Ειναι το ψαρεμα με φακο οικολογικο;

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
lefteris_ioannidis
Ονοματεπώνυμο: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Ειναι το ψαρεμα με φακο οικολογικο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lefteris_ioannidis » Δευ 04 Σεπ 2017, 23:28

Ειναι ενα δίλημμα που μου δημιουργήθηκε φέτος και το σκέφτομαι σοβαρά. Δεν ειμαι κανένας βαθυτης, μέχρι τα 15 και πάντα είχα φακό πάνω μου. Ο τρόπος που χρησιμοποιούσα τον φακό ήταν άμα δω καμια καλή τρύπα να φεξω μέσα να δω αλλα ελάχιστα ψάρια πήρα έτσι. Συνήθως άμα έβλεπα κανένα άσπρο που βραχωσε ή σε καμια λαπινα μεγάλη και σηκιους. Η κυριοτερη χρήση του όμως ήταν όταν θα σκιζοταν κατι και θα βραχωνε να το ψάξω να το πάρω. Απο τον Απρίλη είπα να το παίξω πιο οικολόγος και να τον καταργησω. Το αποτέλεσμα όλο το καλοκαίρι ήταν να χτυπάω για παράδειγμα 10 ψάρια και να σκίζονται τα 2-3 και να μην τα βρισκω. Επειδή όμως για να φάμε ψάρι στο τραπέζι έπρεπε να εχω σύνολο 10 συνεχιζα με αποτέλεσμα να βαράω 15 ψάρια για να πάρω 10. Παρατήρησα ότι πριν που είχα φακό βαραγα 11 και έπαιρνα 10. Και αυτό δεν έγινε μια και δυο φορές αλλα επανειλημμένα με αποτέλεσμα να αφηνα περισσότερα χαλασμένα ψάρια. Και η ουσία για την θάλασσα ειναι ποσα ψάρια σκότωσα και όχι ποσα έφαγα. Θα μου πείτε κοιτα να σημαδεύεις καλύτερα και μην κανεις επιπολεες βολές με ρίσκο. Μιλάμε όμως για ψαχτηρι που μπορεί να μην περάσει η βέργα τόσο ώστε να ανοίξει το φτερακι ή για βολές σε κατι λαπινες μεγάλες που απο το χτύπημα ανοίγουν το κεφάλι τους. Αν και άλλοι το έχετε παρατηρήσει πείτε μου. Ξαναγυρνάω στον φακό ή το αφήνω έτσι μέχρι να το βρω καλύτερα; το ότι έλα μωρε σαργοι ή λαπινες ειναι δεν βαριέσαι δεν παίζει παντως
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Re: Ειναι το ψαρεμα με φακο οικολογικο;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 05 Σεπ 2017, 07:18

Προχώρα όπως νομίζεις φίλε μου.

Και μόνο που έχεις τέτοιου είδους σκέψεις και ανησυχίες είναι θετικό!

Τον σεβασμό προς τη θάλασσα δεν τον αλλάζει- από μόνο-ένα αντικέιμενο.

Το ψαρεμα χωρίς φακό αφήνει στο ψάρι περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, χωρίς αυτό να αποκλειει το γεγονός πως αν θες να κάνεις υπερβολές μπορείς και χωρίς αυτόν...
Εγώ φλώρος δε γίνομαι, mojous δεν προσκυνάω.
Εγώ Γιωτάς γεννήθηκα, Γιωτάς θε να πεθάνω!

Άβαταρ μέλους
Tempest
Ονοματεπώνυμο: Χάρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tempest » Τρί 05 Σεπ 2017, 07:54

Καλημέρα.

