Ψάρεμα τις μεσημεριανές ώρες

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
hariska

Re: Ψάρεμα τις μεσημεριανές ώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Δευ 13 Ιουν 2016, 19:33

minasevoix έγραψε:Σε ευχαριστω για τις συμβουλές, η εμπειρία κ η νοημοσύνη σου φαίνονται στα γραφόμενα σου :hello:
Ευχαριστώ Μηνά! :hello:

Άβαταρ μέλους
Johnkokk
Ονοματεπώνυμο: Γιάννης Κοκκινάκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Johnkokk » Δευ 13 Ιουν 2016, 19:52

Εχω βγάλει και συναγρίδες και μαγιάτικα και μαύρα και μεσημέρια τις ώρες που είπες (οταν δεν είχα χρόνο να πηγαίνω εύκολα τις υπόλοιπες).
Θεωρώ οτι εξαρτάται κι απο τον τόπο.
Σαφώς και νωρίς το πρωί ή αργά το απόγευμα, ενδεχομένως να είναι καλύτερα, όμως αν ο τόπος το ευνοεί δεν θα απέκλεια και τα μεσημεριανά.
Η αψαρία είναι επιλογή.
Βράγχια έχουν ΜΟΝΟ τα ψάρια.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 13 Ιουν 2016, 21:31

Ή καλύτερες ωρες είναι αυτες που γράφει ο στελιος δίχως να αποκλείονται ή εκπλήξεις μεσημεριατικα
Μαύρα θα δεις και μεσημέρι αργά
Όλα έχουν να κάνουν όμως και με τον ψαρότοπο ,και εσύ εκεί αιγιο είναι πολύ δύσκολη περιοχή
Όσο ποιο πολύ ανοιγεσε προς τα ανοιχτά τόσο ποιο πολλές πιθανότητες έχεις για άσπρα σε φυκιαδες ,αυτό είδα εγώ της λίγες φορές που ψαρεψα εκεί τριγύρω ,χταπόδια όμως αρκετά τον χειμώνα.
Γεγονός είναι διαπιστωμενο στους ψαρότοπους μου ότι πρωί πρωί με το που θα φεξη γίνετε τσι π.......ας ,μάλλον γινωτανε καποτε :D (για απόγευμα αργά δεν φέρω γνώμη μιας και δεν βουταγα ποτέ απογεύματα αλλά βλέπω ποιο πολύ κίνηση από ότι μεσημέρι διότι τέτοιες ώρες μόνο πίτσι πίτσι με μάσκα :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Δευ 13 Ιουν 2016, 22:15

Εκτός των άλλων οι πιθανότητες να έχουν περάσει 1-2 σημαδούρες από τον τόπο αυξάνονται. :-k
Αν πάντως έχεις χρόνο να πας τις ίδιες ώρες ΣΚ ή Δευτέρα πες μας αν είχε περισσότερη κίνηση. :wave:

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Δευ 13 Ιουν 2016, 22:27

Ευχαριστω όλους για τις συμβουλές! Άμα κόψει ο μαΐστρος κάτι θα κάνουμε..

Adorable
Ονοματεπώνυμο: A. Tsiakalos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adorable » Τρί 14 Ιουν 2016, 00:28

Για τσιπούρα πελαγίσια η καλύτερη ώρα είναι 10:00 έως 13:00 με 14:00. (και συναγρίδα- Λούτσο) Για σαργούς αξημέρωτα στο πρώτο φως και αργά το απόγευμα. Όταν έχει καιρό ψάρεψε μέσα στους αφρούς, μη φοβηθείς και θα τα βρεις με τις ουρές όρθιες όλες τις ώρες, πλησιάζονται τόσο πολύ που μπορείς να τα αγγίξεις με το χέρι σου, (το έχω κάνει :good: ). Λάβε υπόψη τον τόπο και έχε πλάτη τον ήλιο στην πορεία σου. Απέφευγε όσο μπορείς να κολυμπάς με πεδιλιές. Αυτά αν σου αρέσει να ψαρεύεις σαν σαύρα. Έχει κι ´αλλα .... που τα βρίσκει όμως ο καθένας μόνος του μέσα απο την επαφή του με τη θάλασσα.

Θέλει τρόπο και ικανότητες για να βγάζεις καλά ψάρια στην ακτογραμμή. Αν έχεις μάθει έτσι και κατέβεις βαθιά σου φαίνονται τα ψάρια σαν χαζά. Όποιος έχει ασχοληθεί και με τα δύο μπορεί να καταλάβει.

LEONT
Ονοματεπώνυμο: Λεωνιδας Τσιουρης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONT » Τρί 14 Ιουν 2016, 10:37

Εγω που εχω για καβαντζα μια παραλια,τα χαραματα μπαινοβγαινουν σαργοι μεσα στις τρυπες και οσο περνα η ωρα και βγαινει ο ηλιος οι σαργοι χανονται και βγαινουν κεφαλοι και λαυρακια(οχι μεγαλα),ειδικα το μεσημερι γινεται χαμος.....

