Δυστυχώς χάθηκε πάνω στην πάλη !!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
kabouras
Ονοματεπώνυμο: Kabouras

Re: Δυστυχώς χάθηκε πάνω στην πάλη !!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kabouras » Κυρ 03 Ιουν 2018, 14:01

χαχαχα ωραιος αλλα αμπαλος!

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 03 Ιουν 2018, 14:12

Μπράβο ρε Λούπη!
Καλά έκανες και ρίσκαρες. Χωρίς πλάνο, τι να το κάνεις το ψάρι; Να φας μερικές φέτες και να βγεις δυο φώτο;
Μακάρι να βρεθεί η κάμερα και να γίνει ο ιχθύς "αθάνατος" και να δοξαστεί στο πάνθεον των τροπαίων! :hello: :hello: :hello:

sThRa
Ονοματεπώνυμο: free diver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sThRa » Κυρ 03 Ιουν 2018, 17:14

χμμμ έχω την εντύπωση πως σε φάγε η ματαιοδοξια. Θεώρησες πως το ψάρι δεν παίρνεται όποτε τα ζυγισες.
Τι είναι πιο εύκολο να βρω τη κάμερα με το πλάνο (γίνομαι ήρωας στο φόρουμ) ή παλεύω για το ψάρι και τρώω φέτες μαγιάτικο για μήνες (που δε μ αρέσει κιόλας) ;;;. Τελικά πηγές για την κάμερα και έμεινες με το πι στο χι

Θωμάς
Ονοματεπώνυμο: Θωμάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Θωμάς » Κυρ 03 Ιουν 2018, 17:42

Αποφάσεις υπό την επίρρεια ντοπαμίνης που εκλύεται μετα από τέτοιες βολές δεν είναι πάντοντε λογικές.
Τα ψάρια έχουν έναν εκπληκτικό τρόπο να αναδομούν τα κύτταρά τους, οπότε το ψάρι μάλλον θα ζήσει.
Προσωπικά έχω χάσει ψάρια στην προσπάθειά μου να προλάβω ν' ανοίξω την κάμερα, σεβαστή η απόφαση να την αναζητήσεις.
Εύχομαι να πάρεις τη ρεβάνς όσο πιο σύντομα γίνεται!

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Κυρ 03 Ιουν 2018, 18:35

Εγώ πιστεύω συναγρίδα ήταν.
Κρίμα...
Κρίμα γιατί θα είχαμε νέο παγκόσμιο
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Κυρ 03 Ιουν 2018, 18:52

hariska έγραψε:Μπράβο ρε Λούπη!
Καλά έκανες και ρίσκαρες. Χωρίς πλάνο, τι να το κάνεις το ψάρι; Να φας μερικές φέτες και να βγεις δυο φώτο;
Μακάρι να βρεθεί η κάμερα και να γίνει ο ιχθύς "αθάνατος" και να δοξαστεί στο πάνθεον των τροπαίων! :hello: :hello: :hello:
έτσι συμφωνω! το εχω ξαναπει μαγιάτικα υπαρχουν πολλα, Λουποπλανα όμως όχι... Όλα για το πλανο!! :mrgreen:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Κυρ 03 Ιουν 2018, 21:28

mojo έγραψε:Εγώ πιστεύω συναγρίδα ήταν.
Κρίμα...
Κρίμα γιατί θα είχαμε νέο παγκόσμιο
:rotfl: :rotfl:
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Κυρ 03 Ιουν 2018, 21:30

Κάντε λίγο υπομονή θα γράψω το στορι τώρα να σας λυθεί η απορία να εκφράσω και κάποιες απόψεις με βάση τα ερεθίσματα που δώσατε σε αυτό το ποστ
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Κυρ 03 Ιουν 2018, 23:46

