Ευχαριστώ τον Θεό!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
sortep2
Ονοματεπώνυμο: PETROS ISAIAS

Ευχαριστώ τον Θεό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sortep2 » Σάβ 07 Μαρ 2015, 00:33

Η κάμερα ήρθε την Δευτέρα αλλά λόγο δουλείας δεν μπόρεσα να βουτήξω για δοκιμές. Έτσι απλά την μελέτησα καλά όσο είχα χρόνο και με την πρώτη ευκαιρία που μου δόθηκε πήγα για βουτιά.

Είδα καλό καιρό με ήρεμη θάλασσα και έτσι ετοίμασα το κανό για τα νησάκια.
Η διαδρομη απερίγραπτη όπως πάντα και η ήρεμη θάλασσα ήταν άλλο πράγμα. (δυστυχώς κάμερα έγραφε τα ουράνια καθώς πήγαινα γιατί δεν ρύθμισα καλά το λουράκι)
Φτάνω δένω το κανό και βουτάω..
Τα νερά αρκετά θολά το ρεύμα πολύ και η αψαρια αισθητή.. Στην κυριολεξία ούτε λεπι..
Μετά απο μισή ώρα ενώ είχα απομακρυνθεί απο το κανό ακούω τον αναπνευστρα να σφυρίζει.. Ωχ! Λέω.. Γρήγορα γρήγορα παίρνω την επιστροφή για το κανό γιατί ο καιρός φορτώνει..
Φτάνοντας κοιτάζω και τι να δω?? ΠΟΥΘΕΝΆ ΤΟ ΚΑΝΌ.... :shock: Εκείνη την στιγμή η θερμοκρασία του σώματος έπιασε κόκκινα η καρδιά μου να χτυπάει σαν τρελή.... Ψάχνω αγχωμένος μπας και το δω... Ο καιρός να φορτώνει και οι "άσπροι λυκοι" της θάλασσας να πολλαπλασιάζονται... Τελικά μετά απο κάνα δεκάλεπτο τρόμου το βλέπω πεταμένο σε μια ξερα ποιό πέρα.. Κολυμπάω λες και είχα προπελα στα ποδια μου το πιάνω και πάω στα ρηχά.. Η ανακούφιση τεράστια... Τελικα βλέπω πώς το σχοινακι της άγκυρας είχε κοπεί για άγνωστο λόγο μέχρι στιγμής... :shock:
Αλλά δεν τελειώνει εδώ η περιπέτεια..
Γρήγορα βάζω τα πράγματα στο κανό και φεύγω γρήγορα γιατί το 5αρι ήταν ήδη γεμάτο...
Τα κύματα τεράστια για το κανό και πρώτη φορά που θα το τεσταρα παρά την θέλησή μου στα όριά του... Η διαδρομή ατέλειωτη η κούραση αφάνταστη.. Σε κάθε μεγάλο κύμα γυρνούσα κόντρα το κανό γιατί φοβόμουν να μην με τουμπαρει... Φτάνοντας το δεξί μου χέρι ήταν στα όρια της κραμπας.. Και το ποιό δύσκολο κομμάτι ηταν στο τέλος εκεί που το ρεύμα της θάλασσας ηταν ποιο δυνατό και το κύμα διπλάσιο...
Τελικά έφτασα... ΈΦΤΑΣΑ! Και Ευχαριστώ τον Θεό που μου έδωσε την δύναμη και προστάτεψε και έφτασα χωρίς άλλες περιπέτειες ;)
Για άλλη μια φορά είδα απο πρώτο μάτι τι μπορεί να κάνει η θάλασσα και πως απο την μία στιγμή στην άλλη μπορεί να αλλάξει..

http://youtu.be/dO6X80BF96w

Συγγνώμη για το βίντεο είναι το πρώτο που ανεβάζω και ειναι κάπως πρόχειρο και χωρίς ψάρια.. Καλές αναδησεις σε όλους και προσοχή στην θάλασσα δεν αστειεύεται.. :hello:
Ο σεβασμός που δείχνεις στην Θάλασσα ΑΝΤΑΜΕΊΒΕΤΑΙ!!

Άβαταρ μέλους
orionas9

Re: Ευχαριστώ τον Θεό!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από orionas9 » Σάβ 07 Μαρ 2015, 01:37

Τελος καλο ολα καλα! ενιωσα λιγο απο τον τρομο σου βλεποντας την θαλασσα να φουσκωνει και το ποσο μακρια ησουν απο την ακτη!
Η καμερουλα φαινεται να γραφει πολυ ωραια! η gopro 3 ειναι?

