Αφοσίωση

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
esasos
Ονοματεπώνυμο: Alexandros A.

Αφοσίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Τρί 12 Ιούλ 2016, 14:26

"Ρε πατέρα, δε πάμε στο ... να κάνουμε ένα ψάρεμα της προκοπής αύριο?"
"Ναι αμέ!"
Και κάπως έτσι ξεκίνησε και αυτό το ταξίδι στο μπλέ.

Με συνοδοιπόρο και βαρκάρη τον πατέρα μου ξεκινήσαμε για μέρος καμιά 20αρια μίλια απο το χωριό με το φουσκωτό. Νωρίς νωρίς φορτώσαμε όλα τα πράγματα στον "Επινέφελο" και ξεκινήσαμε.

Είχαμε ξεκινήσει και αυτό το ξεκίνημα, τον αποχωρισμό αυτό της στεριάς, τον είχα ανάγκη.
Με ένα πτυχίο που απέτυχα να πάρω, μια στενάχωρη μετακόμιση και το φανταριλίκι να πλησιάζει έπρεπε να δω επιτέλους ψάρια. Είχα ανάγκη να ψαρέψω, μόνος αλλα ασφαλής, σε τόπο με ψάρια. Δεν με ένοιαζε να πιάσω ψάρια, έχω στον καταψύκτη, με ένοιαζε να δω. Με ένοιαζε να δω τόσα ψάρια που να ξεχαστώ, να προσπαθήσω να τα πιάσω και να σκεφτώ πως θα τα ξεγελάσω.

Η ψυχοθεραπεία που προσφέρει η πλήρης αφοσίωση σε κάτι είναι κάτι μοναδικό αν και όταν το βρεις. Όταν το μυαλό σου αφοσιώνεται πλήρως σε έναν συγκεκριμένο σκοπό διαγράφοντας οτιδήποτε άλλο, όταν σκέφτεσαι τόσο δυνατά που μονολογείς και σου αρέσει αυτό, βρίσκεσαι σε μια κατάσταση που η ψυχική σου υγεία κάνει κούρα ομορφιάς και γεμίζει μπαταρίες για να αντιμετωπίσει οτιδήποτε άσχημο βρεθεί στο δρόμο της.
Σε κάποιους το προσφέρει το αμάξι τους, σε άλλους το διάβασμα ενώ σε άλλους κάποιο σπόρ.
Ε, εμένα αυτό μου το προσφέρει το ψαροτούφεκο!

Επιστροφή στο ψάρεμα όμως:

Φτάνοντας στο μέρος, αλλάζω και βουτώ.
Στην πρώτη βουτιά ένας μεγάλος σαργός θα προγκίξει προτού καν προσγειωθώ στον βυθό και με μια μακρινή βολή θα τον πάρω. Καθώς τον κρεμώ στην ψαροβελόνα παρατηρώ πως η περιοχή έχει λίγο ρεύμα. Ευτυχώς κατευθύνεται προς την πορεία που είχα προσχεδιάσει. Κάνω σήμα στον βαρκάρη πως όλα οκ και συνεχίζω. Τα καρτέρια διαδέχονται το ένα το άλλο και οι σαργοί γίνονται 4 + 1 σκάρος και όλα μεγάλα! Είναι ωραίο και δύσκολο το ψάρεμα του σαργού με καρτέρι!

Εικόνα

Εικόνα

Φτάνοντας στον επόμενο κάβο, βλέπω μια ρόζ ράχη απο την επιφάνεια. "Δεν μπορεί" λέω, "έχει πάει 9!".
Συναγρίδες τέτοια ώρα?
Κι'όμως!
Τα καρτέρια μου βαθαίνουν. Οι συναγρίδες όμως πουθενά. Με είδαν και φοβήθηκαν?

Φτάνω στον επόμενο κάβο. Εδώ το ρεύμα είναι πιο δυνατό και πάει πάλι μαζί μου.
"Απο πίσω έρχεται το ρεύμα και κατα μέτωπον το θήραμα" θυμάμαι έλεγε ο Βλάχος.
Ίσως τις πετύχω εδώ σκέφτομαι.

