Από το Δούναβη με αγάπη

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
βυθοβενιος
Ονοματεπώνυμο: ζερβας δημητριος

Από το Δούναβη με αγάπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βυθοβενιος » Τρί 07 Φεβ 2017, 01:12

Η φετινή μου χρόνια με βρίσκει στην όμορφη Βουδαπέστη ,προετοιμάζοντας τον εαυτό μου σε μια μετάβαση του χρόνου προς Γερμανία πλευρά.
Όπου κι εαν βρισκόμαστε όμως πάντα δεν μπορούμε χωρίς την αγαπημένη μας μπλε θέα.Τις προηγούμενες μέρες περάσαμε έναν πολύ βαρύ χιόνια με θερμοκρασίες που άγγιζαν τους -28 βαθμούς. Στην Καθημερινή μετακίνηση για τις πρόβες κλπ κλπ όντας μουσικος εδώ ,δεν μπορουσα παρα να φέρνω στο νου μου την ηρεμία και την ζεστασιά που μου προσφέρει ο Κορινθιακός οπότε χάνομαι στην αγκαλιά του. Σε αυτά ήρθαν να προστεθούν οι ξεθωριασμενες εικόνες από τα ψαρεματα των διακοπών μου φέτος. Για κάποιο περιεργο λογο φέτος ήταν η πρώτη φορά που ένιωσα πως έρχομαι τόσο κοντά με αυτό το εκπληκτικό αλλά ταλαιπωρημένο από την ανθρώπινη δραστηριότητα οικοσυστήμα.δύο ψαράκια από διαφορετικές μέρες μια Λίτσα και μια συναγριδα. Η Λίτσα πιασμενη στα τρία μέτρα και η συναγριδα στα 23.Όπως και να χει ήταν αγαπημένες αναμνήσεις από το καλοκαίρι. Η συναγριδα φαγώθηκε παρέα με όλη την οικογένεια σε μια ταβερνουλα δύο ώρες Αφού την πιάσαμε. Καλές βουτιές σε όλους τους φίλους και αναμένω πως και πως την επιστροφή μου το Πάσχα για να πάω για μερικές βουτιές παρέα με τον αγαπητό φίλο johnkokk.συμπληρωματικά οποίος φίλος ψαροτουφεκας τύχει να περάσει από Βουδαπέστη ας στείλει ένα ΜΗΝ να τον ξεναγησω σε αυτήν την όμορφη μουσική πόλη. Καληνύχτα σε όλους τους τρελούς ιχθυοφονους.
received_910942152383075.jpeg
received_529935343870607.jpeg
received_1034982253312397.jpeg
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
Prwtaris
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Να μη σε νoιάζογλου

Re: Από το Δούναβη με αγάπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prwtaris » Τρί 07 Φεβ 2017, 09:26

Γειά σου ρε Μητσάρα όμορφε άνθρωπε!!!! Πάντα τέτοια!!!! :good:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
Margaritis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Margaritis » Τρί 07 Φεβ 2017, 09:31

Όμορφες εικόνες , από το Ελληνικό καλοκαίρι στον παγωμένο Δούναβη .
Εγώ τη Λίτσα ζηλεψα και όχι τη συναγρίδα , απωθημένα βλέπεις . Αλήθεια τι όργανο παίζεις ;
Μη ρωτάς ποιος θα σώσει τον κόσμο
Να λες ότι είναι δική σου ευθύνη να σωθεί
Ν. Καζαντζάκης
http://www.youtube.com/user/freediverGr

Άβαταρ μέλους
magiatiko!!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από magiatiko!!! » Τρί 07 Φεβ 2017, 09:41

βυθοβενιος έγραψε:Η φετινή μου χρόνια με βρίσκει στην όμορφη Βουδαπέστη......
......συμπληρωματικά οποίος φίλος ψαροτουφεκας τύχει να περάσει από Βουδαπέστη ας στείλει ένα ΜΗΝ να τον ξεναγησω σε αυτήν την όμορφη μουσική πόλη.
Ζεις σε πολύ ομορφο μερος!αυτά τα λενε από νωρις φιλαρακι----> ας πουμε κανα χρονο πιο νωρις. :lol: :lol: :lol:
τωρα παει...την ειδαμε μονοι μας την πολη (οσο μπορέσαμε)
btw... ομορφα ψαρια... :hello:
...όπως φυλάει το στήθος μου τους χτύπους της καρδιάς μου,όπως φυλάει ο βουτηχτής την τελευταία πνοή....(ΥΠΟΓΕΙΑ ΡΕΥΜΑΤΑ)

