Ροφος, στηρα, πιγκα, βλαχος, σφυριδα

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Bathrakas

Ροφος, στηρα, πιγκα, βλαχος, σφυριδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bathrakas » Κυρ 13 Ιούλ 2014, 20:58

Κοντευω χρονο που ψαρευω και ακομα δεν εχω παρει κανενα απο τα παραπανω.
Αυτο οφειλεται σε 4 βασικα λογους:
1. Δεν κανω καθολου ψαχτηρι - δε χρησιμοποιω φακο.
2. Οσα απο τα παραπανω εχω δει ειναι μικρου μεγεθους. Μια μονο φορα ειδα σφυριδα γυρω στα 3 κιλα αλλα ημουν τελειως φρεσκος και ασχετος τοτε. Αρκετα ροφουδακια μεχρι 1.5-2 κιλα μαξιμουμ που δεν τα βαρεσα. Τωρα τελευταια ειδα πρωτη φορα καλη στηρα γυρω στα 2 κιλα σε μια ξερα (μακρυα απο αθηνα βεβαια) αλλα δεν μπορεσα να την πλησιασω.
3. Ψαρευω μεχρι τα 10 μετρα για την ωρα, προφανως παιζει πολυ ρολο για αυτα τα ειδη.
4. Τα μερη που ψαρευω συνηθως δεν εχουν καταλληλη διαμορφωση. Στα περιξ της αττικης και του ξυλοκαστρου κυριως, δηλαδη αμμουδες, φυκιαδες, τραγανες, κροκαλες. Τους ωραιους βραχωδεις βυθους της αττικης οσο τους εχω δει μοιαζουν λιγο καμμενοι ή θελουν βαθυ ψαρεμα φανταζομαι, και τα ψαρια τρομαγμενα.

Θελω παρ ολα αυτα να ρωτησω, επειδη δεν εχω καθολου εμπειρια με τα παραπανω ειδη: ποιο ειδος βρισκουμε σε καθε βυθο, σε τι βαθη, σε τι σημεια γενικα περιμενουμε να τα συναντησουμε ωστε να ειμαστε ετοιμοπολεμοι κατα τη βουτια και πως μπορουμε να προσεγγισουμε ενα τετοιο ψαρι?? Εννοω παντα χωρις φακο.
Παντα με σεβασμο και συνεση.

Άβαταρ μέλους
fckof
Ονοματεπώνυμο: Αδαμης Δημοσθενης

Re: Ροφος, στηρα, πιγκα, βλαχος, σφυριδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fckof » Κυρ 13 Ιούλ 2014, 21:18

Εγώ συνήθως τους βλαχους,τους παίρνω σε κομμάτια με κάθετα νερά κ έντονο ρέμα... :cool:

Άβαταρ μέλους
hariska

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hariska » Κυρ 13 Ιούλ 2014, 22:56

Ακόμα νέος είσαι ρε φίλε.
Σε μερικά χρόνια ενασχόλησης με το άθλημα, θα γνωρίσεις αρκετούς βλάχους...

Άβαταρ μέλους
Bathrakas

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bathrakas » Δευ 14 Ιούλ 2014, 03:52

fckof έγραψε:Εγώ συνήθως τους βλαχους,τους παίρνω σε κομμάτια με κάθετα νερά κ έντονο ρέμα... :cool:
Να σου πω δε περιμενα να μου γραψει κανενας για βλαχους, πιο πολυ εγκυκλοπαιδικα τους ανεφερα. Δε ζουνε στα τρισβαθα αυτοι?? Εχεις πραγματι χτυπησει τετοια ψαρια? Για τι μεγεθη και τι βαθη μιλαμε?

Παντως θα ηθελα και καμια αποψη για το πως προσεγγιζεις τα ροφοειδη εξω απο τη τρυπα. Ενδιδουν στα καρτερια σε συγκριση με αλλα ψαρια ας πουμε? Ανταποκρινονται σε λαρυγγισμους? Πλαναρισμα ή συρτο σε βαθη +/- 10μετρων υπαρχει περιπτωση να πετυχει η ειναι πολυ επιφυλακτικα τα ψαρια σ αυτο το βαθος?

Κατα τ αλλα @hariska εχω ηδη αντιληφθει οτι παιζουν πολλοι βλαχοι στο χωρο.
Παντα με σεβασμο και συνεση.