Βλέπω δυο πολύ μεγάλους βράχους. Σκέφτομαι να συρθώ ανάμεσα τους και να καρτερέψω στην άκρη του καναλιού που δημιουργούν. Ίσως να ξεγελάσω κάποια...
Το κάνω και...

Εικόνα

Το ψάρι περνά απο πάνω μου!
Δεν ξέρω απο που ήρθε αλλα ήταν μεγάλο και πέρασε ακριβώς απο πάνω μου! Γυρνώ το όπλο αλλα μόνο φόβο της προξενώ. Το ψάρι εξαφανίζεται όσο αναδύομαι. Οι παλμοί στο κόκκινο! Προσπαθώ να ηρεμίσω αλλα το ψάρι ήταν τεράστιο!

Όταν κατεφέρνω και ηρεμώ βουτώ 10-15 μέτρα πιο πέρα απο το σημείο που ήμουν πριν.
Δυο μεγάλοι σαργοί βγαίνουν απο την πλάκα μπροστά μου και μηχανικά τους σημαδεύω, ξαφνικά σπάνε, φοβήθηκαν, αριστερά μου περνούν 2 συναγρίδες σε απόσταση βολής αλλα εγώ δεν προλαβαίνω να γυρίσω το όπλο μετά το σημάδεμα που έκανα στους σαργούς. Πιο βαθειά τριγυρνάνε μεγαλύτερες! Αν δεν είχα σημαδέψει τους σαργούς ίσως να έκανα βολή!

Πάλι πάνω και πάλι κάτω χαλαρωμένος.

Η βουτιά είναι βαθειά.
Βλέπω δυο ροζ φίλες 2-3 κιλά η καθεμιά να κινούνται νευρικά στο ίδιο βάθος με εμένα αλλα μακριά. Δεν πλησιάζουν. Αναδύομαι άτσαλα και τα ψάρια τρομάζουν.

Το ρεύμα με παρασύρει και βουτώ πιο πέρα απ'οτι ήθελα αλλα στο ίδιο βάθος.
Προσγειώνομαι και κοιτώ με μανία να δω που είναι οι βασίλισσες.
Τις βλέπω στο τέλος της βουτιάς να περνούν απο βαθύτερα και να εξαφανίζονται.

Κάνω ακόμη ένα καρτέρι αλλα δεν βλέπω τίποτα. Ούτε σαργους.

Είχα χάσει.

Για λίγο σκέφτηκα να βαθύνω και άλλο, αλλα θα έβγαινα εκτός ορίων που είχα θέσει στον εαυτό μου.
"Έτσι πνίγονται" μονολόγησα ενώ έκανα σήμα στον πατέρα μου να πλησιάσει να ανέβω.

Εικόνα

Νιώθω μόνο περίφανος και ευτυχισμένος που αναμετρήθηκα με αυτά τα ψάρια μιας και είχα να δω 2 καλοκαίρια. Πίστευα πως το νεο όπλο, οι μεγαλύτερες παραμονές και βάθος θα αρκούσαν να πάρω μια συναγρίδα αλλά έκανα λάθος.Την επόμενη φορά δεν θα σημαδέψω τους σαργούς και δεν θα κουνηθώ αν έχει συναγρίδες. Δεν θα με πιάσει πανικός στην επιφάνεια να βουτήξω και θα οργανώσω καλύτερα την επίθεση μου.

Ίσως την επόμενη φορά να τα καταφέρω, ίσως όχι, ίσως να πιάσω ψάρια αλλα ίσως και όχι, όπως και να έχει αφοσιώθηκα πλήρως σε αυτό και αυτός είναι ο λόγος που (χαίρομαι να) έρχομαι!

Εικόνα
Τα ψαρέματα μου στο -> :)

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Re: Αφοσίωση

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τρί 12 Ιούλ 2016, 14:45

:hello: Πλήρης,.. :good:
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τρί 12 Ιούλ 2016, 15:06

Ωραίος! Γέμισες εικόνες :good:

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Τρί 12 Ιούλ 2016, 15:34

Αλεξανδρε συνέχισε!!
Ολα θα βρουν τον δρόμο τους!

