Στα Λαυρακια ....ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
robocop000
Ονοματεπώνυμο: κουκκος ηλιας

Στα Λαυρακια ....ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Σάβ 04 Φεβ 2017, 10:02

Τα χιόνια σκέπασαν την γη της Λέσβου ,όχι συχνό φαινόμενο ,το ψάρεμα αναβάλετε μέχρι να λιώσουν οι πάγοι στους δρόμους.Βλέπεται εμείς οι νησιώτες δεν είμαστε μαθημένοι στα χιόνια,πόσο να οδηγούμε πάνω σε αυτά. Όλες αυτές της μέρες λοιπόν ,έκατσα κ έφτιαξα απο ξύλα που είχα μαζέψει φέτος από τις παραλίες,έναν δύτη κ ένα ψαροκάικο :) Όταν δεν έχει λαβράκια , βγαίνω νωρίς απο το νερό κ περπατάω κατά μήκος της ακτής κ μαζεύω ξύλα,κοχύλια, δίχτυα κτλ
Εικόνα
Εικόνα

Τα χιόνια έλιωσαν κ ήρθε ο καιρός να αναζητήσω τα αγαπημένα μου λαβράκια :) Τα χιόνια κ ο πάγος έδωσαν την θέση τους σε δυνατούς ανέμους που κ αυτοί με την σειρά τους έκαναν την ζωή μου δύσκολη....Τηλέφωνα με το φιλαράκι μου να κανονίσουμε βουτιά. Το ραντεβού κανονίστηκε για Παρασκευή που έπεφτε λίγο ο καιρός.Είχα βάλει άδεια κ δεν με χωρούσε το σπίτι. Τετάρτη τα μποφόρ πάρα πολλά... Αδιαφόρησα για αυτά κ πήγα για βουτιά....Όταν έπεσα στο νερό ,δεν έβλεπα τίποτα :( άλλη μια ωραία φόλα στην ψαροβελόνα μου.Πέμπτη ο καιρός έδινε πόνο ενώ εγώ χώνευα την χθεσινή φόλα.Τηλέφωνο απο το φιλαράκι ,μου λέει "θες να πάμε σήμερα ; " Με τίποτα ,του λέω ... εγώ θα πάω μου απαντάει...Και πήγε !!! Οι συνθήκες χάλια κ ψάρια πουθενά. Τα αυτιά κ των δύο πεσμένα .Πέμπτη βράδυ τηλέφωνο ,ρε του λέω ,μήπως να κάτσουμε στα αυγά μας αύριο ; ...Ρε μου λέει ,άδεια έχουμε ,αν κάτσω σπίτι θα με χώσει η γυναίκα ; "ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ "μου λέει ,"Θα σου πω το πρωί αν θα έρθω" του απαντάω.Όλο το βράδυ σκεφτόμουν την φράση του "Ποτέ δεν ξέρεις..." απο την άλλη σκεφτόμουν , κρύο , αέρας ,θολούρα πάλι φόλα μυρίζει...Ξημερώνει Παρασκευή κ έπρεπε να πάρω μια απόφαση, ενώ δεν είχα πολύ όρεξη για ψάρεμα,κάτι μέσα μου με έτρωγε.... Αφού έβγαλα βόλτα τον " Snow " (το γούρι μου ) πήρα την απόφαση :) Μια γουλιά καφέ κ χτυπώ τηλ στο φιλαράκι μου ,του λέω , φύγαμε!!! Αυτός είναι ο "Snow "
Εικόνα
Μετά απο αρκετό δρόμο, φτάνουμε στο σημείο, εκεί μία δυσάρεστη έκπληξη μας περίμενε, οι βροχές κ ο αέρας είχαν μετατρέψει την θάλασσα σε λάσπη :( Τώρα ; Θα πέσουμε του λέω πιο κάτω θα καθαρίζει. Τα νερά πολύ κρύα , σε κάποια σημεία που ο βυθός ήταν πέτρα έβλεπες,σε κάποια άλλα δεν έβλεπες την μύτη του όπλου...Το κύμα σου προκαλούσε ζαλάδα κ το μικρό φικάκι σου έσπαγε τα νεύρα ... Σε κάποια καρτέρια σκοτείνιαζε ο βυθός ,επειδή το μικρό φύκι ήταν στρώμα κ εμπόδιζε τις ακτίνες του ήλιου... Μετά απο αρκετά καρτέρια ,σε μια βουτιά ,βλέπω να έρχονται απο τα δεξιά μου 4 ψάρια μεγάλα, κρατάω την ψυχραιμία μου κ δεν κουνάω όπλο ,διακρίνω οτι το τελευταίο είναι πιο μεγάλο κ πιο κακομούτσουνο απο τα άλλα, ¨"αυτό θέλω " ,αφήνω τα 3 πρώτα να περάσουν από μπροστά μου , (με κίνδυνο βέβαια ,ένα απο αυτά να αγριευτεί με την παρουσία μου κ να παρασύρει κ τα άλλα μακριά απο την βέργα μου), κ όταν πλησιάζει το τελευταίο ,τραβιέμαι ελαφρά προς τα πίσω κ πυροδοτώ .Η βολή στον στόχο , το ψάρι " γονατίζει " , το πιάνω στα χέρια μου, δεν υπήρξε μάχη,υπήρξε όμως νικητής κ φυσικά δεν μιλάω για νίκη απέναντι στο άκακο ψάρι , αλλα για νίκη απέναντι στην ζεστασιά κ την βόλεψη του σπιτιού ,νίκη απέναντι στο κρύο ,τον αέρα ,την θολούρα ,νίκη απέναντι στα προγνωστικά, βάση των προηγούμενων ημερών ... βρισκόμουν σε "ψαρευτικό οργασμό" !!!Για εμένα το ψάρεμα στην ουσία , είχε τελειώσει.Είχα πάρει αυτό που ήθελα κ με το παραπάνω.
Όταν το ψάρεμα τελείωσε κ ουσιαστικά , τα γέλια κ τα πειράγματα είχαν την τιμητική τους. Μετά ήρθε η ώρα για τις καθιερωμένες φωτογραφίες.Το 800γρ λαβράκι έγινε πόλος έλξης πολλών καυστικών σχολίων....
phpBB [video]

