Κάποιος πνίγηκε...και λοιπόν???

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Re: Κάποιος πνίγηκε...και λοιπόν???

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Παρ 14 Ιούλ 2017, 18:04

ManosMitikas έγραψε:Μας πνίγουν οι επιλογές μας. Μόνο. Κάθε επιλογή αυξάνει ή μειώνει τον συντελεστή επικινδυνότητας.
Λίγο πολύ όλοι ξέρουμε τις επιλογές που πνίγουν. Είναι ξεκάθαροι. Μοναχικό, βαθύ και λοιπά σχετικά.

Βουτάς χρόνια. Έμπειρος τάχα μου. Σε μια βουτιά μετά από χιλιάδες συνετές καταδύσεις κάνεις μια λάθος επιλογή.
Ένα μικρούλι τόσο δα λαθάκι. Το οξυγόνο τελείωσε. Ουπς! Πνίγηκες φίλε. Άστο, άστο είναι αργά αγόρι μου τώρα. Δεν γυρίζεις πίσω.
Ήδη έχεις αρχίσει να μελανιάζεις. Και σε λίγο θα κλαίνε τα παιδάκια σου.
Πνίγηκες φιλαράκο. Αυτό ήταν. Ένα λάθος σε μια βουτίτσα. Τόσο απλό. Το πολύπλοκο είναι να καταλάβουμε ότι ο θάνατος είναι απλός.

Άσχημη εικόνα του πνιγμένου παίδες. Ειδικά αυτού που έχει περάσει λίγη ώρα. Ο θάνατος παίρνει μορφή, γίνεται απτός.
Χλωμό πρόσωπο, μελανά χείλη, γκριζοκίτρινοι αφροί να τρέχουν από στόμα και μύτη. Εμετική εικόνα.

Έτσι θα είναι ο πνιγμένος φίλος σας αν δεν τον προσέχετε όπως πρέπει σε κάθε βουτιά.
Ή εσάς, ή εμένα.. έτσι θα μας βγάλουν. Μελανούς, πρησμένους, με γουρλωμένα μάτια ψιλοκόκκινα και με αφρούς να τρέχουν από το στόμα. Αηδία ε?
Ναι, υπάρχει και η επιλογή να παίρνουμε συνειδητά ένα ρίσκο. Όπως αυτός που κάνει downhill. Και εγώ το κάνω ενίοτε.
Δεν έχω παιδιά όμως. Και δεν στρουθοκαμηλίζω. Παίρνω ρίσκο θανάτου, συνειδητά. Τα γιατί? Δεν υπάρχει κανόνας, Διαφορετικά γιατί για τον καθένα.
Το ΕΓΩ κυρίως αλλά όχι απαραίτητα. Μπορεί να είναι και απλά η ανάγκη να βρεθείς εκεί χωρίς καμία ανάγκη να το μάθει κανένας.

Δεν ξέρω πως έφυγε αυτός ο παλίκαρος, ο Βαγγέλης. Δεν ήμουν εκεί στην μοιραία βουτιά. Δεν είμαι ιατροδικαστής. Απλά τον ανέβασα πάνω στο φουσκωτό μου και τον μετέφερα στο λιμάνι με έναν λιμενικό και δυο γιατρούς. Παρακολουθούσα τις μάταιες προσπάθειες επαναφοράς του στην ζωή. Κούνησα το κεφάλι δεξια αριστερά ξέροντας ότι ήταν πολύ πολύ αργά. Η ίδια άσχημη μακάβρια εικόνα του πνιγμένου. Εγώ πιο ψυχρός αυτή την φορά. Συνηθίζεται ρε γαμώτο?

Την επόμενη μέρα πήρα το φουσκώτό και πήγα για ψαροντούφεκο. Απλά διέκοψα δυο τρεις βουτιές όταν με σκέφτηκα μελανό με αφρούς στο στόμα.
Συνέχισα όμως, κανένα διωράκι ακόμα. Πήγα και την μεθεπόμενη. Μην ρωτήσετε τι, πως, γιατι. Ακόμα προβληματίζομαι και το επεξεργάζομαι.

ΥΓ: Ακόμα χειρότερο αν πνιγείς είναι να σε βρουν μετά από μέρες. Το κρέας αρχίζει να αποσυντίθεται, το δέρμα παίρνει ένα σκούρο γκρί χρώμα. Το σώμα έχει πρηστεί πολύ. Η βρώμα δεν υποφέρεται. Σαν το χειρότερο ψοφίμι. Θυμάμαι σε έναν μια φορά έλειπαν τα χείλια. Μάλλον από χτύπημα λόγω κυματισμού στα βράχια ή ίσως τα τσιμπολόγησε κανένα ψαράκι. Ποιος ξέρει?
ΥΓ:Τα ποσταρίσματα του dimak και του under είναι μίνι σχολεία. Ξαναδιαβάστε τα.

Όλοι πίσω μάγκες. Κάθε φορά.
Το εύχομαι γιατί ενίοτε δεν το υποστηρίζω με τις επιλογές μου.
Εσείς όμως μπορείτε να το επιλέξετε.