Τα πάθη τα λάθη και οι παραγγελίες πληρώνονται λέει και ο λαός και φυσικά έτσι είναι,όντος η ματαιοδοξία μου ξέφυγε,το ρίσκο ήταν μεγάλο,η στιγμή ήταν τυχαία και δεν αντέδρασα όπως θα έπρεπε,τα ήθελα όλα και έχασα τα πάντα μένοντας η απογοήτευση,η αυξημένη αδρεναλίνη,η κούραση και η ακόμα μια εμπειρία με εικόνες που δεν μπορεί να τις αντιληφθεί κάποιος άλλος έστω κι αν έβλεπε το βίντεο
Όσο για το βίντεο και τις κάμερες .....είναι κι αυτό ένα μέρος του χόμπι,μια εξέλιξη και μια ασχολία χαλάρωσης μετά την ψαρευτικη εξόρμηση,είναι μια προέκταση του εξοπλισμού που εγώ άρχισα να την δοκιμάζω πριν μερικά χρόνια (λίγα) με δανικές κι έτσι η δυνατότητα αυτή με έκανε να επιλέξω μια φτηνή οπότε να μην ασχολούμαι και πολύ πολύ...... παλιότερα τα τρόπαια που κατάφερα κάτι το οποίο ήταν και ευκολότερο πέρα της ομάδας αδερφών που συμμετέχω και ζήσαμε την στιγμή και δεν την είδε κανένας όμως και δεν την κρατήσαμε ούτε για μας.... ξέρετε είναι σαν το βίντεο του γάμου,σαν το βίντεο του παιδιού σου μικρό,σαν,σαν,σαν .... ωραίες οι φωτογραφίες όμως σαν το βίντεο δεν έχει και ελπίζω να βρεθεί να ζαλιστητε με την τρέλα που κουβαλάω.....στα τόσα χρόνια το τοπ για μένα που μου χάρισε ήταν ένα Χριστόψαρο που όμοιο του δεν...αν είχα κάμερα πχ θα τανε κάτι παραπάνω από μια ανάμνηση , μία χαρά και ένα ωραίο τραπέζι........ όμως το λάθος γίνεται πάθημα,μαθαίνω από αυτό (νομίζω) και δεν τα επαναλαμβάνω οπότε αυτό που έγινε έγινε για κάποιο λόγο και πάντα όλα γύρω μας δεν γίνονται τυχαία.

Η ψαρευτικη εξόρμηση πραγματοποιήθηκε το πρωί του Σαββάτου με ένα κλασικό κολημπιτο που κάνουμε με τα παιδιά, φτάνοντας στο μέρος το βουβό κύμα και ο αυξημένος αέρας παράλληλα με την θερμοκρασία νερού στους 23 βαθμούς και τον ήλιο να βαράει από πάνω έδωσε αυτόματα αισιοδοξία και βαθμο δυσκολίας στο ψάρεμα,στο Πρότο πέρασμα και αντίκρισμα βυθού ρηχής κατάστασης ένας παντελαρος γνωστής της κατάστασης δεν μου δίνει καν το δικαίωμα και με το οφθαλμολουτο που μου προσφέρει ανεβάζει την αυτοπεποίθηση μου για ένα καλό αποτέλεσμα, λίγο μετά κάνω ένα πολύ δυναμικό καρτέρι στα 5-6 μέτρα ώστε να ανοίξω και σκάει στο διλεπτο ένα λαυράκι καλό στο οποίο αστόχησα το πλάνο όμως πλάνο,στο επόμενο καρτέρι λίγο ποιο κάτω συλλέγω τον κεφαλο σε σουβλάκι το πλάνο όμως πλάνο,τσουκ κι ο παντελακος λίγο ποιο κάτω και λίγο ποιο βαθιά σε καρτέρι προξενώντας περιέργεια σε καμία δεκαριά και λέω μια χαρά το πλάνο όμως πλάνο,λίγο αργότερα αστοχία σε έναν σαργό τιμονισιο και έπειτα σε καρτέρι τον σαργό της φωτό,κουρασμένος από το βουβό τον αέρα να λυσομαναει την σημαδούρα και από τα ρεύματα να πηγαίνουν σαν τρελά βγαίνω για δεκαπέντε λεπτά ξεκούρασης και συλλογίζομαι ότι ο σκοπός μου όπως πάντα έχει επιτευχθεί .....τα ψαράκια για το τραπέζι της φαμίλια έχει συλληφθεί έχω και τα πλάνα για βιντεάκι μέσα σε 2,5 ώρες άρα..... βγαίνω κι όλα καλά.Ελα όμως που η τύχη με αντάμωσε με δύο ΣΑΛΑΧΙΑ τα οποία ήταν σε κίνηση κάνα μέτρο από τον βυθό και μόλις αλληλοαντιληφθηκαμε τι γίνεται κόψανε και το μεγαλύτερο μεγέθους τραπεζαρία (χωρίς την ουρά)μου έδωσε την ευκαιρία βολής στα 3 μήκη,η βέργα το πέρασε λίγο μετά τα μάτια με σκοπό να το αποτελείωσω γρήγορα χωρίς να το δυσκολεψω μιας και πάνω στο πέρασμα ήμουν λίγο μακριά από τα παιδιά,το τέρας ζαλίστηκε και για δευτερόλεπτα κοντεψα να πανηγυρίσω για τις βολές που κάνω όμως ...... ο μουλινες είχε άλλη άποψη με αποτέλεσμα να αρχίσει να τσιριζει σπασμωδικά απλώνοντας 35 μέτρα οσπου να ψιλοχαλαρωσει όπου εκείνη την στιγμή ενώ μετά την βολή την είδα επάνω αντιλήφθηκα ότι έλειπε η κάμερα από το σπάσιμο της βάσης τής (η βάση στο όπλο έμεινε).Το ψάρι είχε αρχίσει απλά να κοντραρει και τότε το δένω πάνω στην σημαδούρα απλώνοντας όλη την ανέμη .... άλλα 30 μετρα , έκανα βουτιές για την κάμερα όμως μάταια , τσεκαριζα και το ψάρι το οποίο είχε πάρει το βάθος του σχοινιού και ο κυματισμος εφ όσον ήρθε στα κάθετα θεωρώ ότι πάνω κάτω βγήκε από την βέργα όπως την πατάμε καμιά φορά όταν κρεμάνε τα βελονια και χάνουμε ψάρια που δεν τα έχουμε ασφαλίσει σωστά σε δύσκολους καιρούς

