Αυτοκτονούσαι Συναγρίδαι…

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Re: Αυτοκτονούσαι Συναγρίδαι…

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Δευ 01 Αύγ 2016, 19:55

Συναγρίδα...Είναι πραγματικά το ομορφότερο Δώρο της Θάλασσας,
είναι κι η σύλληψή της πάντα συγκλονιστική για τον Θηρευτή...
Εμπειρία ανεκτίμητη κάθε φορά...Είτε στα εύκολα, είτε στα δύσκολα,
η αξία της είναι μοναδική κι αναντικατάστατη...
Καί, ναί Φίλε Κώστα, Κάποιοι, χωρίς να τόχουν οι ίδιοι επιλέξει,
ήταν πάντα για τα δύσκολα...
Αυτούς, στα δύσκολα, τους εκτιμώ ακόμα περισσότερο...

:hello:
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Δευ 01 Αύγ 2016, 20:21

Ψαρουκλα. Και στα τρια μετρα...άθλος. :hello:

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Δευ 01 Αύγ 2016, 20:22

Έτσι ξεχωρίζει ο ΨΑΡΑΣ από τον απλώς καλό ελεύθερο δύτη....
Μετά από κάποια χρόνια τριβής στο συγκεκριμένο στυλ ψαρέματος συναγριδας,τολμώ να πω ότι βρισκόμαστε μπρος σε ένα φαινόμενο που πολλά μεγάλα ονόματα του χώρου,με πρώτο και καλύτερο το..Μπαρμπα-Γιωργο,τείνουν να αποδίδουν στην τύχη ή στην ....κλιματική αλλαγή....
Κατ εμέ δεν συμβαίνει τίποτα από τα δύο:
Από τη στιγμή που το φαινόμενο εμφανίζει περιοδικότητα, παύει να είναι τύχη.Όσο για την υποτιθέμενη κλιματική αλλαγή....ναι και εγώ έχω έρθει από το Α- Κενταύρου αλλά δε σας το λέω... :tease:
Ή συναγριδα είναι το μοναδικό από τα ροζ σπαροειδη που αγαπούν τη ρηχοπατια, φαίνεται και από το σχήμα του ματιού της,όσο και από τις συνήθειές της.
Το ότι το φαινόμενο δεν έχει μελετηθεί οφείλεται στο ότι..απλά κανείς όταν δεν είναι υποψιασμένος δεν περιμένει συναγριδα στα ρηχά....
Από την άλλη επειδή ένα σωρό πειναλεα μαναβοειδη μου έχουν κατ επανάληψη ζητήσει στίγματα για ρηχές συναγριδες στην Αττική(σιγά που τους μολογησα..... :P )
θα συμφωνησω με το Δικενταρχο:
ΜΗ ΔΙΝΕΙΣ ΣΤΙΓΜΑΤΑ ΚΩΣΤΑ!!!!!!!
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Δευ 01 Αύγ 2016, 21:04

Ωραία δουλειά ο Δάσκαλος ...............................

=D> =D> =D>
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 01 Αύγ 2016, 21:07

Ωραίος Κωστή!!Καταπληκτικό ψάρι,... :hello:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Δευ 01 Αύγ 2016, 21:26

Εξαιρετικος :hello:
Follow me in

Άβαταρ μέλους
stefkal7
Ονοματεπώνυμο: Στέφανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stefkal7 » Δευ 01 Αύγ 2016, 21:41

μπράβο Κώστα ... εξαιρετικό κείμενο και ψάρι.... :hello:
Όταν ψάρευε ο Χέμινγουεϊ στην Κούβα, στην Ολυμπιάδα είχε κάτι ροφούς σαν το μπόι του στα 5 μέτρα και οι τάκοι βόσκανε εκεί που ΣΚΑΙ το κύμα.

Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS
Ονοματεπώνυμο: ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TSAKYS.KOS » Δευ 01 Αύγ 2016, 21:58

Άψογος σε όλα ο δάσκαλος. :hello: =D>
Μια εκπνοή μια εισπνοή και το όνειρο αρχίζει......