phpBB [video]

Ψάρια γενικά δεν είχε , τα μέρη του νησιού εκεί ,κάνουν μεμονωμένα λαβράκια,σπάνια θα δει κάποιος κοπάδι. Τολμήσαμε κ ανταμειφθήκαμε με τον καλύτερο τρόπο. Τελικά" ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ ... " Καλές αναδύσεις σε όλους :)
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
το δημιουργημα του Βολκαν σκορπά τον θάνατο
Εικόνα
Επίτηδες έβαλα αυτή την φώτο, το αυγό έτοιμο...Δεν σας κρύβω οτι μετά την χαρά ,ήρθε κ ο προβληματισμός...Τα ψάρια έχουν λιγοστέψει αισθητα...
Εικόνα
Εικόνα
Εικόνα
Η αμηχανη στιγμη που βλεπεις ενα λαυρακι 800 γρ να φανταζει σαρδελα κ να εχεις ξεχασει να το περασεις στην ψαροβελονα.
Εικόνα
Μια πιο παλια φωτογραφια απο ψαρεμα πριν 2-3 χρόνων με κάποιον άλλον φιλο , στα ιδια πόστα, μεγάλα ψάρια αλλά μεμονωμένα.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Re: Στα Λαυρακια ....ΠΟΤΕ ΔΕΝ ΞΕΡΕΙΣ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 04 Φεβ 2017, 10:21

Ναί...
Στα λαυράκια Ποτέ δέν ξέρεις...
Στην Ολοκληρωτική αγάπη για την Θάλασσα όμως, πάντα ξέρεις...

Εκφράζω τον Θαυμασμό μου για την Πληρότητα αυτής της Δημοσίευσης σου...
Μας έδωσες Πληθώρα Ομορφων Εικόνων...
Και είναι εμφανής ο Σεβασμός σου σε κάθε μία Εικόνα ξεχωριστά...
Τα υπέροχα Ψάρια σου είναι το Τελευταίο που θαύμασα σήμερα...

