Στα Λαυρακια ....ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
alhimica
Ονοματεπώνυμο: parodos palmos

Re: Στα Λαυρακια ....ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alhimica » Κυρ 05 Φεβ 2017, 20:01

robocop000 έγραψε:
tsaounlee έγραψε:Πώς γίνεται να μην φταίμε εμείς ποτέ?????
Και πως ψοφάμε μόνο για παλαμάκια.

Περίεργος λαός...
ελα να σου πω , για να τελειωνουμε ,ασε την ειρωνια κ δεν ψοφαω για παλαμακια. Αλλα δεν θελω να ακουω κ αηδιες. χτυπησα 7 λαυρακια με εναν ακομα κ εξαφανησα το ειδος. Ελεος. Εσυ σαν διαχειρηστης πρεπει να μετρας δυο φορες τι λες πριν το πεις.Αντε κανε μας την χαρη λοιπον κ δεν εχω αναγκη τα παλαμακια κανενος....αλλοι εχουν αναγκη να βγαλουν τα εσωψυχα τους :)
Μη μασας φιλε....εδω μεσα ολοι για διαχειρηση μιλανε και εχουνε κατακαψει ολο το Αιγαιο.
SPEARFISHING IS NOT A CRIME .

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Κυρ 05 Φεβ 2017, 20:12

Οι διαχειριστές; :swoon:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
terror

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από terror » Κυρ 05 Φεβ 2017, 20:55

iosub έγραψε:Ρε θα σας φάει ο Σουλτάνος λάχανο σε λίγο, κι εσείς θα τσακώνεστε για τα ρουφάκια και για τους πελάτες... Μνημόνια, Μνημόνια μέχρι να ανατείλει ο ήλιος από τη Δύση! Στα 80 ευρά ο βασικός μισθός του ένστολου προσεχώς, όπως Αίγυπτο!! Δεν είστε για παραπάνω, με αυτή την εικόνα που παρουσιάζετε...

Μπήκα στο φόρουμ να διαβάσω για κανα ψάρι και να ποστάρω δυο ωραίες ψαριές των Αλκυονίδων και χαλάστηκα και μόνο που "κυκλοφορούν" ακόμη τέτοια άτομα εδώ μέσα. Τέσπα...
Την καλή την κουβέντα στο στόμα..... Και γω στρατιωτικός είμαι... Επειδή δλδ ο άλλος πουλάει πρέπει να μας πάνε όλους στα 80;;;
Δηλαδη ένα σωρό τραπεζικοί έχουνε κάνει λαδιές εις βάρος του κοσμάκη, νόμιμες και μη....τους υπόλοιπους τραπεζικούς καλό είναι να τους λιθοβολήσουνε λόγω αυτών ...όπως κάνουν και στην Αίγυπτο λοιπόν.
Ρε δεν είστε καλά...
Εσεις μπαίνετε εδω χάμω για να αδειασετε τις ψυχούλες σας ..... Σε παπα η ψυχαναλυτη καλύτερα..
Robo πες τους να κατεβάσουν το ποστ που μου κάθεσαι κ ακους την πίπα του καθενος εδω μεσα.....
Τα ψάρια σου είναι γαματα κ είσαι κύριος.
:hello:

Άβαταρ μέλους
iosub
Ονοματεπώνυμο: Σώχος Γεώργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iosub » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:21

terror έγραψε:
iosub έγραψε:Ρε θα σας φάει ο Σουλτάνος λάχανο σε λίγο, κι εσείς θα τσακώνεστε για τα ρουφάκια και για τους πελάτες... Μνημόνια, Μνημόνια μέχρι να ανατείλει ο ήλιος από τη Δύση! Στα 80 ευρά ο βασικός μισθός του ένστολου προσεχώς, όπως Αίγυπτο!! Δεν είστε για παραπάνω, με αυτή την εικόνα που παρουσιάζετε...