Ελπίζω να τα έγραψα όσο καλύτερα γίνεται και όσοι έχετε όρεξη για διάβασμα να το ευχαριστηθητε
Αν κούρασα συγχωρέστε με και σας ευχαριστώ όλους ποιο πάνω που μπήκατε στον κόπο να γράψετε το οτιδήποτε
Να στε όλοι καλά με ένα καλό καίρι και σωστές αναδυσεις!!!
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

sThRa
Ονοματεπώνυμο: free diver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sThRa » Κυρ 03 Ιουν 2018, 23:54

Έλα ρε συ σαλάχι ήτανε ;!! Καλά έκανες τότε και γω για την κάμερα θα πήγαινα.
Όμως μη τα βαράτε ρε παιδιά αυτά, κρίμα είναι.

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 04 Ιουν 2018, 09:36

Νομιζω δεν επιτρέπεται το κυνήγι του
Κρίμα
Σεβασμό στο θηραμα σου

Αν θες να κρατάς τα βίντεο(Προσωπικά οι Φωτογραφίες είναι καλύτερες)παρε καλύτερη καμερα.

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Δευ 04 Ιουν 2018, 10:14

Φιλε Λουπη μεγαλο φαουλ, αυτα τα ζωα ειναι μονο για θαυμασμο και εκτός αυτου απαγορευεται και η αλιεία τους.. βεβαια δεν μενω στο νομικο κομματι ( και φαντασου ποσο κραξιμο μου εχεις ριξει για φακο :D ) αλλα στο ηθικο, πολυ κριμα να σκοτωσεις ενα τοσο υπεροχο πλασμα που δεν προσφερει τιποτα γευστικά και εκτος αυτου γενναει ζωντανα μικρα :cry:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
Mourgos
Ονοματεπώνυμο: Eυάγγελος Μαραγκός

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mourgos » Δευ 04 Ιουν 2018, 10:58

Είναι η εποχή τους για ζευγάρωμα.
Πέτυχα τέλη Απρίλη, δύο σαν αυτό στο βίντεο ,στην επιφάνεια της Θάλασσας και πραγματικά ήταν ότι πιο όμορφο έχω δει 12 χρόνια! Ευλογημένη στιγμη... Με άφηναν να πάω δίπλα τους με το φουσκωτό και τα χάζεψα πολύ ώρα. Κρίμα για τη βολή.
http://www.youtube.com/watch?v=J-tQniCNCRw
Δε σταματώ να σε σκέφτομαι...

http://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=13&t=1562

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 04 Ιουν 2018, 13:19

ω ρε Γιωργη ! σαλαχι? δυσκολο κουμαντο !
πριν λιγα χρονια και γω χτυπησα εναν Αετο και παρ'ολο οτι το χτυπησα στο κεφαλι δυσκολα το φερα κοντα! και ακομα πιο δυσκολα να το μεταφερεις κολυμπητος! μγειρεμα λεμονατο στο φουρνο ! καλο ! αλλα δε νομιζω να ξαναχτυπησω!
μεγαλος μπελας και το καθαρισμα ! το μαχαιρι στομωνε με τη μια !!! οσο για την καμερα,αν βουλιαζε ,θα τριγυρνα στην περιοχη !
καλη συνεχεια ! :wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Δευ 04 Ιουν 2018, 18:00

https://www.boatfishing.gr/telos-sti-di ... selachion/

Δεν το γνώριζα ότι έχει απαγορευτεί.....(από τον Μάιο του 2017)....... μεγάλο σφάλμα.. φάουλ!!!!

Σταυρωστε με
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”