Ροφος Ονειρο!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
kostas80
Ονοματεπώνυμο: kostas1980

Ροφος Ονειρο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas80 » Κυρ 27 Αύγ 2017, 17:00

χαιρετω τους φιλους! μολις εφτασα και ντυθηκα πηγα να κατευω το αποτομο μονοπατι για τη θαλασσα γλυστρησε tο ποδι και εφαγα μια ωραια βουτα. αφου ειδα οτι ημουνα καλα και εγω και ο εξοπλισμος αρχισα να γελαω μονος μου. το γελιο κοπηκε μολις ειδα οτι ειχε σκιστει το μπατζακι απο το παντελονι πιο πανω απο το καλτσακι. ερε γκαντεμια ειπα ριχνοντας μερικα καντυλια...ευτυχως ενα tire up που εχω στη σημαδουρα μου εδωσε μια προχειρη λυση. το εβγαλα απο το μυαλο μου κολυμπωντας προς το σημειο που ειχα δει το ψαρι. η πρωτη βουτια εγινε με το μακρυ μηπως ηταν εκτος τρυπας. τιποτα. πηρα μετα το κοντο και πηγα για το σημειο που το ειχα δει την τελευταια φορα να μπαινει. οπως πηγαινα ειδα πιο διπλα μια θολουρα και το σωμα του ψαριου να προχοραει αργα. εκανα τη βολη οσο μπορουσα πιο κοντα στο κεφαλι. η βεργα ηταν λες και καρφωθηκε σε βραχο. ανεβηκα και εδεσα το κοντο οπλο στη σημαδουρα τεντωνοντας το σχοινι. περιμενα αρκετα μπας και ξεθολωσει για το δευτερωμα. πηρα το μεγαλο οπλο οπλισα δυο λαστιχα και κατεβηκα. δεν εβλεπα απολυτως τιποτα. εκανα τη βολη υπολογιζοντας τη πρωτη βεργα της οποιας φαινοταν μονο η μυσινεζα. η δευτερη βολη ηταν προς την ουρα και πιο χαμηλα. εδεσα και το δευτερο οπλο στη σημαδουρα, τεντωσα τα μουλινε και με εναν αυτοσχεδιο μικρο γαντζο που εχω μαζι παλευα στα τυφλα να αλλαξω θεση στο ψαρι μπας και αρχισει να βγαινει. μετα απο αρκετες βουτιες χωρις προοδο αρχισε τελικα να βγαινει κυριολεκτικα ποντο ποντο μωλις καταφερα να το γυρισω λιγο με τη βοηθεια του γαντζου. μολις εκανα τη πρωτη βολη ειπα στο εαυτο μου πρωτα απο ολα πολυ καλη χαλαρωση και ταυτοχρονα πλανο απο την επιφανεια για το τι θα κανω κατω. οι κινησεις επρεπε να ειναι οσο το δυνατο χαλαρες και μετρημενες. ο στοχος ηταν να βγει το ψαρι οποσδηποτε αλλα αν δε γινοταν αυτο λιγο πριν βραδιασει θα προσπαθουσα να βγαλω τις βεργες απο πανω του και να φυγω. σε καμια περιπτωση δεν πιεζα τις βουτιες και αυτο ηταν το πιο βασικο απο ολα. ευτυχως κατα τις δωδεκα η ωρα ειχα αρχισει το ξεβραχωμα και ειχα αρκετο χρονο ακομα. αυτο το γεγονος με εκανε να χαλαρωνω πολυ καλυτερα. το επομενο θεμα που αντιμετωπισα ηταν οτι τελειωνε το νερο και επρεπε να υπολογισω και ολο το γυρισμο. μετα απο τεσσερις περιπου ωρες καταφερα να το βγαλω. μωλις το τραβηξα τελειως απο την τρυπα με ενα δυνατο τυναγμα μου εφυγε απο τα χερια και πηγε να μπει παραδιπλα. ανεβηκα πανω και δε μπορουσα να το πιστεψω καθως φοβηθηκα μηπως βραχωσει εκ νεου. δοκιμασα να το τραβηξω απο πανω. δεν ερχοταν με τη πρωτη. δοκιμασα με αλλη γωνια και τοτε ξεκολησε και ανεβαινε σιγα σιγα. στην αρχη υπολογιζα οτι ηταν μεγαλο ψαρι αλλα οχι τοσο. κλασικα οταν το πηρα στα χερια τι να σας πω απλα απεριγραπτο! ο μεγαλος βαθμος δυσκολιας εφερε και αναλογη ικανοποιηση. μετα απο ολα αυτα ομως ηξερα οτι αρχιζει μια αλλου ειδους ταλαιπωρια. μεγαλη αντισταση στο νερο μεχρι να κολυμπησω για πισω και μετα αυτο το μονοπατι να το περπατησω αρκετες φορες ανεβαζοντας σιγα σιγα το ψαρι με στασεις και μετα τον εξοπλισμο. σκια να αραξω λιγο πουθενα και το νερο μια γουλια στο τοσο. ουτε στην ερημο να ημουνα. αφου τελικα εβγαλα δυο τρεις φωτογραφιες με την πατεντα που εχω κανει σειρα ειχε να βρω τροπο να το δεσω στο μηχανακι για να φυγω για το σπιτι. μολις εφτασα εβαλα το ψαρι στη μπανιερα. ξεκουραστηκα λιγο και ξεκινησα το καθαρισμα. το ψαρι ειχε αρχισει να μυριζει...επεσα αργα για υπνο αλλα απο την κουραση δεν μπορεσα να κοιμηθω καλα. πρεπει να πω οτι ηταν η μερα που ηρθα πιο κοντα απο ποτε με τον εαυτο μου! και αυτη η αριστη συνεργασια ηταν που εκρινε το αποτελεσμα. επισης περα απο τη ψυχολογια η καλη σωματικη κατασταση και η ηρεμη ζωη που κανω ειδικα την ημερα πριν το ψαρεμα επαιξε σπουδαιο ρολο. οσοι εχουν μαθει να ψαρευουν με ζευγαρι οταν βρεθουν μονοι σε μια τετοια κατασταση καλυτερα να μην πατησουν καν τη σκανδαλη καθως πιο πολυ στηριζουν τις δυνατοτητες τους στο ζευγαρι παρα στον εαυτο τους... αυτα ρε παιδια μπορει να σας κουρασα λιγο... απο τοτε δεν εχω παει για ψαρεμα καθως βλεπω οτι δε με τραβαει τοσο αλλα μολις κοψει ο πολυς αερας που εχει σε καμια εβδομαδα περιπου θα κανω καμια βουτια. να ειστε καλα! :hello:
phpBB [video]
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Re: Ροφος Ονειρο!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Κυρ 27 Αύγ 2017, 17:51