Μπήκα στο φόρουμ να διαβάσω για κανα ψάρι και να ποστάρω δυο ωραίες ψαριές των Αλκυονίδων και χαλάστηκα και μόνο που "κυκλοφορούν" ακόμη τέτοια άτομα εδώ μέσα. Τέσπα...
Την καλή την κουβέντα στο στόμα..... Και γω στρατιωτικός είμαι... Επειδή δλδ ο άλλος πουλάει πρέπει να μας πάνε όλους στα 80;;;
Δηλαδη ένα σωρό τραπεζικοί έχουνε κάνει λαδιές εις βάρος του κοσμάκη, νόμιμες και μη....τους υπόλοιπους τραπεζικούς καλό είναι να τους λιθοβολήσουνε λόγω αυτών ...όπως κάνουν και στην Αίγυπτο λοιπόν.
Ρε δεν είστε καλά...
Εσεις μπαίνετε εδω χάμω για να αδειασετε τις ψυχούλες σας ..... Σε παπα η ψυχαναλυτη καλύτερα..
Robo πες τους να κατεβάσουν το ποστ που μου κάθεσαι κ ακους την πίπα του καθενος εδω μεσα.....

Στρατιωτικέ, το "ένα σωρό τραπεζικοί έχουν κάνει λαδιές, κτλ, κτλ..", είναι πολύ βαρύτερη κουβέντα από τις δικές μου που σε ενόχλησαν, και ήταν περισσότερο κουβέντες αγανάκτησης για τους απίστευτους διαλόγους που διάβαζα. Όποτε φρόντισε να είσαι προσεκτικός, πόσο μάλλον όταν μιλάς γενικόλογα και χωρίς στοιχεία.

Το δεύτερο που θέλω να σου πω είναι ότι από την έναρξη της Ελληνικής Κρίσης το 2010, ο αριθμός των Ελλήνων τραπεζοϋπαλλήλων έχει μειωθεί κατά 40% περίπου, κάμποσες δεκάδες χιλιάδες θέσεις εργασίας! Έχω πολλούς φίλους που δούλευαν σε τράπεζες και πλέον δεν έχουν να επιβιώσουν όντας άνεργοι, ενώ προσωπικά ζω μία μεγάλη περιπέτεια μακριά από το σπίτι και την οικογένειά μου, για να μην μείνω κι εγώ άνεργος.

Θέλεις να μου πεις πόσοι ένστολοι και εν γενεί πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν φύγει, έχουν απολυθεί, έχουν μείνει άνεργοι κατά την ίδια 7ετία??
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος iosub την Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
και τα σπίτια πιο λευκά, στου γλαυκού το γειτόνεμα.

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:28

Αυτά είναι!!!!!

Έχω μαζέψει ένα σωρό ιδέες γαι το επόμενο ποστάρισμα μου με ΠελΑγικές.

Σπόνσορες,φακοί,θρησκείες,δημόσιοι vs ιδιωτικοί,μώλοι,ψαχτήρια,καρτέρια,
μονολάστιχα,τριλάστιχα,πρώτη σκάλα,πέμπτη σκάλα,διαχείριστες,μέλη...

Θα τα χώσω όλα και...

Θα χτυπήσω ρεκόρ πεήτζης και θα αποχωρήσω!
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
terror

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από terror » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:41

iosub έγραψε:
terror έγραψε:

Ρε δεν είστε καλά...

Στρατιωτικέ, το "ένα σωρό τραπεζικοί έχουν κάνει λαδιές, κτλ, κτλ..", είναι πολύ βαρύτερη κουβέντα από τις δικές μου που σε ενόχλησαν, και ήταν περισσότερο κουβέντες αγανάκτησης για τους απίστευτους διαλόγους που διάβαζα. Όποτε φρόντισε να είσαι προσεκτικός, πόσο μάλλον όταν μιλάς γενικόλογα και χωρίς στοιχεία.

