Ψάρεμα τις μεσημεριανές ώρες

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
minasevoix
Ονοματεπώνυμο: Παναρετος Μηνας

Ψάρεμα τις μεσημεριανές ώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Σάβ 11 Ιουν 2016, 23:14

Καλησπέρα στη παρέα, θέλω να μάθω κατά πόσο ενδεικνύεται το μεσημεριανό ψάρεμα στα ρηχά. Απευθύνομαι καθαρά σε καρτεροψάρεμα για άσπρα στα ρηχά και ίσως κάποιος μεγαλύτερος κυνηγός στα κατρακύλια. Επειδή κατά 90% ψαρεύω μεσημεριανές ώρες γιατί τότε βρίσκω χρόνο και σπάνια βλέπω ψάρια. Τον χειμώνα βέβαια το μεσημέρι θεωρείται απόγευμα. Σήμερα και προχτές που βούτηξα μεσημέρι, εκτός ότι έσκασα μες την 3άρα, υπήρχε πάρα πολύ ψιλό, γόπες αθερίνα ζαργάνες τσέρουλες , γινόταν χαμός αλλά οι κυνηγοί πουθενά. Να τονίσω ότι βουτάω σε συγκεκριμένους τόπους όλον τον χρόνο και προσπαθώ να τους αποκρυπτογραφήσω. Υπάρχουν εποχές , κυρίως Σεπτέμβρη - Οκτώβρη , που έχω δει λούτσους - ρυκια - κανά λαύρακα και διάφορα ψιλά. Το βασικό ερώτημα παραμένει για το αν η πρωινή βουτιά θα δώσει μια τελείως διαφορετική εικόνα ή όχι.

Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Re: Ψάρεμα τις μεσημεριανές ώρες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stelarasA'MAK » Σάβ 11 Ιουν 2016, 23:48

Καλησπέρα, ναι ή αλήθεια είναι πως το μεσημέρι ειδικά το καλοκαίρι δεν είναι ευνοϊκή ώρα.
Μπορεί να πετύχεις καμμια λιτσα να κυνηγάει καμμια καραγκιδα,κάνα σκάρο,καμμια στηρα η ροφό να αραζει, αν το κομμάτι είναι βαθυ ή κοντά έχει γκρεμό.Αν είσαι τυχερός φυσικά και δεν έχει περάσει κανείς το πρωί.
Γενικά τα ασπροψαρα ενεργοποιουνται μετά τις 6 το απόγευμα και μέχρι τις 9 το πρωί.
Οι συναγριδες αγριευονται με τη φασαρία ,μόνο μέχρι τις 7, και κάτι το πρωι καταφέρω συλλήψεις, μετά χάνονται.
Ευνοούν πολύ οι μέρες με δυνατό μελτέμι,αν έχεις κάπου να απαγκιαζει, είναι η καλύτερη φάση μες τη φουρτουνα και τη θολούρα.
Καλύτερα στα 72 η σύνταξη..να προλάβει να πήξει το μυαλό..γιατί στα 68 θα την τρώγαμε σε μηχανάκια και μπύρες....

Άβαταρ μέλους
kostasprobonas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kostasprobonas » Κυρ 12 Ιουν 2016, 00:12

Ωραία τα λέει ο Στελάρας. Να προσθέσω ότι είναι υποχρεωτικό σχολείο το ψάρεμα στην πολύ πρωινή/ "εωθινή" ζώνη. Πρέπει να περάσει κανείς μια πενταετία-εγώ είμαι στη δεκαετία- αφιερωμένη πλήρως στο ψάρεμα πρωι-πρωί. Και αυτό είναι πολύ μεγάλο σχολείο για το επόμενο βήμα, το ψάρεμα του μεσημεριού που γίνεται με απόλυτα τηλεπαθητικό τρόπο. Ψαρεύεις μεσημέρι με τρομερή διανοητική συγκέντρωση και ειδικά την μεγάλη τσιπούρα που έχει χαοτική μετακίνηση-δεν μπορεί να δαμαστεί από θεωρίες. Το μεσημέρι είναι όπως το πρωί αλλά τα ψάρια έχουν τον απόλυτο έλεγχο. Απλώς το πρωί εξαιτίας της πείνας είναι απρόσεκτα. ΚΑΙ ΤΩΡΑ ΠΙΑ ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΥΝ ΤΑ ΑΠΡΟΣΕΚΤΑ ΨΑΡΙΑ :!: :idea:

Άβαταρ μέλους
minasevoix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Κυρ 12 Ιουν 2016, 00:26

Στέλιο ευχαριστω φίλε! Κώστα είσαι πολύ μπροστα!

