η Ασημενια Λυρα πηγε διημερο!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
thanasis28
Ονοματεπώνυμο: thanos athanasiou

Re: η Ασημενια Λυρα πηγε διημερο!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanasis28 » Σάβ 03 Φεβ 2018, 13:11

Φοβερά ψάρια...ανοιξε το ματι μας! Μπράβο οχι μόνο για την επιμονή/υπομονή στο ψάρεμα αλλά και για την φυσική κατάσταση που έχετε αποκτήσει για να μπορείτε να ψαρεύετε 2 ημερα όλη μερα..μεγάλη υπόθεση..εγω μετα απο ενα 3ωρο αντε 4ωρο ψαρέματος θέλω 1 μέρα υπνο , πιτογυρα και μπύρες για να συνέλθω...

lioskos
Ονοματεπώνυμο: lyras costas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lioskos » Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:03

Πωωωω πιασαμε τρεις σελιδες ρε φιλε!!ποιος να το φανταζοταν!!αυτα ειναι τα θετικα οταν ψαρευεις με τις φιρμες του χωρου :blink:
Το λαβρακοψαρεμα θελει commitment.οι αρρωστοι λαβρακοκυνηγοι το γνωριζουν καλα,και θυσιαζουν αυχενικα,αρθριτικα και γενικα μυοσκελετικα περιμενοντας αυτη την τσαμπουκαλεμενη μουρη να συναντηθει με το αλλοτε ανυπομονο και αλλοτε κουρασμενο βλεμα τους,μεχρι να την δουν ξαπλωμενη στο τραπεζι τους!
Μετα απο αρκετα χρονια που τα κυνηγαω φανατικα,και αποκλειστικα ολο το χειμωνα,αυτο που συμπεραινω σαν το σημαντικοτερο χαρισμα ενος λαβρακοκυνηγου ειναι η επιμονη ,ειδικα τις μερες που η κινηση των ψαριων ειναι ελαχιστη εως μηδενικη!εχω "σωσει" επικες φολες στις τελευταιες δυο-τρεις τελευταιες βουτιες ,απελπισιας, της ημερας!
Χαιρομαι να ψαρευω με ανθρωπους που μοιραζομαστε το ιδιο παθος στον ιδιο βαθμο μαζοχισμου... απενοχοποιω και αποβαλω τις οποιες αμφιταλαντευσεις μου δημιουργουνται οση ωρα περιμενω ,μες το τιποτα και το κωλοκρυο,να ενδοσει αυτη η τσαμπουκαλεμενη μουτρακλα στην καθόλα άβολη και αποπνικτική αναμονη μου ...κωλοψαρα μας εχουν φαει τη ζωη!!!
..είμαι περίφανος για τα γκλοπάκια μου...είναι το σύμβολο του καρατερίστα..
Επισήμανσις*το αστειο ξεθύμανε,έχετε αρχίσει να μας εκνευρίζετε!!!

Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Σάβ 03 Φεβ 2018, 15:42

Very nice video George!
We (all your crazy fans and groupies around the world) salute you!!
Σόρρυ για τα εγγλέζικα αλλα παρασύρθηκα απ το ιντερνάσιοναλ υφος του βίντεο... :unsure:

Καλά ρε πάτε, πόσα λαβράκια βρήκες σ αυτο το κομμάτι με τις πέτρες :shock: αν είναι δυνατον , συνέλευση είχανε;

Πάντως αυτή η φάση που σου γυρνάει η προδιαγραφόμενη αψαρία σε επική ψαριά είναι φάση
γκόλ και φύγαμε για τελικό.
Δε συμβαίνει σε πολλούς και δε συμβαίνει τυχαία βεβαίως βεβαίως..
Εν τέλει...Μπράβο μάγκες
:hello:

ΥΓ
silverdiver έγραψε:( κατέβασα βλεμα και ειπα καρ...λη :lol:)
:lol:
Θα σέβεστε!
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
Eugene
Ονοματεπώνυμο: Ευγένιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eugene » Σάβ 03 Φεβ 2018, 16:43

respect! :hello: :thumbsup:
Deep για Beep...