Ωραία ιστορία υπέροχο ψάρι.

Άβαταρ μέλους
sotospap

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotospap » Κυρ 27 Αύγ 2017, 20:54

Μπραβο φοβερο ψάρι! Μεγάλη προσοχή στα ξεβραχωματα. Πες και το βάρος έτσι για την ιστορια :hello:

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Κυρ 27 Αύγ 2017, 21:07

μεγαλο ρισκο Κωστα.. μεγαλωνουμε φιλε και μιας και εχω γινει μπαμπας σκέφτομαι διπλα και τριπλα τα πραγματα.. όπως και να εχει κανεις δεν θα στο παιξει αγιος και δεν θα σου πει τι θα κανεις! Μεγαλα παιδια ειμαστε! :D :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
γιωργος 21
Ονοματεπώνυμο: Γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από γιωργος 21 » Κυρ 27 Αύγ 2017, 21:47

silverdiver έγραψε:μεγαλο ρισκο Κωστα.. μεγαλωνουμε φιλε και μιας και εχω γινει μπαμπας σκέφτομαι διπλα και τριπλα τα πραγματα.. όπως και να εχει κανεις δεν θα στο παιξει αγιος και δεν θα σου πει τι θα κανεις! Μεγαλα παιδια ειμαστε! :D :hello:
Έτσι Κωστή όπως τα λέει ο Γιώργος μεγάλη προσοχή φίλε μου και ειδικά στα μοναχικά. Κανένα ψάρι δεν αξίζει. Όπως και να έχει έχεις δείξει ότι είσαι δυνατός ψαροντουφεκας και ψαρεύεις με μυαλό καλες θάλασσες φίλε μου :hello:
Απ'τους δρόμους της ζωής πάντα διάλεγα τους ποίο δύσβατους.Ηταν δύσκολοι αλλά είχαν υπέροχη θέα!!!