Όσο για το ψαρεμα...
Ωραίος όπως πάντα!!!! :)

Υ.γ.Τ ι λένε οι ποτηροθηκες του Λαλιζα????
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
Prwtaris
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Να μη σε νoιάζογλου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Prwtaris » Τρί 12 Ιούλ 2016, 15:50

Μπράβο ρε μάν ! Να ξέρεις οτι για την υπομονή σου θα ανταμοιφθείς! :hello: :good:
| tsaounlee: Αγαπάει Πτηνό.....

ΔΕΝ γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Τρί 12 Ιούλ 2016, 15:59

Ωραίος και με σωστά ...΄΄φρένα΄΄! :)
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τρί 12 Ιούλ 2016, 16:07

Στα παπαρια σου οι συναγρίδες. Πήρες ψαρια / χαλάρωσες / πετυχες το σκοπό σου.

Τι αλλο...

Αντε καλό Σεπτέμβρη για το πτυχιο και μη βιαζεσαι ουτε να αγχώνεσαι.

μιχ
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

manos44

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manos44 » Τρί 12 Ιούλ 2016, 17:00

:thumbsup:

Άβαταρ μέλους
johndrama
Ονοματεπώνυμο: Ioannis Draminos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από johndrama » Τρί 12 Ιούλ 2016, 18:17

Έτσι ακριβώς μπράβο μάγκα.
Ή του ύψους ή του βάθους βουνο-θαλασσα

Άβαταρ μέλους
γιωργος 21
Ονοματεπώνυμο: Γεωργιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από γιωργος 21 » Τρί 12 Ιούλ 2016, 18:40

Μπράβο ρε Αλέξανδρε ωραίες εικόνες δεν πειράζει τώρα που κατάλαβες τα λάθη σου θα είσαι έτοιμος για την επόμενη συνάντηση :thumbsup:
Απ'τους δρόμους της ζωής πάντα διάλεγα τους ποίο δύσβατους.Ηταν δύσκολοι αλλά είχαν υπέροχη θέα!!!

Άβαταρ μέλους
esasos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Τρί 12 Ιούλ 2016, 20:38

Σας ευχαριστώ όλους και τον καθένα ξεχωριστά για τα καλά και ενθαρρυντικά λόγια σας!
Σημαίνει πολλά για εμένα να μπορώ να γράφω σε αυτό το φόρουμ τις εμπειρίες μου και να διαβάζω τις εμπειρίες άλλων.

tsaounlee έγραψε: Υ.γ.Τ ι λένε οι ποτηροθηκες του Λαλιζα????
Οι ποτηροθήκες του Λάλιζα μαμάνε!
Έχω 2, μια για τον καφέ και μια για το κινητό αν δεν πίνει κανείς άλλος καφέ. Σκυλιά, δε χαλάνε με τίποτα αλλα αμα τις τραβήξεις βγαίνουν απο το ρέλι.
Θα πάρω και άλλες όταν τις ξαναβάλει προσφορά :cool:

Άβαταρ μέλους
TSAKYS.KOS
Ονοματεπώνυμο: ΤΣΑΚΙΡΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TSAKYS.KOS » Τρί 12 Ιούλ 2016, 20:49

Όλα άψογα. Και το πιο σημαντικό ήξερες που θα βάλεις τέρμα στη βουτιά. Όσο για τις ροζ κυρίες την επόμενη φορά όντας σοφότερος θα τις δώσεις το μάθημα τους. :hello:
Μια εκπνοή μια εισπνοή και το όνειρο αρχίζει......

