θέλω τι γνώμη σας!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Fanos_cy
Δημοσιεύσεις: 77
Εγγραφή: Τρί 22 Απρ 2008, 01:09
Ονοματεπώνυμο: Fanos Charalambous

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fanos_cy » Παρ 21 Νοέμ 2008, 17:56

perito na sou pw oti den ixa skafos auou imouna fititis kai htan to mono simio pou htan bathi kai ixa prosbasi na kano psarema apo thn axth kai autos o kirios eixe 2 skaui oxi ena!!! kai den pigenne pouthena allou monaxa eki me th parea tou!!!!!!!!!mporis na katalabis th empistosini kai posi anthropia iparxi sto skatokosmo pou zoume simera? ixnos den exi mini gia merikous!!!!!!!!!!!!

Άβαταρ μέλους
Mourgos
Δημοσιεύσεις: 1366
Εγγραφή: Τρί 05 Δεκ 2006, 14:58
Ονοματεπώνυμο: Vag Mar
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mourgos » Παρ 21 Νοέμ 2008, 18:20

To ξύλο και το μονόβολο είναι ότι πιο αποτελεσματικό :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:

ΥΓ> Το ακούτε όσοι σας έχω δείξει μεριές... :club:
Δε σταματώ να σε σκέφτομαι...

http://spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=13&t=1562

Άβαταρ μέλους
megas-theodorou sub
Δημοσιεύσεις: 764
Εγγραφή: Πέμ 08 Μάιος 2008, 23:29
Ονοματεπώνυμο: Megas sokratis-vagos theodorou
Τοποθεσία: larisa-volos

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από megas-theodorou sub » Παρ 21 Νοέμ 2008, 21:54

Επειδη την εχω πατησει πολλες φορες πλεον μονο σε πολυ κολλητους και φιλαρακια καλα που μου εχουν αποδειξη οτι ειναι ενταξει θα πω καποια πραγματα!!
Τωρα στην συγκεκριμενη περιπτωση το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να μην του ξαναπεις τιποτα για κανενα τοπο και οχι να μαλωσεις μαζι του!!
Ετσι οπως εχει γινει η θαλασσα φιλε μου τα καλα μερη ειναι μονο για μας και το ζευγαρι μας..

Άβαταρ μέλους
pavos
Δημοσιεύσεις: 265
Εγγραφή: Δευ 13 Οκτ 2008, 18:29
Ονοματεπώνυμο: ΣΤΑΥΡΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pavos » Παρ 21 Νοέμ 2008, 23:17

dtrip έγραψε:Εντάξει ρε παιδιά όχι κ να μην του ξαναμιλήσει του φίλου του, ψάρεμα είναι, μην τρελλαθούμε.
Πες του "δε σου ξαναλέω τόπο μωρή κουτσομπόλα", έτσι μεταξύ σοβαρού και αστείου αν με πιάνεις.

Πάντως άμα ξεκόψεις το φίλο σου για τα κολόψαρα θα φταις κι εσύ, να το ξέρεις.
ετσι

Άβαταρ μέλους
Angel-orizon
Δημοσιεύσεις: 277
Εγγραφή: Τρί 19 Ιουν 2007, 00:19
Τοποθεσία: Ελλαδιστάν

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Angel-orizon » Παρ 21 Νοέμ 2008, 23:22

Fanos_cy έγραψε:perito na sou pw oti den ixa skafos auou imouna fititis kai htan to mono simio pou htan bathi kai ixa prosbasi na kano psarema apo thn axth kai autos o kirios eixe 2 skaui oxi ena!!! kai den pigenne pouthena allou monaxa eki me th parea tou!!!!!!!!!mporis na katalabis th empistosini kai posi anthropia iparxi sto skatokosmo pou zoume simera? ixnos den exi mini gia merikous!!!!!!!!!!!!
Για τον Βασιλη λες???
Πασχω απο ψαροντουφεκιαση γιατρε!!!

