Ψάρεμα τις μεσημεριανές ώρες

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Re: Ψάρεμα τις μεσημεριανές ώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 15 Ιουν 2016, 16:16

βασικο !
την κυριακη τα ψαρια πανε βολτα !(τα κωλοψαρα ! ξερουν και τις μερες ! :evil: )αφαντα!
απο δευτερα μεχρι και παρασκευη ολο και θα βρεις !!!
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 15 Ιουν 2016, 18:08

Ωραία τροπή πήρε το θέμα.
Έτυχε μία φορά με τον κολλητό να κάνουμε την υπέρβαση και 5,00 το πρωί έπεσε το φουσκωτό στο νερό.6 η ώρα ήμασταν Τζιά,και μέχρι τις 8,30 ήμασταν παρέα.Κάπου βγηκα στα βράχια για το χοντρο και ..τον έχασα.Ψαρεψα κάνα 2ωρο ακομα,υποθέτοντας ότι έχει προχωρήσει ,μη βλέποντας τον όμως,άρχισα να ανησυχω σοβαρά..ώσπου κάνει μία τσουπ και με μαζευει,σε ερωτηση μου δε που ηταν ,η απάντηση του ήταν..."για ύπνο..." ](*,)
Όπως και ναχει για πολλά χρόνια είχα κακομαθει.Το πρωί δεν την πάλευα με τίποτα,ώσπου τα παιδια μου μεγάλωσαν,μαζί και οι υποχρεώσεις,και ο χρόνος το απόγευμα,σχεδόν εκμηδενιστηκε,ιδίως στις διακοπές.
Έτσι το βάρβαρο ΠΟΛΥ πρωινό ξύπνημα,ήταν μονόδρομος,έστω κιαν έχω κοιμηθεί μόνο 4ωρες,και χωρίς τριπλό φραπέ που πινω κάθε πρωί ...
Το αποτέλεσμα ήταν να γνωρίσω τις πραγματικές δυνατότητες των τόπων μου...τόποι που ΜΟΝΟ έτσι δίνουν Συναγρίδες και πελαγίσια,έστω κιαν πάει ή ώρα 9 το πρωί και εγώ πλέον...σερνομαι.Δεν έχει όμως σημασία, προλαβα και ήμουν πρώτος,συνήθως στο δεύτερο η τρίτο καρτερι η συναγριδα είναι στην αγκαλιά μου.
Είναι δε πολλές οι φορές που ενώ βγαινω,διασταυρωνομαι με κάποιον ή κάποιους...μπρουκληδες καλοπερασακηδες που...μπήκαν προ ολίγου,είναι όμως ήδη πολύ αργά....
Εννοείται πως αν μπορώ να πάω απόγευμα θα το προτιμησω.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 15 Ιουν 2016, 18:31

KOSTAS STI έγραψε:βασικο !
την κυριακη τα ψαρια πανε βολτα !(τα κωλοψαρα ! ξερουν και τις μερες ! :evil: )αφαντα!
απο δευτερα μεχρι και παρασκευη ολο και θα βρεις !!!
Με την γνώμη οτι τα έχουν μαμηση κυνηγήσει τρομάξει ή έχοντες ψαρέψει σαββατο δεν πάω κυριακες και δεύτερες
Ιδέα μου πες ????μακακια μου πες :D
Της ελάχιστες φορές που πήγα ???είχε μεν δεν μπορώ να πω ότι δεν έχει αλλά όχι τόσα όσο άλλες μέρες και ήρεμα όπως μεσοβδόμαδα .έτσι παντα προτιμώ μεσοβδόμαδα ΑΝ καταφέρω και ξυπνησω :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

VAG81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VAG81 » Τετ 15 Ιουν 2016, 19:06

παλικαρια δεν ξερω τι λετε εσεις εγω τα γρηγορα καθημερινα τα κανω μεσημερια και μια χαρα ψαρακια βρισκω τις περισοτερες φορες
και τα καλητερα ψαρια τα χω παρει μεσημερι και υποψιν ψαρευω πολύ κηνυγημενα κοματα της αττικης και μονο με καρτερια
το παν είναι ο τροπος πιστευω όλα τ'αλλα είναι μυθος

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Τετ 15 Ιουν 2016, 19:29

VAG81 έγραψε:παλικαρια δεν ξερω τι λετε εσεις εγω τα γρηγορα καθημερινα τα κανω μεσημερια και μια χαρα ψαρακια βρισκω τις περισοτερες φορες
και τα καλητερα ψαρια τα χω παρει μεσημερι και υποψιν ψαρευω πολύ κηνυγημενα κοματα της αττικης και μονο με καρτερια
το παν είναι ο τροπος πιστευω όλα τ'αλλα είναι μυθος
εσας απο τα πολυ κυνηγημενα κοματια της αττικης,πρεπει να σας παρω μια βολτα στα καθολου κυνηγημενα μερη μου !! :mrgreen:
εχει τυχει να μπω πρωι και να βγω στις 11 αψαρος! μετα κατα τις 2 να μπω μπροστα στην παραλια που καθομασταν και να βγω με δυο κιλισιες !!! :D αυτο το λες τυχη! αφου ηρθαν για φαι τετοια ωρα !!!αχορταγες ηταν μαλλον ! :grin:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
mike_m

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike_m » Τετ 15 Ιουν 2016, 19:39

Στην Αττική παίρνω ψάρια σχεδον παντα το πρωι το χειμώνα.
Μεσημέρι ΜΟΝΟ οταν εχει καιρο δηλαδη βορια και συνήθως 5Β και αυτο Σεπτεμβρη Οκτωβρη Νοέμβρη και φυσικά μετά τις 14.00 οπυ ερχονται κεφαλοι και καμια τσιπουρα.

