Αυτό το ψάρι το μισώ!!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
spearhunter79
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Ναλμπάνης

Αυτό το ψάρι το μισώ!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Παρ 21 Ιούλ 2017, 22:09

Ναί καλά διαβάσατε!Ο λόγος γιαυτό το πανέμορφο ροζ-μπλέ-χρυσαφί γαμώψαρο που λέγεται συναγρίδα!Ψαρεύω 20 χρόνια,λίγο ποιο σοβαρά μετα τα 25 είμαι σχεδόν 40 και ακόμα μεγάλο ψάρι δεν έχω πάρει!! :mad: Δε λέω ήμουν κολυμπητός όλα αυτά τα χρόνια,έχω πάρει ψάρια μέχρι ενάμισι κιλό πρόσφατα απέκτησα σκάφος οπότε οι επιλογές περισσότερες αλλά τι να προτοθυμηθω και τι να πρωτογράψω..τα καρτέρια χιλιάδες,τα συρτά χιλιόμετρα,τα γερμανικά εγερτήρια ουτε να τα θυμάμαι δε θέλω και τα ψάρια συνεχώς άφαντα..μη σας πω επίσης πώς όταν βρέθηκα αντιμέτωπος επιτέλους με ψάρια άνω των δύο κιλών πάντα κάτι στράβωνε τη τελευταία στιγμή..τη μιά δεν πλησίαζαν,την άλλη νευρικά σπάγανε τελευταία στιγμή,μία φορά πριν πατησω σκανδάλη (λοκαρισμένο-σίγουρο ψάρι 3άρι) ένα μικρό κράκ απο φυκι που κράταγα μαζί με τη λαβή του όπλου και δεν πηρα χαμπαρι απ την ακινησία,ψάρι γιοκ!!Τις προάλλες απόλυτη νεκρα στο καρτέρι κάνω ανάδυση,κοιτάω κάτω,το ψάρι να έχει σκάσει μυτή κάτω απ τις πεδιλιες και να κόβει βόλτες..πολύ μεγάλο κομμάτι για λίγα δυτερόλεπτα ακόμη να είμουν κάτω...προσφατα πρίν μια βδομάδα βρήκα τόπο καλό τελευταία στιγμη,προγραμματίζω ψάρεμα να πάω,έμεινα απο ιμπέλερ!!!την ψώνισα,σηκώθηκα στις 4 πήρα το κανό και έκανα 3μίλια να πάω και 3 να γυρίσω συνολο 6!Φτάνω στο κομμάτι,ακριβώς πάνω στο χάραμα μετά απο 40 λεπτά κουπί,κάνω το πρώτο καρτέρι πανέτοιμος και φτιαγμένος,μπροστά μου βράχος εγω πίσω χαμηλά,ελέγχω μπροστά και δέξια και μόλις πάω να σηκώσω
δειλά δειλα κεφάλι να ελέγξω και την άλλη μερια, τη βλέπω να φεύγει με ελαφρά την στρουμπουλή 4άρα..το στανιό μου μέσα..δε γίνονται αυτά..κανάς παπάς εδώ να με διαβάσει...?την πρώτη πάντως θα την φάω ωμή επιτόπου κυριολεκτικά!!επι ευκαιρίας..μπανίζω ένα αεροβόλο της seac το asso το 115 επειδή 9 στις 10 δεν πλησιάζουνε καλά οι ρουφιάνες και τα νεύρα μου πλέων σπασμένα..τι λέτε?είμαι 1,70 θα βρω δυσκολία στην όπλιση?διάβασα σχετικά αλλά για πείτε μου οι έχοντες εντυπώσεις..επειδή την έχω ψωνίσει κανονικά χαχα σόρρυ παίδες για το μακροσκελές,περιμένω σχόλια! :hello:

Άβαταρ μέλους
panos kazazis
Ονοματεπώνυμο: panos kazazis

Re: Αυτό το ψάρι το μισώ!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos kazazis » Παρ 21 Ιούλ 2017, 22:34

αφου εχεις σκασει με αυτο το ψαρι υπαρχει λυση ωραια και ηρεμα και παω απο ολα πιο ασφαλης αφου εχεις και το βαρκακι !!!

ριξε κανα χοντρο παραγαδακι καμια συρτη βυθου καμια καθετη βαθεια με κανα ζωντανο και εισαι αρχοντας θα λες τι βγαζω τα πνευμονια μου τζαμπα !!!

ακου και μενα που ποτε δεν βουτηξα για αυτα τα ψαρια αλλα τα εχω παρει μονοτερμα μαζι με τα φαγκρια στα παραγαδια και της καθετες !!!

το ψαροντουφεκο αστο για τα ευκολα ψαρακια αφου υπαρχει λυσει τι σκας !!!