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 18 Ιουν 2022, 23:09

Πολύ ευαίσθητο θέμα έθιξες φίλε μου.
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Σάβ 18 Ιουν 2022, 23:12

INTZ έγραψε:
Παρ 21 Νοέμ 2008, 11:11
Υπαρχει ενας αγραφος νομος που λεει οτι σε τοπο που θα σου εμπιστευτουν,πας μονο με αυτον
που σου τον ειπε.

Εγω παντος εμπιστευομαι τους φιλους μου.
Έτσι :hello:
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
VIPER
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Τετ 22 Νοέμ 2006, 18:28
Ονοματεπώνυμο: Αργουδέλης Αλέξανδρος
Τοποθεσία: ΛΑΓΟΝΗΣΙ/ΑΤΤΙΚΗΣ

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VIPER » Κυρ 19 Ιουν 2022, 10:15

Κάπως έτσι χαλάνε φιλίες και.....πέφτουν οι μάσκες(αποκαλύπτονται).
ΑΡΓΟΥΔΕΛΗΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ
-- ΜΕΓΑ ΤΟ ΤΗΣ ΘΑΛΑΣΣΗΣ ΚΡΑΤΟΣ --

My Channel...
https://www.youtube.com/channel/UCu9JjC ... r6gUBCJPvg

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Κυρ 19 Ιουν 2022, 11:27

Εμένα η γνώμη μου είναι ότι μετά από 14 χρόνια αυτός ο τόπος είτε τον έδειξε είτε όχι, έχει γίνει γνωστός τοις πάσι και έχει καεί. Κάτι μεσοπέλαγα έχουν μείνει πλέον που και αυτά τα βρίσκουν με τα gps και τους αλλάζουν τα φώτα. Επί της ουσίας δικαιώματα κυριότητας δεν υπάρχουν στην θάλασσα, απλά όταν πηγαίνουμε οφείλουμε να σεβόμαστε αυτό το ανεκτίμητο δώρο Θεού και να φερόμαστε ανάλογα. Εμένα πάντως όποιος μ' έχει πάει σε τόπο και καλά "δικό του" και με έχει εξορκίσει να τον κρατήσω, 4 στις 5 έχω μαζέσει ωραία χόρτα.

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 20 Ιουν 2022, 16:15

Γιατί τώρα δε γίνεται αυτό; Τι σχέση έχουν τα χρόνια; Διαχρονικό το πρόβλημα.

Up!
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 20 Ιουν 2022, 21:27

Εγώ έναν μυστικό ή μάλλον αγαπημένο τόπο έχω και είναι μία ξέρα στα Κύθηρα. Πρέπει να την ξέρουν πολλοί γιατί δεν είναι και πολύ μακριά απ' την ακτή και 9 στις 10 φορές δεν ψαρεύεται γιατί έχει πάντρα τρομερό ρεύμα. Έτσι άλλωστε κατέληξα πάνω της κάποτε που παρασύρθηκα και την βρήκα. Μόνο και μόνο που είσαι εκεί και βλέπεις αυτά που βλέπεις ακόμα και σήμερα είναι παραπάνω από αρκετό. Είναι τέτοια η διαμόρφωση της που ανεβαίνουν μεγάλα ψάρια, ιδίως στήρες απ' τα πολύ βαθιά, αλλά είναι όπως είπα μία στις 10 που καταφέρεις να βουτήξεις αξιοπρεπώς. Στην τελευταία φορά που πήγα δεν κατάφερα να βουτήξω κάτω απ' τα 5 μέτρα, ενώ το ρεύμα πήγαινε αντίθετα απ' το κύμα. Στην Ύδρα υποτίθεται ξέρω σχεδόν όλους τους μυστικούς τόπους που μου έχει εμπιστευτεί ντόπιος φίλος ψαράς. Ε, λοιπόν πολύ περισσότερα ψάρια πιάνω πηγαίνοντας στα 'γνωστά' παράκτια, παρά στα και καλά μυστικά μέρη. Οκ, καταλαβαίνω ότι το θέμα είναι η εμπιστοσύνη μεταξύ φίλων, και κατά πόσο αποδεικνύεσαι άξιος αυτής, από την άλλη όμως επειδή εμένα δεν μ' ενδιαφέρει τόσο να πιάσω το ψάρι, αλλά να κάνω την βουτιά μου, δεν δίνω και τόση σημασία σ' όλα αυτά.