Το δεύτερο που θέλω να σου πω είναι ότι από την έναρξη της Ελληνικής Κρίσης το 2010, ο αριθμός των Ελλήνων τραπεζοϋπαλλήλων έχει μειωθεί κατά 40% περίπου, κάμποσες δεκάδες χιλιάδες θέσεις εργασίας! Έχω πολλούς φίλους που δούλευαν σε τράπεζες και πλέον δεν έχουν να επιβιώσουν όντας άνεργοι, ενώ προσωπικά ζω μία μεγάλη περιπέτεια μακριά από το σπίτι και την οικογένειά μου, για να μην μείνω κι εγώ άνεργος.

Θέλεις να μου πεις πόσοι ένστολοι και εν γενεί πόσοι δημόσιοι υπάλληλοι έχουν φύγει, κατά την ίδια 7ετία??
Εσύ τσουβαλιαζεις. Εγώ εύχομαι κανένας τραπεζικός να μην πάθει τίποτα, γιατί δεν αγανάκτησα. Έφερα ένα υπερβολικό παράδειγμα για γίνω κατανοητός. Προφανώς κ δε θέλω να λιθοβολιθει ουδείς. Έχω κολλητους τραπεζικους
Πες μας ότι δεν υπάρχουν σκαρτοι τραπεζικοι δλδ....; Μάλιστα.
Δεν έχω καμία διάθεση να συνδικαλισω στρατιωτικο η τραπεζικό, ούτε θέλησα να μάθω ποσοστά η νούμερα.
Κοίτα να δεις, προφανώς έχεις θέμα με τους ένστολους. Ας πάμε εμείς στα 80 και συ καλό σου απόγευμα όπου κ να είσαι.
Θα φροντίσω να είμαι προσεκτικός σε αυτά αυτά που λέω ώστε να μην με απείλησεις ξανά ότι μιλάω γενικόλογα.
Χαιρετούρες στον κόσμο σας.

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:52

Ωραιες οι καλλιτεχνιες και τα ψάρια σου! Καλή συνέχεια!

Άβαταρ μέλους
iosub
Ονοματεπώνυμο: Σώχος Γεώργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iosub » Κυρ 05 Φεβ 2017, 21:56

Κανένα θέμα με τους ένστολους, ειλικρινά.

Έχω όμως τεράστιο θέμα με κάποιους ένστολους που τους πληρώνω ως φορολογούμενος για να μαναβεύουν τις μισές μέρες του μήνα, να βγάζουν χιλιάρικα ευρώ μηνιαίως μαύρα μεροκάματα από ψάρια, να μου θέτουν σε κίνδυνο το μέλλον της μεγάλης μου αγάπης (ψαροντούφεκο), να συμβάλουν σοβαρά στη μείωση κάποιων ψαριών-ειδών, και στο τέλος να εμφανίζουν και την εικόνα που διαβάζουμε σε αυτό το ποστ!

Καλό βράδυ.
και τα σπίτια πιο λευκά, στου γλαυκού το γειτόνεμα.

lefteris_ioannidis
Ονοματεπώνυμο: ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΙΩΑΝΝΙΔΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lefteris_ioannidis » Κυρ 05 Φεβ 2017, 22:09

εγω παντως που ουτε τους ξερω προσωπικα ουτε το ποιον τους, ντραπηκα λιγο για το ξεκαστινιασμα 2 ατομων που υπηρετουν στα σωματα ασφαλειας. δεν αφορα κανεναν αλλον και δινετε λαθος εικονα. απο τα λιγα καλα που εχουν κανει η υπηρεσια μας ειναι να μπορειτε να λυσετε τις διαφορες σας ενδουπηρεσιακα χωρις να γινομαστε βουκινο σε ενα τυχαιο φορουμ με τυχαια ατομα μεσα. αν ησασταν 2 μη-ενστολοι δεν θα μου καιγοταν καρφι, αλλα μονοι σας δηλωσατε την ιδιοτητα σας.
Φάε του σκάρου το σκατό
της συναγρίδας μέση
και του ροφού την κεφαλή
να δούμε τι σ’ αρέσει

Άβαταρ μέλους
kabouras
Ονοματεπώνυμο: Kabouras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kabouras » Κυρ 05 Φεβ 2017, 22:16

Φοβερη ψαρια!

