ΦΟΛΕΣ

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
George_Ch
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Re: ΦΟΛΕΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_Ch » Κυρ 18 Οκτ 2015, 01:11

Παλι καλα ηταν και σμρ - δεν ειχε θολουρα..

Καβαλα μεχρι που εφτασες;
Εαν μου φερθεις καλα, θα σου φερθω Αψογα. Αν μου φερθεις σαν παιχνιδι, θα σου Μαθω πως παιζεται.

X fire
Ονοματεπώνυμο: Θοδωρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από X fire » Κυρ 18 Οκτ 2015, 01:35

Έφτασα μέχρι τον πύργο των Ελευθερών και είδα σημαδούρα! Εσύ ήσουν???????????
Εκεί ήταν τα ψάρια?
Δεν προτιμώ αυτή τη μεριά του κόλπου... Είναι και πιο μακρυά απο τη Θεσσαλονίκη.
Με μισή καρδιά πήγα...με λιγότερη γύρισα σπίτι.
Μετά τον πύργο γύρισα 5-6 χιλιόμετρα πιο πίσω προς την Καρυανη. ](*,)

Άβαταρ μέλους
George_Ch
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_Ch » Κυρ 18 Οκτ 2015, 01:58

X fire έγραψε:Έφτασα μέχρι τον πύργο των Ελευθερών και είδα σημαδούρα! Εσύ ήσουν???????????
Εκεί ήταν τα ψάρια?
Δεν προτιμώ αυτή τη μεριά του κόλπου... Είναι και πιο μακρυά απο τη Θεσσαλονίκη.
Με μισή καρδιά πήγα...με λιγότερη γύρισα σπίτι.
Μετά τον πύργο γύρισα 5-6 χιλιόμετρα πιο πίσω προς την Καρυανη. ](*,)
Οχι φιλε καποιος αλλος θα ηταν, ουτως ει αλλως την Παρασκευη ψαρεψα - σμρ απλα αναγνωριση εκανα σε αλλα σημεια και τα νερα ηταν καλα!

Οταν βουταω για ψαρεμα, συνηθως την επομενη κανω αναγνωριση μονο με στολη και σημαντηρα.

Στρυμονικο απλα τον εχω απαρνηθει πλεον εδω και αρκετο καιρο.

Πολλα χλμ και αρκετα μιλια για ψαροτουφεκο - οπως και εσυ αλλωστε.

Υ.γ.
Τα ψαρια πιαστηκαν στα φυσικα λιμανακια της Αμμουλιανης.
Εαν μου φερθεις καλα, θα σου φερθω Αψογα. Αν μου φερθεις σαν παιχνιδι, θα σου Μαθω πως παιζεται.

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Τετ 20 Σεπ 2017, 18:18

Κυριακη! Τοπος: κορινθιακος! (Βαρεθηκα να κατεβω Λακωνικό να ψαρεψω σαν ανθρωπος) Αξημέρωτα στον τοπο μηπως και προλαβω να ειμαι πρωτος! Φτανοντας βγαινουν δυο νυχτερινοι! Στα πρωτα δεκα μετρα, δίχτυ! Στον καβο, σημαδουρα! Πιο περα, αλλο δίχτυ και βάρκα να βολαζει! Λεω να απομακρυνθώ μηπως δεν ειχαν φτασει οι νυχτερινοι, αλλες τέσσερις βάρκες μπροστα! Καπου εκει τα παρατησα, ηπια τη φραπεδουμπα μου και γύρισα αψαρος! Σιτ χαπενς που λενε! :lol: ηθικό δίδαγμα: ποτε ξανα κυριακη στον κορινθιακό!

