Pole Spearfishing in Greece Vol.2

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Spearfishing Life

Pole Spearfishing in Greece Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spearfishing Life » Κυρ 16 Απρ 2017, 11:32

Όταν πας στη θάλασσα με καμάκι,οι προσδοκίες είναι μικρές...
Ακόμη και η σύλληψη ενός σκάρου,σου ξυπνάει μνήμες άλλων δεκαετιών...
Οι αποτυχίες εκατοντάδες...μα οι λίγες επιτυχίες,πιο πολύτιμες από ποτέ!

Απολάυστε! :!:

Εικόνα

phpBB [video]

albert9

Re: Pole Spearfishing in Greece Vol.2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από albert9 » Κυρ 16 Απρ 2017, 18:37

Έχω να γράψω χρονια !!!!τι να σου παιδί μου εσένα και με πιρούνι να βουτήξεις θα βγάλεις ψαρούκλες !!!εισαι φοβερός και η είσαι και η χειρότερη διαφήμιση των κατασκευαστών όπλων .και πάλι μπραβο σου

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 17 Απρ 2017, 14:55

Το έχεις πάει παραπέρα το θέμα ................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

GiorgosS
Ονοματεπώνυμο: Giwrgos Side

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GiorgosS » Δευ 17 Απρ 2017, 15:32

Εντυπωσιακός τρόπος ψαρέματος αθλητικός θέλει ώρες βυθού εγκράτεια υπομονή συγχαρητήρια!

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Δευ 17 Απρ 2017, 16:24

Μάπα.
ΓΙα να βγαλεις ενα βιντεο τρομαξες 300 ψάρια και κάμποσα θα αφησες με τα αντερα απεξω ξεψαρισμένα.
Και ολα αυτα γιατί? Για να δειξεις κάτι το οποιο στις μέρες μας ειναι παντελώς αχρηστο.

Καλυτερα pole dancing την αλλη φορα μεγαλε.
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

Άβαταρ μέλους
panosti
Ονοματεπώνυμο: Πανος Τ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panosti » Δευ 17 Απρ 2017, 17:42

mike_m έγραψε:Μάπα.
ΓΙα να βγαλεις ενα βιντεο τρομαξες 300 ψάρια και κάμποσα θα αφησες με τα αντερα απεξω ξεψαρισμένα.
Και ολα αυτα γιατί? Για να δειξεις κάτι το οποιο στις μέρες μας ειναι παντελώς αχρηστο.

Κι όμως για άλλους κατι τετοιο ειναι απόλυτα χρήσιμο στις μερες μας!!
Τα ψάρια θα τρόμαζαν πολύ περισσοτερο αν εκανε βολές με ΨΤ! Αν παρατηρησεις τα ψαρια γύρω είναι πολυ χαλαρα, ακομα και μετα τις περισσότερες βολες.
Δε νομιζω να του πηρε και πολυ χρόνο (πολλα ξεντεριάσματα) για να βγάλει σκάρους και γερμανους...

Σκέψου ξανα πριν μιλήσεις με τετοιο υφος, τι εχει στο μυαλο του ενας άνθρωπος που ενω είναι σε ενα Α επιπεδο, αφήνει τα ξύλινα και τα carbon για να ψαρεψει με καμακι... (Το οποίο τελικά, είναι νόμιμο στην Ελλάδα με φακό??)
Αν δεν φτάνεις την ικανότητα κάποιου, τουλάχιστον μην τον απαξιώνεις για τις επιλογές του! Οι δικές σου δε σε καθιστούν καλύτερο-ικανότερο, ούτε σου φερνουν περισσοτερους χορηγούς, fan, κλπ...!!

Και για να ξέρεις, το poledancing αυξάνει την υδροβιότητα, αποδεδειγμένα!! :D :wave:
Mourgos έγραψε:Να δίνουμε μεγάλη σημασία στα μεσοδιαστήματα χαλάρωσης και να ελέγχουμε τον ωκεανό των παρορμήσεων που μας δημιουργεί ένα καλό ψάρι.