Άβαταρ μέλους
mkoume
Ονοματεπώνυμο: Manos Koum.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mkoume » Τετ 13 Ιούλ 2016, 10:11

Γεια σου ρε παλικάρι,
ωραίο ποστ!
Εγώ πάντως, θέλω να σου πω, ότι βρίσκω τους σαργούς απείρως πιο διστακτικούς από τις συναγρίδες.
Αυτές τουλάχιστον εκφράζουν μια επιθετικότητα και δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες σύλληψης,
οι σαργοί από την άλλη..., ούτε γκόμενες σε πολυτεχνική σχολή...

έχεις Π.Μ..
να είσαι μάγκας πρέπει, δηλαδή να το μπορείς,
κ αν τούτο καταφέρνεις,
λίγο ακόμα μάγκας, ..δηλαδή να τ΄αγνοείς.

Άβαταρ μέλους
esasos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Τετ 13 Ιούλ 2016, 12:05

mkoume έγραψε: Εγώ πάντως, θέλω να σου πω, ότι βρίσκω τους σαργούς απείρως πιο διστακτικούς από τις συναγρίδες.
Αυτές τουλάχιστον εκφράζουν μια επιθετικότητα και δημιουργούν κάποιες ευκαιρίες σύλληψης,
οι σαργοί από την άλλη..., ούτε γκόμενες σε πολυτεχνική σχολή...

έχεις Π.Μ..
Σου απάντησα! :)
Όσο για τον σαργό στο καρτέρι: έχει ΤΟ ΠΙΟ ΑΡΓΟ ΚΟΛΥΜΠΙ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ αν δεν θέλει να έρθει!

Ενώ για τις συναγρίδες θα γράψω κάποιους στίχους του Φοίβου:
Θέλω να σ' αγγίξω κι είσαι πάλι μακριά
γράφω μόνο δυο λέξεις κι είναι πάλι πολλά
μα τι φταίει αυτός ο κόμπος που δε λύνεται
Θέλω να σε ξεπεράσω μα δεν γίνετα

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Τετ 13 Ιούλ 2016, 12:42

Καλημέρα
Μια χαρά εξαιρετική ψαριά ….. σαργοί …πολλές φορές πιο δύσκολοι και από τις Συναγρίδες Σχετικά δε με αυτές ,τώρα που ξέρεις που κινούνται τα ψάρια βαλε στο πρόγραμμα και πήγαινε να τις κυνηγήσεις ξεκινώντας από τα πολύ ρηχά με στόχο αυτές και τίποτα άλλο .Παρατήρησε τα σημάδια… που περνάνε …τον τρόπο τον οποίο σε πλησιάζουν και την διάθεση τους ….μείνε αθόρυβος στην σκιά των βράχων και σύντομα κάποια θα σου δώσει την ευκαιρία που ζητάς.Μην τις ακολουθήσεις στα βαθιά..άσε αυτές να έρθουν σε έσενα
Το πιο σημαντικό το άφησα τελευταίο ….Πτυχίο …μην στενοχωριέσαι και μην χρησιμοποιείς αρνητικές λέξεις οι οποίες δεν ισχύουν .Κατ΄με θα έχεις αποτύχει όταν πλέον θα είσαι στην τρίτη ηλικία και θα τα έχεις παρατήσει όλα. Απλά αυτή την φορά δεν τα κατάφερες. Είμαι 35 και μετά από 2 πτυχία αποφάσισα φέτος το Σεπτέμβριο να ξαναγραφτώ στο ανοιχτό πανεπιστήμιο για άλλα 4 χρονάκια και σκέψου ότι έχω και 2 παιδάκια .Όρεξη να έχεις πτυχία θα πάρεις πολλά στην ζωή σου ….Το σημαντικό είναι να έχεις Παιδεία και εσένα οι γονείς σου στην έδωσαν
Σχετικά με τον στρατό …καλή φάση …οι τελευταίες διακοπές ….μετά αρχίζει η ζωή και τα ζόρια …Πέρνα καλά το καλοκαίρι …γέμισε τις μπαταριές σου και από Σεπτέμβριο δυνατός Θα λύσεις όλα τα θέματα
Με το καλό και καλή τύχη

Περιμένω να μου πεις τη έκανες με τις κυρίες

:hello:
Follow me in

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”