Μέτρα-Βάθη-Χρόνοι-Ψάρια

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
salpas
Ονοματεπώνυμο: Nikolas Varis

Μέτρα-Βάθη-Χρόνοι-Ψάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από salpas » Κυρ 11 Ιαν 2015, 03:19

Καλησπερα και καλη χρονια με υγεια και καλες θαλασσες σε ολους μας ευχομαι.

Παρα το γεγονος οτι απεχω απο το φορουμ καιρο τωρα, ενιοτε τσεκαρω καμμια δημοσιευση ή φωτο :D
Θα ηθελα να σχολιασω κατι το οποιο δεν εχει αλλαξει δυστυχως κατ εμε (σαφως και ειναι οχι μονο δυσκολο αλλα ειπωμενο αρκετες φορες) και αφορα μετρα και χρονους στις δημοσιευσεις μας.
Το φορουμ ειναι ελευθερο μεν για να γραφουμε ολοι, αλλα ισως προτου δημοσιευσουμε κατι θα επρεπε να αναλογιστουμε οτι θα διαβαστει απο μελη νεα και σε ηλικια και σε εμπειριες οπου το 'κοσκινο' τους ισως ακομα θελει χρονο ενασχολησης και ωρες βυθου για να 'ωριμασει'.
Ειναι κριμα θεωρω προς δημιουργια προσωπικων εντυπωσεων να δημιουργουμε τασεις και μοδες σε νεους ψαροκυνηγους οσον αφορα το ''πως ψαρευουμε''.
Το μονο ευκολο ειναι να εντυπωσιασει κανεις εναν απειρο ή αρχαριο που δεν εχει ακομα ορισει ποια ειναι η σχεση του με την θαλασσα, ομως να εμπνευσει θα ελεγα πως αξιζει κανεις να προσπαθησει δυό φορες. Δεν γραφω για να προσφερω λυσεις σε κανεναν παρα για να εκφρασω εναν προβληματισμο που εχω χρονια τωρα για το φορουμ.
Ελπιζω να μην εγινα γραφικος.

Καλες Επιστροφες

Νικόλας
Καλος ψαροκυνηγος ειναι αυτος που γυρναει στο σπιτι του

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Re: Μέτρα-Βάθη-Χρόνοι-Ψάρια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 11 Ιαν 2015, 10:42

:hello: :hello:
Εχεις τους χαιρετισμούς μου,
να είσαι καλά εκεί που βρίσκεσαι,
κι εύχομαι καλή επάνοδο στην Πατρίδα...
Να είσαι πάντα καλά...
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Κυρ 11 Ιαν 2015, 11:43

Καλώς τον Νικόλα! :)

Η δική σου πρόταση ποιά είναι;;Να κόβουν οι διαχειριστές τις αναφορές σε μέτρα και χρόνους;;Θα βοηθούσε;;
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

spearhunter79
Ονοματεπώνυμο: Δημητρης Ναλμπάνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearhunter79 » Κυρ 11 Ιαν 2015, 12:54

Φίλε έν μέρει έχεις δίκιο,εν μέρει όμως και αυτό γιατι κατά την άποψη μου όταν κάποιος είναι υπερενθουσιώδης και παράτολμος δεν έχει θέση σε κανένα extreme sport,ούτε και στο ψαροντούφεκο που μπορει να γίνει όσο επικίνδυνο θέλουμε εμείς.Αν ήμουν νομοθέτης θα όριζα ώς κατάλληλη ηλικία τα 25 χρόνια για αυτονόητους λόγους και όχι τα 18.Η προβολή μέτρων στο βάθος με ρολόγια χρόνους και ενδείξεις πιο πολύ για επιβεβαίωση -προβολη εγωισμού δείχνει,απ τη στιγμή που κάνουμε χόμπι.Ο έμπειρος δύτης -θεατής άλλωστε καταλαβαίνει τη δυσκολία της βουτιάς με μεγάλη προσέγγιση του συναδέλφου,ο αρχάριος ας προβληματιστεί εφαρμόζοντας-συμπεραίνοντας δειλά-δειλά όλα αυτά που βλέπει και στη δικιά του περίπτωση,μέσα απο ένα σχολείο η απο ένα αξιόπιστο φίλο ζευγάρι που θα τον καθοδηγίσει σωστα.

