Ψαροτουφεκο τελος...

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
Φώτης Φλεβοτόμος

Ψαροτουφεκο τελος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φώτης Φλεβοτόμος » Κυρ 08 Σεπ 2013, 00:59

Καλησπέρα,

Έχω 4 ή 5 χρόνια να πιάσω ψαροτούφεκο στα χέρια μου και μου έχει ψιλολείψει αλλά η απόφαση πάρθηκε όταν γεννήθηκαν τα παιδιά και δεν πρόκειται να αλλάξει. Ήταν τότε που το μπαράζ των θανάτων είχε ξεκινήσει με τον Δημήτρη Βασιλάκη.

Συνεχίζω να βρίσκομαι στη θάλασσα φυσικά, χειμώνα καλοκαίρι, κάθε εβδομάδα, ίσως και συχνότερα. Ψάρια όταν βγάζω, βγάζω πολλά. Μπορεί να είναι 20 κιλά σκουμπριά, 15 κιλά καθετή, 40 κιλά φαγκριά, ή 100 κιλά ξιφίες (αυτά είναι πραγματικές ψαριές). Ξεκάθαρα παράνομες. Ψάρια δε πουλάω για ένα πολύ απλό λόγο. Το ψάρεμα είναι το χόμπυ μου (έτσι το αντιμετωπίζω από 14 χρονών που πάτησα πρώτη φορά την σκανδάλη) και το χρηματοδοτώ, δε με χρηματοδοτεί. Επίσης τα ψάρια μου κοστίζουν πολύ περισσότερο από την τιμή που πληρώνει η αγορά και θα ήταν απλά ηλίθιο να τα πουλάω.

Γιατί τα λέω αυτα;

Μπήκα μετά από πολύ καιρό στο φορουμ και είχα τα παλιά κλασσικά ποστ με την γκρίνια και τους χαρακτηρισμούς με κορυφή ένα ποστ του Άρη με 70 σελίδες ουρά ( το οποίο φυσικά δε διάβασα μιας και πολλά παρόμοια και με άλλους πρωταγωνιστές έχω διαβάσει στο παρελθόν)

Έχω λοιπόν να πώ το εξής και στις δύο πλευρές, εγκρατείς και μη. Ψαρεύτε για πάρτη σας, κάντε το χόμπυ σας και ευχαριστηθείτε το. Κάποτε ο Ζωνομέσης είχε πει μια πολύ σοφή κουβέντα σε αυτό εδω το φορουμ. ΑΠΕΝΟΧΟΠΟΙΗΘΕΙΤΕ.

Η ζωή είναι δύσκολη, είναι όμως και ωραία, αλλά σίγουρα είναι πολύ σύντομη. Μην χαλιέστε-χαλάτε τους άλλους επειδή πέθανε ένας ροφός ή επειδή θέλετε να προκαλέσετε με μία φωτό. Φυσικά είστε ελεύθεροι να κάνετε ότι θέλετε.

Σας χαιρετώ και σας αγαπώ σαν άτομα που έχουμε βιώσει το ψαροτούφεκο σαν χόμπυ-τρόπο ζωής, όσο μαλάκες ή γαμώ τα άτομα και αν είστε και σας προτείνω να κάνετε το ίδιο και για τους άλλους.

Φιλιά,

Φώτης Φλεβοτόμος

Υ.Γ. Η Αν. Αττική έχει ΠΟΛΛΑ ψάρια, σας το λέω με το χέρι στην καρδιά.
http://imageshack.us/photo/my-images/ms/img

Uploaded with ImageShack.us

ziron

Re: Ψαροτουφεκο τελος...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ziron » Κυρ 08 Σεπ 2013, 01:07

πολυ ωραιος!!

Άβαταρ μέλους
dodos_1
Ονοματεπώνυμο: Θοδωρής

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dodos_1 » Κυρ 08 Σεπ 2013, 01:12

βαλε την φωτο οπως πρεπει...με την ουρα κολλησαμε...το γαϊδουρι δεν θα το δουμε? :grin:

PERLEGKAS
Ονοματεπώνυμο: ΝΙΚ.ΔΡΟ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PERLEGKAS » Κυρ 08 Σεπ 2013, 01:29

Άβαταρ μέλους
napoleon
Ονοματεπώνυμο: Παναγιώτης Μελινάκος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από napoleon » Κυρ 08 Σεπ 2013, 11:29

Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε:Καλησπέρα,
...
Συνεχίζω να βρίσκομαι στη θάλασσα φυσικά, χειμώνα καλοκαίρι, κάθε εβδομάδα, ίσως και συχνότερα. Ψάρια όταν βγάζω, βγάζω πολλά. Μπορεί να είναι 20 κιλά σκουμπριά, 15 κιλά καθετή, 40 κιλά φαγκριά, ή 100 κιλά ξιφίες (αυτά είναι πραγματικές ψαριές).
...
Με τα ψάρια που έγραψες με χτύπησες στο αδύνατο σημείο μου. Όλο το σκέφτομαι να στραφώ προς εκεί και εγώ αργά ή γρήγορα. Και από ότι βλέπω τα πράγματα είναι αρκετά αισιόδοξα. :hello:
Πάλι θα σπείρουμε αλάτι...

