
...θα μου πεις βέβαια ότι έτσι δεν θα γεμίζατε τους καταψύκτες σας ....
Ειλικρινά τώρα οι ψαρομανάβηδες που αναφέρεις σε τι νομίζεις ότι διαφέρουν;;;

Kostas R25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas R25 » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 01:41

(Διόρθωση) ...στη λίστα της ICCAT !!!

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 01:44

Πολύ ωραίο βίντεο, τρομερή εικόνα....μπραβο παιδια!!! =D> =D>

marios90xalkida

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από marios90xalkida » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 03:08

Kostas R25 έγραψε:\\ όσον αφορά το θόλωμα της οθόνης απλά σου αναφέρω ότι είμαστε ψαροντουφεκάδες με συνείδηση που απλά βγάζουμε το μεζέ μας.Θα ήταν πολύ θλιβερό να πλακώνανε όλοι οι ψαρομανάβηδες του νησιού και όχι μόνο στα κομμάτια που έχουμε ανακαλύψει με τόσο κόπο //

Ευτυχώς ρε φιλαράκι που έχετε συνείδηση ψαροντουφεκά γιατί διαφορετικά αναρωτιέμαι στα πόσα κιλά θα σταματούσατε εσύ και το ζευγάρι σου;;;
Μπράβο θα σου έλεγα αν σταματούσατε στα δυο μαγιάτικα συνολικού βάρους 20 κιλών για σένα και το ζευγάρι σου και αφήνατε τη στήρα που χτυπήσατε την ίδια μέρα και την κόβω πόσο;;γύρω στα 3 με 4 κιλά;;και μάλιστα με το φακό στην τρύπα...
...Επίσης το καρβούνι ανήκει στα άκρως μεταναστευτικά ψάρια και είναι στη λίστα της ACAAT με τα είδη ,που απαγορεύεται η αλιεία τους...
Αρχικά πάμε για ψάρεμα 1 φορά στις 2ή3 βδομάδες,και στο συγκεκριμένο ψάρεμα πήραμε τα μαγιάτικα στις δύο πρώτες βουτιές..Και ναι οκ γίναμε παραβατικοί συνεχίζοντας το ψάρεμά μας και παίρνοντας ακόμα ένα ψάρι..Επίσης θα ήθελα να μου παραθέσεις τη λίστα της iccat που να αναφέρει το καρβούνι ως απαγορευμένο είδος..
Όσον αφορά το κοινό μυστικό της ελληνικής νομοθεσίας που ονομάζεται φακός είναι το μοναδικό που συμφωνώ μαζί σου και δεν έχω να πω κάτι..Και τέλος οι ψαρομανάβηδες φίλε μου μαζεύουν ότι βρουν σε οποιοδήποτε μέγεθος,σε οποιαδήποτε ποσότητα σε καθημερινή σχεδόν βάση.Οκ έτυχε σε ένα ψάρεμα και μας έκατσαν 3 ψάρια.Άραγε αυτό καλείται καταστροφή;

Kostas R25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas R25 » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 14:32

marios90xalkida έγραψε:
Kostas R25 έγραψε:\\ όσον αφορά το θόλωμα της οθόνης απλά σου αναφέρω ότι είμαστε ψαροντουφεκάδες με συνείδηση που απλά βγάζουμε το μεζέ μας.Θα ήταν πολύ θλιβερό να πλακώνανε όλοι οι ψαρομανάβηδες του νησιού και όχι μόνο στα κομμάτια που έχουμε ανακαλύψει με τόσο κόπο //

Αρχικά πάμε για ψάρεμα 1 φορά στις 2ή3 βδομάδες,και στο συγκεκριμένο ψάρεμα πήραμε τα μαγιάτικα στις δύο πρώτες βουτιές..Και ναι οκ γίναμε παραβατικοί συνεχίζοντας το ψάρεμά μας και παίρνοντας ακόμα ένα ψάρι..Επίσης θα ήθελα να μου παραθέσεις τη λίστα της iccat που να αναφέρει το καρβούνι ως απαγορευμένο είδος..
Όσον αφορά το κοινό μυστικό της ελληνικής νομοθεσίας που ονομάζεται φακός είναι το μοναδικό που συμφωνώ μαζί σου και δεν έχω να πω κάτι..Και τέλος οι ψαρομανάβηδες φίλε μου μαζεύουν ότι βρουν σε οποιοδήποτε μέγεθος,σε οποιαδήποτε ποσότητα σε καθημερινή σχεδόν βάση.Οκ έτυχε σε ένα ψάρεμα και μας έκατσαν 3 ψάρια.Άραγε αυτό καλείται καταστροφή;