Άβαταρ μέλους
salpas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από salpas » Κυρ 11 Ιαν 2015, 13:13

PanEx έγραψε:Καλώς τον Νικόλα! :)

Η δική σου πρόταση ποιά είναι;;Να κόβουν οι διαχειριστές τις αναφορές σε μέτρα και χρόνους;;Θα βοηθούσε;;
Πανο, φανταζομαι οτι πρακτικα ειναι σχεδον αδυνατον να κοβει η διαχειρηση καθε αναφορα σε μετρα και χρονους (ασε που θα γινοτανε το ελα να δεις, φανταζομαι δεν χρειαζεται να επεξηγησω τι :duel: :D ).
Η προταση μου αφορα τα μελη ΟΧΙ την διαχειρηση (και δεν το γραφω προκειμενου να μην υπαρξει διαξιφισμος με την τελευταια). Τα μελη ειναι το φορουμ και η πληθωρα των δημοσιευσεων.
Κανω εκκληση αν θες σε ολους εκεινους τους ψαροκυνηγους που μπορουν και εχουν τα μετρα, τους χρονους τα ψαρια και γω δεν ξερω τι αλλο να σκεφτονται τι μπορει να προκαλεσει μια δημοσιευση με μια φωτο ή μια μαγνητοσκοπηση στα 36,7 μετρα για 2.57 δευτερα σε εναν νεο που δεν ξερει ακομα τι θελει απο την σχεση του με το ψαρεμα και την θαλασσα.
Ετσι πιθανοτατα η χειλου που τουφεκισε απο την επιφανεια θα χασει ολη την γλυκα που ενεχει τουτο το ειδος ψαρεματος σε αυτο το σταδιο.
Ακουγεται ιδεαλιστικο ή σε καποιους σιγουρα γραφικο, αλλα θεωρω δεν χρειαζεται (οπως στα περισσοτερα πραγματα γυρω μας ) αλλος ενας κανονισμος (που θα θεωρηθει και λογοκρισια) στο φορουμ, παρα λιγος νους και γνωση.
Αυτα.. :^o

kounavi
Ονοματεπώνυμο: Βασιλης Γερμανος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kounavi » Κυρ 11 Ιαν 2015, 13:30

Τα ατυχηματα γινονται θανατηφορα οταν καποιος βουταει μονος. Στα ψαρεματα μου με την παρεα μου, και υποξια υπηρξε και σαμπες λογω λαθων, αλλα στο τελος ολα ειχαν αισιο τελος γιατι ημασταν διπλα. Τωρα αν καποιος παει μονος και πνιγει δεν του φταει κανεις. Ουτε καποιος που δηλωσε εδω μεσα οτι ψαρευει στα 50 ουτε τα βιντεακια με βαθεις βουτιες του εφταιξαν.

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 11 Ιαν 2015, 13:37

Καλημέρα φίλε μου και να είσαι καλά όπου και να είσαι ..............

Καλή επάνοδο να έχεις στα πάτρια εδάφη .....

Θα πω την γνώμη μου στον προβληματισμό που έβαλες ......

Για μένα το θέμα δεν είναι τι γράφει η τι δείχνει αυτός που το κάνει αλλά τι μπορεί να φιλτράρει αυτός που διαβάζει ........

Τα μέτρα και οι χρόνοι την σήμερον ημέρα με ένα δύο σχολεία είναι εύκολο σχετικά πράγμα ...............

Το θέμα είναι όταν φτάσεις εκεί κάτω δε πας να πιάσεις άμμο απο τον πάτο και να γυρίσεις επάνω αλλά πας να κάνεις ένα πολύ δύσκολο και επίπονο πράγμα και ενίοτε πολύ επικίνδυνο ....................

Το πρόβλημα νομίζω οτι είναι όταν πάνε σε ένα σχολείο να καταλάβουν οτι δεν πάνε να γίνουν ψαράδες αλλά ελεύθεροι δύτες ...........

Η ψαροσύνη και η πείρα έρχεται πολύ αργά και με πολύ τριβή και μυαλό μέσα στο κεφάλι .........

Πάντως και αυτά που γράφονται θα πρέπει να φιλτράρονται απο αυτούς που τα γράφουν δεν έχεις άδικο σε αυτό ....

Χαιρετώ και να είσαι καλά........

:hello: :hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
CapetanThomas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CapetanThomas » Κυρ 11 Ιαν 2015, 14:07

CARPENTER έγραψε:
Η ψαροσύνη και η πείρα έρχεται πολύ αργά και με πολύ τριβή και μυαλό μέσα στο κεφάλι .........

Τα είπες όλα Φίλε Νίκο...
Να είσαι πάντα καλά...
Εκεί που είσαι, ήμουνα, κι εδώ που είμαι θάρθεις...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 11 Ιαν 2015, 14:43