Άβαταρ μέλους
MItheB
Ονοματεπώνυμο: MEN IN the BLUE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MItheB » Τετ 20 Σεπ 2017, 20:11

spearjgeo7 έγραψε:Κυριακη! Τοπος: κορινθιακος! (Βαρεθηκα να κατεβω Λακωνικό να ψαρεψω σαν ανθρωπος) Αξημέρωτα στον τοπο μηπως και προλαβω να ειμαι πρωτος! Φτανοντας βγαινουν δυο νυχτερινοι! Στα πρωτα δεκα μετρα, δίχτυ! Στον καβο, σημαδουρα! Πιο περα, αλλο δίχτυ και βάρκα να βολαζει! Λεω να απομακρυνθώ μηπως δεν ειχαν φτασει οι νυχτερινοι, αλλες τέσσερις βάρκες μπροστα! Καπου εκει τα παρατησα, ηπια τη φραπεδουμπα μου και γύρισα αψαρος! Σιτ χαπενς που λενε! :lol: ηθικό δίδαγμα: ποτε ξανα κυριακη στον κορινθιακό!
Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν πατρίδα . Πρώτα δωδεκάνησα και μετά εβοια ψαρεψαμε . Στα δωδεκάνησα στα ρηχά ήταν πίκρα parolo που είχα inside τρακκ για topous ](*,) στην εβοια όμως -νότια - τη 5 τη 10 τη 20 τον hips κανονικότατα που ήταν ούτε είδα ζωή εκεί pou mou έχει δώσει κάποια καλά ψάρια στο παρελθόν . :banghead:

Ψ: Otan κανείς 3000 κμ ταξίδι gia one :way κπληρώνεις αεροπορικά θες να δεις και Kati έστω να xarw is εικόνες
There is only one way to purge.... Embrace the pain...

Άβαταρ μέλους
MItheB
Ονοματεπώνυμο: MEN IN the BLUE

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MItheB » Τετ 20 Σεπ 2017, 20:11

spearjgeo7 έγραψε:Κυριακη! Τοπος: κορινθιακος! (Βαρεθηκα να κατεβω Λακωνικό να ψαρεψω σαν ανθρωπος) Αξημέρωτα στον τοπο μηπως και προλαβω να ειμαι πρωτος! Φτανοντας βγαινουν δυο νυχτερινοι! Στα πρωτα δεκα μετρα, δίχτυ! Στον καβο, σημαδουρα! Πιο περα, αλλο δίχτυ και βάρκα να βολαζει! Λεω να απομακρυνθώ μηπως δεν ειχαν φτασει οι νυχτερινοι, αλλες τέσσερις βάρκες μπροστα! Καπου εκει τα παρατησα, ηπια τη φραπεδουμπα μου και γύρισα αψαρος! Σιτ χαπενς που λενε! :lol: ηθικό δίδαγμα: ποτε ξανα κυριακη στον κορινθιακό!
Την προηγούμενη εβδομάδα ήμουν πατρίδα . Πρώτα δωδεκάνησα και μετά εβοια ψαρεψαμε . Στα δωδεκάνησα στα ρηχά ήταν πίκρα parolo που είχα inside τρακκ για topous ](*,) στην εβοια όμως -νότια - τη 5 τη 10 τη 20 τον hips κανονικότατα που ήταν ούτε είδα ζωή εκεί pou mou έχει δώσει κάποια καλά ψάρια στο παρελθόν . :banghead:

Ψ: Otan κανείς 3000 κμ ταξίδι gia one :way κπληρώνεις αεροπορικά θες να δεις και Kati έστω να xarw is εικόνες
There is only one way to purge.... Embrace the pain...

Άβαταρ μέλους
panos kazazis
Ονοματεπώνυμο: panos kazazis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos kazazis » Σάβ 23 Σεπ 2017, 23:51

ΦΟΛΑ τι ειναι φολα ???

χαχαχα πλακα καταλαβαινω απολιτα !!

αλλα οπως το παρει κανεις και πρωσωπικα ποτε μα ποτε δεν λεω σημερα μαλακα εφαγα μια φολαααααα αστα να παν δεν ξαναπαω εκει και τετοια με εκνευρισμο και μπινελικια κ.λ.π ποτε νομος !!!

ο λογος γιατι ποτε δεν μενω στην μερα που πηγα και να μενω καθαρα στο θεμα να ποιασω ψαρια αυτα αστα αν εχει θα παρω ,, παει αυτο !!

αν ομως δεν εχει ?? παντα παρατηρω και βυθο και ορατοτητες και καιρο και εποχη και γενικα γιατι εκεινη την ημερα ειναι νεκρη εχει καποιαμηνηματα ο βυθος που δεν ειναι καμια φολα απλα εμεις πηγαμε σε λαθος μερα πεστο σε λαθος εποχη πεστο με λαθος καιρο πεστο εχει πολλα πσετο ,, δεν φταιν τα ψαρια ,, δεν φταιν τα δελφινια ,,δεν φταιν τα δυχτια κ.λ.π !!!