Να είσαι πάντα καλά, έτσι να την βιώνεις την Αγάπη σου για την Θάλασσα...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 04 Φεβ 2017, 10:32

αχ ! αυτα τα λαυρακια της Λεσβου !!!!!!!!!!
καλλιτεχνης !!! :thumbsup:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 04 Φεβ 2017, 12:53

Μόνος σου το'πες.. Το ψάρι έχει λιγοστεψει.
Γιατί συνεχισες μετά το πρώτο το θηριο?Που πρέπει δηλαδή να φτάσει η κατάσταση?
Ναι καταντω μονοτονος και γραφικός,άλλα κάποιος πρέπει να τα λέει κάθε φορά...
Δε λέω βέβαια, ωραια πσαργια...
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Σάβ 04 Φεβ 2017, 13:19

Πού θα φτάσει αυτή η κατάσταση?

Να σου πω εγώ:

Όταν θα πεθάνει και το τελευταίο "εύκολο" λαβράκι και αλλάξουν χόμπι,τότε θα διφοροποιηθεί και αυτή η κατάσταση...

Καλά κάνεις και τα λες Στέλιο.
Δεν γίνεσαι καθόλου γραφικός!!!
Μαζί σου 100%.

Και για να μην φανώ εμπαθής απέναντι στον φίλο ρομποκοπ,
μου αρέσουν τα σημεία που γράφεις για την κυνηγετική σου πληρότητα και την αίσθηση νίκης απέναντι στις συνθήκες και όχι στο ΑΚΑΚΟ ψάρι!
Αλλά η φωτογραφία δεν μου άρεσε.
Δεν κολάει με τους καιρούς.
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Σάβ 04 Φεβ 2017, 13:21

Σιγουρα δεν ευθυνομαι εγω για την μειωση... Πηραμε 4 κ 3 ψαρια αντιστοιχα.Οκ ηταν 20 κατι κιλα. Δεν λεω οτι ημουν νομιμος. Συνολικα τον χρονο χτυπαω 10-15 λαυρακια . Δεν πιστευω οτι κανω ζημια. Αν καθε ψαρια μου ηταν τετοια, τοτε θα ειχες καθε δικαιο να "κραξεις" Δεν το κανεις αυτο καθε μερα, εγω τουλαχιστον . Κ φετος εφαγα πολλες φολες κ ειναι ανθρωπινο αν σε ενα ψαρεμα βρεις 3-4 ψαρια να τα χτυπησεις. Αλλο μια φορα τον χρονο ή καθε 2-3 χρονια να κανεις μια δυνατη ψαρια κ αλλο 3-4 φορες την εβδομαδα να χτυπας μαυρα στις τρυπες , τραβηχτα για σαργους κτλ. Ελπιζω να καταλαβαινεις την διαφορα. Δεκτο το σχολιο σου κ σε ευχαριστω.

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Σάβ 04 Φεβ 2017, 13:29

tsaounlee έγραψε:Πού θα φτάσει αυτή η κατάσταση?

Να σου πω εγώ:

Όταν θα πεθάνει και το τελευταίο "εύκολο" λαβράκι και αλλάξουν χόμπι,τότε θα διφοροποιηθεί και αυτή η κατάσταση...

Καλά κάνεις και τα λες Στέλιο.
Δεν γίνεσαι καθόλου γραφικός!!!
Μαζί σου 100%.

δεν υπαρχουν ευκολα λαβρακια , υπαρχουν ανθρωποι που κρινουν ευκολα.... Το αν ειναι "ευκολο" ή ευκολο το λαβρακι φαινεται στην πραξη.... Ξερω ανθρωποπου ειναι καθε μερα στην θαλασσα κ παιρνει ενα λαβρακι. καθε μερα. 40-50 τον χρονο. Αυτος η εγω κανουμε ζημια ; Κοιτα που εφτασα να απολογουμε κι ολας :) Καλημερα σας κ καντε λιγο αυτοκριτικη πριν κραξετε. :)

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Σάβ 04 Φεβ 2017, 13:38

Πώς γίνεται να μην φταίμε εμείς ποτέ?????
Και πως ψοφάμε μόνο για παλαμάκια.