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Δευ 01 Αύγ 2016, 23:53

dicentrarchus έγραψε: Όντως οι εφημερίδες στο Ελλαδιστάν του 2016 έντυπες και ηλεκτρονικής μορφής μόνο για κωλόχαρτο και προσάναμμα κάνουν.
Υπάρχουν και για πολλές άλλες χρήσεις. :D Η πιο σημαντική, να τις στρώνω το γεναροφλέβαρο (όταν κυνηγώ κεφάλους) στα κρύα πλακάκια για να απορροφήσουν αίματα και θαλασσινό νερό- αν και φέτος, όλο τον εξαιρετικά ήπιο χειμώνα ποτέ δεν άλλαζα σπίτι αλλά στη θάλασσα.( Ήταν σαν Άνοιξη-ας ελπίσουμε ότι φέτος θα βρέξει γιατί την βάψαμε στη Νότια Χίο, το λιγοστό νερό που μας απόμεινε είναι στο φράγμα του Κατράρη)
Τώρα, σαν εκπαιδευτικός τις εφημερίδες τις χρησιμοποιώ πάρα πολύ: ως υπόστρωμα στη ζωγραφική με νερομπογιές, στη γυμναστική, στις χειροτεχνίες. Όσοι είστε πατέρες αγοριών κυρίως, φτιάξτε σπαθιά τυλίγοντας εφημερίδες με λίγη ταινία συσκευασίας και παίξτε ξιφομαχία με τα παιδιά σας. Εδώ, Iosub, πράγματι, υπερτερεί η «Καθημερινή»! :grin: ( Mεταξύ μας, όταν ξεμείνετε από εφημερίδες τότε θα δείτε τι αξίζουν. Έχω κάνει αρκετά χρόνια ερημίτης-είτε εκπαιδευτικός σε νησιά της άγονης γραμμής είτε σε άλλα «α-φημέριδα» μέρη. Οι εφημερίδες είναι πολιτισμός, είναι δημοκρατία είναι ψυχαγωγία είναι πολλά. Να παρακαλάτε να υπάρχουνε γιατί όλες οικονομικά είναι "μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας"...
Σας ευχαριστώ όλους τους εκλεκτούς φίλους μέσα από την καρδιά μου για τα υπέροχα εγκάρδια σχόλια.
Και τώρα θέλω να επικεντρωθώ ώστε να απαντήσω στο θαυμάσιο σχολιασμό του Dic. Κάποτε γνώρισα έναν αλαζόνα ψαροκυνηγό που υποστήριζε ότι «τα μυστικά της θάλασσας δεν πρέπει να διαδίδονται.» Επίσης θεωρούσε ότι πρέπει «να βουτούν μόνο οι ταλαντούχοι, αυτοί που έχουν την δωρεά, αυτοί που δεν έχουν κινδυνεύσει ποτέ». Οι υπόλοιποι οφείλουν να τα παρατάνε-ειδικά αν έρθουν κατά μέτωπο με τον «Θεό» που πραγματοποιούσε όλες τις βουτιές από τα 25 και κάτω μέχρι τα 45 με σταθερά. Ίσως είναι και πιο αειφόρο οικολογικά να μην πηγαίνεις για ψάρεμα και να έρχεται ο «Θεός» απ΄τη Λαδόξερα με διακόσια κιλά ψάρια αντί να πηγαίνουν εκατό και να ξοδεύουν ορυκτά καύσιμα για 3-4 κιλά ο καθένας τους-αυτά που επιτρέπει η νομοθεσία βρε αδελφέ!