τωρα αν θες σον και καλα να της παρεις με οπλο τι να πω να σε πουν τα προφεσορια του ειδους !!! :hello:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---

Άβαταρ μέλους
hanos
Ονοματεπώνυμο: kalapotharakos stratos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hanos » Παρ 21 Ιούλ 2017, 22:35

Μια φορά το χρόνο και σπάνια δύο ........αυτές είναι οι φορές που θα σταθώ τυχερός και θα έρθω με επιτυχία αντιμέτωπος με αυτό το πλάσμα- στοιχειό ....όλες τις άλλες απλά το χαζεύω από μακριά ,,,μαθαίνω ...κάνω άπειρα λάθη .......αλλά την φορά που θα την ξελογιάσω και θα την φέρω θανάσιμα κοντά μου ξεχνάω όλα τα κόλπα και μαγκιές που μου σερβίρισαν οι αδερφές ξαδέρφες και θειάδες της .....υπομονή :thumbsup: :thumbsup:
και όχι μίσος ...μόνο αγάπη ρε :hello: :hello:
ΟΤΙ ΣΕ "ΧΑΛΑΕΙ" ΑΣΤΟ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Παρ 21 Ιούλ 2017, 22:52

Υπάρχει πολλή αρθρογραφία στο φόρουμ...
Διάβασε,διάβασε διάβασε...
Ένα από τα βασικά "λάθη" είναι το να στήνουμε "κανόνια" όταν δεν μας κάθονται...
Το ψάρι θέλει μελέτη,και το κυριότερο κρύο αίμα...
Ευκολο να το.λες,δύσκολα το αποκτάς..
Τεσπα γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στις ερωτήσεις...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Παρ 21 Ιούλ 2017, 22:55

hanos έγραψε:Μια φορά το χρόνο και σπάνια δύο ........αυτές είναι οι φορές που θα σταθώ τυχερός και θα έρθω με επιτυχία αντιμέτωπος με αυτό το πλάσμα- στοιχειό ....όλες τις άλλες απλά το χαζεύω από μακριά ,,,μαθαίνω ...κάνω άπειρα λάθη .......αλλά την φορά που θα την ξελογιάσω και θα την φέρω θανάσιμα κοντά μου ξεχνάω όλα τα κόλπα και μαγκιές που μου σερβίρισαν οι αδερφές ξαδέρφες και θειάδες της .....υπομονή :thumbsup: :thumbsup:
και όχι μίσος ...μόνο αγάπη ρε :hello: :hello:
αγάπη τι δύσκολο πράγμα!! :D λές να το πάρω αλλιώς εε?θα το δοκιμάσω σίγουρα ΚΑΙ αυτό!!

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Παρ 21 Ιούλ 2017, 22:57

panos kazazis έγραψε:αφου εχεις σκασει με αυτο το ψαρι υπαρχει λυση ωραια και ηρεμα και παω απο ολα πιο ασφαλης αφου εχεις και το βαρκακι !!!

ριξε κανα χοντρο παραγαδακι καμια συρτη βυθου καμια καθετη βαθεια με κανα ζωντανο και εισαι αρχοντας θα λες τι βγαζω τα πνευμονια μου τζαμπα !!!

ακου και μενα που ποτε δεν βουτηξα για αυτα τα ψαρια αλλα τα εχω παρει μονοτερμα μαζι με τα φαγκρια στα παραγαδια και της καθετες !!!

το ψαροντουφεκο αστο για τα ευκολα ψαρακια αφου υπαρχει λυσει τι σκας !!!

τωρα αν θες σον και καλα να της παρεις με οπλο τι να πω να σε πουν τα προφεσορια του ειδους !!! :hello:
ασχολούμαι και με άλλα ψαρέματα,στείλε να ενώσουμε τις δυνάμεις μας αν βολέψει γιατί όχι! :hello:

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Παρ 21 Ιούλ 2017, 23:05

stelarasA'MAK έγραψε:Υπάρχει πολλή αρθρογραφία στο φόρουμ...
Διάβασε,διάβασε διάβασε...
Ένα από τα βασικά "λάθη" είναι το να στήνουμε "κανόνια" όταν δεν μας κάθονται...
Το ψάρι θέλει μελέτη,και το κυριότερο κρύο αίμα...
Ευκολο να το.λες,δύσκολα το αποκτάς..
Τεσπα γίνε λίγο πιο συγκεκριμένος στις ερωτήσεις...
συμφωνώ απόλυτα με αυτά που γράφεις γιατί ήδη τα γνωρίζω αλλά και τα εφαρμόζω..είναι πολλές οι φορές όμως όπου εκτός απο τις ξεχωριστές ¨συγκυρίες¨ η δύναμη-απόσταση είναι απαραίτητη τουλάχιστων σε αυτά τα ψάρια,το έχω καταλάβει καιρό αυτό..η ερωτησή μου αφορά μόνο το συγκεκριμένο όπλο. :hello:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Παρ 21 Ιούλ 2017, 23:06

Χωρίς να είμαι ο ειδικός μια και δεν τις κυνηγάω να σου πώ μόνο να επιμένεις και κάποια στιγμή θα στη δώσει αλλά ...................

επιμονή και υπομονή Χωρίς να περνάμε τα όρια .................................. Κανένα ψάρι δεν αξίζει ποιο πολύ από μας .................................

:hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Παρ 21 Ιούλ 2017, 23:32

CARPENTER έγραψε:Χωρίς να είμαι ο ειδικός μια και δεν τις κυνηγάω να σου πώ μόνο να επιμένεις και κάποια στιγμή θα στη δώσει αλλά ...................

επιμονή και υπομονή Χωρίς να περνάμε τα όρια .................................. Κανένα ψάρι δεν αξίζει ποιο πολύ από μας .................................

Έτσι ακριβώς γιαυτό και τις κυνηγάω μεχρι εκεί που νιώθω άνετα,πολύ σωστός! :hello:

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Παρ 21 Ιούλ 2017, 23:45

CARPENTER έγραψε:Χωρίς να είμαι ο ειδικός μια και δεν τις κυνηγάω να σου πώ μόνο να επιμένεις και κάποια στιγμή θα στη δώσει αλλά ...................

Έτσι ακριβώς γιαυτό και τις κυνηγάω μεχρι εκεί που νιώθω άνετα,πολύ σωστός! :hello:

Άβαταρ μέλους
panos kazazis
Ονοματεπώνυμο: panos kazazis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos kazazis » Παρ 21 Ιούλ 2017, 23:54

φιαλαρακι πλεον μυστηκα δεν υπαρχουν σε θεμα τεχνικης με τα ιντερνετ κ.λ.π ολοι τωρα στραβα κουτσα αν το παλεψουν και λιγο παιρνουν ψαρια καλα απλα ειναι τα πραγματα !!!

καλο βυθομετρο ψιλοκαλα εργαλεια καλαμι μηχανακι τεχνικες ψαρεματος συρτη βυθου και καθετη για αρχη τα λενε ολοι σε βιντεακια στο γιουντιουπ δωλωμα την καταληλη ταχυτητα και βουρ μια παπαρα 2,ξ,4,5 μετα περνεις ενα ψαρι και εμαθες τελος και παει λεγοντας εχει και ποσες ακομα τεχνικες !!!

το χοντρο παραγαδι αν εχεις χρονο και αντεχεις στην ταλαιπωρεια καλο ειναι αλλα ειναι δυσκολο απο πολλες αποψεις !!

εγω το δουλευω το παραγαδι γιατι δουλευω στα ψαρια 3-4 φορες την βδομαδα !!!

μετα το μυστικο για μενα ειναι ο τοπος και τα μετρα ,,, τα αλλα ολα πλεον στα δινουν απλοχερα !!! :hello:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Σάβ 22 Ιούλ 2017, 00:00

Υπομονη και ψυχραιμια....

Άβαταρ μέλους
Japos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Σάβ 22 Ιούλ 2017, 00:24

spearhunter79 έγραψε:..κανάς παπάς εδώ να με διαβάσει...?
Φίλε έχεις μάτι....ολοφάνερο! :this:

Βάση δικών μου εμπειριών παίζει και η τύχη καμιά φορά. Π.χ θυμάμαι να έχω κάνει βολή από την επιφάνεια όταν είδα το ψάρι να ανεβαίνει ψηλά στον κάβο ενώ υποβρυχίως σχηματίζονταν ένα σήκωμα σαν "γλώσσα" .Βέβαια η βέργα έξυσε το ψάρι και δεν το πήρα. Σε άλλες περιπτώσεις να τις δω ναι..πάμπολλες φορές χωρίς όμως να πλησιάσουν. Υπομονή να χεις και χρόνο. Επιμονή δεν θα σου συνιστούσα γιατί εύκολα σε "σκανε". Γνώμη μου πως δεν αξίζει να αφιερώσεις περισσοτερα από 2~3 καρτερια για αυτές σε κάθε σου εξόρμηση. Σε αυτά Ίσως σταθείς τυχερός Ίσως κ Όχι. Επίσης στα τελευταία 10 μέτρα της σημαδουρας σου βάλε χοντρή πετονια. :hello:

shallow
Ονοματεπώνυμο: Σαράντος Δάγκαρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shallow » Σάβ 22 Ιούλ 2017, 00:24

Για δοκίμασε στους ίδιους τόπους αργά το απόγευμα έως σούρουπο. Μπορεί και να εκπλαγείς! Εαν μπορείς δοκίμασέ το.

spearhunter79

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Σάβ 22 Ιούλ 2017, 00:45

shallow έγραψε:Για δοκίμασε στους ίδιους τόπους αργά το απόγευμα έως σούρουπο. Μπορεί και να εκπλαγείς! Εαν μπορείς δοκίμασέ το.
για να σε δωσω να καταλάβεις ότι κάνω συνέχεια δοκιμές στα πάντα,τις προάλλες σκεφτόμουνα να ράψω μια σουπιά στη κουκούλα,μετά με πιάσανε τα γέλια φίλε,πλάκα-πλάκα θα το δοκιμάσω και αυτό το πολύ πολύ να γίνω ρεζίλι άλλη μια φορά!! :lol:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”