INBLUE
Ονοματεπώνυμο: Miltos zografinakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INBLUE » Σάβ 07 Μαρ 2015, 05:50

τετοιες δυσκολιες στην θαλασσα παντα τυχαινουν.....παρε το σαν μια εμπειρια κακη...!!!
τουλαχιστον πηγαν στο τελος ολα καλα!!
η καμερουλα πολυ καλη φαινεται..!! :thumbsup:
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!

Άβαταρ μέλους
sortep2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sortep2 » Σάβ 07 Μαρ 2015, 08:14

Ευχαριστώ παιδιά.. Και η κάμερα είναι η sj5000+ ambarela της SJCAM ειναι απίστευτη καμερουλα και η τιμή της στα 150 ευρώ απο εξωτερικό μαζί με δεύτερη μπαταρία εξωτερικό φορτιστή κάρτα μνήμης 32gb και ολα τα απαραίτητα αξεσουάρ.. Και μας κοροϊδεύουν με της Gopro που τις πουλάνε 300+ ευρώ.... :hello:

Kourman
Ονοματεπώνυμο: Evan Kourman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kourman » Σάβ 07 Μαρ 2015, 08:20

Φίλε Πέτρο καλημέρα.

Έκανες πολύ γενναία κίνηση που έφυγες από τον φάρο με το κανό και πέρασες Στρογγυλή και στα νησάκια. Είναι κοντά 2 ν. μίλια.

Από ότι βλέπω ψαρεύουμε τα ίδια κομμάτια. Έχω εξοχικό στα Λουτρά Αιδηψού και ανεβαίνω συχνά το καλοκαίρι. Το χειμώνα ρίχνω καμία φορά από Αγ. Κων/νο φουσκωτό και πηγαίνουμε στα μέρη σου.

Τις τελευταίες φορές που ανέβηκα (Ιανουάριος αν θυμαμαι καλά η τελευταία) η κίνηση ήταν απογοητευτική. Δεν είχε τίποτα. Ελπίζω εσύ να έχεις καλυτερα αποτελέσματα.

Έχουμε και το ίδιο όπλο. Το δικό μου έναι 95αρι.

Όποτε είναι να ανηφορίσω προς τα πάνω θα σου στείλω πμ να βρεθούμε.

Φιλικά
Βαγγέλης

Άβαταρ μέλους
sortep2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sortep2 » Σάβ 07 Μαρ 2015, 08:29

Kourman έγραψε:Φίλε Πέτρο καλημέρα.

Έκανες πολύ γενναία κίνηση που έφυγες από τον φάρο με το κανό και πέρασες Στρογγυλή και στα νησάκια. Είναι κοντά 2 ν. μίλια.

Από ότι βλέπω ψαρεύουμε τα ίδια κομμάτια. Έχω εξοχικό στα Λουτρά Αιδηψού και ανεβαίνω συχνά το καλοκαίρι. Το χειμώνα ρίχνω καμία φορά από Αγ. Κων/νο φουσκωτό και πηγαίνουμε στα μέρη σου.

Τις τελευταίες φορές που ανέβηκα (Ιανουάριος αν θυμαμαι καλά η τελευταία) η κίνηση ήταν απογοητευτική. Δεν είχε τίποτα. Ελπίζω εσύ να έχεις καλυτερα αποτελέσματα.

Έχουμε και το ίδιο όπλο. Το δικό μου έναι 95αρι.

Όποτε είναι να ανηφορίσω προς τα πά :good:νω θα σου στείλω πμ να βρεθούμε.

Φιλικά
Βαγγέλης
Καλημέρα φίλε Βαγγέλη..
Και εγώ ψαρευω 10 χρόνια καλοκαιρι στα νησάκια αλλά χειμώνα μόνο φέτος και πίστεψε με δεν ξαναπάω χειμώνα απέναντι τουλάχιστον με το κανό.. Δεν έχει ούτε λεπι.. Παρατήρησα οτι τα ψάρια βρίσκονται απο εδώ μεριά οπως θα δεις και σε προηγούμενα μου ποστ.. Εμένα το όπλο είναι 85ααρι τρομερό οπλακι ;)
Εννοείται αν ανέβεις και θες πάμε για βουτιά αν μπορούμε :good:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sortep2 την Σάβ 07 Μαρ 2015, 08:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Σάβ 07 Μαρ 2015, 08:31

Φίλε Πέτρο,
το ξέρεις ήδη καλά ότι, εκτιμώ πάρα πολύ
το Ηθος σου και την Καθαρότητά σου...
Συνέχισε έτσι, να αγαπάς αυτά που πραγματικά
αξίζουν να αγαπηθούν...
Μπράβο σου σε Όλα...
Να είσαι πάντα καλά.
Κάποιες Φορές η Σιωπή,
λέει πολύ Βαριά Λόγια...
Είναι η Σιωπή που κραυγάζει...