Άβαταρ μέλους
KABERIS
Ονοματεπώνυμο: ΑΝΤΩΝΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KABERIS » Δευ 28 Αύγ 2017, 13:00

Φανταστική εμπειρία από αυτές που σου μένουν για πάντα.
Μια λύση που πάντα έχω στο μυαλό είναι πως μπορούμε να πάμε και την επόμενη μέρα με ζευγάρι,
αν δούμε τα σκούρα.
1.Πόσα κιλά ήταν το τέρας?
2.Σε πόσα μέτρα?
3.Με πόσα κουράγια έβγαλες μόνος σου τη φωτογραφία ? :D
«Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος»

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Δευ 28 Αύγ 2017, 13:56

πω πω ρε φιλε !! :shock:
με αγχωσες λεμε !!!
τελος καλο ολα καλα !!!! ....αλλα ............
.....σε τετοιο ζωο η βολη κακη!
και ξεβραχωμα με το ψαρι αναποδα και εκει κατω και μονος,........μαλακια !! :grin:
ελπιζω να μη το ξανακανεις!!! [-X
ετυχα σε παρομοιο γεγονος αλλα στα 11 μ. και ο φιλοςπου εκανε κακη βολη και επειδη ηταν και βαθυτης ,τοριξε στο ασανσερ!! μετα καποιες βουτιες αρχισε να <<κελαηδαει!>>. μετο το ζορι καταφερα και τον εβαλα στην ακρη μην εχουμε χειροτερα !! :this:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 28 Αύγ 2017, 14:29

silverdiver έγραψε:μεγαλο ρισκο Κωστα.. μεγαλωνουμε φιλε και μιας και εχω γινει μπαμπας σκέφτομαι διπλα και τριπλα τα πραγματα.. όπως και να εχει κανεις δεν θα στο παιξει αγιος και δεν θα σου πει τι θα κανεις! Μεγαλα παιδια ειμαστε! :D :hello:
Στάνταρ..
Η περιγραφή από την άλλη,σαν να το ζησαμε..
Πόσο βάθος ρε συ πάλι?? :D
Ήσουν και τυχερός από την άλλη,μες τη γκαντεμια σου βέβαια...εννοώ πως το θαλαμωμα ήταν σχετικά επιπόλαιο,μονο το μέγεθος δημιούργησε προβλημα,εδώ πεντάρης και αν αποφασίσει να σκαλωσει δε βγαίνει ούτε με τρακτέρ...
Πάντως έχω την αίσθηση ότι θα..αργησεις να ξαναριξεις σε τέτοιο μόσχο εντός θαλαμιου...
Και επιτελους :D ..
Μία φώτο διαφορετικού τύπου...
Και κάτι ακόμα:
Πότε να προλάβει να μυρίσει ρε συ τέτοιο κτήνος? Τι είναι μπαρμπούνι??
Όχι τίποτε άλλο μέχρι χτες ένας φίλος παραθεριζε στο νησί σου,θα στον εστελνα να σου τσιμπησει πεντεξη σπαλομπριζολες... :D :wave:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

kostas80

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas80 » Δευ 28 Αύγ 2017, 15:03

GiorgosS έγραψε:Ωραία ιστορία υπέροχο ψάρι.
να εισαι καλα φιλε Γιωργο! :hello:

kostas80

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas80 » Δευ 28 Αύγ 2017, 15:14

sotospap έγραψε:Μπραβο φοβερο ψάρι! Μεγάλη προσοχή στα ξεβραχωματα. Πες και το βάρος έτσι για την ιστορια :hello:
να εισαι καλα φιλε! φιλε δεν μου αρεσει να μετραω σε νουμερα ενα ψαρι που μου χαρισε αξεχαστες στιγμες και να μπαινω σε ενα μετρο συγκρισης με παρα πολλα λαμογια που βλεπω στο διαδυκτιο που γραφουν πολυ παραπανω κιλα για να το παιξουν καποιοι. ζυγισε πολλα κιλα ικανοποιησης! το ιδιο ισχυει και για τα μετρα. τι 10 τι 30 τι 80 ολα ειναι σχετικα. :hello:

kostas80

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas80 » Δευ 28 Αύγ 2017, 15:23

ευχαριστω Γιωργο για το ενδιαφερον! ειναι πως τα εχει ο καθενας στο μυαλο του...δε με ενδιαφερει και πολυ οτι ειναι να γινει θα γινει. απο τη στιγμη που μπαινω και σκοτωνω με βασανιστικο τροπο καποια ψαρια και τα μοστραρω στο διαδυκτιο, λογικο ειναι αυτο να γυρισει και σε εμενα μπουμερανγκ καποια στιγμη κατι σαν εκδικηση της φυσης. για ολα υπαρχει καποιο τιμημα. :hello:

kostas80

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas80 » Δευ 28 Αύγ 2017, 15:33