ΥΓ. Iosub η Ελλαδα εχει μεγαλο ποσοστο απο ζωηφια/παράσιτα σε ολα τα επαγγελματα γι'αυτο παμε απ'το κακο στο χειροτερο... το κακο ειναι οτι τα μνημονια στοχευουν σε αυτους που δεν ειναι στην παραπανω κατηγορια...

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Κυρ 05 Φεβ 2017, 22:18

Παρακολούθησα το θέμα από την αρχή και κατέληξα ότι τσάμπα ασχολείθηκα (με τον δημιουργό)
Τελικά η υπογραφή του Τρύφωνα έχει πολύ μεγάλο δίκαιο σε μερικές περιπτώσεις

Ντροπή τέτοια ποστ,κι εσύ φταις που έχει εξελιχθεί έτσι, ανεβάζεις λες κι ένα ευχαριστώ μετά από δύο μέρες και τέλος,ας το πάρει ο καθένας όπως θέλει , όμως αφού θες να ασχολείσαι και να απαντάς να διαβάζεις αυτό που γράφει ο άλλος ( κι όχι άλλα λέει η γιαγιά μου κι άλλα ακούν τα αυτιά μου)
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

Άβαταρ μέλους
terror

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από terror » Κυρ 05 Φεβ 2017, 22:22

iosub έγραψε:Κανένα θέμα με τους ένστολους, ειλικρινά.

Έχω όμως τεράστιο θέμα με κάποιους ένστολους που τους πληρώνω ως φορολογούμενος για να μαναβεύουν τις μισές μέρες του μήνα, να βγάζουν χιλιάρικα ευρώ μηνιαίως μαύρα μεροκάματα από ψάρια, να μου θέτουν σε κίνδυνο το μέλλον της μεγάλης μου αγάπης (ψαροντούφεκο), να συμβάλουν σοβαρά στη μείωση κάποιων ψαριών-ειδών, και στο τέλος να εμφανίζουν και την εικόνα που διαβάζουμε σε αυτό το ποστ!

Καλό βράδυ.
Ωραία πες για αυτούς λοιπόν και τους υπόλοιπους άσε μας στην ησυχία μας.
Και την δουλειά μου κάνω σωστά και προσφέρω στη κοινωνία και ότι αμοιβομαι το άξιζω κ έχω δώσει όρκο να προσφέρω κ χωρίς αμοιβή κ θα το κάνω με μεγάλη προθυμια, όπως ήδη έχω κάνει.

gpittas
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Πίττας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpittas » Κυρ 05 Φεβ 2017, 22:30

iosub έγραψε:Κανένα θέμα με τους ένστολους, ειλικρινά.

Καλό βράδυ.
Γεια σου George , από τις σοφοτερες κουβέντες που έχω ακούσει, με βρίσκεις απόλυτα σύμφωνο, έχω αναφερθεί στο παρελθόν για άτομα τύπου xatzi , ξέρουμε όλοι ένστολους (Στρατιωτικούς, Λιμενικούς, Αστυνομικους) που εκμεταλλεύονται τις γνωριμίες τους για να πηδάνε τη θάλασσα. Το δυστύχημα είναι ότι είναι πολύ δύσκολο να τιμωρηθούν. Έχω μιλήσει σε διοικητή μονάδας για μία περίπτωση αλλά... Δε διστάζω να πω ότι φοβάμαι κιόλας. Εννοείται ότι οι περισσότεροι δεν είναι έτσι.
Για τα ψάρια του robocop έχω να πω ότι στα μάτια μου είναι μία όμορφη ψαριά που γίνεται πολύ σπάνια. Και γω θα την έκανα. Με χάλασε το μεγάλο θηλυκό. Πριν μερικά χρόνια περάσανε μερικά λαυράκια από μπροστά μου. Χτύπησα το μεγαλύτερο ξέροντας ότι είναι θηλυκό. Μετά χαλαστηκα, μετά όμως. Είπα ότι αν μου ξανατυχει θα διαλέξω ένα μικρότερο αρσενικό. Δεν έχει τύχει μιας και σε αυτό το νησί τα λαυράκια είναι λίγα και γω δεν ασχολούμαι όντας κολλημένος με τις ροζ.