Άβαταρ μέλους
hariska
Δημοσιεύσεις: 8474
Εγγραφή: Δευ 27 Οκτ 2008, 12:32
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 20 Ιουν 2022, 21:40

Angel-orizon έγραψε:
Παρ 21 Νοέμ 2008, 23:22
Fanos_cy έγραψε:perito na sou pw oti den ixa skafos auou imouna fititis kai htan to mono simio pou htan bathi kai ixa prosbasi na kano psarema apo thn axth kai autos o kirios eixe 2 skaui oxi ena!!! kai den pigenne pouthena allou monaxa eki me th parea tou!!!!!!!!!mporis na katalabis th empistosini kai posi anthropia iparxi sto skatokosmo pou zoume simera? ixnos den exi mini gia merikous!!!!!!!!!!!!
Για τον Βασιλη λες???
Τελικά για ποιον έλεγε;
Το ψάρι πρέπει κάποιος να το βράσει, είναι εύκολο θαρρώ.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 21 Ιουν 2022, 08:29

τον ψαροτοπο σου τον κρατας για τον εαυτο σου ,το ιδιο αν σου τον εμπιστευεται φιλος ,ιδαλιως παυει να ειναι μυστικος :)
Απο την αλλη θεωρω οτι πλεον δεν υπαρχουν μυστικοι ψαροτοποι ,υπαρχουν καλοι ψαροτοποι οπου ειναι μακρυα και απομακρυνονται συνεχως με την κριση σημερα :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 21 Ιουν 2022, 09:25

Καλημέρα :)

Επειδή ειμαστε μεγαλα παιδια :mrgreen: και οφειλουμε να σεβόμαστε την εμπιστοσυνη που μας δειχνει καποιος, ο " άγραφος" αλλά σε πληρη ισχύ, δικαιωματικά ως εθιμικο δικαιο ;) , νόμος, που θελει να ΜΗΝ λεμε/ πάμε/ δείχνουμε κλπ τοπο που μας εδωσε φίλος σε τρίτους, πρεπει να τηρείται ευλαβικα._

Παραδειγμα προσωπικό ( οχι το μοναδικο δυστυχώς): ως σταθερά κολυμπητός, εχω κανει μιλια σε πλάτος και μήκος, αφιερώνοντας μια εως και δυο ωρες καποτε αναζητώντας τοπακια στο πουθενά. (Οποιος δεν εχει ψαξει έτσι κολυμπωντας και πλααρωντας παρα μονο σκαφατος με gps, στιγματα, βυθόμετρα κλπ, δεν θα με καταλαβει βεβαίως βεβαίως :D )

Με πολύ κοπο λοιπον, βρισκω καλό τοπακι στο πουθενα με ψάρια απιθανα για την περιοχη και το βάθος! Το μοιραζομαι με 2 φιλους και για κάποια χρονια πηγαιναμε εναλλάξ, με διαχειριση χωρις απληστια/ υπερψαριες κλπ και ο τόπος δεν μας αφησε ποτε αψαρους κι εδινε ποιοτικα πσάριααα... Κανεις απο τους δυο φιλους δεν...παραστρατησε και δεν...κελάηδησε.

Ολα καλά, μεχρι που με έπεισε ενας φιλος.με βαρκα να παμε να του " δειξω". Αυτος δεν ειχε το βαθος για να ψαρεψει τον τοπο και θα έκανε καμια συρτη στα περιξ. Πηγαμε λοιπον, ειχε gps, πηρε τα στιγματα και για να μην μακρυγορώ, συντομα άρχισαν διαφοροι γνωστοί να συζητανε για τον τοπο κι εγώ άρχισα να...ιδρωνω...