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 12 Ιουν 2016, 14:49

Μεσημέρι τι εννοείς;
12:00 το μεσημέρι ή 15:00-16:00 και μετά;
Εγώ συνήθως ψαρεύω εκεί, από τις 4 και μετά.
Όσον αφορά τα άσπρα, δεν έχω πρόβλημα, αν ευνοούν οι συνθήκες, θα έχει ψάρι (λίγο κυματάκι-μπουκαδούρα, ευνοϊκός άνεμος). Τα άσπρα, ιδίως οι σαργοί, το μεσημέρι τρώνε το μεσημεριανό τους.
Το απόγευμα με βρίσκει πάλι μέσα στο νερό, οπότε εκεί γίνεται ακόμα ένα ντου.
Μαύρα αν έχει το μέρος, θα υπάρχουν όλες τις ώρες.

Τώρα αν θες να βουτήξεις στις 2 το μεσημέρι, προτίμησε την αναμπουμπούλα.

Άβαταρ μέλους
esasos
Ονοματεπώνυμο: Alexandros A.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από esasos » Κυρ 12 Ιουν 2016, 16:44

Θα σου πω πως το κάνω εγώ.
Πηγαίνω, όπως και ο hariska απο πάνω, γύρω στις 16:00 για ψάρεμα τούτη την εποχή. Ξεκινώ απο τελείως ρηχά, εκεί που σέρνεται η κοιλιά μου στα βράχια και κάνω συρτό καρτέρι όσο το επιτρέπει ο τόπος. Κατόπιν αρχίζω και βαθαίνω αντικαθιστώντας το συρτό με στατικό καρτέρι για ασφάλεια.
Τώρα εφόσον ρωτάς εαν ενδείκνυται το μεσημεριανό ψάρεμα στα ρηχά θα σου απαντούσα πως ναι, ενδείκνυται αρκεί να είσαι ήρεμος, αθόρυβος και υπομονετικός. Θα βρεις σαργούς μεγάλους να σκαλίζουν τις πέτρες στα ρηχά που με την βοήθεια του κύματος δεν θα σε καταλάβουν να σέρνεσαι κοντά τους. Εαν δεν υπάρχουν σαργοί ίσως κάτι να τους έχει διώξει, κάνε στο τέλος των συρτών σου 2-3 λαρυγγισμούς να δεις αν θα φανεί τίποτα και αν φανεί μετά κάνε στατικό καρτέρι να το πάρεις.
Εγώ αυτή την τακτική χρησιμοποιώ και με έχει βολέψει. Ελπίζω να σε βοήθησα!

Α! Και θυμήσου να είσαι επιλεκτικός στις βολές σου και τα ψάρια σου και σύντομα θα ανταμειφτείς!
Δες το "Το (μην βάλεις αφτερσεηβ πριν πας για) ρηχό συρτό καρτέρι"-" των Βλάχου - Γεωργά να σου λυθούν όλες οι απορίες!
Τα ψαρέματα μου στο -> :)

tzitzikas
Ονοματεπώνυμο: nikos kalantas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tzitzikas » Κυρ 12 Ιουν 2016, 17:57

Εκτος ελαχιστων εξαιρεσεων δεν ειχα ποτε καλα αποτελεσματα ψαρευοντας μεσημεριανες ωρες.Θα συμφωνησω με το φιλο παραπανω.