δυστυχώς όσο η νέοι πάνε στα σχολεία μόνο για τα μέτρα ,μιας και έτσι διαφημίζονται στον τύπο συνήθως και της μόδας είναι τα ρολόγια τον 300 -400+ ευρώ διότι δίχως αυτά δεν βλέπεις μέτρα αλλά και χρόνο επιφάνειας και και ώστε να ποστάρεις μετά φωτός με το ρολόι στα άντα :) και τους σαργούς του μισού κιλού πιασμένους στα άντα ????ζορίζοντας τον εαυτό σου για μισόκιλους σαργούς ????όταν άλλοι (και εγώ και συνήθως μόνος )απλά :hello: όταν ξέρω ότι θα τραβήξει σε μάκρος η βουτιά και απλά πάμε παρακάτω και ας βλέπουμε και κυλίσιους σαργούς και θηρία μαύρα αλλά γνωρίζουμε ότι ψάρια θα ξαναδούμε την επόμενη φορά ,εμάς όχι αν το παρατραβήξουμε .
Όταν ο άλλος έχει της σαμπες και υποξίες στο πρόγραμμα αλλά επαναπαύετε στο ζευγάρι ότι θα τον σώση αν της πάθει (λογική εεε ???)έτσι τραβάει της βουτιές στα κόκκινα υπερκόκκινα άκρα μη σκεπτόμενος όμως ότι και το ζευγάρι άνθρωπος είναι και όχι robokop και μπορεί σε μια βουτιά να μην μπορεί να εξισώσει οπότε της πταίει μετά οεο(το έχω διαβάσει αυτό αλλά ευτυχώς με αίσιο τέλος ,ευτυχώς αλλά το ζευγάρι τα είδε όλα ενοειτε )????
Το μόνο που μπορεί να γίνει για το θέμα αυτό είναι η σωστή πληροφόρηση και η συμβουλές ,συνεχές συμβουλές προς τους νέους όταν βλέπουμε φωτο με ρολόγια και να καμαρώνη ο άλλος σαν γυφτικο σκερπάνι για τα μέτρα (δημοκρατικό του δικαίωμα αυτό σαφώς :) αλλά και δικό μου να κρινω και να κριθώ σαφώς )ώστε να φιλτράρει σωστά τα πράμματα ο νέος όπως ακριβώς γράφει ο φιλως λιλής (carpenter )
Αλλά όπως έχω ξαναγράψει ,δεν έχω ελπίδες ,έχει τεράστια δύναμη το marketing και η διαφήμιση
η παλιοί θα θυμούντε φωτο σε περιοδικό με τη κούκλα πρωταθλήτρια και ψαροτούφεκου όπου είχε μια φωτο με κάτι μικρά πιασμένα γράφοντας από κάτω :πριν το σχολείο :και μετά μια δεύτερη φωτο με μαύρα μεγάλα και από κάτω έγραφε :μετά το σχολείο : :D
το συμπέρασμα ενός νέου ???τρέξε στο δημοτικό τον δασκάλων πρώην και νυν ψαροτουφεκάδων να μάθεις να βουτάς πολυυυυ βαθειά σε μια εβδομάδα :D και μετά .........................................
:hello:
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Κυρ 11 Ιαν 2015, 18:09

Να πω κατι..Οτι συνηθως πνιγεται ο εμπειρος και οχι ο αρχαριος.Ο αρχαριος θα βγει πολυ νωριτερα απο τα ορια του γιατι δεν ειναι εξοικειομενος με τη δυσφορια του διοξειδιου σε αντιθεση με τον εμπειρο που το εχει ζησει και ξαναζησει και ετσι τραβαει παραπανω τη βουτια του.Επισης τα σχολεια κανουν καλο γιατι προσφερουν γνωση.Απο κει και περα δεν πασχουμε στο αν δειχνει ενα βιντεακη ενας που ψαρευει στα 40...Πασχουμε σε παιδεια σε ολα τα επιπεδα της συμπεριφορας μας απο το πως φερομαστε στο γειτονα μεχρι πως ψαρευουμε και πως οδηγαμε.Η λυση δεν ειναι εγω να μη πω ή να κρυψω λεπτομερειες της βουτιας μου αλλα να τις φιλτραρει ο αλλος οπως πολυ σωστα ειπε ενα παιδι πιο πανω.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
salpas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από salpas » Δευ 12 Ιαν 2015, 00:56

Ευχαριστω ολους τους συναδελφους για τον χρονο τους αλλα βγηκαμε εκτος θεματος για αλλη μια φορα... Καταλαβες Πανεξ :) ?
Θεωρω οτι καμμια απο τις δημοσιευσεις δεν ειχε να κανει με την σχεση που εχει ενας νεος με την θαλασσα, ο καθενας πηγε το θεμα εκει που τον βολευε, αλλος για σχολες, αλλος για φιρμες αλλος για διαφημιση αλλος για πνιξηματα κτλ και τα λοιπα. Δεν μπορεις να διδαξεις κοσκινισμα σε κανεναν νεο, αυτο ειναι το ρεζουμε για οποιον δεν καταλαβε, προσπαθεις να του εμπνευσεις κατι που ακομα δεν καταλαβαινει. Επισης και τελος, ολοι πηγανε το τοπικ στην ασφαλεια της βουτιας (που σαφως και παιζει ρολο) αλλα κανεις στην χαρα που παιρνει καποιος απο αυτην ειτε βαθια ειτε ρηχα!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”