Άβαταρ μέλους
pillius
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Τετ 15 Ιουν 2016, 09:09

αυτό με τους κέφαλους (και τα μικρά λαυράκια) το έχω παρατηρήσει και εγώ: να είναι άφαντοι νωρίς το πρωί και να εμφανίζονται μαζικά μετά τις 10-11 το πρωί.
Εδώ που τα λέμε λογικό ακούγεται, και εγώ αν ήμουν κέφαλος δεν θα έβγαινα για βόλτα την ώρα που κυκλοφορούν όλοι αυτοί που θέλουν να με φάνε :) θα περίμενα να χαλαρώσουν για να ξεμυτίσω...

Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Τετ 15 Ιουν 2016, 09:33

:rotfl: ωραίος! Κάθε τόπος έχει τα δικά του,εγώ αυτό έχω καταλάβει. Ωραίο να κάνεις την σαύρα εκεί που σκάει το κύμα, αλλά να βλέπεις και κάνα ψάρι έτσι??

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Τετ 15 Ιουν 2016, 10:37

Διάβασε τους τόπους που ψαρεύεις και θα τους μάθεις, πάντα τις ώρες που εσύ νιώθεις άνετος και χαλαρός.
Προσωπικά όταν ξυπνάω με το σκοτάδι δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω χαλαρό και πολύωρο ψάρεμα. Αν ξυπνήσω μετά τις 7 το πρωί μπορώ να ψαρεύω μέχρι το σούρουπο
Η θάλασσα είναι πολύπλοκη, τα ψάρια ακόμα περισσότερο, και τόπος με τόπο διαφέρει. Αν σου πω ότι τις περισσότερες συναγρίδες σε συγκεκριμένους τόπους, και είναι αρκετοι αυτοι οι τόποι, τις πιάνω 12 - 2 το μεσημέρι, ενώ ξημέρωμα και σούρουπο ΠΟΤΕ, με λίγα λόγια περιμένω να μεσημεριάσει για να ξεκινήσω σε κάποια σημεία τα καρτέρια για συναγρίδες, παραδοξο ε?

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Τετ 15 Ιουν 2016, 10:45

thanos5180 έγραψε:Διάβασε τους τόπους που ψαρεύεις και θα τους μάθεις, πάντα τις ώρες που εσύ νιώθεις άνετος και χαλαρός.
Προσωπικά όταν ξυπνάω με το σκοτάδι δυστυχώς δεν μπορώ να κάνω χαλαρό και πολύωρο ψάρεμα. Αν ξυπνήσω μετά τις 7 το πρωί μπορώ να ψαρεύω μέχρι το σούρουπο
Η θάλασσα είναι πολύπλοκη, τα ψάρια ακόμα περισσότερο, και τόπος με τόπο διαφέρει. Αν σου πω ότι τις περισσότερες συναγρίδες σε συγκεκριμένους τόπους, και είναι αρκετοι αυτοι οι τόποι, τις πιάνω 12 - 2 το μεσημέρι, ενώ ξημέρωμα και σούρουπο ΠΟΤΕ, με λίγα λόγια περιμένω να μεσημεριάσει για να ξεκινήσω σε κάποια σημεία τα καρτέρια για συναγρίδες, παραδοξο ε?
Πες μου τα μέρη σου να έρθω,και με μένα το ίδιο ισχύει ως προς τις ώρες. :D
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
matador23
Συντονιστής
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Τετ 15 Ιουν 2016, 11:44

Φιλε μου,δυστυχως η αληθεια ειναι οτι μεσημερι πας για την εκπληξη, ενω πολυ πρωι και σουρουπο για τα στανταρ!!

Ετσι ειναι η φυση.Δεν εχει να κανει με κατι αλλο.
Για μενα ενας μεγαλος παραγοντας ,επισης, για το μεσημερι ειναι αν εχει προηγηθει αλλος πριν απο σενα το πρωι.Γενικα πολυψαρεμενοι τοποι και μεσημερι ειναι σχεδον φολα.

Απομακρυσμενα μερη , εχουν περισσοτερο ζωη ολες τις ωρες τις μερας.ΛΟΓΙΚΟ.