Κάποιοι «μαθητές» του Θεού θα υποστηρίξουν: Oι 99 είναι «παστελάδες»-όπως λεν στη Χίο, άσχετοι, «κοπριές», δεν γνωρίζουν τις τεχνικές. Δεν έχουν λεφτά για λόρανς και φουρούνο, ούτε έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν βαρκάρη-απαραίτητο στα ρεματικά νερά της μαναβόξερας.
Θα απαντήσω στους «μαθητές» με δύο ατελή, ελλειπτικά επιχειρήματα. Το ένα έχει να κάνει με αυτό που ο κορυφαίος αμερικάνος καθηγητής Νομικής Ρ. Ντουόρκιν ονόμαζε «η επικράτεια του νόμου» Στις αλεπουδες που γνωρίζουν πολλά κόλπα, ο σκαντζόχοιρος γνωρίζει ένα αλλά καλά. Αν είμαστε νεωτερική, δημοκρατική κοινωνία, κοιτάζουμε την ευημερία των πολλών-έστω κι αν μειώνουμε την ηδονή ενός ανθρώπου που θεωρεί ως πυρηνικό στοιχείο της ψυχικής του ισορροπίας την ηδονή απ΄την αφαίρεση της ζωής τριάντα ροφών ημερησίως :cry: .
Το δεύτερο επιχείρημα έλκει την καταγωγή του από το καταπληκτικό motto =D> του καπετάν-Τόμας. «Εκεί που ήσουν ήμουνα και κει που είμαι θα΄ρθεις»..! Ο πανούργος Νταπιράν πρόβλεψε νωρίς τους περιορισμούς της θεωρίας του. Είχε το πνευματικό θάρρος να μην εθελοτυφλεί και υποστήριζε ότι απλώς ήταν μια θεωρία για το 2000μ.Χ. και όχι για το 2100μ.Χ. Δεν πρόκειται τόσο για την ικανότητα των ψαριών να μαθαίνουν όσο για την πρόκληση να κατανοήσουμε την βαριά αλιευτική ιστορία στα ψαροτόπια που σουλατσάρουμε. Ψαροτόπια που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να δίνουμε ένα κάρο καύσιμα για να τα προσεγγίσουμε. Ψαροτόπια, που συχνά, όπως υπέδειξε ο Τέμαν για τη Νότια Χίο, είναι «μπάτε σκύλοι αλέστε κι αλεστικά μη δώσετε!» Κάνουμε τότε αυτό που μπορούμε και το έχει δείξει ο Στελάρας: Eπιλέγουμε τα μαζοχιστικά και δύσκολα (φουρτούνα, εωθινό ψάρεμα με βάρβαρο ξύπνημα ) και "μαζί και ταυτοχρόνως" τα εύκολα ψάρια (σάλπες, γερμανούς, κακαρέλους) Κανείς δεν θα μειώσει την ευτυχία μας. (Αν και παραλίγο τον Απρίλη να γίνει η ζημιά με το Νομοσχέδιο για την ερασιτεχνική αλιεία..)
Υ.Γ Αυτά τα ταπεινά ψάρια, τα ψάρια που ανέφερα παραπάνω (συν δυο τρεις λεσσεψιανούς μετανάστες) , ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ των παιδιών μας. Γιατί μέλλον στο επαγγελματικό ψάρεμα δεν υπάρχει! «Τριάντα πόστες δίχτυα, τρία κιλά «τρίτα» (Γ’ κατηγορίας) και δυο κιλά μπαρμπούνια» μου διεκτραγωδούσε Χιώτης ψαρομανάβης ..!(από τους κανονικούς, με τιμολόγιο, Φ.Π.Α κτλ)