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τρί 07 Φεβ 2017, 09:44

ομορφα !!! :thumbsup:
με το καλο ναρθεις να ξαναβουτηξεις!! ;)

υ.γ. εκει δεν επιτρεπεται το ψ/τ σε ποταμια και λιμνες?
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Τρί 07 Φεβ 2017, 10:19

Δύσκολη ψυχολογία ο Χόμο Χανγκάρικους και καταραμένη γλώσσα. Ωραία πάντως η όπερα της Βουδαπέστης αν είσαι εκεί.
Και σε εμάς πάγωσε φέτος ο Δούναβης.
Καλά κουράγια! :hello:

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Τρί 07 Φεβ 2017, 10:28

ωραίες εικόνες! Να είσαι καλά και να επιστρέψεις σύντομα!
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
βυθοβενιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βυθοβενιος » Τρί 07 Φεβ 2017, 11:25

Margaritis έγραψε:Όμορφες εικόνες , από το Ελληνικό καλοκαίρι στον παγωμένο Δούναβη .
Εγώ τη Λίτσα ζηλεψα και όχι τη συναγρίδα , απωθημένα βλέπεις . Αλήθεια τι όργανο παίζεις ;
Πιάνο παίζω φίλε μου. Αυτή η Λίτσα ήρθε στο πιο γρήγορο ψάρεμα που χω κάνει ποτέ στην ζωή βουτηξα 20λεπτά Στα τρία μετρα Τρεις βουτιές τρία ψάρια λείπουν δύο λαυράκια ακόμα. Εννοείται έφυγα μετά. Είχε πολλά ψάρια παίζει εαν συνέχιζα να γινόταν μακελειό Αλλά δεν είχε νόημα ήταν ήδη αρκετά. Άφησα το κοπάδι στην ησυχία του όπως και τις λίστες. Είχε φάση ήταν πάνω σε αλλαγές του καιρού τα νερά πάνω πάνω θολά και στον μπατο στα τρία μέτρα δλδ καθαρά και έρχονταν μέσα από την θολούρα τα ψάρια πολύ ωραίες εικόνες.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Τρί 07 Φεβ 2017, 11:32

πανέμορφα όλα
καλή επιτυχία σε οτι κάνεις :hello:
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
GregoryGR
Ονοματεπώνυμο: Γρηγόρης Π.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GregoryGR » Τρί 07 Φεβ 2017, 11:53

Από τα καλύτερα παιδιά που έχω γνωρίσει μέσω του φόρουμ!
Γειά σου ρε Μητσάρα! :hello:

Άβαταρ μέλους
dicentrarchus
Ονοματεπώνυμο: αλεξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dicentrarchus » Τρί 07 Φεβ 2017, 12:14

...Τι ωραίο το λιγνό καλοκαιράκι των αθώων...

https://www.youtube.com/watch?v=AVKUPjcpyIY

Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε όταν διάβασα το ποστ σου και πολύ περισσότερο όταν είδα τις φώτο ήταν το παραπάνω τραγούδι φίλε με το ωραίο nickname...
Φαίνεται πως εκτός από καλλιτέχνης στο πιάνο είσαι και στη θάλασσα και στη ζωή σου γενικότερα, από την προσέγγιση σου στα πράγματα γενικότερα.
Και ο αληθινός καλλιτέχνης είναι χίπης και άναρχος. Έτσι και συ άναρχος απέναντι στην ανθρώπινη "αρχή" του συσσωρεύειν πήγες κόντρα και σταμάτησες στα λίγα και βγήκες και πραγματικά χαρούμενος. Θέλει κότσια να λες όχι.
Δεν μπορώ να τσουβαλιάσω όλους όσους παραμένουμε στην Ελλάδα, αλλά σίγουρα οι πλειοψηφία αυτών που φεύγουν είναι άξιοι άνθρωποι, και αυτό με προβληματίζει πολύ σαν μελλοντικό κάτοικο την Ελλαδικής χερσονήσου.
Καλή τύχη σε ότι κάνεις εκεί στα ξένα και με το καλό να γυρίσεις στην θάλασσα που νιώθεις πατρίδα σου.
Αλεξανδρος Ν.