Spearfishing Life

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spearfishing Life » Δευ 17 Απρ 2017, 19:40

H κριτική είναι πάντα ευπρόσδεκτη.
Το ότι μπορεί να το θεωρούν ''μάπα'' κάποιοι,είναι κάτι εντελώς υποκειμενικό και εξαρτάται άμεσα απ' τις εμπειρίες του καθενός.
Σίγουρα θα απέτρεπα κάποιον νέο στο χόμπυ να το δοκιμάσει,καθώς η απογοήτευση θα έρθει πιθανότατα,πολύ πιο γρήγορα,από οποιαδήποτε αξιόλογο ψάρι!
Για κάποιον που έχει πιάσει πέντε ψάρια στη ζωή του,είναι σίγουρα πιο εύκολο να στερηθεί κάποιες,κατά τ' άλλα σίγουρες συλλήψεις και να νιώσει και πάλι,σαν να πρωτοξεκινά το υποβρύχιο ψάρεμα.
Απλά να πώ,πως η λογική του mike έχει κενά...καθώς με το ίδιο σκεπτικό,θα έπρεπε να θεωρούνται ''μάπες'' όσοι επιχειρούν βολές,σε ψάρια άνω των 5κιλών,με μονολάστιχα 90άρια οπλάκια,καθώς η πιθανότητα ξεψαρίσματος,είναι αρκετά μεγάλη.
Επίσης...θα έπρεπε να θεσπιστεί μια περιόδος εξοικείωσης με το όπλο,σε κάθε νέο ψαροντουφεκά.Η εξοικείωση αυτή θα γίνεται σε ειδικά διαμορφωμένα ενυδρεία με ψάρια ιχθυοκαλλιέργιας και μόνο αφού ο ενδιαφερόμενος,επιτυγχάνει ποσοστά ευστοχίας άνω του 70%,να του δίνεται η άδεια και η δυνατότητα αλιείας στην ανοιχτή θάλασσα.
Έτσι...όπως πολύ σωστά αναφέρει,θα έχουμε καταφέρει να μειώσουμε στο ελάχιστο,τα σκισμένα και τρομαγμένα ψάρια!

Πάντοτε ήμουν αντίθετος στην κατάχρηση του φακού αλλά δεν μπορώ να θεωρήσω επιβλαβή,την περιορισμένη χρήση του,σε ένα ψάρεμα που γίνεται μια φορά την εβδομάδα.
Η στήρα και η σφυρίδα είναι ψάρια που φαινόντουσαν με γυμνό μάτι,καθώς το μισό σχεδόν κεφάλι τους,βρισκόταν εκτός τρύπας.Το μελανούρι απ' την άλλη,όπως και οι σαργοί στις ρηχές τρύπες,φαίνονται εύκολα απ' τις αντανακλάσεις τους.
Η χρήση του φακού σε αυτά τα ψάρια,έγινε για να φανούν καλά στη κάμερα και το μόνο ψάρι του βίντεο,που δεν θα είχε βγεί χωρίς τη χρήση φακού,ήταν ο ροφός!
Παρόλα αυτά,ακόμη και στην τρύπα δεν πάει να είναι πολύ δύσκολο στον χειρισμό και την σκόπευση.

Υ.Γ:Για την ιστορία...στα γυρίσματα αυτού του βίντεο,σκίστηκαν συνολικά 4 σκάροι,1 στήρα και οι υπόλοιπες άστοχες βολές ήταν στο νερό ή σε βράχια είτε τα ψάρια δεν μπήκαν ποτέ στο εξωπραγματικό ωφέλιμο βεληνεκές του μισού μέτρου!

YDRAYLIKOS
Ονοματεπώνυμο: PATSIOS CHRIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από YDRAYLIKOS » Δευ 17 Απρ 2017, 21:15

panosti έγραψε:

Κι όμως για άλλους κατι τετοιο ειναι απόλυτα χρήσιμο στις μερες μας!!
Τα ψάρια θα τρόμαζαν πολύ περισσοτερο αν εκανε βολές με ΨΤ! Αν παρατηρησεις τα ψαρια γύρω είναι πολυ χαλαρα, ακομα και μετα τις περισσότερες βολες.
Δε νομιζω να του πηρε και πολυ χρόνο (πολλα ξεντεριάσματα) για να βγάλει σκάρους και γερμανους...

Σκέψου ξανα πριν μιλήσεις με τετοιο υφος, τι εχει στο μυαλο του ενας άνθρωπος που ενω είναι σε ενα Α επιπεδο, αφήνει τα ξύλινα και τα carbon για να ψαρεψει με καμακι... (Το οποίο τελικά, είναι νόμιμο στην Ελλάδα με φακό??)
Αν δεν φτάνεις την ικανότητα κάποιου, τουλάχιστον μην τον απαξιώνεις για τις επιλογές του! Οι δικές σου δε σε καθιστούν καλύτερο-ικανότερο, ούτε σου φερνουν περισσοτερους χορηγούς, fan, κλπ...!!