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Κυρ 04 Φεβ 2018, 09:43

lioskos έγραψε: Το λαβρακοψαρεμα θελει commitment.οι αρρωστοι λαβρακοκυνηγοι το γνωριζουν καλα,και θυσιαζουν αυχενικα,αρθριτικα και γενικα μυοσκελετικα περιμενοντας αυτη την τσαμπουκαλεμενη μουρη να συναντηθει με το αλλοτε ανυπομονο και αλλοτε κουρασμενο βλεμα τους,μεχρι να την δουν ξαπλωμενη στο τραπεζι τους!
Μετα απο αρκετα χρονια που τα κυνηγαω φανατικα,και αποκλειστικα ολο το χειμωνα,αυτο που συμπεραινω σαν το σημαντικοτερο χαρισμα ενος λαβρακοκυνηγου ειναι η επιμονη ,ειδικα τις μερες που η κινηση των ψαριων ειναι ελαχιστη εως μηδενικη!εχω "σωσει" επικες φολες στις τελευταιες δυο-τρεις τελευταιες βουτιες ,απελπισιας, της ημερας!
Χαιρομαι να ψαρευω με ανθρωπους που μοιραζομαστε το ιδιο παθος στον ιδιο βαθμο μαζοχισμου... απενοχοποιω και αποβαλω τις οποιες αμφιταλαντευσεις μου δημιουργουνται οση ωρα περιμενω ,μες το τιποτα και το κωλοκρυο,να ενδοσει αυτη η τσαμπουκαλεμενη μουτρακλα στην καθόλα άβολη και αποπνικτική αναμονη μου ...κωλοψαρα μας εχουν φαει τη ζωη!!!
Τα παραπάνω περιγράφουν με ακρίβεια τους λόγους για τους οποίους πρέπει να το γυρίσω στο πλέξιμο...

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Κυρ 04 Φεβ 2018, 09:50

Περιμένω μέρες τώρα να πέσει το θέμα για να σας κάμω ένα traditional up, αλλά είναι σταθερά στα hits!

Κοίτα δόξες ρε ο Σιλβεράκος στα γεράματα...
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Κυρ 04 Φεβ 2018, 10:23

lioskos έγραψε:....
Το λαβρακοψαρεμα θελει commitment.οι αρρωστοι λαβρακοκυνηγοι το γνωριζουν καλα,και θυσιαζουν αυχενικα,αρθριτικα και γενικα μυοσκελετικα περιμενοντας αυτη την τσαμπουκαλεμενη μουρη να συναντηθει με το αλλοτε ανυπομονο και αλλοτε κουρασμενο βλεμα τους,μεχρι να την δουν ξαπλωμενη στο τραπεζι τους!
έτσι να υπάρχει κ λίγο υπόβαθρο ρε παιδάκι μου, επίπεδο πως το λένε... :)
κ βιντεάκι καλλιτεχνικό... μόνο αυτά μου αρέσουν πλέον..

Μπράβο ρε αρρωστάκια ρεφάρατε στο τέλος οπότε κ η όποια υπερβολή στο καταριπάς έχει την αιτιολογία της...

Τα ψάρια φαίνεται να πιάστηκαν στο ίδιο κομμάτι, για πόση ώρα κ με τί συχνότητα ''έμπαιναν'' στον τόπο ήθελα να ρωτήσω.
Το τελευταίο κ μεγαλύτερο φαίνεται να ''έπεσε'΄με τον ήλιο χαμηλά. Δύο άτομα στον ίδιο τόπο κ με τόσες βολές συνέχισαν να μπαίνουν....?
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Κυρ 04 Φεβ 2018, 13:47