"Οικολογικό" είναι το σπορ μας από μόνο του. Η "βλάβη" που μπορεί να επιφέρει ένας μόνο άνθρωπος στο θαλάσσιο οικοσύστημα είναι αστεία. Αναφέρομαι βέβαια μόνο στην υποβρύχια αλιεία και βέβαια χωρίς μπουκάλες και όχι τη νύχτα. Θα ήταν αλαζονεία να πιστεύουμε πως επιδρούμε σημαντικά στην τύχη της θάλασσας και των κατοίκων της με τον τρόπο που έχουμε επιλέξει να ασκήσουμε αλιεία. Παρόλα αυτά, το πως θα επιλέξεις να ψαρέψεις έχει να κάνει περισσότερο με το "γιατί" ψαρεύεις και εξηγούμαι.

Όταν άρχισα πριν κάποια χρόνια να ασχολούμαι με την υποβρύχια αλιεία, ήθελα να βουτάω κάθε μέρα και είχα σκοπό να βγάλω ψάρια. Εκεί δοκίμασα όλες τις μεθόδους για να δω ποια θα ήταν πιο αποδοτική στους τόπους που ψαρεύω. Αυτό άρχισε να με κουράζει και να με αγχώνει καθώς τότε σκεφτόμουν μόνο τη "συγκομιδή" . Το ψαροντούφεκο όμως δεν είναι τελικά αυτό, μια συγκομιδή. Τουλάχιστον για εμένα. Είναι ένας τρόπος χαλάρωσης και εναρμόνισης του πνεύματος μου με τη φύση γύρω μας, μέσω της επαφής με τη θάλασσα. Όπως είπε και ένας φίλος μου, είναι φοβερό πως το μόνο που πρέπει να κάνεις ψαρεύοντας είναι να χαλαρώσεις. Αυτό και μόνο σε βάζει σε άλλου είδους επαφή με το σπορ. Δε χαλαρώνεις για να βγάλεις την άπνοια ή τα μέτρα. Δε χαλαρώνεις για να αντέξεις το ξεβράχωμα. Χαλαρώνεις για να έρθεις όσο το δυνατό περισσότερο σε επαφή με τη θάλασσα την ίδια, με τους κατοίκους της. Και αν τύχει και περάσει μπροστά από τη βέργα σου ένας περίεργος τότε σκέφτεσαι τι θα πράξεις.

Για εμένα πλέον το ψάρεμα έχει γίνει πιο πολύ ένα δέσιμο με τη θάλασσα και με τον εαυτό μου παρά ένα μέσο για συλογή τροπαίων. Για να σταματήσω τη φλυαρία και να σου απαντήσω, έχω σταματήσει εδώ και 5 χρόνια να χρησιμοποιώ φακό και ποτέ δεν έχω μετανιώσει. Ακόμα και όταν έβλεπα μεγάλα ψάρια να βραχώνουν, ποτέ δεν έκανα τη σκέψη "αχ να είχα μαζί ένα φακό". Θεωρώ πως η ταλαιπωρία του ψαχτηριού, του να χτυπήσεις ένα ψάρι στο θαλάμι και να μπλέξεις με πιθανά ξεβραχώματα είναι πλέον μακριά από τη φιλοσοφία μου για το σπόρ και δεν αφήνει χώρο (τουλάχιστον σε εμένα) για χαλάρωση. Οπότε άσε το φακό και ζήτα την επαφή με τη θάλασσα και με τον εαυτό σου μέσω αυτής και θα δεις πως κάθε φορά που θα βγαίνεις από αυτή δε θα σε ενδιαφέρει τελικά το πόσα ψιάρια έβγαλες και βγαίνει το τραπέζι, αλλά το αν έγινες κατά τι σοφότερος ψαράς και κατά συνέπεια σοφότερος άνθρωπος.
Είμαι ό,τι δεν έζησα, είμαι η βροχή που θα ‘ρθει να δροσίσει άγνωστων γυναικών το κορμί...Λιμπερτά! Φορτίνο Σαμάνο

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 05 Σεπ 2017, 08:22

tsaounlee έγραψε:Προχώρα όπως νομίζεις φίλε μου.

Το ψαρεμα χωρίς φακό αφήνει στο ψάρι περισσότερες πιθανότητες επιβίωσης, χωρίς αυτό να αποκλειει το γεγονός πως αν θες να κάνεις υπερβολές μπορείς και χωρίς αυτόν...
ετσι!
σοφα λογια !!!
θεωρω οτι θα βρεις το σωστο !! ;)
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ALEX1981
Ονοματεπώνυμο: ela nte??