Αυτη ειναι η λιστα των ακρως μεταναστευτικων ψαριων,της ICCAT.
ΠΑΡΑΡΤΗΜΑ I
Κατάλογος άκρως μεταναστευτικών ειδών
— Τόνος ο μακρύπτερος: Thunnus alalunga
— Τόνος: Thunnus thynnus
— Τόνος ο μεγαλόφθαλμος: Thunnus obesus
— Παλαμίδα: Katsuwonus pelamis
— Ρίκι: Sarda sarda
— Κιτρινόπτερος τόνος: Thunnus albacares
— Τόνος μαυρόπτερος: Thunnus atlanticus
Καρβούνι: Euthynnus spp.
— Τόνος: Thunnus maccoyii
— Τονάκι: Auxis spp.
— Καστανόψαρα: Bramidae
— Μάρλιν: Tetrapturus spp.· Makaira spp.
— Ιστιοφόροι: Istiophorus spp.
— Ξιφίας: Xiphias gladius
— Λουτσοζαργάνες: Scomberesox spp.· Cololabis spp.
— Κυνηγός: Coryphaena hippurus· coryphaena equiselis
— Καρχαρίες: Hexandus griseus· Cetorhinus maximus· Alopiidae Rhincodon typus· Carcharhinide· Sphyrnidae· Isuridae·
Lamnidae
— Κητοειδή (φάλαινες και φώκαινες): Physeteridae· Balenidae· Eschrichtiidae· Monodontidae· Ziphiidae· Delphinidae.
12.5.2007 EL

Kostas R25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas R25 » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 14:46

Φίλε έτσι ,που το θέτεις έχεις και εσύ τα δίκια σου αν και πιστεύω ότι στις λεπτομέρειες κρύβεται η ουσία!!
...τεσπα...ομολογώ ότι και εμένα το ύφος μου ήταν λίγο "βαρύ",ίσως λόγω της προχωρημένης ώρας αλλά πίστεψε με,
αυτό,που με ώθησε ήταν η ίδια με τη δική σου αγάπη για το νησί μας ,που το βλέπω να χτυπιέται ανελέητα,ειδικά τα τελευταία χρόνια από κάθε λογής μπουκαλο-ψαρομανάβηδες ,που, μετά και από την εξήγηση σου, δεν σε κατατάσσω εκεί!!!

Άβαταρ μέλους
jimmy76gr
Ονοματεπώνυμο: Δημητριος Α.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimmy76gr » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 15:00

Άμα το ψάξεις λίγο καλύτερα η iccat είναι μκο.δεν υπάρχει απαγόρευση για τα κάρβουνια.ποσο μάλλον για τους κυνηγούς..
Για να σιγουρευτείτε ρωτήστε τα κατά τόπους λιμεναρχεία.
κανω ενα τσιγαρο και την κανω...(το έκοψα!!!)

Kostas R25

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas R25 » Σάβ 21 Ιούλ 2018, 15:27

jimmy76gr έγραψε:Άμα το ψάξεις λίγο καλύτερα η iccat είναι μκο.δεν υπάρχει απαγόρευση για τα κάρβουνια.ποσο μάλλον για τους κυνηγούς..
Για να σιγουρευτείτε ρωτήστε τα κατά τόπους λιμεναρχεία.

Στη λίστα αναφέρονται τα μεταναστευτικά είδη,που κάποια απαγορεύονται δια ροπάλου άλλα επιτρέπονται μόνο για τους επαγγελματίες και σε συγκεκριμένες ποσότητες και άλλα δεν απαγορεύονται όπως οι κυνηγοί,που ανέφερες.Το λιμεναρχείο μας,αυτό,που είναι υπεύθυνο για το σημείο,που έγινε το συγκεκριμένο ψάρεμα (αφού παρά το θόλωμα στο βίντεο κάνει μπαμ ποιο είναι, σε εμάς ,που ψαρεύουμε εδώ) σε ερώτηση μου πέρσι το καλοκαίρι η απάντηση τους ήταν ότι το καρβούνι ανήκει στα τοννοειδή και άρα για τους ερασιτέχνες απαγορεύεται...Αυτό μου είπαν, αυτό λέω...τώρα αν έχει αλλάξει κάτι ...τι να σου πω....Θα επαναλάβω την ερώτηση σε πρώτη ευκαιρία, μιας και ο λιμενάρχης έχει αλλάξει και αφού ο καθένας τους ερμηνεύει το νόμο διαφορετικά και αν έχω κάτι νεότερο θα ενημερώσω...

Άβαταρ μέλους
Japos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Κυρ 22 Ιούλ 2018, 22:36

hariska έγραψε: Επίσης, δεν φαντάζει και τόσο εύμορφα, το να βλέπεις ένα βίντεο και ξαφνικά να θολώνει όλη η οθόνη. Είναι τόσο σημαντικά αυτά τα βράχια ή το σκάφος σας και πρέπει να κρύβονται;
Τα βράχια κρύβουν τα παιδιά. Όμως το αναγνώρισα το μέρος. Το σ/κ θα πάω κολυμπητος να το κάψω.. δίνοντας σε όλους τα στίγματα :this:

Άβαταρ μέλους
giannis1981
Ονοματεπώνυμο: Γιαννακακης Ιωαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giannis1981 » Δευ 23 Ιούλ 2018, 10:23

Μπραβο παιδες ωραιες εικονες και πολυ ωραια ψαρια.Να περνατε παντα καλα!!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”