…για όσους ψαρώνουν με τα «μεγάλα από τα 50!!»

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
iosub
Ονοματεπώνυμο: Σώχος Γεώργιος

…για όσους ψαρώνουν με τα «μεγάλα από τα 50!!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iosub » Δευ 24 Οκτ 2016, 14:06

Εντυπωσιασμένος όσο και προβληματισμένος σφόδρα από τα κατορθώματα των συναδέλφων Δήμου και Αντώνιου (όχι και «Βασίλη» ρε Χάρη [-X ), η αλήθεια είναι ότι βουτιές 51 μέτρων με ξεβράχωμα δε βλέπεις συχνά και μάλιστα σε χρόνο 1:51 (προσωπικά τέτοιους χρόνους κάνω περίπου στα μισά μέτρα, θα φτιάξω μια 8αρα παντόφλα μπας και δω φως :shock: ), εμπνεύστηκα και σκέφτηκα να σας παρουσιάσω κι εγώ μία πρόσφατη, μεγάλη, επιτυχία μου!!

Η συγκεκριμένη, μεγάλη, στήρα λοιπόν, ήταν ότι πιο anti-epic μπορεί να συμβεί στην καριέρα ενός ψαροκυνηγού των ‘10s! Βγήκε ΠΟΛΥ ρηχά, με παραμονή που με το ζόρι ξεπέρασε το 1 λεπτό, με 7.5 κιλά σταθερά στη ζώνη μιας και αποσκοπούσα σε χονδρούς σκάρους των κάθετων τοίχων, με βολή στα 5 μέτρα απόσταση από ένα ταπεινό διλάστιχο 100αράκι που δεν είχε πάνω από 3% πιθανότητες επιτυχούς έκβασης, κρατημένη από μία πέτσα στην ουρά μέχρι να πεθάνει στα χέρια μου. Το κυριότερο, ήταν το πολλοστό όμορφο ψάρι που έπιασα μέσα στο 2016, σε βάθος και χρόνο βυθού που πραγματικά ντρέπεσαι και να αναφέρεις στις "ένδοξες μέρες" που ζούμε... :sorry: Το ακόμα πιο σημαντικό, με «βαρκάρισσα» και παρέα την 9χρονη κόρη μου να με χαζεύει από το αγκυροβολημένο φουσκωτό, λίγα μέτρα παραδίπλα από εκεί που τσαλαβουτούσα :D

Εν κατακλείδι, μη ψαρώνετε σύντροφοι, και ιδιαίτερα οι νεότεροι που διαβάζουν εδώ μέσα. Επιμείνετε εκεί που μπορείτε με άνεση και ασφάλεια, ή εκεί που οι περιστάστεις σας επιτρέπουν. Πιάνουμε ψάρια, Ψ Α Ρ Ι Α, και τίποτα παραπάνω! Αυτά υπό συνθήκες, γνώση του τόπου, τεχνική και τύχη, μπορούμε να τα βρούμε σε οποιοδήποτε, κυριολεκτικά, βάθος (ο Cesar με τις συναγριδάρες του από τα 2-8 μέτρα, το ξέρει καλύτερα απ΄ όλους μας)

Δεν υπάρχει ομορφότερο πράγμα από την, όλο και δυσκολότερη, ζωή που ζούμε, τις χαρές και τις λύπες της. Όσοι έχουν φύγει για πάντα από κοντά μας κάνοντας ψαροντούφεκο και οι οικογένειές τους, μπορούν να αντιληφθούν πλήρως το παραπάνω, με το βαρβαρότερο, δυστυχώς, τρόπο...

Για το Λευτέρη που σήμερα θα γινόταν 44 ετών. Και τις γυναίκες του που έμειναν πίσω.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
και τα σπίτια πιο λευκά, στου γλαυκού το γειτόνεμα.

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Re: …για όσους ψαρώνουν με τα «μεγάλα από τα 50!!»

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Δευ 24 Οκτ 2016, 14:25

Τουμπανόψαρο και πανέμορφη, αλλά ωχριά μπροστά στη κοράκλα σου.