Αμα σηκωθώ καλοκαιρι μετα τις 10 και δω μπουνατσα και το φυκι καγκελο πανω... ουτε καν παω στη θαλασσα για μπανιο. Εξω ταβλακι με το μπαμπα και μαθημα στα παιδια.

Κοντολογις, μεταξυ 10.00 14.00 δεν εχω παρει σχεδον ποτε σοβαρο ψαρι σε Σαρωνικό, Αν Αττική πλευρα Αιγαιου.

Τωρα καμια Κεφαλονιά ή Χαλκιδικη, οκ εχω παρει ψαρια αλλά κάτω απο τα 10μ.

μιχ
Επεξεργασια εικονασ ονλινε https://compressimage.toolur.com/

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Πέμ 16 Ιουν 2016, 00:16

θακαταθεσω και εγω την γνωμη μου μια και σε παλια δημοσιευση εχει τονιστει το ιδιο θεμα.

δεν μπορω να πω με το τι συμβαινει σε αλλες περιοχες....τα ψαρια σιγουρα αντιδρουν διαφωρετικα απο θαλασσα σε θαλασσα και αλλαζουν τις συνηθειες τους.
ο γενικος κανονας το πρωι η το απογευμα ειναι λιγο πολυ σωστος....αλλα ειναι ενας κανονας που ισχυει για περιοχες πουδεν υπαρχει η τοσο εντονη δραστηριοτητα αλειετικη που συμβαινει κοντα στα αστικα κεντρα.

προσοπικα στην περιοχη μας στην ανατολικη αττικη και στην πιεση που δεχονται τα ψαρια απο επαγγελματιες αλλα και ερασιτεχνες τα ψαρια ειναι οταν δεν υπαρχει δραστηριοτητα στην θαλασσα.
σε εμας εδω η δραστηριοττηα δεν υπαρχει το μεσημερι...ετσι συναγρριδια στα 5 μετρα θα κυνηγισω το καταμεσημερο μια και ειναι η ωρα ποιυ θα δυνηγισουν και αυτα...αντιθετα με την πρωτο ακουσμα καικιου το απογευμα τα ψαρια θα εξαφανιστουν κατω απο τα ξ0 μετρα....

η φουρτουν ακια τα μπουρινια επησης ειναι καθοριστικος παραγοντας..... οντα ο καιρος εχει κρατησει μερικες μερες για μενα πανω στα μεγιστα του ειναι το ειδανικο για ενα καλο ψαρεμα.....

Adorable
Ονοματεπώνυμο: A. Tsiakalos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Πέμ 16 Ιουν 2016, 01:37

Λουκάς :good:
Λάβε υπόψη σου τον τόπο......
Στην Αττική είναι δύσκολο να δουλέψουν οι ψαροβελόνες.

ΛΟΥΚΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΚΟΝΤΟΠΟΥΛΟΣ ΛΟΥΚΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΚΑΣ » Πέμ 16 Ιουν 2016, 21:23

ΣΤΗΝ αττικη πυ ψαρευω πιστεψε με ..... εκει που περναει καθε καρυδιας καρυδι....απο τον βαθυτη παντοφλακια....μεχρι τον χταποδακια που κανει ανω κατω τα ρυχα........
αλλα η καλη γωνση των τοπων των καιρων αλλα και της καταλληλης ωρας φερνει παντα αποτελεσματα......
οπως αυτο καταμεσημερο στις 2 μμ με το μπουρινι της προηγουμενης τριτης.... να φουτνωνει επικυνδηνα απο λαδια στα 3 μετρα κυμα.....

την παντελη απουσια των συναγρυδων αλλα η καλη γνωση του τοπου και των συνηθιεων αλλα και της γνωσης οτι το ρεμα θα αλλαζε..... με κρατησαν στον τοπο για 1 ωρα ακομη..... τελικα μετα απο αρκετα καρτερια καταλαβα οτι κατι υπηρχε......αλλα μεμονομενο....και οντος....με καλη τακτικη......ναι τακτικη...... το ψαρι το πηρα στην ιδια βουτια που το ειδα....μην επιτρεποντας στο ψαρι να δει σε καθε καρτερι που ειμαι και το τι ειμαι.....συντομα καρτερια κατω του λεπτου....... μουη εδωσαν την δυνατοτητα να δω ακριβως την περιοχη που θα περνουσε....ετσι οτνα ημουν ετοιμος με συμαχο τον πλωτηρα.....ηρθε και δεν ξαναφυγε........