Lchristou
Ονοματεπώνυμο: Λεωνίδας Χρήστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lchristou » Τρί 02 Αύγ 2016, 00:57

Τα σέβη μου αγαπητέ Κώστα τόσο για το υπέροχο ψάρι όσο και για τα όπως πάντα, υπέροχα γραπτά σου!
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!

Άβαταρ μέλους
dicentrarchus
Ονοματεπώνυμο: αλεξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dicentrarchus » Τρί 02 Αύγ 2016, 01:06

kostasprobonas έγραψε:
dicentrarchus έγραψε: Όντως οι εφημερίδες στο Ελλαδιστάν του 2016 έντυπες και ηλεκτρονικής μορφής μόνο για κωλόχαρτο και προσάναμμα κάνουν.
Υπάρχουν και για πολλές άλλες χρήσεις. :D Η πιο σημαντική, να τις στρώνω το γεναροφλέβαρο (όταν κυνηγώ κεφάλους) στα κρύα πλακάκια για να απορροφήσουν αίματα και θαλασσινό νερό- αν και φέτος, όλο τον εξαιρετικά ήπιο χειμώνα ποτέ δεν άλλαζα σπίτι αλλά στη θάλασσα.( Ήταν σαν Άνοιξη-ας ελπίσουμε ότι φέτος θα βρέξει γιατί την βάψαμε στη Νότια Χίο, το λιγοστό νερό που μας απόμεινε είναι στο φράγμα του Κατράρη)
Τώρα, σαν εκπαιδευτικός τις εφημερίδες τις χρησιμοποιώ πάρα πολύ: ως υπόστρωμα στη ζωγραφική με νερομπογιές, στη γυμναστική, στις χειροτεχνίες. Όσοι είστε πατέρες αγοριών κυρίως, φτιάξτε σπαθιά τυλίγοντας εφημερίδες με λίγη ταινία συσκευασίας και παίξτε ξιφομαχία με τα παιδιά σας. Εδώ, Iosub, πράγματι, υπερτερεί η «Καθημερινή»! :grin: ( Mεταξύ μας, όταν ξεμείνετε από εφημερίδες τότε θα δείτε τι αξίζουν. Έχω κάνει αρκετά χρόνια ερημίτης-είτε εκπαιδευτικός σε νησιά της άγονης γραμμής είτε σε άλλα «α-φημέριδα» μέρη. Οι εφημερίδες είναι πολιτισμός, είναι δημοκρατία είναι ψυχαγωγία είναι πολλά. Να παρακαλάτε να υπάρχουνε γιατί όλες οικονομικά είναι "μεταξύ φθοράς και αφθαρσίας"...
Σας ευχαριστώ όλους τους εκλεκτούς φίλους μέσα από την καρδιά μου για τα υπέροχα εγκάρδια σχόλια.
Και τώρα θέλω να επικεντρωθώ ώστε να απαντήσω στο θαυμάσιο σχολιασμό του Dic. Κάποτε γνώρισα έναν αλαζόνα ψαροκυνηγό που υποστήριζε ότι «τα μυστικά της θάλασσας δεν πρέπει να διαδίδονται.» Επίσης θεωρούσε ότι πρέπει «να βουτούν μόνο οι ταλαντούχοι, αυτοί που έχουν την δωρεά, αυτοί που δεν έχουν κινδυνεύσει ποτέ». Οι υπόλοιποι οφείλουν να τα παρατάνε-ειδικά αν έρθουν κατά μέτωπο με τον «Θεό» που πραγματοποιούσε όλες τις βουτιές από τα 25 και κάτω μέχρι τα 45 με σταθερά. Ίσως είναι και πιο αειφόρο οικολογικά να μην πηγαίνεις για ψάρεμα και να έρχεται ο «Θεός» απ΄τη Λαδόξερα με διακόσια κιλά ψάρια αντί να πηγαίνουν εκατό και να ξοδεύουν ορυκτά καύσιμα για 3-4 κιλά ο καθένας τους-αυτά που επιτρέπει η νομοθεσία βρε αδελφέ!
Κάποιοι «μαθητές» του Θεού θα υποστηρίξουν: Oι 99 είναι «παστελάδες»-όπως λεν στη Χίο, άσχετοι, «κοπριές», δεν γνωρίζουν τις τεχνικές. Δεν έχουν λεφτά για λόρανς και φουρούνο, ούτε έχουν τη δυνατότητα να πληρώνουν βαρκάρη-απαραίτητο στα ρεματικά νερά της μαναβόξερας.