Πάντα τέτοια χαμόγελα μαν... =D>

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 24 Οκτ 2016, 14:29

Ωραίο ψάρι,ΠΑΝΕΜΟΡΦΗ φάση!!!
Πολλά ρισπεκτ. :hello:
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Δευ 24 Οκτ 2016, 14:30

Όλα ωραία...εξαιρετικό ποστ :hello:
Να χαίρεσαι την κορακλα και να την ταΐζεις πάντα τόσο ποιοτικά ψάρια!

ΥΓ: Στο κότσι να πονάει που λέει και ο Μάνος! Ευγε..
One breath
One dive
One shot
One life...

nikosnodas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosnodas » Δευ 24 Οκτ 2016, 14:41

viewtopic.php?f=1&t=55459
Οταν ο ιοσυβ έγραφε για ηρωικα ψαρεματα στα 45μ και κατω και ψαρευε παρεα με το μαναβακι τον μουκα.τωρα οριμασε το πιντι και κραζει τους αλλους που ψαρευουν βαθια...δεν πειραζει κλεψε λίγη δημοσιοτητα και εσυ...να ασχοληθεί κανεις μαζι σου...πετα και την κορακλα μεσα να σχολιασει ο κοσμος...να ψαρευεις με παρεα ομως κριμα το κοριτσακι να σε βλεπει στην επιφανια και να νομιζει οτι χαλαρωνεις οπως εγινε με τον λευτερη που αναφερεις...
Δεν ειναι μαγκια το ψ/Τ με την 9χρονη κόρη για βαρκαρη!

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Δευ 24 Οκτ 2016, 15:20

Πρέπει να αφήσω τις συναγρίδες και να με εντρυφήσεις στο κυνήγι της στηρας, καθότι έχεις σημαντικές γνώσεις για το κυνήγι τους .Ψαρούκλα σε ελάχιστο βάθος. Δεν θα την έβλεπα ποτέ. Όσο για την βολή ,όλα μα όλα θέλουν και ένα ποσοστό τύχη … χωρίς αυτήν δεν ….
Όσο για την κόρη ...Να σου ζήσει ,να την χαίρεσαι να είσαι πάντα δίπλα της .

Λευτέρη ας είναι ελαφρύ το χώμα .... και γεμάτη η θάλασσα που σε ταξιδεύει

:hello: :hello:
Follow me in

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Δευ 24 Οκτ 2016, 15:24

πΑΝέμορφα όλα! :thumbsup:
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
iosub
Ονοματεπώνυμο: Σώχος Γεώργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από iosub » Δευ 24 Οκτ 2016, 15:28

nikosnodas έγραψε:viewtopic.php?f=1&t=55459
Οταν ο ιοσυβ έγραφε για ηρωικα ψαρεματα στα 45μ και κατω και ψαρευε παρεα με το μαναβακι τον μουκα.τωρα οριμασε το πιντι και κραζει τους αλλους που ψαρευουν βαθια...δεν πειραζει κλεψε λίγη δημοσιοτητα και εσυ...να ασχοληθεί κανεις μαζι σου...πετα και την κορακλα μεσα να σχολιασει ο κοσμος...να ψαρευεις με παρεα ομως κριμα το κοριτσακι να σε βλεπει στην επιφανια και να νομιζει οτι χαλαρωνεις οπως εγινε με τον λευτερη που αναφερεις...
Δεν ειναι μαγκια το ψ/Τ με την 9χρονη κόρη για βαρκαρη!

Ρε ΄συ, τουλάχιστον πριν τρολλάρεις, φρόντιζε να διαβάζεις καλά αυτά που θες να τρολλάρεις, όπως επίσης και διάβαζε μια δεύτερη φορά τα όσα γράφεις.

Δεν έκραξα κανέναν που ψαρεύει βαθιά, ίσα-ίσα που δήλωσα πρωτίστως εντυπωσιασμένος και προβληματισμένος παράλληλα, ενώ είναι γνωστό σε όλους όσους διαβάζουν συστηματικά το φόρουμ ότι συχνά-πυκνά γράφω για βαθιά ψαρέματα και βαθιές συλλήψεις.

Δεν αφόρισα το βάθος, είπα απλά ότι ακόμα υπάρχουν αξιόλογα ψάρια στα ρηχά και μάλιστα φέτος πήρα τέτοια πιο πολλά από ποτέ, τα οποία υπό συνθήκες μπορούν να πιαστούν εύκολα, ακόμη και από κάποιον που δεν έχει μεγάλες δυνατότητες.