ΜΠΡΟΖΤΟΛΟΨΑΡΟ....περισοτερα σε αλλο ποστ θα ετοιμασω ενα βινετακι με το πως και το που...αργοτερα...
mid.png
το ψρι χτυπηθηκε στα 10 μετρα νερο..... σε γλωσσα.....με τακρτερια απο το μπλε προς τα ρυχα και οχι αναποδα.....
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Πέμ 16 Ιουν 2016, 21:37

Περιμένω με αγωνία την ανάλυση της τεχνικής σου ώστε να πάρεις το ψάρι στην αγκαλιά σου! :good:

ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣΤΟΠ » Πέμ 16 Ιουν 2016, 22:03

Εγω οταν βαριεμαι ψαχνω κατι τετοιες δικαιολογιες για μεσημερια που δεν παιζει λεπι.απεναντιας αμα υπαρχουν κεφια ολοκληρη η μερα ειναι λουκουμι.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Πέμ 16 Ιουν 2016, 23:01

minasevoix έγραψε:Περιμένω με αγωνία την ανάλυση της τεχνικής σου ώστε να πάρεις το ψάρι στην αγκαλιά σου! :good:

Ωραίο ψάρι.
Η αλήθεια είναι πως έπαιξε σωστά με τον παράγοντα της αλλαγής διεύθυνσης του ρέματος,έναν παράγοντα που δεν έχω προσωπικά αποοκωδικοποιησει αρκετά..
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Adorable
Ονοματεπώνυμο: A. Tsiakalos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Πέμ 16 Ιουν 2016, 23:28

Λουκάς..... από την αναφορά σου στα πρώτο πόστ σου..... κατάλαβα φίλε μου. ;)
Στο μαύρο λιθάρι, εκεί που μιλούνια έτρεχαν με το πρώτο φως, κομβόϊ οι σημαδούρες για την 25αρα αποχή πίσω από τη βραχονησίδα, με ψάρια μάστορες που ούτε ο pellizari δεν θα έπαιρνε, ο 5αρης έμπαινε στη ζώνη από πονηρό χαράκι στα 3 μέτρα!
Τότε.....τώρα για λόγο ανεξήγητο δεν ψάχνω τρύπες.
Να είσαι καλά.

niksig
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Σιγούρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από niksig » Πέμ 16 Ιουν 2016, 23:53

ΛΟΥΚΑΣ έγραψε:ΣΤΗΝ αττικη πυ ψαρευω πιστεψε με ..... εκει που περναει καθε καρυδιας καρυδι....απο τον βαθυτη παντοφλακια....μεχρι τον χταποδακια που κανει ανω κατω τα ρυχα........
αλλα η καλη γωνση των τοπων των καιρων αλλα και της καταλληλης ωρας φερνει παντα αποτελεσματα......
οπως αυτο καταμεσημερο στις 2 μμ με το μπουρινι της προηγουμενης τριτης.... να φουτνωνει επικυνδηνα απο λαδια στα 3 μετρα κυμα.....

την παντελη απουσια των συναγρυδων αλλα η καλη γνωση του τοπου και των συνηθιεων αλλα και της γνωσης οτι το ρεμα θα αλλαζε..... με κρατησαν στον τοπο για 1 ωρα ακομη..... τελικα μετα απο αρκετα καρτερια καταλαβα οτι κατι υπηρχε......αλλα μεμονομενο....και οντος....με καλη τακτικη......ναι τακτικη...... το ψαρι το πηρα στην ιδια βουτια που το ειδα....μην επιτρεποντας στο ψαρι να δει σε καθε καρτερι που ειμαι και το τι ειμαι.....συντομα καρτερια κατω του λεπτου....... μουη εδωσαν την δυνατοτητα να δω ακριβως την περιοχη που θα περνουσε....ετσι οτνα ημουν ετοιμος με συμαχο τον πλωτηρα.....ηρθε και δεν ξαναφυγε........

ΜΠΡΟΖΤΟΛΟΨΑΡΟ....περισοτερα σε αλλο ποστ θα ετοιμασω ενα βινετακι με το πως και το που...αργοτερα...
mid.png
το ψρι χτυπηθηκε στα 10 μετρα νερο..... σε γλωσσα.....με τακρτερια απο το μπλε προς τα ρυχα και οχι αναποδα.....
ψάρευα Τρίνησα και πριν ανέβω στη βάρκα ξεόπλισα με βολή (δεν το συνηθίζω αλλά για κάποιο λόγο το έκανα). Μαζεύοντας τη βέργα με πλησίασε στα 2-3 μέτρα μία ίδιου μεγέθους... ήταν ήρεμη, εγώ νευρικά μάζευα νήμα βέργα κλπ αλλά στο όπλισμα άρχισε να απομακρύνεται, βασανιστικά αργά...

Μέρα μεσημέρι.

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Παρ 17 Ιουν 2016, 09:14

ΞΕΡΟΥΝ οτι αν βγει η βέργα δεν υπάρχει κίνδυνος.... :banghead:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”