Χαιρετώ,
Μάνος.
Αρε Μάνο, δε ξέρω τι δύναμη χρειάστηκε για να βγάλεις απο μέσα σου αυτο το μάυρο διαμάντι, και τι σου κόστισε.
Να σε καλα ρε φίλε, εγω προσωπικά σ ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Παρ 14 Ιούλ 2017, 22:49

Συγκλονιστικά ωμός, Μάνο. Απίθανα δωσμένο. :hello:
Ναι, είναι σκληρές οι όψεις της πραγματικότητας που αφήνει πίσω του ένας πνιγμός στη θάλασσα. Δυστυχώς οι περισσότερες παραμένουν αθέατες. Δίνουμε το φτυάρι στα χέρια των γονιών μας. Με σεβασμό στη μνήμη του νεκρού, να γίνουν τα παθήματα, μαθήματα και τα μαθήματα, πράξεις. Πρέπει να μιλήσουμε τώρα. Πρέπει να αλλάξουμε.

Αισθάνομαι ότι πολλοί έχουν κουραστεί από τις απώλειες φίλων και γνωστών και από τη γενικότερη μαυρίλα που ζούμε. Επιπλέον, από όλους εκείνους που βάζουν το "εγώ" μπροστά από το "εμείς". Όμως αυτή τη φορά αν τα παρατήσουμε δεν υπαρχει σωτήρας. Δεν περιμένουμε κάποιον να έρθει. Ούτε πρόκειται να γίνει ξανά υποτίμηση της δραχμής που μας έσωζε τεχνητά από τη χρεωκοπία. Απομείναμε εμείς και είναι στο χέρι μας να κάνουμε τη διαφορά. Εδώ στο φόρουμ και έξω στην κοινωνία. Ένα κομμάτι της είναι κι αυτό. Ευχαριστώ όλους όσους πρόσφεραν κάτι στους άλλους σε αυτό το θέμα. Μετράει πολύ. :hello:

Άβαταρ μέλους
thanasis28
Ονοματεπώνυμο: thanos athanasiou

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanasis28 » Σάβ 15 Ιούλ 2017, 01:59

Απ ολα αυτα που διαβασα προσωπικα θα κρατησω τις εικονες του Μιτικα..γιατι αυτη ειναι η εικονα του πνιγμου...οχι ενα ακομα νουμερο στη λιστα, ουτε επικηδεια σχολια σε φορουμς, ουτε θεωριες και συμβουλες μαλιστα με μεγάλο "ξερολισμό" δοσμενες απο μερικους (ποιητική αδεία)..πνιγμος ειναι αυτα τα μελανιασμενα, αφρισμενα προσωπα και η μανα που αυριο το πρωι στη Σαμο θα αναβει το καντηλι του γιου της και θα σπαραζει πανω στο μνημα..

adreasbit

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adreasbit » Σάβ 15 Ιούλ 2017, 08:34

Όλα σουρεαλιστικά
και που να δείτε αυτούς που δεν φορούν το κράνος και σκάνε στην μπάρα
σίγουρα επιλογή τούς ,
αλλά το καλύτερο η βουτιά βουτιά η σκάντζα σκάντζα και πάει λέγοντας ,
επιλογή μου?
όταν ο οργανισμό σου , σου κρύβει ένα λάθος ,επιλογή του?
50-50 όλα ,
το ψαροντουφεκο χρειάζεται χρόνια υπομονή
όταν βουτάς και δεν αισθάνεσαι άνετα-όμορφα
άστο καλύτερα προχώρα αλλού .

dimitris_fil
Ονοματεπώνυμο: dimitris fil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitris_fil » Σάβ 15 Ιούλ 2017, 16:22

underworld Μου αρέσουν αυτά που γράφεις για ενα τοσο σημαντικό θέμα! :hello: :hello: :hello:
Με την μικρη εμπειρια που εχω αποκτησει αυτα τα λιγα χρονια που βουταω και κρινοντας απο αυτα τα λιγα που εχω δει μεσα στο νερο
Νομιζω οτι απο τη στιγμη που σπαμε τη μεση μας και καταδυομαστε υπαρχουν πιθανοτητες να πνιγουμε
Αν προσπαθησουμε και μειωσουμε τις πιθανοτητες πνιγμου θα πνιγουμε λιγοτεροι.
Δυστυχως ειναι πολυ επικινδυνο να καταδυομαστε κυνηγωντας ψαρια απο την καταδυση στο σχοινι.

Άβαταρ μέλους
kabouras
Ονοματεπώνυμο: Kabouras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kabouras » Σάβ 05 Αύγ 2017, 13:04

Ωραιος ο Μανος!

Επιλογες που διαμορφωνονται κυριως απο τα λαθος πρωτυπα...
Στολαρες πεδιλαρες υπεροπλα, ρολογαρες, σκαφαρες και πολλα ψαρια που τελικα τα απολαμβανουν οι πορτοφολαδες... (ο υπερηρωας ψαροντουφεκας τρωει στο τελος σκαρους... και like)
Τα ψαρια μειωνονται, νεοι πνιγονται, και στο τελος οι μονοι που κερδιζουν ειναι κατι "ξυπνιοι" επιχειρηματιες του χωρου.

ριξτε μια ματια και σε ενα αλλο πολυ ωραιο αρθρο του Μανου
http://manosmitikas.blogspot.gr/2012/08 ... _9535.html

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”