Αν είναι δυνατόν!!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
gabrielb

Αν είναι δυνατόν!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Παρ 03 Οκτ 2008, 23:08

Κοπανά από την δουλεία. Η εθνική χωρίς μποτιλιάρισμα. Μερικά ωραία ψαριά στην ψαροκρεμαστρα μου. Η τέλεια χαλάρωση και η τέλεια βουτιά. Συγκεντρώνομαι για να διακρίνω το παραλλαγμένο ψάρι. Όλα τέλεια! Και ξαφνικά μια εκκωφαντική έκρηξη κάνει τα τύμπανα μου να χορεύουν. Οι παλμοί μου στο τέρμα και η άπνοια πάει περίπατο. Το φιλαράκι μου στην επιφάνεια έχει χάσει χρόνια από την ζωή του και στα δευτερόλεπτα που πέρασαν μέχρι να αναδυθώ κοντά από τα ¨αντα¨ περνούν από το μυαλό του τα χειρότερα σενάρια. Όσο για εμένα? Μάλλον σύντομα θα αποκτήσω μια καινούργια ρυτίδα και μερικά άσπρα μαλλιά. Δεν θα βρίσω. Αρχικά ξεκίνησα να γράφω αυτό το κειμενάκι με την ελπίδα να το διαβάσει κάποιος από τους θύτες αλλά μάλλον θα απογοητευτώ μιας και τα ζώα δεν ξέρουν να διαβάζουν. Το περιστατικό σημειώθηκε σήμερα Παρασκευή 3 Οκτωβρίου 2008 στον κόλπο της Καλλονής στην περιοχή των Μεθάνων και ώρα 3:30-4:00. Βγαίνοντας από την θάλασσα συναντώ ένα ντόπιο που μετά από σύντομη κουβέντα μου λέει ότι τον τελευταίο καιρό είναι συχνό φαινόμενο. Περιγράφοντας του τον ήχο που άκουσα (δεν ήταν ο γνωστός βαρύγδουπος του δυναμίτη)μου είπε ότι πλέον σκάνε φιάλες προπανίου μιας και ο δυναμίτης που χρησιμοποιούσαν παλαιοτέρα ήταν κλεμμένος από δημόσια έργα και τελείωσε μαζί με την κατασκευή του δρόμου. Αυτά τα τριτοκοσμικά συμβαίνουν στην χώρα μας εν έτη 2008.Αφωνος!!
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά

ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ

Re: Αν είναι δυνατόν!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ » Παρ 03 Οκτ 2008, 23:18

Προσοχή, γιατί μπρος στο κέρδος τους δεν λογαριάζουν τίποτα...
ΝΑ ΕΙΣΑΙ Ο ΕΑΥΤΟΣ ΣΟΥ, ΑΛΛΙΩΣ ΔΕΝ ΕΙΣΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ... Η ΗΛΙΟΘΕΡΑΠΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΛΟΓΗ

Άβαταρ μέλους
Διβριωτης
Ονοματεπώνυμο: Διβριωτης Γιαννης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Διβριωτης » Παρ 03 Οκτ 2008, 23:27

τα χαλιαμας το 2008 :-# :-# :-#

Άβαταρ μέλους
GeorgeLarissa
Ονοματεπώνυμο: Τσιτσιγιάννης Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GeorgeLarissa » Σάβ 04 Οκτ 2008, 00:09

Καταρχην ευτυχως που βγηκατε και δυο σας σωοι.

Καποια στιγμη θα τελειωσουν και οι φιαλες προπανιου και θα ανακαλυψουν κατι αλλο,και μετα κατι αλλο,εως οτου δεν αφησουν τιποτα που να'χει ζωη μες τη θαλασσα.....

Τοσο μεγαλη ειναι η απογοητευση μου!!
Μες του Αιγαίου τα νησιά Αγγέλοι φτερουγίζουν...
Τσιτσιγιάννης Γιώργος

Άβαταρ μέλους
tasos_argos
Ονοματεπώνυμο: Τάσος Μπίσκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tasos_argos » Σάβ 04 Οκτ 2008, 00:13

Με σκάφος ήσασταν; Γιατί δεν πήγατε να τους βρείτε και να τους βάλετε τη φιάλη εκεί που ξέρουν; Σήμερα έτυχε σε εσάς, αύριο θα τύχει σε κάποιον άλλο που θα σκάσει δίπλα του και θα μαζεύουμε κομμάτια. Δε θέλουν λύπηση, αυτοί είναι εγκληματίες που κυκλοφορούν ελεύθεροι.
Το καλό το σύκο η κουρούνα το τρώει...

malevizos
Ονοματεπώνυμο: Αλεβίζος Μιχαήλ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από malevizos » Σάβ 04 Οκτ 2008, 06:48

Χάλια αδιόρθωτα, δυστυχώς...
Spearfishing uber alles
άντε και καλό μας ψάρεμα λοιπόν... :)

Άβαταρ μέλους
christripoli

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από christripoli » Σάβ 04 Οκτ 2008, 09:32

εχεις δει και καποιους λιμενικους που εχουν πιασει μπουκαλακιδες ,δυναμιτιστες ,εχουν παει δικαστηριο και στο τελος αθωοθηκαν?

μην τα ισοπεδονουμε ολα,γιατι μετα απο κατι τετοια σου λενε αντε και γα......ου που θα τρεχουμε εμεις και στο τελος αθωοι.δεν συμβηβαζομαι ουτε συμφωνω με κατι τετοιο,απλα ποια ειναι η πραγματικοτητα λεω.
ευτυχια ειναι να εχεις χρονο να κανεις αυτα που σου αρεσουν

τελικα καλος ψαροτουφεκας ειναι αυτος που γυριζει σπιτι του (κλεμενο)

Άβαταρ μέλους
gabrielb

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gabrielb » Σάβ 04 Οκτ 2008, 12:09

tasos_argos έγραψε:Με σκάφος ήσασταν; Γιατί δεν πήγατε να τους βρείτε και να τους βάλετε τη φιάλη εκεί που ξέρουν; Σήμερα έτυχε σε εσάς, αύριο θα τύχει σε κάποιον άλλο που θα σκάσει δίπλα του και θα μαζεύουμε κομμάτια. Δε θέλουν λύπηση, αυτοί είναι εγκληματίες που κυκλοφορούν ελεύθεροι.
Δυστυχως ειμασταν για κολυμπητο ψαρεμα και δεν διακριναμε καποιο σκαφος εκει κοντα.Οσο για το λιμενικο της Επιδαυρου που μαλλον ειναι υπευθηνο για την περιοχη απ'όσο ξερω δεν διαθετει σκαφος. Αν υπηρχε η παραμικρη ευκαιρια να τους εντοπιζα τα νεα θα σας τα ελεγα τωρα μεσα απο τον Κορυδαλλο.
Σε διαθήκη με σημαίες και συνθήματα
εγώ είμαι ελεύθερος αέρας που φυσά
Εγώ έχω φίλους τα βουνά κι όλα τα κύματα
εγώ έχω αδέρφια τα ποτάμια, τα πουλιά

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”