Θα απαντήσω στους «μαθητές» με δύο ατελή, ελλειπτικά επιχειρήματα. Το ένα έχει να κάνει με αυτό που ο κορυφαίος αμερικάνος καθηγητής Νομικής Ρ. Ντουόρκιν ονόμαζε «η επικράτεια του νόμου» Στις αλεπουδες που γνωρίζουν πολλά κόλπα, ο σκαντζόχοιρος γνωρίζει ένα αλλά καλά. Αν είμαστε νεωτερική, δημοκρατική κοινωνία, κοιτάζουμε την ευημερία των πολλών-έστω κι αν μειώνουμε την ηδονή ενός ανθρώπου που θεωρεί ως πυρηνικό στοιχείο της ψυχικής του ισορροπίας την ηδονή απ΄την αφαίρεση της ζωής τριάντα ροφών ημερησίως :cry: .
Το δεύτερο επιχείρημα έλκει την καταγωγή του από το καταπληκτικό motto =D> του καπετάν-Τόμας. «Εκεί που ήσουν ήμουνα και κει που είμαι θα΄ρθεις»..! Ο πανούργος Νταπιράν πρόβλεψε νωρίς τους περιορισμούς της θεωρίας του. Είχε το πνευματικό θάρρος να μην εθελοτυφλεί και υποστήριζε ότι απλώς ήταν μια θεωρία για το 2000μ.Χ. και όχι για το 2100μ.Χ. Δεν πρόκειται τόσο για την ικανότητα των ψαριών να μαθαίνουν όσο για την πρόκληση να κατανοήσουμε την βαριά αλιευτική ιστορία στα ψαροτόπια που σουλατσάρουμε. Ψαροτόπια που ΔΕΝ ΠΡΕΠΕΙ να δίνουμε ένα κάρο καύσιμα για να τα προσεγγίσουμε. Ψαροτόπια, που συχνά, όπως υπέδειξε ο Τέμαν για τη Νότια Χίο, είναι «μπάτε σκύλοι αλέστε κι αλεστικά μη δώσετε!» Κάνουμε τότε αυτό που μπορούμε και το έχει δείξει ο Στελάρας: Eπιλέγουμε τα μαζοχιστικά και δύσκολα (φουρτούνα, εωθινό ψάρεμα με βάρβαρο ξύπνημα ) και "μαζί και ταυτοχρόνως" τα εύκολα ψάρια (σάλπες, γερμανούς, κακαρέλους) Κανείς δεν θα μειώσει την ευτυχία μας. (Αν και παραλίγο τον Απρίλη να γίνει η ζημιά με το Νομοσχέδιο για την ερασιτεχνική αλιεία..)
Υ.Γ Αυτά τα ταπεινά ψάρια, τα ψάρια που ανέφερα παραπάνω (συν δυο τρεις λεσσεψιανούς μετανάστες) , ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΜΕΛΛΟΝ των παιδιών μας. Γιατί μέλλον στο επαγγελματικό ψάρεμα δεν υπάρχει! «Τριάντα πόστες δίχτυα, τρία κιλά «τρίτα» (Γ’ κατηγορίας) και δυο κιλά μπαρμπούνια» μου διεκτραγωδούσε Χιώτης ψαρομανάβης ..!(από τους κανονικούς, με τιμολόγιο, Φ.Π.Α κτλ)
Κωστή ενταξι ήμουν λίγο απόλυτος με τις εφημερίδες το ομολογώ.... δεν μ'αρεσει το απόλυτο στις απόψεις.
ωστόσο για το άλλο που λεμε με παρεξήγησες... δεν μίλησα για κατάργηση του δικαιόματος των πολλών (και γω μέσα στους πολλούς) όσο για την ευθύνη που φέρει ο εφευρέτης , αυτόνου που ανακάλυψε πρώτος το καινούριο μίλησα .
Παράδειγμα σε αυτό είναι η ατομική ενέργεια. Ικανή για πολλά καλά αλλά και για τα χειρότερα του πλανήτη και της ανθρωπότητας...
Οι μάζες δυστυχώς δεν μάθαμε να διαχειριζόμαστε ούτε την γνώση ούτε την δύναμη... Και μέσα στις μάζες βάζω και τις κυβερνήσεις και όλους το 99.99999% του πληθυσμού της γης. Οπότε είμαι πολύ επιφυλακτικός στο αν κάτι που είναι ικανό να καταστρέψει (βλ. βυθόμετρα, νεες τεχνικες) θα πρέπει να δίνεται χύμα στους πολλους. Χωρίς όμως να παραβλέπω το αναφαίρετο δικαίωμα των πολλών σε αυτό. Οι επιπτώσεις στους πληθυσμούς των ψαριών μπορούν να μιλήσουν από μόνες τους...
Αλεξανδρος Ν.

