Πάσχα 2014 (Βίντεο)

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
mongoose
Ονοματεπώνυμο: Δ. Βόσιος

Πάσχα 2014 (Βίντεο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τετ 30 Απρ 2014, 11:40

Το Πάσχα είναι όπως και να το κάνουμε η χαρά των παιδιών αλλά κοντά στο βασιλικό ποτίζετε και η γλάστρα!
Αγάπη μου θα πάρω άδεια όλη την εβδομάδα του πάσχα είπα στην γυναίκα μου για να πάμε με τα παιδιά στην Πρέβεζα. Εκείνη λόγο δουλειάς ήρθε μόνο για 3 μέρες και την Δευτέρα του Πάσχα ήταν πίσω. Χωρίς την "γκρίνια" λοιπόν της γυναίκας μου που ήθελε βόλτες και τα λοιπά, ξέρετε , βούτηξα κανά δυο φορές για κανά κολυμπιτό μιας και ο καιρός δεν βοηθούσε για σκάφος. Σε ένα από αυτά με τον φίλο Σπύρο εντοπίσαμε ένα μεγάλο σαλάχι. Είχα ακούσει ότι η γεύση του έμοιαζε με γαλέο , είχα ακούσει όμως ότι άπαξ και το χτυπήσεις το ψάρεμα λήγει εκεί. Τον ρωτάω τι θέλει να κάνουμε και αποφασίζουμε μιας και είμαστε κοντά στο αμάξι να δοκιμάσουμε τη γεύση του! Τελικά δεν κάναμε καθόλου λάθος ! Η γεύση του εξαιρετική και ειδικά με σκορδαλιά τα σπάει! Η μεγάλη κόρη μου δεν σταμάτησε να τρώει! Το μόνο κακό ήταν ότι αν και 24 κιλά έβγαλε περίπου 9 κιλά καθαρό!

Μιας και ο καιρός στην Πρέβεζα δεν έλεγε να φτιάξει σε συνεννόηση με τον Κυριάκο κανονίζουμε ένα ψαρεματάκι για την Παρασκευή και το Σάββατο στα γνωστά λημέρια μας. Ταξίδι 5 ώρες μέχρι Αθήνα με την μάνα μου και στα καπάκια άλλες 2 ωρίτσες για τον Κούλη ! Εκεί λοιπόν κάναμε άλλα δυο ψαρέματα Παρασκευή και Σαββάτο (μαζί και με τον Αντρέα το Σάββατο ) . Ψάρια δεν είχε σχεδόν καθόλου ειδικά το Σάββατο αλλά τελικά ο επιμένων νικά. Με τη βοήθεια πάντα του Κυριάκου είτε σαν ζευγάρι εντός θάλασσας είτε σαν βαρκάρης την Παρασκευή πήραμε κάτι στείρες ενώ το Σάββατο μαζί με τον Αντρέα με πλήρη απουσία μαύρων κατάφερα να σπάσω το προσωπικό μου ρεκόρ σαργού με έναν προπάππου 1.65 κιλών που πιάστηκε με βολή στο φτερό μετά από ένα ψαχτίρι για έναν ροφό αρκετά βαθιά. Καθώς πήγα να ξεκινήσω ανάδυση εκείνος κατέβαινε με χίλια από τα ρηχά, μάλλον τρομαγμένος από τον Αντρέα (είναι και 2 μέτρα) . Η συναγρίδα ήταν η πιο εύκολη της ζωής μου μιας και σε μια γλώσσα στα 15 μέτρα ήρθε να με φάει σε ένα καρτέρι που επιχείρησα. Μια ακόμα μου ξεψάρισε ενώ σε μια τρίτη αστόχησα σε μακρινή απόσταση μιας και όλες οι βολές έγιναν με το ταπεινό 100άρι...