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ALEX1981 » Τρί 05 Σεπ 2017, 08:58

Οικολογικο ψαρεμα κανεις με την νοοτροπια που εχεις, οχι τα εργαλεια που κουβαλας (εκτος απο δυναμιτες, χλωρινες κτλ). Εγω παντα κουβαλαω φακο αλλα τον χρησιμοποιω μονο οταν ξεψαρισει καποιο ασχημα χτυπημενο ψαρι ή ξεβραχωμα. Την χαρα που σου δινει ενας ροφος,στηρα ή οτι αλλο ειναι, χτυπημενο απεξω δεν στην δινει τιποτα αλλο..

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τρί 05 Σεπ 2017, 09:05

KOSTAS STI έγραψε:

ετσι!
σοφα λογια !!!
θεωρω οτι θα βρεις το σωστο !! ;)
Όπως λένε και στο USA Guns don't kill people,people do.
Την σκανδάλη την πατάς εσύ είτε με φακό είτε χωρίς,ποτέ δεν ευθύνεται το εργαλείο,πάντα ο χειριστής του.
Το θετικό είναι ότι μπαίνεις σε αυτόν τον προβληματισμό,το πως θα πράξεις το ξέρεις εσύ.
Αλλά είσαι σε πολύ καλό δρόμο φίλε.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 05 Σεπ 2017, 09:16

Υπάρχει οικολογικό ψαρεμα ?????η απλα κοροϊδεύουμε η δικαιολογουμεθα ότι είμαστε οικολόγοι και αρα δεν κάνουμε κακο στην θάλασσα είτε με είτε δίχως φακό ?????ειτε έτσι είτε αλλιώς ψαριά χτυπάμε ,πολλά ??λίγα????εξαρτάτε από ορισμένα πολύ γνωστά πράγμα
τι πάει να πει ένας ψαροτουφεκάς η βλάβη που κάνει είναι αστεία όταν δεν είναι ένας αλλά χιλιάδες ?????και μαζι με τους λοιπούς ψαράδες εκατοντάδες χιλιάδες ερασιτέχνες που ξεσκίζουν την θάλασσα κάθε μερα δίχως μέτρο
Οπότε φίλε μου από μόνο του ο αριθμός που έχεις βάλει σαν όριο ειτε δεν τον είχες βάλει ,είτε με είτε δίχως φακό δεν σε κάνει οικολογο με τίποτα κατά την δική μου ταπεινή άποψη ,οικολογο θα σε έκανε αν είχες μόνον μία κάμερα στο χέρι :)
Κατά την άποψη μου βάση αυτόν που διαβάζω σε κάνει έναν ερασιτέχνη σηνηδητοποιημενο σκεπτόμενο ψαροτούφεκα :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 05 Σεπ 2017, 10:03

Έτσι ακριβώς! Θεωρώ πως αν έχεις πάνω σου φακό και έχεις την εγκράτεια να τον χρησιμοποιείς μόνο σε σκισμένο ψάρι, είσαι καλύτερος από κάποιον που δεν έχει πάνω του καθόλου! :thumbsup:
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

dimak
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Μακρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimak » Τρί 05 Σεπ 2017, 12:49

Για να μην επαναλάβω όσα παλιότερα έγραφα επισυνάπτω το λινκ μιας ενδιαφέρουσας συζήτησης ...
viewtopic.php?f=20&t=45370&hilit=%CE%AC ... E%BB%CE%ΒΥ

όπως είπε και ο κινέζος σοφός πιο πάνω ο άνθρωπος που προβληματίζεται και αναστοχάζεται τις πράξεις του βρίσκει το δρόμο και τον τρόπο να τοποθετήσει τον εαυτό του με σεβασμό απέναντι στην άγριά φύση είτε χρησιμοποιεί φακό είτε όχι..
Από την προηγούμενη συζήτηση πέρασε κάμποσος καιρός και προσωπικά πέταξα το φακό οριστικά και αμετάκλητα...