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Τρί 02 Αύγ 2016, 15:48

=D> :hello:

Άβαταρ μέλους
DiverL
Ονοματεπώνυμο: Αργυρός Λάμπρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DiverL » Πέμ 04 Αύγ 2016, 16:10

Αγαπητέ Κώστα,

Σχετικά με όσα αναφέρεις για τον "Θεό" οι πιο παλιοί κατανοούμε σε ποιον αναφέρεσαι ... :D
Τον πέτυχα 2 χρονια πριν αλλάξει ο προηγούμενος αιώνας στην θάλασσα φυσικά τυχαία... τότε ίσως και να θαύμαζα τις επιδόσεις του, όταν μερικά χρόνια αργότερα συνειδητοποίησα ποια ήταν η ¨συνεισφορά" του στην θάλασσα, ξενέρωσα που λένε...
Πάντως όπως έχω ξαναγράψει και σε άλλο ποστ, τους ανθρώπους που παλιά χρησιμοποιούσαν, με τα σημερινά δεδομένα απαράδεκτες μεθόδους στο ψάρεμα τους, μη του "πετροβολάμε" έτσι εύκολα, αυτά ξέραν τότε αυτά έκαναν, καλύτερα να "πετροβολάμε" αυτούς που ακόμα χρησιμοποιούν τις ίδιες απαράδεκτες μεθόδους στο ψάρεμα τους σήμερα, υποστηρίζοντας μάλιστα ότι είναι και σωστές.... Ο "Θεος" όπως τον αποκαλείς, δεν έχω ιδέα τι σκεφτόταν και υποστήριζε τότε, ούτε και σήμερα, και ελπίζω να καταλαβαίνεις ότι το σχόλιο μου δεν αφορά αυτόν, αλλά είναι με αφορμή αυτόν, ελπίζω να έχει αλλάξει απόψεις και στάση ζωής σήμερα μετά από όλα αυτά που έχουν συμβεί στις θάλασσες μας και έχει βάλει και εκείνος το "χεράκι" του λίγο...

Τέλος ελπίζω να μπορέσω να έρθω κάποια στιγμή στο νησί της γιαγιάς μου, αν και μέχρι τώρα δεν το έχω καταφέρει, και ώστε να μπορέσω να σε γνωρίσω από κοντά καθώς βρίσκω πολύ ενδιαφέρον τον τρόπο που αντιμετωπίζεις τα πράγματα και ίσως να μπορέσουμε να ρίξουμε μαζί και μια βουτιά εφόσον αυτό είναι εφικτό. :D

Σου εύχομαι να σαι πάντα καλά, και ελπίζω να συνεχίσεις να κάνεις τέτοια ποσταρίσματα :D
Αξίζει φίλε να υπάρχεις για ένα όνειρο, κι ας είναι η φωτιά του να σε κάψει !!!

INBLUE
Ονοματεπώνυμο: Miltos zografinakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INBLUE » Κυρ 07 Αύγ 2016, 07:18

ψαρουκλα Κωστα...!!
ολλα τελεια...!! :thumbsup:
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!

Άβαταρ μέλους
gsim
Site Admin
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Σημ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gsim » Κυρ 07 Αύγ 2016, 11:01

pittask έγραψε:Άξια πένα, άξιος ψαροκυνηγος, κ.Προμπονα! :hello:
Το αυτό...

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”