Άβαταρ μέλους
karavoskylo
Ονοματεπώνυμο: ΝΙΚΟΛΑΪΔΗΣ ΝΙΚΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από karavoskylo » Δευ 14 Ιούλ 2014, 04:57

Υπάρχουν πάρα πολλά βίντεο στο γιούτούμπ αλλα και ντιβιντί σε καταστήματα που μπορούν να σου λύσουν τις απορείες σου φίλε μου.
Είναι ο καλύτερος τρόπος να δείς στην πράξη πώς πλησιάζεις και πού τα βρείσκεις τα παραπάνω ψάρια. :)

Άβαταρ μέλους
Navaho

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Navaho » Δευ 14 Ιούλ 2014, 08:06

Για να μαθεις πρεπει να δεις και να χασεις πολλα ψαρια πρωτα. Στα δεκα μετρα δεν ειναι απιθανο να δεις αυτα τα ψαρια αλλα ειναι πολυ σπανιο ιδιως αν μιλαμε για καποιο σεβαστο μεγεθος ή βαρος .Η σφυριδα ειναι αψυχολογητη τελειως δεν εχει μια συγκεκριμενη συμπεριφορα. Ο ροφος ειναι πιο πολυ ντοπιτικο ψαρι.Αν τον δεις σε μια πετρα εκει γυρω συνηθως θα ειναι.Η στηρα εχει τη συμπεριφορα του ροφου αλλα δεν ειναι τοσο του βραχωματος οσο ο ροφος εχει μια συμπεριφορα προς τα πελαγικα ψαρια που λεμε καμια φορα. Οι βυθοι που τα συναντας ειναι κυριως βραχωδεις βυθοι ενω η στηρα και η σφυριδα θελουν πιο αμμωδεις βυθους κυριως η σφυριδα. Ρουφιανοι των ψαριων αυτων ειναι οι παπαδιες και οι κακαρελοι. Οπου δεις τα ψαρια αυτα μαζεμενα ερευνησε καλα το χωρο. Αυτα ετσι σαν προχειρες σκεψεις οπως μου ηρθαν και ετσι λιγο γενικα.
Φουντουνια και πασης Ελλαδας

Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Δευ 14 Ιούλ 2014, 10:37

Ίσως να μη σου απαντήσω άμεσα στις ερωτήσεις σου αλλά το μυστικό για να ξεκινήσεις σοβαρά την ενασχόληση με το ψαροτούφεκο είναι το σωστό ζευγάρι, που στην περίπτωσή σου πρέπει να είναι και πιο έμπειρο για να σου μάθει κάποια πράγματα.
Όλοι όσοι ασχολούνται σοβαρά έχουν να θυμηθούν ανθρώπους-δασκάλους που τους μύησαν στα μυστικά και στις τεχνικές.
Τα βιντεάκια, τα forum, τα περιοδικά προσφέρουν μια μυρωδιά ίσως και ένα κίνητρο.
Όμως χρειάζεται πράξη.
Πολλές ώρες μέσα στο νερό. :thumbsup:

Τα ψάρια που αναφέρεις είναι πολύ σπάνιο να τα συναντήσεις κάτω από 10 μέτρα, αλλά όχι απίθανο. Μιλάμε για αξιόλογα μεγέθη ψαριών και όχι μωρά.
Και αν ακόμα δεις, ίσως κανένα ροφό, για να έχει καταφέρει να επιζήσει, θα είναι προφέσσορας οπότε μη τρέφεις πολλές ελπίδες για βολή.

Σε κάθε περίπτωση να προτιμάς βραχώδη μέρη, όπου ναι μεν τα ψάρια είναι περισσότερα, οπότε αυξάνονται οι πιθανότητες συνάντησης, είναι όμως και μαθημένα στην παρουσία ψ/τουφεκάδων, οπότε ξέρουν να φυλάγονται καλύτερα. Τουλάχιστον έχεις περισσότερες πιθανότητες εξάσκησης σε διάφορες τεχνικές και μελέτης της συμπεριφοράς των ψαριών.

Πάντως μην απογοητεύεσαι. Τα παραπάνω ψάρια ίσως τα συναντήσεις σπάνια σε αυτά τα βάθη, αλλά υπάρχουν πολλά άλλα που μπορεί να γίνουν τρόπαια.
Δεν είναι σπάνιο να συναντήσεις ευμεγέθεις συναγρίδες σε κάποιο καρτεράκι πίσω από μια φυκιάδα, ή κάποιο μεγάλο μαγιάτικο σε ένα καβάκι, ή μια λίτσα, για να μη πω για γοφάρια, λαβράκια, πελαγίσιους κεφάλους, λούτσους κτλ

Σιγά σιγά το μάτι σου θα συνηθίζει και θα βλέπεις πράγματα που πριν δεν έβλεπες.

Υπομονή και επιμονή χρειάζεται, μέσα και έξω από το νερό!! ;)
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”