Χταπόδαρος...κρέμα!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Χταπόδαρος...κρέμα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Σάβ 01 Μαρ 2014, 23:39

Τα φώτα σας παιδιά :scratch:
Πρίν καναδυό βδομάδες πήρα ένα χταποδάκι ~6,5 κιλά. Πέραν του ότι ήταν σε σε δύσκολο θαλάμι, ήταν μαχητικότατο και με παίδεψε πολύ. Επίσης είχε γραπωμένα δύο (2 παρακαλώ!) μικρότερα χταπόδια και κολάτσιζε.
Μπήκε στην κατάψυξη μεριδοποιημένο σε σακουλάκια και ως εκεί όλα οκ. Όταν ήρθε η ώρα και μπήκε στην κατσαρόλα όμως, έγινε...ζελές, κάτι σαν κρέμα και πετάχτηκε άμεσα. ](*,)
Μου είχε τύχει μόνο άλλη μιά φορά πρίν δύο χρόνια με έπίσης μεγάλο χταπόδι.
Τί παίζει; Σας έτυχε κάτι τέτοιο; Ξέρει κανείς πού οφείλεται η κρεμοποίηση του χτάποδα; :mrgreen:
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

ENT X-DIVER

Re: Χταπόδαρος...κρέμα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ENT X-DIVER » Κυρ 02 Μαρ 2014, 00:17

Παιζει να ηταν η μαννα απο τα χταποδακια που λες Φιλε. Δε ταχε πιασει, παιδια της ηταν και μαλλον υπηρχαν κιαλλα... Οταν γεννα το χταποδι και δεν κυνηγα ετσι γινεται.. Σα σαπουνι. Δυστυχως και για σενα και για το χταποδι... :(

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 02 Μαρ 2014, 00:29

μήπως το πολύ εβρασες ??και σαν ζελές είναι κρύο (γιατί κρύο δηλ.από το ψυγείο το βραστό έτσι γίνεται )η μόλις βγει από κατσαρόλα ???
τώρα μαμά και κιλά 6 .5 ???και να τρώει και αλλά χταπόδια ???
εγώ γνωρίζω ότι όταν κάνει αυγά τα φυλάει μη τρώγοντας τίποτες μέχρι που πεθαίνει ,και ότι πχ από τα 500 000 αυγά που κάνει ένα χταπόδι επιζούν παρά πολύ λίγα (ούτε 10 )τα αλλά γίνονται γεύμα άλλων :)
τώρα αν προλαβαίνει και τα βλέπει και χταποδάκια ??δεν γνωρίζω
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

ENT X-DIVER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ENT X-DIVER » Κυρ 02 Μαρ 2014, 00:35

Φιλε Θαλασσα. Οταν γεννησει το χταποδι, το θυλικο μενει στη φωλια και προσεχει τα μικρα. Και τα τρεφει με τα πλοκαμια της!!!!!!! Αυτα την τρωνε!!
Ειναι η καλυτερη μαννα!!! Και παντα ετσι γινεται. Σα σαπουνι...

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 02 Μαρ 2014, 00:40

ENT X-DIVER έγραψε:Παιζει να ηταν η μαννα απο τα χταποδακια που λες Φιλε. Δε ταχε πιασει, παιδια της ηταν και μαλλον υπηρχαν κιαλλα... Οταν γεννα το χταποδι και δεν κυνηγα ετσι γινεται.. Σα σαπουνι. Δυστυχως και για σενα και για το χταποδι... :(
Τα χταπόδια που έτρωγε ήταν μεγάλα. Το ένα περιπου κιλό και το άλλο κάπου 1,5 . Δεν κάνουν τέτοια ....παιδάκια τα χταπόδια :mrgreen:
Στο θαλάμι, όταν έχει αυγά, αυτά φαίνονται, μπορεί να τα δεί κανείς και τότε το αφήνεις (εγώ τουλάχιστον)να τα φυλάξει... Στην προεκειμένη περίπτωση δεν υπήρχαν αυγά κλπ. Ούτε το χταπόδι ήταν εξουθενωμένο, αδύναμο...
Εξάλλου στα τόσα χρόνια και στα τόσα χταπόδια, όπως έγραψα, τέτοιο φαινόμενο μου έτυχε μόνο δύο φορές ενώ μεγάλα(>4 κιλα) έχω πάρει αρκετά.
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

Άβαταρ μέλους
ΤΑΙΤΙΝΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΙΤΙΝΟΣ » Κυρ 02 Μαρ 2014, 00:41

ENT X-DIVER έγραψε:Φιλε Θαλασσα. Οταν γεννησει το χταποδι, το θυλικο μενει στη φωλια και προσεχει τα μικρα. Και τα τρεφει με τα πλοκαμια της!!!!!!! Αυτα την τρωνε!!
Δεν είχε λειψά πλοκάμια η...μάνα :mrgreen: .
Και μασούλαγε κανονικά τους μεζέδες που είχε τσακωμένους είπαμεε :D
ΤΟ ΝΟΥ ΣΑΣ ΡΕΜΑΛΙΑ!!!
Pescare ergo sum

ENT X-DIVER

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ENT X-DIVER » Κυρ 02 Μαρ 2014, 00:59

Συγνωμη Φιλε, δεν τοπα για να σε θιξω :) Απλα εχω δει "αποχυμενα" χταποδια. Ετσι τα λεμε στη Κρητη.
Τωρα το δικο σου με προβληματιζει κιεμενα.. !!
Δε μπορω να φανταστω κατι...