Δεν έχω ανάγκη από δημοσιότητα πίστεψέ με, έβλεπα τα άρθρα-μούτρα μου σε περιοδικά του Χώρου από το μακρινό 1998 και μέχρι πριν 1-2 χρόνια που εκδίδονταν ακόμη αυτά, κυριολεκτικά με παρακαλάγανε να γράφω. Πλέον το μόνο που με νοιάζει πατώντας τα 40, είναι να ψαρεύω όσο περισσότερο γίνεται.

Σχετικά με το μεγάλο μου πάθος, τον one and only Feo, ευτυχώς που μπήκες και έγραψες τα όσα έγραψες (αν και μια φορά έχουμε βουτήξει παρέα στη ζωή μας, όταν έτυχε να περνάει από τα μέρη μου τα οποία και σεβάστηκε στο μέγιστο βαθμό), γιατί δεν σου κρύβω ότι πριν κανα μήνα με είχε κατηγορήσει-υποπτευθεί, σε επικοινωνία μας, ότι εγώ είμαι πίσω από το trolloaccount "nikosnondas"... :yahoo: :mrgreen:

Δεν θα ήταν πιο έντιμο τώρα που σου έδωσα τη σημασία που ήθελες και σου απάντησα με πάσα λεπτομέρεια, να βγεις και να μας πεις γιατί έχεις ανάγκη να γράφεις με ψευδώνυμο, τι σε τρομάζει και κρύβεσαι πίσω από μαϊμού-προφίλ? Λέω τώρα γιατί ξέρω ότι δεν θα το κάνεις, απλά μήπως καταφέρναμε και πηγαίναμε ένα βήμα πιο μπροστά τη κουβέντα και το μαγικό Χώρο εν γένει, πετώντας τις μάσκες για αρχή... :hug:
και τα σπίτια πιο λευκά, στου γλαυκού το γειτόνεμα.

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 24 Οκτ 2016, 15:44

Αντώνης; Ποιος Αντώνης; :scratch:

nikosnodas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikosnodas » Δευ 24 Οκτ 2016, 16:10

Αυτος 1-0 ;;;

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 24 Οκτ 2016, 17:19

Εμείς οι νέοι δεν ψαρώνουμε ρεεεεεε!!! :lol:
:hello:

pelekan
Ονοματεπώνυμο: tsironis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pelekan » Δευ 24 Οκτ 2016, 17:41

Σιγα μην ψαροσουμε ρε μαγγα...αμα ειχα το σκαφος τους......και δεν δουλευα και ποτε θα εβγαζα πολύ καλητερα(για το δουλεια υποθετω ε......μπορει να δουλευουν κιολας τα παιδια δεν ξερω....αλλα για να βουτας 50μ με μια φορα την βδομαδα που παω εγω χλωμο μου φαινεται .....με την εμπειρια που εχω μαλλον θα πρεπει να βουτάει κανεις κάθε μερα για να παει 50μ...ε αμα βουτάει κανεις κάθε μερα δουλευει?μπορει να είναι εισοδηματιες μακαρι τα παιδια)αλλα εν παση περιπτωση καλα να είναι τα παιδια φιλε παντα τετοια και παντα τετοια και σε σενα φιλε μου.

Άβαταρ μέλους
peskandritsas
Ονοματεπώνυμο: Θεοδωρόπουλος Αντρέας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από peskandritsas » Δευ 24 Οκτ 2016, 21:09

Α ρε Γιώργο κεντα που έκατσε (δες το βιντεάκι και θα καταλάβεις)
Το ψάρεμα είναι αυτό το Σάββατο και τυχαία είναι αφιερωμένο σε σένα.
Επίσης επειδή είμαι και ψιλοκρυωμένος ήταν αυτό το πολύ χαλαρό ρηχό του στιλ, να βγάλουμε κάνα ψάρι να φάμε, να καθαρίσει και το μυαλό μας.
Το καταφέραμε πλήρως και περάσαμε ζάχαρη.. :amen: \
Το βάζω εδώ λοιπόν μιας και για σένα το έφτιαξα και είναι απολυτά συμβατό με το θέμα σου (ελπίζω να μην στο χαλάω)
υ.γ 1 Το όπλο είναι ιδιοκατασκευή και εκκρεμή παρουσίαση και οι απαραίτητες ευχαριστίες σε όλους αυτούς που με βοήθησαν, ειδικά από εδώ μέσα :hello:
υ.γ 2 Το βίντεο θα μπορούσε να λέγετε και < Ο Γιώργος και το τζατζίκι> :mrgreen:

[youtubehd]https://www.youtube.com/watch?v=rpaTBwBLi5M[/youtubehd]

ρε πόσο άχρηστος είμαι (αν μπορεί κάποιος ας το φτιάξει)
ευχαριστώ

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 24 Οκτ 2016, 21:13

peskandritsas έγραψε:Α ρε Γιώργο κεντα που έκατσε (δες το βιντεάκι και θα καταλάβεις)
Το ψάρεμα είναι αυτό το Σάββατο και τυχαία είναι αφιερωμένο σε σένα.
Επίσης επειδή είμαι και ψιλοκρυωμένος ήταν αυτό το πολύ χαλαρό ρηχό του στιλ, να βγάλουμε κάνα ψάρι να φάμε, να καθαρίσει και το μυαλό μας.
Το καταφέραμε πλήρως και περάσαμε ζάχαρη.. :amen: \
Το βάζω εδώ λοιπόν μιας και για σένα το έφτιαξα και είναι απολυτά συμβατό με το θέμα σου (ελπίζω να μην στο χαλάω)
υ.γ 1 Το όπλο είναι ιδιοκατασκευή και εκκρεμή παρουσίαση και οι απαραίτητες ευχαριστίες σε όλους αυτούς που με βοήθησαν, ειδικά από εδώ μέσα :hello:
υ.γ 2 Το βίντεο θα μπορούσε να λέγετε και < Ο Γιώργος και το τζατζίκι> :mrgreen:

[youtubehd]https://www.youtube.com/watch?v=rpaTBwBLi5M[/youtubehd]

ρε πόσο άχρηστος είμαι (αν μπορεί κάποιος ας το φτιάξει)
ευχαριστώ
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

kounavi
Ονοματεπώνυμο: Βασιλης Γερμανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kounavi » Δευ 24 Οκτ 2016, 21:23

Ειναι η εξελιξη απλα.

Το 98-99 εκανα καποιες βουτιες, οχι ψαρεμα, στα 18-20 μετρα και ημουν 16-17 χρονων. Τοτε καποιοι επωνυμοι μου ειπαν οτι ειναι πολλα και να κανω κρατει. Δικιο ειχαν γιατι ημουν μονος. Τοτε ειχαν τα βαθεια γυρω στα 28-30 μετρα. Βασικα τοτε δεν χρειαζοταν να πας και πιο κατω...
Επισης τοτε ο Γιανκος εκανε δυναμικες πανω απο 125 μετρα και ηταν οντως φαινομενο, δεν ειχε ερμα κτλ.

Τωρα αν πεις σε καποιον οτι ψαρευεις 25-30 μετρα θα σου πει so what? 'Η αν παω στην Αιντα και πω οτι κανω 120 μετρα δυναμικη, θα πουν οκ καλη επιδοση αλλα ουτε 6αδα δεν μπαινεις...

Τα 50-60 μετρα ειναι η σημερινη εξελιξη, εξισωσης, προπονησης, εξοπλισμου κτλ.

Ολα ειναι θεμα εξασκησης και προπονησης. Αν η μονη αθλητικη δραστηριοτητα ειναι το ιδιο το ψαρεμα και δεν υπαρχει αλλη αθλητικη ενασχοληση και ποσο μαλλον καποιες αθλητικες βασεις απο νεαρη ηλικια, λογικο και τα 15 μετρα να φαινονται πολλα. Αν πατε στα κολυμβητηρια θα δειτε παιδια, ιδιως κοριτσια της συγχρονισμενης να κανουν μακροβουτια 60-70μ χωρις ερμα, αρκετη χαλαρωση κτλ. Μια ανασα και μεσα. Στα παιδια κολυμβησης και συγχρονισμενης (να εχουν μπει αγωνιστικη) αν τα δωσεις μια μασκα και πεδιλα και τους δειξεις την εξισωση πανε 30-35μ για πλακα. Φανταστειτε σαν ενηλικες αν κανουν ψκ και συνεχιζουν να προπονουνται.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”