Άβαταρ μέλους
manitarock
Ονοματεπώνυμο: jim pal

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manitarock » Κυρ 05 Φεβ 2017, 22:57

Πολύ δυνατή ψαριά :hello: !!!
you only live once

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Κυρ 05 Φεβ 2017, 23:16

Ρόμπο, σπανιότατη ψαριά πια. Είστε τυχεροί στη Μυτιλήνη. Ακόμα..! Τώρα, για τους ένστολους. Τους αγαπώ. Και τους δικαιολογώ όταν χρησιμοποιούν ως αγχολυτικό το ψάρεμα. Δεν τραβάνε όμως όλοι τα ίδια ζόρια. Δεν καταλαβαίνω την επίθεση του Χατζηδημητρίου, ειλικρινά! :evil: Ή μάλλον την καταλαβαίνω: ΖΗ-ΛΕ-ΨΕ! Ψάρια που δεν μπορει να πιάσει με την καμία [-X Δεν την κατέχει αυτήν την ευγενή τέχνη ο Χατζής. Στο βαθύ είναι καλός αλλά ως εκεί. Τώρα με πιάνουν τα διαόλια μου όταν συγκρίνεται ένας της αστυνομίας και του Λιμενικού που τραβάνε πραγματικά ΖΟΡΙΑ με το μεταναστευτικό με τους οπλίτες οι οποίοι έχουν διοριστεί-ειδικά οι πενταετείς- με μέσο ή λόγω εντοπιότητας και διάγουν ακόμα βίον αμέριμνον. Αυτό είναι στρατηγικό σφάλμα κατά τη γνώμη μου γιατί σήμερα, στα νησιά, ΠΡΕΠΕΙ να αναλάβει ο Στρατός, τουλάχιστον τα κέντρα παράτυπων μεταναστών που έχουν υψηλή παραβατικότητα. Εμπάσει περιπτώσει, η συζήτηση έβγαλε...λαυράκι. Ο περιβόητος Χατζή.. δεν ήταν όπως πίστευα ένας ιδιοκτήτης ή γιος ιδιοκτήτη ψαροταβέρνας αλλά ένας ένστολος που συλλαμβάνει, κατά δήλωσή του, διακόσιους ροφούς το χρόνο. Δεν είναι πολλοί για την έρμη τη Λέσβο και μάλιστα για εργαζόμενο full time #-o ; Πώς εξασφαλίζει τόσες άδειες από την υπηρεσία;
Για άλλη μια φορά το δηλώνω πως οι ένστολοι τιμάνε την πατρίδα και μάλιστα στην παραμεθόρια ζώνη. Όμως, όπως σωστά υπονόησε ο Γ. Πίττας, κάποιοι χάρη στον μπάρμπα της Κορώνης στις πελατειακές τους σχέσεις και στο σύστημα πατρωνίας έχουν τον τρόπο τους.. :-"
Υ.Γ Ρομπ, " το τερμάτισες" πλην αφέοντές σου αι αμαρτίαι λόγω πρότερου έντιμου βίου :grin: . Ύπαγε και μηκέτι αμάρτανε: Δύο τέτοια ψάρια από τον καθένα σας, ούτε λέξη δεν θα ακουγόταν και θα είχες τον πλήρη έπαινο :)

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”