Άβαταρ μέλους
minasevoix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Κυρ 12 Ιουν 2016, 20:28

Λέγοντας μεσημέρι εννοώ 14:00 - 17:00 το καλοκαίρι ( διότι τον χειμώνα θεωρείται απόγευμα ). Επίσης να ενημερώσω πως δεν είμαι τελείως αρχάριος, ψαρεύω σταθερά σε 4-5 τόπους όλο το χρόνο εδώ και πέντε χρόνια περίπου. Ψάρια αξιόλογα έχω δεί μετρημένες στα δάκτυλα φορές. Ψαρεύω μόνο ρηχά ( επειδή είμαι μόνος ) από 0,30 - 5,00 μέτρα με στατικό καρτέρι στα πιο βαθιά και συρτό με το χέρι στα ρηχά όπως και ο φίλος πιο πάνω. Από τεχνικές κάνω λαρυγγισμούς , χτυπάω το όπλο που και που σε καμιά πέτρα , ανακατεύω την άμμο στις μουρμούρες κ.α. Επειδή λοιπόν βουτάω κατά 90% μεσημέρι και επειδή σπάνια βλέπω ψάρια έχω καταλήξει σε κάποιους προβληματισμούς:

1) Ίσως να φταίει η μεσημεριανή ώρα ( εξού και το post )
2) Ίσως να φταίει ο τόπος ή το βάθος αλλά όχι η εποχή μιας και βουτάω ολόκληρο τον χρόνο. Ο τόπος που βουτάω είναι στην Αχαία από το Διακοπτό μέχρι και την Ακράτα σε όλη την ακτογραμμή.
3) Ίσως να φταίει που φτιάχνουν τους δρόμους τα τελευταία χρόνια και από τους έντονους θορύβους τα ψάρια έχουν βαθύνει.

και σε κάποια συμπεράσματα:

1) Δεν βουτάω πλέον με την ελπίδα να δω ψάρια αξιόλογα, παρά μόνο να μαζέψω εικόνες και να έρθω πιο κοντά στο υδάτινο στοιχείο. Κάτι που με προβληματίζει και με χαλάει αρκετές φορές.
2) Όσες φορές έχω βουτήξει στα βόρεια του Κορινθιακού από Τριζόνια μέχρι Άγιο Νικόλαο κατά 90% συναντώ ψάρια όπως μεγάλες τσιπούρες , σαργούς , κέφαλους , λαυράκια , μανάλια , ρύκια κ.α. οπότε σίγουρα στον τόπο μου δεν ενδείκνυται για ψαροτούφεκο.
3)Κανένας φίλος δεν ασχολείται με το χόμπι μου με αποτέλεσμα να μην βελτιώνω τις επιδόσεις μου όσον αφορά το βάθος και την άπνοια ( λόγο έλλειψης ζευγαριού δεν νιώθω την ασφάλεια να το κάνω και πάντα κόβω το καρτέρι αρκετά νωρίτερα απ όσο αντέχω )

Άβαταρ μέλους
Bono-Junior
Ονοματεπώνυμο: Μπονέλης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bono-Junior » Δευ 13 Ιουν 2016, 12:40

Μηνά οι ώρες που πηγαίνεις συναρτήσει των τόπων που επισκέπτεσαι δεν αποδίδουν και πολύ :-k ....με εξαίρεση τα Απριλιάτικα μεσημέρια μέσα σε ένα απ τα παραλιακά χωριά που πας για μεγάλες τσιπούρες... :-$ :-#
Ωστόσο σου επιβεβαιώνω οτι αν μετατοπίσεις το τριωράκι που ψαρεύεις πριν την δύση,θα πέσεις αρκετές φορές σε ανέλπιστες συναντήσεις :shock:

Άβαταρ μέλους
Νικήτας
Ονοματεπώνυμο: Νικήτας Δημητρόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικήτας » Δευ 13 Ιουν 2016, 13:20

Αν και συνήθως το παίρνουν ήδη χαμένοι
σε τελική ανάλυση το μονοπάτι που λέει ψαροντούφεκο μεσημεριάτικα
εκτός απο κατάφωρη παραβίαση της λογικής -με ντάλα ήλιο καλοκαιριάτικα -
όποιος το πάρει για αρκετή ώρα θα χάσει τον δρόμο
που βγάζει στο ψαροντούφεκο.

Είναι το βασικό λάθος που οι προσπάθειες επίλυσής του
το περιπλέκουν ακόμα περισσότερο.