Περίεργος λαός...
Ως τα ιερά και τα όσια.

michalis58

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από michalis58 » Σάβ 04 Φεβ 2017, 13:39

Στην Μυτιλήνη , η ζημιά στα λαυράκια γίνεται μέσα στους κόλπους της Καλλονής και της Γέρας. Τι ζημιά ....εγκλήματα γίνονται. Αυτός είναι ο λόγος που έχουν λιγοστέψει τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
Νικήτας
Ονοματεπώνυμο: Νικήτας Δημητρόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικήτας » Σάβ 04 Φεβ 2017, 13:42

Μεγάλος ΛΑΥΡΑΚΑΣ
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Σάβ 04 Φεβ 2017, 13:50

tsaounlee έγραψε:Πώς γίνεται να μην φταίμε εμείς ποτέ?????

Περίεργος λαός...
ελα να σου πω , για να τελειωνουμε ,ασε την ειρωνια κ δεν ψοφαω για παλαμακια. Αλλα δεν θελω να ακουω κ αηδιες. χτυπησα 7 λαυρακια με εναν ακομα κ εξαφανησα το ειδος. Ελεος. Εσυ σαν διαχειρηστης πρεπει να μετρας δυο φορες τι λες πριν το πεις.Αντε κανε μας την χαρη λοιπον κ δεν εχω αναγκη τα παλαμακια κανενος....αλλοι εχουν αναγκη να βγαλουν τα εσωψυχα τους :)

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Σάβ 04 Φεβ 2017, 14:31

Καμία απολύτως ειρωνεία.
Έγραψα και άλλα σχόλια,αλλά κράτησες αυτά που ήθελες...

Αντίο.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
robocop000

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από robocop000 » Σάβ 04 Φεβ 2017, 14:34

κρατησα αυτο που με πειραξε, τα μπραβο σου κ τα παλαμακια σου μου ηταν αδιαφορα ,στο εγραψα κ στο προσωπικο μηνυμα που σου εστειλα. Αντιο κ σε εσενα

Iakwv1
Ονοματεπώνυμο: Iakwvos Daniil

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Iakwv1 » Σάβ 04 Φεβ 2017, 15:08

Robocop ωραίος άστους να λένε ..
εσύ τουλάχιστον ανεβάζεις και κανένα ψάρι...

Άβαταρ μέλους
labrax7
Ονοματεπώνυμο: Αλέξανδρος Ζορζοβίλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από labrax7 » Σάβ 04 Φεβ 2017, 15:13

tsaounlee έγραψε:Πώς γίνεται να μην φταίμε εμείς ποτέ?????

Περίεργος λαός...
Σωστός ;)

Θα βγούν πολλοί και θα πούνε "Και σεις το ίδιο θα κάνατε.."
Θα βγούν πολλοί και θα πούνε "Δεν είναι πολύ παράνομο, μια φορά το χρόνο γίνεται.."
Θα βγούν πολλοί και θα πούνε "Οι τράτες και οι επαγγελματίες φταίνε για όλα!.."
Θα βγούν πολλοί και θα πούνε "Εσείς κράζετε γιατί ζηλεύετε!"
κτλ..

Και δεν είναι το πρόβλημα κατά τη γνώμη μου η συγκεριμένη ψαριά, είναι η νοοτροπία που έχουμε και υπάρχει στο dna μας να φταίνε πάντα κάποιοι άλλοι.
Και φαίνεται σε όλα τα επίπεδα της κοινωνίας μας.
Το γεγονός είναι ότι τα ψάρια (και τα λεφτά γενικότερα) έχουν λιγοστέψει.
Ας κοιτάξουμε να διορθώσουμε τα δικά μας λάθη πρώτα και μετά να δούμε για τους άλλους, ξένους και μη.

Υ.Γ.
Ίσως δεν ήταν και το πλέον κατάλληλο topic για τις συγκεκριμένες σκέψεις, σίγουρα έχουν υπάρξει και (πολύ) χειρότερες ψαριές, στο κάτω κάτω μεγάλα ψάρια πήρες αν και θα μπορούσεις να είχες κρατηθεί στα 1-2. Απλά ο τρόπος που απάντησες προκαλεί. :)

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”