Άβαταρ μέλους
hanos
Ονοματεπώνυμο: kalapotharakos stratos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hanos » Κυρ 02 Μαρ 2014, 10:03

Μπορεί να το ''έσπασε'' η κατάψυξη...........τα μικρότερα και αχτύπητα να μείνουν σε μια εβδομάδα στον καταψύκτη γίνονται σύκο στο τσουκάλι... :D ......
Γενικά στα πολύ μεγάλα χταβόδια οι μύες είναι πιο χαλαροί .......... :hello:
ΟΤΙ ΣΕ "ΧΑΛΑΕΙ" ΑΣΤΟ ΣΤΗ ΣΤΕΡΙΑ

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Κυρ 02 Μαρ 2014, 10:51

ENT X-DIVER έγραψε:Φιλε Θαλασσα. Οταν γεννησει το χταποδι, το θυλικο μενει στη φωλια και προσεχει τα μικρα. Και τα τρεφει με τα πλοκαμια της!!!!!!! Αυτα την τρωνε!!
το ότι μένει στη φωλιά και προσέχει τα μικρά το έγραψα ,το ότι τα τρέφει Ε με τα πλοκάμια της μάλλον δεν θυμόμουν να διάβασα εξού και έγραψα δεν γνωρίζω :)
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

mike lamar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mike lamar » Κυρ 02 Μαρ 2014, 11:02

ENT X-DIVER έγραψε:Παιζει να ηταν η μαννα απο τα χταποδακια που λες Φιλε. Δε ταχε πιασει, παιδια της ηταν και μαλλον υπηρχαν κιαλλα... Οταν γεννα το χταποδι και δεν κυνηγα ετσι γινεται.. Σα σαπουνι. Δυστυχως και για σενα και για το χταποδι... :(

ναι και τα ελεγε παραμυθια αγκαλιτσα ..... :mrgreen:

το εβρασες πολυ και μαλλον ηταν στη τελευταια φαση του κυκλου της ζωης του οπου ειναι αδειανα

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Κυρ 02 Μαρ 2014, 11:36

Εχω πιασει πολλα χταποδια κ εχω φαει πολλα αλλα κατι τετοιο δεν μου τυχει ποτε. Εγω παντα ριχνω χτυπημα στα χταποδια που βγαζω και σβουρισμα.
Οσον αφορα οτι μενει νηστικο προσεχοντας τα αυγα του, δε νομιζω οτι μπορει κ γινεται γι αυτο ζελες. Ειναι σαν να μην τρως εσυ και γινει το κρεας σου ζελες. Τι να πω... δεν ξερω κιολας αλλα δεν πιστευω να συμβαινει αυτο. Αν καποιος ξερει κατι στα σιγουρα, δλδ το γιατι εγινε αυτο ας μας πει να μαθουμε κ μεις....
:hello:

giorgakhs_17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από giorgakhs_17 » Κυρ 02 Μαρ 2014, 11:49

θα ηταν ποιο ευκολο αν ειχες τραβηξει μερικες φωτογραφιες πιστευω να καταλαβουμε τι ακριβως εννοεις .. εγω σηκωνω τα χερια ψηλα γιατι δεν ξερω ... αλλα εχω μαγειρεψει και εγω μεγαλα χταποδια και συνιθως τσιχλα τα κανω και ας τα εχω χτυπησει τωρα οτι ελιωσε μου φαινεται πολυ παραξενο ΕΚΤΟΣ και αν τα ψυνεις στην χυτρα που οντως πολλες φορες λιωνουν αν τα ψησεις εστω ενα 10 λεπτο παραπανω.... :scratch:
Καλυτερα μονος παρα με το λαθος ζευγαρι

Άβαταρ μέλους
fireman
Ονοματεπώνυμο: Τρύφων Μπαργκάουι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fireman » Κυρ 02 Μαρ 2014, 12:22

σου ξέφυγε στο βράσιμο. Κανένα χταπόδι όποιας " μεγάλης " ηλικίας, φύλου ή φάσης ζευγαρώματος δεν έχει διαφορετική υφή. Τα μεγάλα χταπόδια έχουν μπόλικη πέτσα, μήπως εννοείς αυτή ότι έγινε κρέμα, γιατί το κεντρικό στέλεχος , αν δεν το έβρασες πάρα πολύ, μου φαίνεται κάπως. Αυτό με την κατάψυξη παίζει ,αλλά πάλι, όχι να κάνει ένα χταπόδι λιώμα .
Η βλακεία είναι σαν την ραδιενέργεια συσσωρεύεται (Albert Einstein)

Γι' αυτό, μακριά από φασίστες και φασιστοειδή !!!

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Κυρ 02 Μαρ 2014, 12:48

Και γω πιστευω οτι η καταψυξη κανει μεχρι ενα σημειο μαλακο το χταποδι αλλα οχι και να γινει ετσι που λες. Ποτε καποιο χταποδι που εμεινε 3 μηνες ας πουμε στην καταψυξη μου, δεν μαλακωσε, οπως ειναι ενα χτυπημενο. Προσφατα εφαγα κι ενα 5,5 κιλα κ αυτο χτυπημενο σβουρισμενο. Το βρασαμε πρωτα στη χυτρα για 20 λεπτα και μετα μπηκε στο φουρνο με πατατες για κανα 20λεπτο, ισα να παρει χρωμα (οι πατατες ειχαν μπει νωριτερα εννοειται).... Μιλαμε δεν ειχα ξαναφαει..... ηταν απιστευτο, και το χταποδι αλλα και οι πατατες.

Άβαταρ μέλους
Thodoras
Ονοματεπώνυμο: Θοδωρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thodoras » Κυρ 02 Μαρ 2014, 12:58

Αν η κατσαρόλα ήταν μικρή, η φωτιά δυνατή και το νερό λίγο, το δέρμα του έγινε αλοιφή.
Το ιδανικό είναι να είναι σβουριγμένο και κομμένο ώστε να μην μπουκώνει στην κατσαρόλα

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”