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τρί 07 Φεβ 2017, 12:16

:hello:
Απολαυστική δημοσίευση,κόντρα στην μιζέρια των ημερών! :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Τρί 07 Φεβ 2017, 12:41

Κι επειδή ο Μήτσος δεν πρόκειται να το πει ο ίδιος, να πω οτι είναι ενας απο τους καλύτερους πιανίστες που έχουμε.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
βυθοβενιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από βυθοβενιος » Τρί 07 Φεβ 2017, 13:01

dicentrarchus έγραψε:...Τι ωραίο το λιγνό καλοκαιράκι των αθώων...

Η πρώτη σκέψη που μου ήρθε όταν διάβασα το ποστ σου και πολύ περισσότερο όταν είδα τις φώτο ήταν το παραπάνω τραγούδι φίλε με το ωραίο nickname...
Φαίνεται πως εκτός από καλλιτέχνης στο πιάνο είσαι και στη θάλασσα και στη ζωή σου γενικότερα, από την προσέγγιση σου στα πράγματα γενικότερα.
Και ο αληθινός καλλιτέχνης είναι χίπης και άναρχος. Έτσι και συ άναρχος απέναντι στην ανθρώπινη "αρχή" του συσσωρεύειν πήγες κόντρα και σταμάτησες στα λίγα και βγήκες και πραγματικά χαρούμενος. Θέλει κότσια να λες όχι.
Δεν μπορώ να τσουβαλιάσω όλους όσους παραμένουμε στην Ελλάδα, αλλά σίγουρα οι πλειοψηφία αυτών που φεύγουν είναι άξιοι άνθρωποι, και αυτό με προβληματίζει πολύ σαν μελλοντικό κάτοικο την Ελλαδικής χερσονήσου.
Καλή τύχη σε ότι κάνεις εκεί στα ξένα και με το καλό να γυρίσεις στην θάλασσα που νιώθεις πατρίδα σου.
Με καταλαβαίνεις χωρίς να έχουμε πει και πολλά. Να σαι καλά για τις ευχές και μακάρι να συμπεσουμε μια μέρα στο νερό παρέα. Δυστυχώς δεν πάνε καλά τα πράγματα στην χώρα μας και είναι πολύ δύσκολο για έναν νέο άνθρωπο ο οποίος έχει επενδύσει σε κόπο δουλειά σπουδές να έχει μια αξιοπρεπή ζωή στην Ελλάδα. Και οταν λεω αξιοπρεπη ζωη εννοω να χεις μια ασφαλεια εαν παθεις κατι εαν μισθο για τα απαραιτητα για την διαβιωση και ενα σχετικα οργανωμενο συστημα εκπαιδευσης.Δεν συζητάμε περί οικογένειας κλπ.Ίσως στην επαρχία Ναι είναι πιο εύκολο αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και ακολουθεί τον δικό του δρόμο. καλη μέρα φίλε ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή.

Άβαταρ μέλους
dicentrarchus
Ονοματεπώνυμο: αλεξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dicentrarchus » Τρί 07 Φεβ 2017, 13:27

βυθοβενιος έγραψε:
dicentrarchus έγραψε:...Τι ωραίο το λιγνό καλοκαιράκι των αθώων...

Με καταλαβαίνεις χωρίς να έχουμε πει και πολλά. Να σαι καλά για τις ευχές και μακάρι να συμπεσουμε μια μέρα στο νερό παρέα. Δυστυχώς δεν πάνε καλά τα πράγματα στην χώρα μας και είναι πολύ δύσκολο για έναν νέο άνθρωπο ο οποίος έχει επενδύσει σε κόπο δουλειά σπουδές να έχει μια αξιοπρεπή ζωή στην Ελλάδα. Και οταν λεω αξιοπρεπη ζωη εννοω να χεις μια ασφαλεια εαν παθεις κατι εαν μισθο για τα απαραιτητα για την διαβιωση και ενα σχετικα οργανωμενο συστημα εκπαιδευσης.Δεν συζητάμε περί οικογένειας κλπ.Ίσως στην επαρχία Ναι είναι πιο εύκολο αλλά ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και ακολουθεί τον δικό του δρόμο. καλη μέρα φίλε ελπίζω να τα πούμε κάποια στιγμή.
Συμφωνώ για τα περί ζωής στην πτωχευμένη, οικονομικά και πνευματικά, Ελλάδα.
Μακάρι να τα πούμε στη θάλασσα ένα ωραίο καλοκαιρινό απόγευμα, σαν αυτά στις φωτογραφίες σου.
Πάντα θαυμάζω τους ανθρώπους που προάγουν το πνεύμα μέσω της τέχνης τους. :hello: :hello:
Αλεξανδρος Ν.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”