ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 5012
Εγγραφή: Τετ 04 Ιούλ 2007, 01:09
Τοποθεσία: ΚΑΤΕΡΙΝΗ

Re: ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Δευ 23 Αύγ 2021, 08:43

Κι εγω το χαρηκα το ποστ σου :)
Στη θαλασσα, οπως άλλωστε και στη ζωή γενικά, τίποτε δεν ειναι ουσιαστικά στανταρ, σιγουράκι κλπ, και αυτό είναι και μεγάλο μερος της γοητείας τους ;)
Και κράτα σε παρακαλώ αυτό: οσο μπορεις και χαιρεσαι για εναν " ταπεινο" κεφαλο που πήρες, εισαι σε σωστό δρόμο. Τα καλυτερα επονται! :thumbsup:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
dimitrikotz
Δημοσιεύσεις: 1770
Εγγραφή: Σάβ 02 Μάιος 2020, 22:22

Re: ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimitrikotz » Δευ 23 Αύγ 2021, 08:58

Κύθηρα, απίστευτος τόπος πραγματικά. Υπέροχο νησί υποβρυχίως και επιγείως, καλό φαγητό, φύση, θάλασσα, συνδιάζονται όλα ιδανικά. Ψαρότοπος από τους πολύ λίγους, λόγω διαμόρφωσης αλλά και λόγω καιρικών συνθηκών καθώς οι καιροί το προστατεύουν από την υπεραλίευση.
Πάω κάθε χρόνο συστηματικά. Εκεί στο Καψάλι προς τα ανατολικά έχω δει και πιάσει τους μεγαλύτερους ροφούς της ψαρευτικής μου σταδιοδρομίας. Φέτος το μόνο πρόβλημα ήταν τα χιλιάδες λεοντόψαρα που είχαν εισβάλει στο νησί και δεν μπορούσες καν να κάτσεις στον βυθό. Ήταν παντού, ρηχά και βαθιά και μου χάλασαν το ψάρεμα κανονικά!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Δημοσιεύσεις: 14607
Εγγραφή: Κυρ 21 Δεκ 2008, 17:01
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos
Τοποθεσία: κερατσινι -αμφιαλη -πειραιας

Re: ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 23 Αύγ 2021, 14:51

το μονο σιγουρο ειναι οτι ολα τα μερη αλλαζουν προς το χειροτερο καθε δεκαετια ,τι σχεση εχουν τα κυθηρα που γνωρισα το 1983 με τα κυθηρα του σημερα?????οτι ο σαρωνικος του 83 με σημερα :D .Τα θυραματα βαθαινουν και εμεις πλεον (εγω δηλ. :D )ανηφοριζουμε :D
Βεβαια τα τυχερα παντα θα υπαρχουν :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
matador23
Δημοσιεύσεις: 3629
Εγγραφή: Τετ 23 Νοέμ 2011, 14:42
Ονοματεπώνυμο: Κοβάνης Κων/νος
Τοποθεσία: Θήβα - Βοιωτίας

Re: ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από matador23 » Δευ 23 Αύγ 2021, 15:37

ΤΑΙΤΙΝΟΣ έγραψε:
Δευ 23 Αύγ 2021, 08:43
Κι εγω το χαρηκα το ποστ σου :)
Στη θαλασσα, οπως άλλωστε και στη ζωή γενικά, τίποτε δεν ειναι ουσιαστικά στανταρ, σιγουράκι κλπ, και αυτό είναι και μεγάλο μερος της γοητείας τους ;)
Και κράτα σε παρακαλώ αυτό: οσο μπορεις και χαιρεσαι για εναν " ταπεινο" κεφαλο που πήρες, εισαι σε σωστό δρόμο. Τα καλυτερα επονται! :thumbsup:
:thumbsup:
ΛΑΔΙΑΣ : Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη
CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=68075

Άβαταρ μέλους
pillius
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: Τρί 30 Δεκ 2014, 16:13
Ονοματεπώνυμο: Βασίλης Κόκκαλης
Τοποθεσία: Πάτρα