((Πολλες ωρες στη θαλασσα και ψαρεμα στον ιδιο τοπο, με καλη αποκρυπτογραφηση καποιον δεδομενων , παντα βοηθαει να βγαλεις το ψαρακι του παιδιου.Ειτε ειναι ενας απλος κεφαλος , ειτε κανα kinder μαγιατικο :D . πχ :Περασματα-καβοι-σκαλοπατια-μονοπετρα-ρευματα κτλ που εχει καθε περιοχη . ))
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"

Άβαταρ μέλους
thanos5180

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thanos5180 » Τετ 15 Ιουν 2016, 12:21

stelarasA'MAK έγραψε:
thanos5180 έγραψε:Διάβασε τους τόπους που ψαρεύεις και θα τους μάθεις, πάντα τις ώρες που εσύ νιώθεις άνετος και χαλαρός.
Πες μου τα μέρη σου να έρθω,και με μένα το ίδιο ισχύει ως προς τις ώρες. :D
Έτσι πρώτα καφεδάκι, να χαλαρώσει το σώμα και το μυαλό και όλα στην ώρα τους, μόνο για τη δουλειά αναγκαζομαι να πηγαίνω κόντρα στο ζεν μου :) . Στην Κω, δεν υπάρχει στρες, ακομα και οι συναγρίδες έχουν τα ίδια χούγια με εμάς, δεν ξυπνάνε νωρίς το πρωί, σε αντίθεση με τις αθηναίες που πρέπει να βγεις στους δρόμους απο τα αξημερωτα !!!

Πέρα απο την πλακα , όταν ζεις σε νησί και πηγαίνεις για ψαρεμα 4 φορε΄ς την εβδομάδα και μέχρι το σούρουπο χρειάζεται να είσαι αρκετά συντηρητικός για να έχεις δυνάμεις, πάντα ξημερώματα δεν γίνεται, αλλιώς, εγώ τουλαχιστον ξεμένω από ενέργεια!!!

Άβαταρ μέλους
pda
Ονοματεπώνυμο: Antonopoulos Takis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pda » Τετ 15 Ιουν 2016, 15:06

Φίλε με την καμία δεν χαραμίζω τον ύπνο μου, τον καφέ μου, την ανεση μου για να παω να προλάβω το χάραμα.

Οσες φορές εχω πάει και εχω βρεθει χαράματα στην θαλασσα πέρα απο μια πιο νευρική κινηση του ψιλού δεν εχω πιάσει ή δει τιποτε ιδιαίτερο.
ΝΑΙ μπορει να κυνηγάνε πιο έντονα τα ψάρια αλλά αν δεν επιβεβαιωθείς (π.χ. ενα κοπάδι συναγρίδες ή λαβράκια να το βλέπεις αυστηρα 7-9 το πρωι) δεν αλλάζεις.

Αντιθετα το απογευμα μέχρι το σουρουπο καλοκαίρι για μενα προσωπικά ειναι η καλύτερη ώρα αφού ειμαι σε εγρηγορση και δεν χασμουριέμαι στον αναπνευστηρα.

Κατ'εμε μην σε απασχολεί καθόλου η ωρα ψαρέματος!

Άβαταρ μέλους
tsourakis13
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Τσουράκης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsourakis13 » Τετ 15 Ιουν 2016, 16:11

Όπως είπαν και οι παραπάνω, πάνω από όλα πρέπει να αποκρυπτογραφίσεις το μέρος. Σε πρώτο στάδιο θα πρέπει να το επισκέπτεσαι συχνά κατά περιόδους και όλες τις ώρες της μέρας(που επιτρέπεται το ψάρεμα :) ) Από ένα σημείο και μετά θα σχηματίσεις μια εικόνα και θα ξέρεις πως να κινείσαι.

Για παράδειγμα εγώ έχω ένα στάνταρ μέρος που πάω για λαβράκια και έχω παρατηρήσει πολλά από τις βουτιές μου.
Καταρχάς ξέρω ότι μετά τις 1-2 γυρίζει σε νοτιά και η θάλασσα ανακατεύεται, θολώνει και το ψάρεμα γίνεται δύσκολο. Επίσης στις τελευταίες βουτιές μου που πήγα πρωί (8-9) παρατήρησα ότι υπήρχε περισσότερη κινητικότητα στο νερό από τις μεσημεριανές ώρες, όπου στα περισσότερα ψαρέματα συναντούσα ελάχιστα ψάρια (κυρίως μικρά) εώς καθόλου.
Απόγευμα δυστυχώς δεν έχω δοκιμάσει αρκετές φορές ακόμα αλλά έχω παρατηρήσει ότι είναι λίγο καλύτερα από το μεσημέρι.

Αν πάλι θες να ψαρέψεις μαύρα, το μεσημέρι είναι από τις καλύτερες ώρες μιας και τα ψάρια βγαίνουν από τα θαλάμια τους για να λιαστούν και είναι πιο εύκολο να τα εντοπίσεις. Και εκτός αυτού θα κάνεις μια πιο "τίμια" σύλληψη από το να κάνεις ψαχτήρι με φακό. :-k
One breath
One dive
One shot
One life...

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”