lioskos έγραψε:Πωωωω πιασαμε τρεις σελιδες ρε φιλε!!ποιος να το φανταζοταν!!αυτα ειναι τα θετικα οταν ψαρευεις με τις φιρμες του χωρου :blink:
τρομερή αναλυση! καποτε πιστευα ότι το ρηχο ψαρεμα είναι ευκολο και το μπορουν ολοι , αλλα αργοτερα καταλαβα ποσο εξω ειχα πεσει ... :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Κυρ 04 Φεβ 2018, 13:51

tsaounlee έγραψε:Περιμένω μέρες τώρα να πέσει το θέμα για να σας κάμω ένα traditional up, αλλά είναι σταθερά στα hits!

Κοίτα δόξες ρε ο Σιλβεράκος στα γεράματα...
εγω περιμενω μερες τωρα να γραψεις... πιστεψα ότι ηρθαμε πολύ κοντα εκεινο το βραδυ... :lol:
Ε όχι και γεράματα ρε φιλος... λιγο πριν τα δευτερα αντα... :duel:

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Κυρ 04 Φεβ 2018, 14:01

mkoume έγραψε:
lioskos έγραψε:....
έτσι να υπάρχει κ λίγο υπόβαθρο ρε παιδάκι μου, επίπεδο πως το λένε... :)
κ βιντεάκι καλλιτεχνικό... μόνο αυτά μου αρέσουν πλέον..

Μπράβο ρε αρρωστάκια ρεφάρατε στο τέλος οπότε κ η όποια υπερβολή στο καταριπάς έχει την αιτιολογία της...

Τα ψάρια φαίνεται να πιάστηκαν στο ίδιο κομμάτι, για πόση ώρα κ με τί συχνότητα ''έμπαιναν'' στον τόπο ήθελα να ρωτήσω.
Το τελευταίο κ μεγαλύτερο φαίνεται να ''έπεσε'΄με τον ήλιο χαμηλά. Δύο άτομα στον ίδιο τόπο κ με τόσες βολές συνέχισαν να μπαίνουν....?
Καλημέρα mkoume , με τον Κωστα ψαρευουμε με σκατζες, πεφτει ο ενας στο πρωτο σημειο και μετα απο καποια αποσταση πεφτει και ο άλλος, ρηχο με δυο ατομα δυσκολα το επιχειρούμε, οι τοποι στα μερη που πηγαμε ειχαν τα παντα, απο φυκιαδες και πετρα μεχρι σκετη αμμο, εγω απο τα πλανα που ειδες τα ψαρια ετυχε να τα πιασω στην πετρα (με εξαιρεση ένα ψαρι που κολλησε η πρωτη καμερα και επιασα σε φυκιαδα) ηταν διαφορετικα σημεια δηλαδή αλλα πανομοιότυπα σε διαμορφωση, ο Κωστας τα περισσοτερα τα επιασε στις φυκιαδες! :D Επισης όπως πολύ σωστα παρατηρησες τα ψαρια και τις δυο μερες τα επιασα αργα το απόγευμα.. εχω δει ότι η καλυτερη ωρα για το λαβρακοψαρεμα είναι απο το μεσημερι και μεχρι την δυση του ηλιου. Τελος σκεψου δυο μερες ,δυο ατομα και δωδεκα ψαρια δηλαδή τρια ψαρια την μερα ανα ατομο ...με συνολο 15 κοντα σκατζες αρα μιλαμε για φολα και όχι για υπερψαρια ;)

Άβαταρ μέλους
Japos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Κυρ 04 Φεβ 2018, 17:43

Στου ασημένιου δύτη τη βουτιά
Κανείς .. ούλα να τα περιμένει,
μαυρακια,κόκκινα, χοντρά,
μα και λαβράκια παίρνει.

Σαν σπα τη μέση του ξανά
η ταιτιεν αστράφτει,
χαράζει καίριο χτύπημα,
σαν του πεζοναυτη.

Οι συναδέλφοι του κοιτούν
το ξέρουνε το έργο,
"Να μουν κι εγώ ένας silv-εράς",
Που τρέχω σα το Βέγγο.