Re: ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pillius » Δευ 23 Αύγ 2021, 15:49

παιδιά ο κέφαλος είναι λίγο μπαγιάτικος (του 2015!).
ο άνθρωπος πόσταρε σε παρόμοιο θέμα -και καλά έκανε- για να το βρίσκουν εύκολα οι επόμενοι. Το φρέσκο ποστάρισμα είναι στο τέλος της πρώτης σελίδας :)

και επί του θέματος, το ίδιο παθαίνω και εγώ όταν βγαίνω εκτός των τειχών:
Πάω σε θεωρητικά καλά μέρη, ονειρεύομαι διάφορα και συνήθως βγαίνω άψαρος. Έχει να κάνει φαντάζομαι και με τον τρόπο που ψαρεύω, αφού στο καρτέρι μετράει ακόμα περισσότερο η καλή γνώση του τόπου.
μερικές φορές ακόμα και στην ίδια παραλία το ακριβές σημείο που θα επιλέξεις για πόστο, η ώρα, το μέρος που κοιτάς όταν στρώνεσαι κάτω κλπ μπορεί να κάνει την διαφορά...

Άβαταρ μέλους
Greek-Blue
Δημοσιεύσεις: 2217
Εγγραφή: Δευ 01 Μαρ 2010, 20:54
Ονοματεπώνυμο: Βαγγέλης Ταραμπίκος

Re: ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Greek-Blue » Δευ 23 Αύγ 2021, 21:19

Για βοήθεια σε όσους ψάξουν στο μέλλον το πόστ για να πάνε στο νησί, επιβεβαιώνω κι εγώ οτι είναι πολύ όμορφο, ήρεμο, με καλό φαγητό και ιδανικό
για οικογενειακές και εν γένη ήρεμες διακοπές.
Οι βυθοί είναι όντως απερίγραπτα όμορφοι. Σε κάποια σημεία θα έλεγα απο τους ομορφότερους απο όσους έχω επισκεφθεί.
Είναι επίσης όμως γεγονός πως τα διάφορα ακούσματα απο άλλους αλλά και οι τρομεροί βυθοί με τα κοφτά τους και τα άπειρα μονόπετρα τους,
δημιουργούν προσδοκίες που συνήθως δεν εκπληρώνονται.
Αυτό ενδεχομένως να μην ισχύει για εκείνους που βουτάνε βαθιά με πολύ καλή υδροβιότητα.
Ιδίως Ιούλιο και Αύγουστο που ο κόσμος είναι πολύς, οι βάρκες το ίδιο και τα νερά έχουν ζεστάνει, λιγα ψάρια είδα να κυκλοφορούν απ'έξω.
Τέλος να επισημάνω πως προσωπικά θεωρώ πώς έχει ίσως το χειρότερο οδικό δίκτυο απο όλα τα νησιά που έχω πάει.
Όχι τόσο για την ποιότητα του οδοστρώματος, όσο για το πόσο στενοί είναι πάρα πολλοί δρόμοι του νησιού.
Σε αρκετά σημεία παρακαλούσα να μην συναντήσω αμάξι να έρχεται αντίθετα απο εμένα γιατί αναρωτιόμουν ποιόσ θα κάνει 800 μέτρα όπισθεν.
Δεν είχε και πουθενά να κάνεις άκρη να στριμωχτείς να περάσει ο άλλος.
Με τρέηλερ νομίζω θα είναι ζόρι.

LEONT
Δημοσιεύσεις: 298
Εγγραφή: Κυρ 02 Νοέμ 2014, 17:21
Ονοματεπώνυμο: Λεωνιδας Τσιουρης
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: ΣΤΑ ΚΥΘΗΡΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONT » Τρί 26 Ιούλ 2022, 11:42

Καλημερα παιδια εγω φετος θα επισκεφτω τα Κυθηρα αρχες Αυγουστου.Καμια προταση για ρηχο;;Απο τα παραπαω post βλεπω για Λυκοδημο αριστερα...

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”