Ο ιδρωτας, φυσικα, ειχε λογο. Σε μερικους μηνες, ο τοπος νεκρωσε, άδειασε αλλα το χειροτερο, χρονια μετα ειναι ακομη ετσι, σημαδι αλαθητο οτι τον σκουπιζουν και κατι καλόπαιδα με εφεση στον πεπιεσμενο αερα και τους νυχτερινούς ...περιπάτους.

Δυστυχως το παραπάνω, δεν μου εγινε μαθημα και η ιστορία επαναλήφθηκε, με άλλα πρόσωπα αλλα με την ιδια κατάληξη...

Δική σας η ...μπάλα :grin:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
fiesta1420
Δημοσιεύσεις: 1140
Εγγραφή: Πέμ 14 Νοέμ 2013, 12:15

Re: θέλω τι γνώμη σας!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fiesta1420 » Τρί 21 Ιουν 2022, 11:06

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Τρί 21 Ιουν 2022, 09:25
Καλημέρα :)

Επειδή ειμαστε μεγαλα παιδια :mrgreen: και οφειλουμε να σεβόμαστε την εμπιστοσυνη που μας δειχνει καποιος, ο " άγραφος" αλλά σε πληρη ισχύ, δικαιωματικά ως εθιμικο δικαιο ;) , νόμος, που θελει να ΜΗΝ λεμε/ πάμε/ δείχνουμε κλπ τοπο που μας εδωσε φίλος σε τρίτους, πρεπει να τηρείται ευλαβικα._

Παραδειγμα προσωπικό ( οχι το μοναδικο δυστυχώς): ως σταθερά κολυμπητός, εχω κανει μιλια σε πλάτος και μήκος, αφιερώνοντας μια εως και δυο ωρες καποτε αναζητώντας τοπακια στο πουθενά. (Οποιος δεν εχει ψαξει έτσι κολυμπωντας και πλααρωντας παρα μονο σκαφατος με gps, στιγματα, βυθόμετρα κλπ, δεν θα με καταλαβει βεβαίως βεβαίως :D )

Με πολύ κοπο λοιπον, βρισκω καλό τοπακι στο πουθενα με ψάρια απιθανα για την περιοχη και το βάθος! Το μοιραζομαι με 2 φιλους και για κάποια χρονια πηγαιναμε εναλλάξ, με διαχειριση χωρις απληστια/ υπερψαριες κλπ και ο τόπος δεν μας αφησε ποτε αψαρους κι εδινε ποιοτικα πσάριααα... Κανεις απο τους δυο φιλους δεν...παραστρατησε και δεν...κελάηδησε.

Ολα καλά, μεχρι που με έπεισε ενας φιλος.με βαρκα να παμε να του " δειξω". Αυτος δεν ειχε το βαθος για να ψαρεψει τον τοπο και θα έκανε καμια συρτη στα περιξ. Πηγαμε λοιπον, ειχε gps, πηρε τα στιγματα και για να μην μακρυγορώ, συντομα άρχισαν διαφοροι γνωστοί να συζητανε για τον τοπο κι εγώ άρχισα να...ιδρωνω...

Ο ιδρωτας, φυσικα, ειχε λογο. Σε μερικους μηνες, ο τοπος νεκρωσε, άδειασε αλλα το χειροτερο, χρονια μετα ειναι ακομη ετσι, σημαδι αλαθητο οτι τον σκουπιζουν και κατι καλόπαιδα με εφεση στον πεπιεσμενο αερα και τους νυχτερινούς ...περιπάτους.

Δυστυχως το παραπάνω, δεν μου εγινε μαθημα και η ιστορία επαναλήφθηκε, με άλλα πρόσωπα αλλα με την ιδια κατάληξη...

Δική σας η ...μπάλα :grin:
Μα ποσό δίκιο!!! Ταυτίστηκα πλήρως ακριβώς μια από τα ίδια δίστιχος!!!
Κάποιοι νομίζουν ότι είμαι θλιμένος,αλλά δέν είμαι. Απλά,εκτιμώ την σιωπή,σ'εναν κόσμο πού δέν σταματάει ποτέ να μιλάει.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”