παντα μα παντα καθε μερος εχει και την μερα του και την εποχη του και τον καιρο του ΝΟΜΟΣ αν εσυ τωρα θες να το πας κοντρα εσυ επηλεγεις εχει και εκπληξεις η θαλασσα αν θες να στηρηζεσαι εκει πανε ,,, εγω ετσι δεν παω !!!

εχει τυχη αμετρητες φορες και τωρα προσφατα πηγα σε ενα μερος και ηθελα να το δω καινουργιο να δω βυθο και τι φαει κανει για τα ψαρια που θελω δεν εμεινα στα ψαρια αστα αυτα θα ερθουν θα τα παρουμε αργα η γρηγορα ,,,αλλα ηθελα να δω εγω ,, και ετσι εγινε μολις πιαστικα στα καρτερια και παρατηρουσα μορφολογια βυθου ,,μορφολογια ακτης , τι ψαρια κανει αν εχει γοβιους ,, σαλιαρες ,,καβουρακια, κ.λ.π που γνωριζω καταλαβα αμεσως οτι αυτο το μερος θα κανει χοντρα ψαρια τον αλο μηνα ,, ανοιγη ενας χαρτης απεθειας κρυφος η αληθεια ειναι οτι επειδη κανω αποκλειστηκα αυτο το ψαρεμα χρονια και ασχολουμε κατα 90/100 με τα λαβρακια σκεφτομαι πλεον και σαν αυτα τα νιωθω πως το λεν αυτο αλουνου παπα ευαγγελιο αστο τωρα !!!

απλα με λιγα λογια θελω να πω μην μενουν πολοι στης φολες και στους εκνευρισμους να καθονται και να βγαζουν συμπερασματα για το πως και το γιατι ,,ποτε πηγα,, πριν παω τι καιρο εκανε πως το χτυπουσε ο καιρος το μερος την περασμενη μερα,,,, και να ξερουν οι ρηχοι της περασμενης μερα ο καιρος ιδικα ο βραδινος ειναι ο σημαντικοτερος για την πρωινη εξορμησει μας κ.λ.π που προαναφερα πιο πανω !!!

δεν υπαρχει φολα στο ψαροντουφεκο ιδικα που τα βλεπουμε ολα και εχουμε το προνομιο εμεις να συγκρινουμε καταστασεις που βλεπουμε το μεσα κοσμο της θαλασσας ,,, ολα κατα70/100 εχουν εξηγησει το 30/100 που αφηνω ειναι οι εκπληξεις !!!

δεν υπαρχει φολα ολα ειναι γνωση για να ξερουμε την αλη φορα παρατηρουμε !!!

καποτε αν θυμαμαι καλα πριν χρονια ο πανεξ πρεπει να ηταν ο παναης με ειχε πει καζαζη το ψαροντουφεκο δεν ειναι πυρηνικη φυσικη μπορει να χει και δικιο χαχαχαχα !!!

οπως το παρει ο καθενας :hello:
ΕΙΜΑΣΤΕ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΡΗΧΟΙ ...... ΟΜΩΣ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΒΑΘΥΤΕΣ ΣΤΟΝ ΤΡΟΠΟ ΣΚΕΨΕΙΣ

---ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΘΕΡΜΑΙΚΟ---

spearjgeo7
Ονοματεπώνυμο: giannis geo

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spearjgeo7 » Κυρ 24 Σεπ 2017, 08:56

Ετσι Πανο! Τα ειπες ολα και ισχυουν μεχρι κεραιας. Στη δικη μου περιπτωση ηταν "εξωτερικοι" παραγοντες. Δεν εχω φτασει βεβαια στο δικο σου επιπεδο αλλα οσον αφορα τον καιρο και την παρουσια ψαριών ολα κομπλε! Αυτο ειναι που κοιταω εγω κυριως, επειδη λογω δουλειας δεν μπορω και να βουταω συνεχεια. Σπανιότατα θα βγω αψαρος! Και μιλαω αποκλειστικα για ρηχό! :hello:

ShallowHunter
Ονοματεπώνυμο: Κωνσταντίνος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ShallowHunter » Τετ 07 Φεβ 2018, 00:24

Ας πω και εγω το μακρυ μου και το κοντο μου...
Τα τελευταια 3 ψαρεματα μεσα στο μηνα με το ζευγαρι δεν μας πηγαν καλα...
Το πρωτο, πηγαμε σε μερος που θα εκοβε ταχα μου ο καιρος... Παπ@ρια. Ζωντανος μεχρι εξω εβγαινε. Για να μην χανουμε χρονο βουτηξαμε εκει. Παμε στις ξερες λιγο πιο βαθια που ξεραμε.... Νεκροταφειο.... μετα απο 3 βουτιες λεμε ας παμε στα βραχια μπας και εχει εκει τιποτα με το κυμα.... Ψαρια εκει ειχε. Αλλα ειχε και ποοοολη θολουρα. Εγωμε το 90αρι ο αλλος με 100αρι... στα 2 2μιση μετρα δεν εβλεπες. Μεχρι να δουμε τους σαργους και να στριψεις το οπλο αφαντοι. Και χασαμε και ενα 85αρι στη σημαδουρα. ](*,)
Την επομενη με ηλιο και απνοια γρηγορο μεσημεριανο στα κοντα. κινηση ειχε, αλλα δεν πηραμε τιποτα. Οι σαργοι κραταγανε αποσταση ασφαλειας.
Την τριτη μερος που θεωρουμε καλο και ενω καιρος ειναι παντου 6 7 8 και βροχη το πετυχαμε μπουνατσα μεχρι να χαλασει. Ρευμα τρελο, θεοσκοτεινα νερα, ΚΡΥΟ και οτι ειδαμε ηταν σαργουδακια και σκαρακια ολα πολυμικρα για βολη. τα πιο μεγαλα που στον πεοντ@ ειχαν παει ολα δεν ξερω. μια σουπια τη χτυπησα αλλα δεν ανοιξε το φτερακι στο βραχο και την εχασα. παλι εξω παγωμενοι στο δυωρο.
Σημερα μονος μου σε κοντινο μερος, ηλιολουστη μερα 3 4 μποφορ. Κεφαλοι νευρικοι, δεν εφερα κοντα ουτε ξεγελασα κανεναν.Το ιδιο και και κατι μικρες τσιπουριτσες. ενα κοπαδι σαργοι και αυτοι πολυ επιφυλακτικοι δεν το ρισκαρανε εκτος απο εναν που αστοχησα στην αναδυση. ενας μικρος σαργος που δεν επρεπε να χτυπησω μεσα σε τρυπα και χωρις φακο δυστυχως τον πηρα... και τοεπιτευγμα.... 2 ΓΟΠΕΣ!! :D ναι ξερω γελοιο, αλλα μου ηρθανστο καρτερι, μεγαλες για το ειδος τους, της πηρα, και ευχαριστηθηκα και στις βολες, και θα τς τιμησω και στο τηγανι....

Το ζουμι απο τις "φολες" λοιπον.
Τη πρωτη μερα, δεν ειχαμε τα σωστα οπλα για τις συνθηκες που ψαρευαμε. Αν ειχαμε μαζι 75αρια θα ηταν ¨"ψαρια καλη". δεν φταιει η θαλασσα,εμεις φταιμε.
Την επομενη, ειχαμε τον ηλιο απο μπροστα μας και ενω οι σαργοι ηταν επιφυλακτικοι δεν καταφεραμε να τους αιφνιδιασουμε.
Την τριτη μερα, κρινοντας απο τη νεκρα, και οτι το μερος γενικα εθεωρειτω καλο, λαθος ωρα τη λαθος μερα??
Σημερα εγω, αρχικα εκανα καρτερια σε λαθος κατευθυνση και δεν καταφερνα να κρυψω το σωμα μου στα φυκια.Και επειτα κινηθηκα παραλληλα στα βραχια της ακτογραμμης, αλλα ειχα τον ηλιο μπροστα μου και με βλεπανε μολις τα εβλεπα και εγω.

Καλο ειναι στις φολες λοιπον να υπολογιζουμε ισως τι καναμε, πως, και γιατι. Οι φολες ειναι καθαρα δικες μας, οχι των ψαριων

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”