Εφιστώ την προσοχή διότι μετά απο λίγα μέτρα
γίνεται κατήφορος.

Υ.Γ -Πιστεύω να τα κατάφερα και να το είπα κομψά.
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται

xareas
Συντονιστής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xareas » Δευ 13 Ιουν 2016, 13:25

Bono-Junior έγραψε:Ωστόσο σου επιβεβαιώνω οτι αν μετατοπίσεις το τριωράκι που ψαρεύεις πριν την δύση,θα πέσεις αρκετές φορές σε ανέλπιστες συναντήσεις :shock:
Θα συμφωνήσω απόλυτα.
Οι πιθανότητες αυξάνονται εκθετικά.
Ψαροντούφεκο και blastbeats ρε μ@#νια.

savvas
Ονοματεπώνυμο: savvas tsakiris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από savvas » Δευ 13 Ιουν 2016, 13:47

Σιγουρα η ωρα παιζει ρολο. πρωι-πρωι ειναι καλλιτερα, οπως και ο τοπος που
ψαρευεις ειναι παραξενος. Εχοντας εξοχικο στο Ξυλοκαστρο , πολλα χρονια βουταω
στην περιοχη περιστασιακα με λιγα και δυσκολα ψαρια. Μεχρι που αλλαξα τον κλασσικο
τοπο κατα 1-1.5 χιλιομετρο παρακατω και βρηκα εναν 'κηπο' που μου δινει καθε φορα
ψαρια. Ψαξε λιγο την περιοχη σου και αλλαξε τοπο.

Άβαταρ μέλους
minasevoix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Δευ 13 Ιουν 2016, 16:18

Φίλε Νικήτα αν μπορεί εξήγησε τι εννοείς γιατί δεν είμαι σίγουρος ότι βγάζω το σωστό συμπέρασμα. Να τονίσω ότι βουτάω τέτοια ώρα γιατί τότε βρίσκω χρόνο, τα πρωινά είναι ελάχιστα που έχω διαθέσιμα , τα απογεύματα είναι λίγο καλύτερα. Αλλά αν βάλεις τον παράγοντα αέρας-θολούρα, οι πιθανότητες να τύχει πρωινό ή απόγευμα και να μαι ελεύθερος είναι λιγοστές. Με τα άλλα παλικάρια που βουτάμε στους ίδιους τόπους σίγουρα καταλαβαίνουν λίγο πολύ την κατάσταση. Το επόμενο θα ναι ή χάραμα ή σούρουπο στα γνωστά κατρακύλια της περιοχής και ελπίζω κάποια στιγμή να βρεθούμε με τον Σάββα στον ίδιο κήπο :hello:

Άβαταρ μέλους
Νικήτας
Ονοματεπώνυμο: Νικήτας Δημητρόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικήτας » Δευ 13 Ιουν 2016, 16:30

Το μεσημέρι τα ψάρια δεν κυνηγάνε.
Έτσι δεν είναι περίεργα και δεν ανεβαίνουν ψήλα.
Για μένα και για όποιον ψαρεύει με καρτέρι
είναι χάσιμο χρόνου και τσάμπα οι βουτιές.
Για άλλες τεχνικές δεν ξέρω.

Αν είσαι στο ξεκίνημα το κάνεις γιατί είναι ένα στάδιο που χρειάζεται
καθώς δημιορυργείς το υπόβαθρο στο σώμα και στη καρδιά
για να βρείς τον δρόμο με τον καιρό.
Απο το χάραμα μέχρι να νυχτώσει όπότε με έπιανε και το μεσημέρι
θυμάμαι με τρόμο την περιπτωσή μου.
Τώρα και να με πληρώνεις δεν το κάνω.

Βέβαια αν οι συνθήκες της ζωής σου δεν επιτρέπουν την σωστη ώρα
πας τότε που μπορείς .
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται

Άβαταρ μέλους
minasevoix

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από minasevoix » Δευ 13 Ιουν 2016, 16:44

Σε ευχαριστω για τις συμβουλές, η εμπειρία κ η νοημοσύνη σου φαίνονται στα γραφόμενα σου :hello:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”