Και για να ξέρεις, το poledancing αυξάνει την υδροβιότητα, αποδεδειγμένα!! :D :wave:

=D> =D>

ασφαλως δεν εχω να προσθεσω κατι περι αυτου απο το να γραψω ευγε και εγω...δεν ξερω εαν θα ειχα την ικανοτητα να το κανω...αφενως μοιαζει ευκολο...για τον φιλο που μας παρεθεσε το βιντεο αφετερου πρεπει να ειχα καθε μερα την μπλε διπλα μου ωστε να κανω προπονηση μακρυα απο καθημερηνοτητα...αυτα ευγε στον

φιλο!~ ειναι αλλου οντως!~ :hello: :hello:

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Δευ 17 Απρ 2017, 23:55

:hello: μπράβο Δήμο! Είσαι νεωτεριστης, αλλά και σταθερή αξία!!!! :thumbsup:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
manitarock
Ονοματεπώνυμο: jim pal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manitarock » Τρί 18 Απρ 2017, 00:39

Είσαι εξαιρετικός ότι και αν κάνεις :hello: !!!!
you only live once

fotisdra
Ονοματεπώνυμο: Φωτης Δρακος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotisdra » Τρί 18 Απρ 2017, 03:35

Μπράβο ρε Δήμο είσαι διαφήμιση για το άθλημα και την χώρα μας . Τα σκισηματα σε κανέναν δεν αρέσουν αλλά είναι αναπόφευκτα όταν πάμε για ψαροντουφεκο
Οποιος κατουραει στην θαλασσα το βρησκει στο αλατι

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Τρί 18 Απρ 2017, 09:42

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ έγραψε::hello: μπράβο Δήμο! Είσαι νεωτεριστης, αλλά και σταθερή αξία!!!! :thumbsup:
Οπως πάντα σωστός ο Βασίλης...
Σταθερή και Λαμπερή Αξία ο Δήμος,
δίνει Ομορφιά σε Ολα όσα κάνει...

Γειά σου Δήμο...

:hello:
...Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι, θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 18 Απρ 2017, 11:01

Spearfishing Life έγραψε: Ακόμη και η σύλληψη ενός σκάρου,σου ξυπνάει μνήμες άλλων δεκαετιών...
:hello: Έχεις περασει σε άλλο επίπεδο!
Ας αφήσουμε τον φακό στην σημαδούρα
ας συμβάλουμε όλοι με ένα λιθαράκι
ας πιάσουμε το ψάρι έξω από το σπίτι του
ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΑΛΛΟ ΤΡΟΠΟ ΝΑ ΠΡΟΣΤΑΤΕΥΘΕΙ

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τρί 18 Απρ 2017, 11:57

panosti έγραψε:

Το σκεφτηκα 100 φορες και δε σου δινω αλλο λογαριασμο.
Δε γραφω σχεδον ποτέ αρνητικά σχολια, εκτός εαν κατι ειναι εξόφθαλμο για την αποψη μου. Το να χαραμιζεις σκαρους και γερμανους για να βγαλεις 5 πλανα ειναι μαγκια?
Θα μαθει ποιο πολλά απο το βιντεο που ποσταρεις ο νεος ή αμα δει μπροστα του κανεναν απο τουσ σκαρους που τσαλακωσε τοσο αδικα το τυπος.

Τα αλλα ολα που γραφεις για ικανοτητες και funs ειναι απλα τριχες και δε τις σχολιαζω καν. Αλλωστε εγω δεν εχω fun ουτε χορηγους. Ακομη και τα οπλα μου μονος μου τα φτιαχνω...

Αλλη μια φορά την αλλη φορά pole dancing παιδες.

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τρί 18 Απρ 2017, 11:57

panosti έγραψε:

Το σκεφτηκα 100 φορες και δε σου δινω αλλο λογαριασμο.
Δε γραφω σχεδον ποτέ αρνητικά σχολια, εκτός εαν κατι ειναι εξόφθαλμο για την αποψη μου. Το να χαραμιζεις σκαρους και γερμανους για να βγαλεις 5 πλανα ειναι μαγκια?
Θα μαθει ποιο πολλά απο το βιντεο που ποσταρεις ο νεος ή αμα δει μπροστα του κανεναν απο τουσ σκαρους που τσαλακωσε τοσο αδικα το τυπος.

Τα αλλα ολα που γραφεις για ικανοτητες και funs ειναι απλα τριχες και δε τις σχολιαζω καν. Αλλωστε εγω δεν εχω fun ουτε χορηγους. Ακομη και τα οπλα μου μονος μου τα φτιαχνω...

Αλλη μια φορά την αλλη φορά pole dancing παιδες.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”