θέλω τι γνώμη σας!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
mojo
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 2993
Εγγραφή: Τρί 06 Νοέμ 2012, 19:38
Ονοματεπώνυμο: Ζάχος
Τοποθεσία: Μεσολόγγι - Πόρτο Ράφτη

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mojo » Τρί 21 Ιουν 2022, 23:45

hariska έγραψε:
Δευ 20 Ιουν 2022, 21:40
Angel-orizon έγραψε:
Παρ 21 Νοέμ 2008, 23:22
Fanos_cy έγραψε:perito na sou pw oti den ixa skafos auou imouna fititis kai htan to mono simio pou htan bathi kai ixa prosbasi na kano psarema apo thn axth kai autos o kirios eixe 2 skaui oxi ena!!! kai den pigenne pouthena allou monaxa eki me th parea tou!!!!!!!!!mporis na katalabis th empistosini kai posi anthropia iparxi sto skatokosmo pou zoume simera? ixnos den exi mini gia merikous!!!!!!!!!!!!
Για τον Βασιλη λες???
Τελικά για ποιον έλεγε;
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Η Ποιότητα της Ζωής μας, απο τις Επιλογές μας εξαρτάται...
-Capetan Thomas

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Δημοσιεύσεις: 4435
Εγγραφή: Τρί 11 Νοέμ 2008, 12:06
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Τετ 22 Ιουν 2022, 07:03

space έγραψε:
Παρ 21 Νοέμ 2008, 12:02
Για να σαι 100% σίγουρος μία είναι η λύση: μην έχεις φίλους.
Τελικά εδώ καταλήγουμε... :)

xareas
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: Δευ 28 Μαρ 2011, 18:48

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Τετ 22 Ιουν 2022, 07:54

gsim έγραψε:
Τετ 22 Ιουν 2022, 07:03
space έγραψε:
Παρ 21 Νοέμ 2008, 12:02
Για να σαι 100% σίγουρος μία είναι η λύση: μην έχεις φίλους.
Τελικά εδώ καταλήγουμε... :)
Οι παλιοί ήξεραν.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

Άβαταρ μέλους
--xristos--
Δημοσιεύσεις: 1616
Εγγραφή: Κυρ 02 Σεπ 2012, 15:17

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τετ 22 Ιουν 2022, 19:54

Αν μιλάμε για νησιωτικές περιοχές που βαθαίνει απότομα, τότε τα περισσότερα καλά μέρη τα ξέρουν όλοι.

Μεγάλο ρόλο παίζει η ορατότητα, σε περιοχές με χαμηλή ορατότητα κλειστοί κόλποι εκβολές κλπ, υπάρχει όντως περιθώριο για σενάρια όπως περιγράφει ο ταιτινός και εκεί θέλει προσοχή τι λες και σε ποιον.

Μετά υπάρχουν περιοχές που έχουν καλές ορατότητες αλλά δεν βαθαίνουν απότομα ή/ και κάνουν ισοβαθής σε βάθη μεγάλα. Εκεί επίσης μπορεί να βρεθεί κατι τέτοιο σε βάθη πέρα των 30 μέτρων ώστε να μην φαίνεται απο την επιφάνεια. Με έναν αστερίσκο οτι εκεί υπάρχει καλή πιθανότητα χώρις gps και εσύ που βρίσκεις το μέρος απο τύχη να μην μπορείς να το ξαναβρείς. Μην ξεχνάμε οτι ακόμα και να μπορώ να βρω το σημείο με λίγες μεσόνερες βουτιές αν είναι πολύ βαθιά μέχρι να κάνω χαλάρωση θα το χάσω εύκολα γιατί βλέπω σκέτο μπλέ στην επιφάνεια και θα φύγω με το παραμικρό ρέυμα. Σε βουτιά που έκανα ελεύθερη κατάδυση στο πόρτο ράφτη (τελείως λαχείο) έπεσα στα 46μ σε μία μικρή συστάδα με δύο δίκιλες στήρες. Αυτή η πέτρα ήταν ζωσμένη γύρω γύρω όλο πετονιές κλπ. Αμφιβάλλω αν μπορώ να την ξαναβρώ.
Στα μέρη που ψαρεύω αν μπορείς να βουτήξεις τον τόπο αυτό είναι το δυσκολο. Κρυφά μέρη δεν έχω βρει και ας έχω ψάξει πολλές φορές :D
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”