lefteris_ioannidis
Ονοματεπώνυμο: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lefteris_ioannidis » Τρί 05 Σεπ 2017, 16:00

Τα ψάρια που παίρνω ειναι ξεκάθαρα ψάρια του τόπου. Αν πάω σημερα και κάνω ενα τρίωρο ψάρεμα και βγάλω 2-3 μεγάλες λαπινες ή χειλουδες απο συγκεκριμένες τρύπες, για ένα εύλογο διάστημα δεν θα έχουν ψάρια τα θαλαμια απο όπου τα πήρα. Όταν βουτάω έχω συγκεκριμένα ψάρια που θέλω να πάρω όχι για μένα αλλα για την γυναίκα που θέλει 2 σκαρους και για την μάνα μου που θέλει χειλουδες. Απο την στιγμή λοιπόν που υπάρχει αυτός ο άτυπος σκοπός, θέλω να τον πετύχω με όσο το δυνατόν καλύτερο αποτέλεσμα για μένα και με το μικρότερο δυνατό κόστος για την θάλασσα. Μπορώ να πω ότι χωρίς φακό εχω ενα άγχος λιγότερο και το απολαμβάνω περισσότερο. Έχω σταματήσει να βουτάω για τα μέτρα και η ποσότητα δεν είναι αυτοσκοπός σε κάθε ψάρεμα. Απλά όταν έχω άδεια και μπορώ να ειμαι στην θάλασσα θέλω που και που να γεμιζω εγώ το τραπέζι απο το χομπυ μου. Και όταν λέω να γεμιζω το τραπέζι εννοώ ενα τραπέζι για 5-6 άτομα της οικογένειας και όχι τον καταψύκτη για τον χειμώνα. Ψάρι που σκοτώνεται με την ανάσα και με κόπο δεν δέχομαι να το φάω κατεψυγμένο και εναι αρχή μου. Αλλιώς τα σκάω και το αγοράζω. Πριν λίγα χρονια που το κυνηγούσα να βαθυνω και να βγάζω περισσότερα εθχα στο μυαλό μου τον φακό σαν κατι αναγκαίο, σαν το όπλο ή τα πέδιλα. Πλέον τρεις φακοί έχουν παροπλιστεί. Ένας ειναι στην βάρκα γιατι χρειάζεται και άλλοι δυο σε γνωστά μπαρμπαδια ψαράδες παραγαδιαρηδες για να έχουν κατι καλό πάνω στην βάρκα τους
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει

giorgos77

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgos77 » Τρί 05 Σεπ 2017, 17:12

οικολογος ψαροντουφεκασ με φακο.
οικολογος ψαροντουφεκας χωρις φακος.
μη οικολογος ψαροντουφεκας με φακο.
μη οικολογος ψαροντουφεκας χωρις φακο ...
τοσα χρονια ψηφιζαν πασοκ και δεν ειχαν καμια απορια, τωρα πηραν σβαρνα τις ρουγες και ρωταν τους ψαροντουφεκαδες γιατι εχουν φακο :scratch:

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Τρί 05 Σεπ 2017, 17:28

Είδες απορίες πού έχει ο κόσμος! Όσο για την ψήφο πονεμένη ιστορία...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 05 Σεπ 2017, 18:02

giorgos77 έγραψε:οικολογος ψαροντουφεκασ με φακο.
οικολογος ψαροντουφεκας χωρις φακος.
μη οικολογος ψαροντουφεκας με φακο.
μη οικολογος ψαροντουφεκας χωρις φακο ...
τοσα χρονια ψηφιζαν πασοκ και δεν ειχαν καμια απορια, τωρα πηραν σβαρνα τις ρουγες και ρωταν τους ψαροντουφεκαδες γιατι εχουν φακο :scratch:
για τους διαχειριστές της θάλασσας να κάνουμε καμία ψηφοφορία το πόσο διαχείριση είναι οικολογική :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”