CapetanThomas : https://www.spearfishingforum.gr/viewtopic.php?f=9&t=53800

Kourman
Ονοματεπώνυμο: Evan Kourman

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kourman » Σάβ 07 Μαρ 2015, 09:00

Δυστυχώς Πέτρο τα νησάκια τα έχουν ριμάξει.
Κάποτε ήταν παράδεισος. Ρηχά και με πολλά ψάρια.

Όποτε είναι να ανέβω σε ενημερώνω.

Καλή σου συνέχεια με πολλές και ασφαλείς βουτιές.

Άβαταρ μέλους
sortep2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sortep2 » Σάβ 07 Μαρ 2015, 09:45

CapetanThomas έγραψε:Φίλε Πέτρο,
το ξέρεις ήδη καλά ότι, εκτιμώ πάρα πολύ
το Ηθος σου και την Καθαρότητά σου...
Συνέχισε έτσι, να αγαπάς αυτά που πραγματικά
αξίζουν να αγαπηθούν...
Μπράβο σου σε Όλα...
Να είσαι πάντα καλά.
Σας ευχαριστώ πολύ καπετάν Θωμά και εγω σας εκτιμώ πολύ και χαίρομαι κάθε φορά που βλέπω απάντηση σας σε ενα απο τα ποστ μου :)

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 07 Μαρ 2015, 10:45

Καλή αρχή με την καμερούλα και τις υ/β λήψεις. :)
Όσο για τα ψάρια, σε λίγο καιρό θα κάνουνε ουρά να περάσουνε...κάστιγκ για τα πλάνα σου :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

zalistiles
Ονοματεπώνυμο: ΖΑΛΗΣ ΘΩΜΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zalistiles » Σάβ 07 Μαρ 2015, 12:28

μου εχει φυγει η βαρκα 2 φορες, την πρωτη σηκωσε τετοιο καιρο, δεν τον εχω ξαναδει ετσι σε δευτερολεπτα!
κυμα 5-6 μποφορ και απιστευτη βροχη, κοιταζω τη βαρκα........ πουθενα! ειχε ξεκινησει ταξιδι ισα που φαινοταν! τετοια λαχταρΑ ουτε ο εχθροσ μου...
οι κεραυνοι εσκαγαν μεστη θαλασσα και η βαρκα συνεχεια απομακρυνοταν ε.... 2-3 μιλια μακρια μου.....εψαξα για κανεναν βαρκαρι δεξια αριστερα μου, τπτ,,, κανεις μεσ στη θαλασσα!!! ευχαριστω και εγω το θεο που δεν επαθα κραμπα με τοσο κυμα, βροχη και λαχανιασμα! περσυ αυτο!!!!!
ΣΕ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΩ ΑΠΟΛΥΤΑ!!!!

manosrofos
Ονοματεπώνυμο: MANOLIS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από manosrofos » Σάβ 07 Μαρ 2015, 12:51

και μονος και απροσεκτος ,Παρτο φιλε σαν ια προειδοποιηση εισαι τυχερος .
σκεψου λιγο τι θα πορουσε να συμβει.πρωτα σου γραφω τωρα θα δω το βιντεο.

Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI
Ονοματεπώνυμο: ΜΟΥΡΑΤΙΔΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από KOSTAS STI » Σάβ 07 Μαρ 2015, 13:14

τελος καλο !!! ;) αλλα .....................ελπιζω να πηρες το μαθημα σου !!! :wave:
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!

Άβαταρ μέλους
stratos piraeus
Ονοματεπώνυμο: Stratos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stratos piraeus » Σάβ 07 Μαρ 2015, 14:37

:good:

KOSTAS STI έγραψε:τελος καλο !!! ;) αλλα .....................ελπιζω να πηρες το μαθημα σου !!! :wave:
Να θυμαστε ΠΑΝΤΑ οτι καποιος πισω μας περιμενει.................παντα με ζευγαρι

Άβαταρ μέλους
Geronimo
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Γεωργίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Geronimo » Σάβ 07 Μαρ 2015, 20:20

πολυ ταλαιπωρια.......εισουν τυχερος!παντος το καλο ειναι οτι το εχεις γραψει ΓΙΑ ΝΑ ΜΗΝ ΞΕΧΝΑΣ ΤΟΝ ΚΙΝΔΥΝΟ.....Να εισαι καλα και ΠΡΟΣΟΧΗ :hello:
Το χασαμε το κορμι πατριωτη!!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”