KOSTAS STI έγραψε:πω πω ρε φιλε !! :shock:
με αγχωσες λεμε !!!
τελος καλο ολα καλα !!!! ....αλλα ............
.....σε τετοιο ζωο η βολη κακη!
και ξεβραχωμα με το ψαρι αναποδα και εκει κατω και μονος,........μαλακια !! :grin:
ελπιζω να μη το ξανακανεις!!! [-X
ετυχα σε παρομοιο γεγονος αλλα στα 11 μ. και ο φιλοςπου εκανε κακη βολη και επειδη ηταν και βαθυτης ,τοριξε στο ασανσερ!! μετα καποιες βουτιες αρχισε να <<κελαηδαει!>>. μετο το ζορι καταφερα και τον εβαλα στην ακρη μην εχουμε χειροτερα !! :this:
μη μου αγχωνεσαι θα παθεις τιποτα :mrgreen: ειδικα η πρωτη βολη υπο αυτες τις συνθηκες ηταν καλη και κρατησε το ψαρι απο το να μπει πιο βαθεια στην τρυπα κοντραροντας τη βεργα. σεβομαι το ενδιαφερον αυτα ειπα πιο πανω και στον Γιωργο αλλα εχω αλλες αποψεις. το βαθος για τον καθενα ειναι σχετικο. και εκει που ηταν το δικο μου ξεβραχωμα για αλλους μπορει να ηταν πολυ πιο ευκολο... :hello:

Άβαταρ μέλους
iosub
Ονοματεπώνυμο: Σώχος Γεώργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iosub » Δευ 28 Αύγ 2017, 15:37

kostas80 έγραψε:
ευχαριστω Γιωργο για το ενδιαφερον! ειναι πως τα εχει ο καθενας στο μυαλο του...δε με ενδιαφερει και πολυ οτι ειναι να γινει θα γινει. απο τη στιγμη που μπαινω και σκοτωνω με βασανιστικο τροπο καποια ψαρια και τα μοστραρω στο διαδυκτιο, λογικο ειναι αυτο να γυρισει και σε εμενα μπουμερανγκ καποια στιγμη κατι σαν εκδικηση της φυσης. για ολα υπαρχει καποιο τιμημα. :hello:

Κώστα παιδιά έχεις? Σύζυγο, γονείς & φίλους που σε νοιάζονται και σε αγαπούν??

Έχεις συζητήσει μαζί τους αυτή την απόλυτα λανθασμένη, αυτοκαταστροφική, θεώρηση που έχεις για το ψαροντούφεκο?
και τα σπίτια πιο λευκά, στου γλαυκού το γειτόνεμα.

sThRa
Ονοματεπώνυμο: free diver

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sThRa » Δευ 28 Αύγ 2017, 15:41

Ave Caesar, morituri te salutant!

kostas80

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostas80 » Δευ 28 Αύγ 2017, 15:46

stelarasA'MAK έγραψε:
silverdiver έγραψε:μεγαλο ρισκο Κωστα.. μεγαλωνουμε φιλε και μιας και εχω γινει μπαμπας σκέφτομαι διπλα και τριπλα τα πραγματα.. όπως και να εχει κανεις δεν θα στο παιξει αγιος και δεν θα σου πει τι θα κανεις! Μεγαλα παιδια ειμαστε!
Στάνταρ..
Η περιγραφή από την άλλη,σαν να το ζησαμε..
Πόσο βάθος ρε συ πάλι??
Ήσουν και τυχερός από την άλλη,μες τη γκαντεμια σου βέβαια...εννοώ πως το θαλαμωμα ήταν σχετικά επιπόλαιο,μονο το μέγεθος δημιούργησε προβλημα,εδώ πεντάρης και αν αποφασίσει να σκαλωσει δε βγαίνει ούτε με τρακτέρ...
Πάντως έχω την αίσθηση ότι θα..αργησεις να ξαναριξεις σε τέτοιο μόσχο εντός θαλαμιου...
Και επιτελους
Μία φώτο διαφορετικού τύπου...
Και κάτι ακόμα:
Πότε να προλάβει να μυρίσει ρε συ τέτοιο κτήνος? Τι είναι μπαρμπούνι??
Όχι τίποτε άλλο μέχρι χτες ένας φίλος παραθεριζε στο νησί σου,θα στον εστελνα να σου τσιμπησει πεντεξη σπαλομπριζολες... :D :wave:
ελα Στελαρα! για το βαθος τα ειπα πιο πανω. σιγουρα το βραχωμα ηταν επιπολαιο και κοντραρε η βεργα της πρωτης βολης, αλλιως αν εμπαινε καλα μεσα το ψαρι δεν υπηρχε περιπτωση να βγει. τωρα αν ειναι μπαρμπουνι δεν ξερω :D αλλα μετα απο δυο ωρες και βαλε μεσα στο ηλιο δεν καταλαβαινω γιατι σου φαινεται παραξενο? σου εχει τυχει και δεν αρχισε να βρωμαει? μηπως ηταν χειμωνας... :hello:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”