:good:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 04 Φεβ 2018, 18:26

Λύρα 100 το Ασήμι ........................................................

Ψαρούκλες παλληκάρια .......................................................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

silverdiver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Κυρ 04 Φεβ 2018, 20:34

Japos έγραψε:Στου ασημένιου δύτη τη βουτιά
Κανείς .. ούλα να τα περιμένει,
μαυρακια,κόκκινα, χοντρά,
μα και λαβράκια παίρνει.

Σαν σπα τη μέση του ξανά
η ταιτιεν αστράφτει,
χαράζει καίριο χτύπημα,
σαν του πεζοναυτη.

Οι συναδέλφοι του κοιτούν
το ξέρουνε το έργο,
"Να μουν κι εγώ ένας silv-εράς",
Που τρέχω σα το Βέγγο.

:
ρε φιλε τι καθησες και εγραψες! Σε ευχαριστω πολύ και ευχομαι επιτελους να βρεις τον χρονο και να γυρισεις κοντα της :hello: :hello: :hello: :hello: :hello: :hello:

Gymnosaliagas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gymnosaliagas » Κυρ 04 Φεβ 2018, 21:28

silverdiver έγραψε:
lioskos έγραψε:Πωωωω πιασαμε τρεις σελιδες ρε φιλε!!ποιος να το φανταζοταν!!αυτα ειναι τα θετικα οταν ψαρευεις με τις φιρμες του χωρου :blink:
τρομερή αναλυση! καποτε πιστευα ότι το ρηχο ψαρεμα είναι ευκολο και το μπορουν ολοι , αλλα αργοτερα καταλαβα ποσο εξω ειχα πεσει ... :hello:
περα απο Υπομονη δεν χρειαζεται τπτ αλλο... ακομα και τα μπαρμπαδια ψαρευουν ρηχα... επιδοσεις δεν θελει... τεχνικη δεν θελει.... μονο ΥΠΟΜΟΝΗ!! οποιος εχει αντοχες στην βαρεμαρα μπορει να ψαρεχει λαυρακια....

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 05 Φεβ 2018, 11:35

lioskos έγραψε:Χαιρομαι να ψαρευω με ανθρωπους που μοιραζομαστε το ιδιο παθος στον ιδιο βαθμο μαζοχισμου... απενοχοποιω και αποβαλω τις οποιες αμφιταλαντευσεις μου δημιουργουνται οση ωρα περιμενω ,μες το τιποτα και το κωλοκρυο,να ενδοσει αυτη η τσαμπουκαλεμενη μουτρακλα στην καθόλα άβολη και αποπνικτική αναμονη μου ...κωλοψαρα μας εχουν φαει τη ζωη!!!
Κωστή έλιωσα με το τελείωμα,ναι αλλά είναι σκέτη άυλα να σου σκάσει η μουτσούνα όσες ώρες και να έχεις ψαρέψει και να κοιτάς το θολό κενό τίποτα όπως λες,σου περνάνε όλα και είναι λες και ήταν η πρώτη σου βουτιά.
Gymnosaliagas έγραψε:περα απο Υπομονη δεν χρειαζεται τπτ αλλο... ακομα και τα μπαρμπαδια ψαρευουν ρηχα... επιδοσεις δεν θελει... τεχνικη δεν θελει.... μονο ΥΠΟΜΟΝΗ!! οποιος εχει αντοχες στην βαρεμαρα μπορει να ψαρεχει λαυρακια....
Κάνεις μεγάλο λάθος φίλε,τα ρηχά θέλουν τεχνική και αρκετή,μπορεί να μην θέλουν επιδόσεις αλλά αυτό δεν τα κάνει εύκολα.
Πολλοί βαθύτες και καλοί ψαράδες δεν μπορούν να ψαρέψουν ρηχά,είναι άλλη νοοτροπία εντελώς.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”