:hello:
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.
Δημήτρης Βόσιος

"Αν νιώσεις ποτέ ότι έχεις στα σκέλια σου τέσσερις όρχεις, να ξέρεις ότι δεν είσαι υπεράνθρωπος, απλά σε πηδάνε" . Μάο

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Πάσχα 2014 (Βίντεο)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τετ 30 Απρ 2014, 11:49

Ελα ρε!! Τι έχετε πάθει όλοι!! Εξαιρετικό και αυτο το ποσταρισμα!περιμενα το βίντεο το φετινό πωσ και πωσ .... ο σαργος σενεγαλης, τετοιουσ έβλεπα στα βίντεο του εσκλαπεζ! Η τελευταία φωτο απλα τα σπάει ! :hello: :hello: :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

nikoskaisaris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nikoskaisaris » Τετ 30 Απρ 2014, 12:03

Ελα ρε Jimmy Vos, (ακουγεται πιο πιασαρικο) τι μαθουσάλας ειναι αυτός :shock: , αν και το παντελή τον ευχαριστήθηκα επίσης.

Για τις προσεγγίσεις που κανεις να φαινονται εύκολες σε αυτά τα βάθη τα έχουμε ξαναπεί, :cool:

Να χαίρεσαι τα κορίτσια σου και καλή ξεκούραση τον Μάϊο.

Άβαταρ μέλους
AntoniEesti
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AntoniEesti » Τετ 30 Απρ 2014, 12:10

Εξοχα ! Απιστευτη ηρεμια , παρα το βαθος =D>

Να σου ζησουν :hello:
Follow me in

Άβαταρ μέλους
dicentrarchus
Ονοματεπώνυμο: αλεξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dicentrarchus » Τετ 30 Απρ 2014, 12:19

μ' αρεσε φίλε.. ειδικά στη 2η στήρα πολυ soft προσέγγυση όπως πρέπει :hello: ...
ο χοντροπαντελης πρέπει να είχε ρίξει μάσα πάντως , δεν κουνήθηκε το βόδι ....
και μου άνοιξες και την όρεξη με τις σκορδαλιές και τα γαλεοσαλαχια ...
Αλεξανδρος Ν.

Άβαταρ μέλους
agrimakis96
Ονοματεπώνυμο: Αντωνης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από agrimakis96 » Τετ 30 Απρ 2014, 13:24

πςςς :hello: ...φοβερος :good: ....το οπλο στο βιντεο ειναι το "ταπεινο" κατοσταρι?

mongoose

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τετ 30 Απρ 2014, 13:51

nikoskaisaris έγραψε:Ελα ρε Jimmy Vos, (ακουγεται πιο πιασαρικο) τι μαθουσάλας ειναι αυτός , αν και το παντελή τον ευχαριστήθηκα επίσης.

Για τις προσεγγίσεις που κανεις να φαινονται εύκολες σε αυτά τα βάθη τα έχουμε ξαναπεί, :cool:

Να χαίρεσαι τα κορίτσια σου και καλή ξεκούραση τον Μάϊο.
Να σαι καλά Σπυράκο! Το σαλάχι ήταν μαγεία ε ?

Ξέρεις πως μου αρέσει να ξεκουράζομαι με στολή μέσα στην θάλασσα! :^o
agrimakis96 έγραψε:πςςς ...φοβερος ....το οπλο στο βιντεο ειναι το "ταπεινο" κατοσταρι?
Να σαι καλά φίλε. Ναι αυτό είναι! Ταπεινό το θεωρώ . Και ταπεινό είναι με τα σημερινά δεδομένα.

dicentrarchus έγραψε:μ' αρεσε φίλε.. ειδικά στη 2η στήρα πολυ soft προσέγγυση όπως πρέπει :hello: ...
ο χοντροπαντελης πρέπει να είχε ρίξει μάσα πάντως , δεν κουνήθηκε το βόδι ....
και μου άνοιξες και την όρεξη με τις σκορδαλιές και τα γαλεοσαλαχια ...
Κρίμα Άλεξ που είσαι άρρωστος γιατί έπεσαν απότομα συναγρίδες. Και ξέρω πως θα τις φρόντιζες...
Cesar2gr έγραψε:Εξοχα ! Απιστευτη ηρεμια , παρα το βαθος =D>

Να σου ζησουν :hello:

Σε ευχαριστώ πατρίδα!
silverdiver έγραψε:Ελα ρε!! Τι έχετε πάθει όλοι!! Εξαιρετικό και αυτο το ποσταρισμα!περιμενα το βίντεο το φετινό πωσ και πωσ .... ο σαργος σενεγαλης, τετοιουσ έβλεπα στα βίντεο του εσκλαπεζ! Η τελευταία φωτο απλα τα σπάει !
Μπορώ να πω ότι μετάνιωσα όσο ποτέ που δεν είχα πάρει κάμερα το Σάββατο μαζί. Ο άτιμος ο Μέρφυ... :hello:
Δημήτρης Βόσιος

"Αν νιώσεις ποτέ ότι έχεις στα σκέλια σου τέσσερις όρχεις, να ξέρεις ότι δεν είσαι υπεράνθρωπος, απλά σε πηδάνε" . Μάο

VAG81

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VAG81 » Τετ 30 Απρ 2014, 14:07

πολύ καλος όπως παντα :thumbsup: :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
Psarogiatros
Ονοματεπώνυμο: Stavros G.def

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Psarogiatros » Τετ 30 Απρ 2014, 16:27

Εξαιρετικά όλα!!!

Άβαταρ μέλους
Aytokrator
Ονοματεπώνυμο: kostas t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aytokrator » Τετ 30 Απρ 2014, 17:50

Ωραια βιντεο εικονες και ψάρια αψογοι =D>
Βαθιά εισπνοή...έχω φύγει...

Άβαταρ μέλους
seadive
Ονοματεπώνυμο: Γιωργουλάκης Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seadive » Τετ 30 Απρ 2014, 18:28

Άλλο ένα ωραίο βίντεο από ένα δυνατό ψαροτουφεκά!!! :hello:
Μπράβο Μητσάρα!!!
Και ο Θεός να μου το πει, το ψάρεμα ν' αφήσω
δεν ξαναμπένω σ' εκκλησιά να τονε προσκυνήσω.....

Άβαταρ μέλους
περιπτερας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περιπτερας » Τετ 30 Απρ 2014, 20:16

O σαργος...τα πάντα όλα ..... :shock:

Άβαταρ μέλους
ΛΟΥΠΗΣ
Ονοματεπώνυμο: ΛΟΥΠΗΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΛΟΥΠΗΣ » Τετ 30 Απρ 2014, 20:29

Παντόφλες φακοί αυτο είναι ψάρεμα :write: εύγε
Η ζωή μου είναι η θάλασσα
Κι ανάσα η βουτιά μου
Κι αν πάψω να σε συναντώ
Θα χάσω την καρδιά μου

mongoose

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τετ 30 Απρ 2014, 22:15

ΛΟΥΠΗΣ έγραψε:Παντόφλες φακοί αυτο είναι ψάρεμα :write: εύγε
Να σαι καλά φίλε. Είδες τι ωραία που φέγγει στο δεύτερο , στο τρίτο αλλά ειδικά στο τέταρτο πλάνο ο φακός ε?... μαμεί!
Βέβαια το ρολλεράκι που κρατώ κάνει όλη τη δουλειά στη φάση. Ντουφεκιές χωρίς να συρθώ. Ξεκούραστες βρε παιδί μου. Τι να την κάνεις την τεχνική αν κρατάς ένα ρόλλερ άλλωστε. Όπως ακριβώς στο βίντεο. Η παντόφλα βέβαια τα ζαλίζει σε πρώτη φάση. Σκάει στα κεφάλια των ψαριών και μέχρι να συνέλθουν τα έχω ήδη περάσει κορδόνι... στου ρόλλερ βρε αδερφέ... Να σαι καλά και πάλι για το εύγε :hello:

Θα σου δώσω λοιπόν ένα κατοστάρι μονολάστιχο έναν φακό και μια παντόφλα και περιμένω το ίδιο βίντεο αφού το έχεις ψωμοτύρι από ότι φαίνεται...
Δημήτρης Βόσιος

Άβαταρ μέλους
The Grand Duel

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Grand Duel » Τετ 30 Απρ 2014, 22:26

Καταπληκτικό το βίντεο.Πολύ δυνατό τουφέκι :thumbsup:

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”