Άβαταρ μέλους
panos_xanthi

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos_xanthi » Κυρ 08 Σεπ 2013, 12:11

Πολυ ομορφο post...! Να σαι παντα γερος και να ψαροτουφεκας ομορφα ψαρια!!!! Μπραβο σου !!! :hello:

Άβαταρ μέλους
CARPENTER
Ονοματεπώνυμο: ΛΙΛΛΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από CARPENTER » Κυρ 08 Σεπ 2013, 13:31

Παρόλο που γερνάω , παρόλο που έχω παιδιά ,το ψαρεντούφεκο δε θα το κόψω .

Θα το κάνω ποιο, και το κάνω ποιο λάιτ και θα το κάνω όσο αντέχω.

Πάντως και μόνο που ασχολείσαι ακόμα με τη θάλασσα και το ευχαριστιέσαι τα λέει όλα !!!!!

=D> =D> =D>

:hello: :hello:
Η καμήλα δε κοιτάει ποτέ τη καμπούρα της.

Δείτε τη δουλειά μας στο Facebook.

Lillisbros Furniture

Υιοί Στεφ. Λιλλή ΟΕ

Άβαταρ μέλους
Kostas1984
Ονοματεπώνυμο: KostasRoussakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kostas1984 » Κυρ 08 Σεπ 2013, 14:44

Αν πας στην θαλασσα για να παρεις κατι που δεν σου αξιζει τοτε κινδυνευεις , αν πας για να παρεις τα σωστα τοτε δεν υπαρχει πιο ομορφη αγκαλια !

Αγαπω το ψαροντουφεκο γιατι μου επιτρεπει να επιλεγω τι ψαρι θα πιασω και αν πιασω , να ασκουμε χωρις να το καταλαβαινω , να αφηνω ολα τα προβληματα μου στα 20 εκ πανω απο το νερο , γιατι εκοψα τον καρκινο ( τσιγαρο) .
Οσο μεγαλο ψαρι και αν βγαλουν τα διχτια , καλαμια , κτλπ παντα ενας σαργος σκαρος που απλα κρατησες την αναπνοη για 1 λεπτο και κρυφτηκες ωστε να μην σε ζει θα ειναι η πιο ωραια εμπειρια , ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ !

Άβαταρ μέλους
dicentrarchus
Ονοματεπώνυμο: αλεξανδρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dicentrarchus » Κυρ 08 Σεπ 2013, 16:06

Kostas1984 έγραψε:Αν πας στην θαλασσα για να παρεις κατι που δεν σου αξιζει τοτε κινδυνευεις , αν πας για να παρεις τα σωστα τοτε δεν υπαρχει πιο ομορφη αγκαλια !

Αγαπω το ψαροντουφεκο γιατι μου επιτρεπει να επιλεγω τι ψαρι θα πιασω και αν πιασω , να ασκουμε χωρις να το καταλαβαινω , να αφηνω ολα τα προβληματα μου στα 20 εκ πανω απο το νερο , γιατι εκοψα τον καρκινο ( τσιγαρο) .
Οσο μεγαλο ψαρι και αν βγαλουν τα διχτια , καλαμια , κτλπ παντα ενας σαργος σκαρος που απλα κρατησες την αναπνοη για 1 λεπτο και κρυφτηκες ωστε να μην σε ζει θα ειναι η πιο ωραια εμπειρια , ΓΙΑ ΕΜΕΝΑ !
+1 :hello:
Αλεξανδρος Ν.

Άβαταρ μέλους
Aris_fe

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aris_fe » Δευ 09 Σεπ 2013, 22:44

Mε το Φωτη ειμαστε πολυ φιλοι,δε μπορω να ειμαι αντικειμενικός στο τι θα απαντησω στα λεγόμενα του!
Ομως ειναι πολυ σωστος κ εχει μεγαλη προιστορια στο ψαροντουφεκο!
Χαιρομαι που βρηκε εναλλακτική στο ψαρεμα του μιας κ εγω ψαρευω τις αγραφες ξερες που κανει τζιγικν κ συρτη! :D
Πιστευω Φωτη πως η ματια σου κ η αποψη σου σαν παρατηρητής πλεον σε συνδιασμο με τη μακροχρονια εμπειρια σου στο ψαροντουφεκο θα μας βοηθουσε πολυ αν συμμετέχεις πιο ενεργα κ δε μου τους μαζευεις ολους εδω...αχχααχαχ!!!!

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τρί 10 Σεπ 2013, 08:59

Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε: Γιατί τα λέω αυτα;

Έχω λοιπόν να πώ το εξής και στις δύο πλευρές, εγκρατείς και μη. Ψαρεύτε για πάρτη σας, κάντε το χόμπυ σας και ευχαριστηθείτε το.
Φώτη,

Δεν κατάλαβα να προτείνεις κάτι διαφορετικό απο αυτό που κάνουν όσοι προκαλούν.
Ψαρεύουν για την πάρτη τους!! .....και προκαλούν.

Τι μας λες;; Να κλείσουμε τα μάτια οι υπόλοιποι και μην μην μιλάμε;; :)
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

NIKOS-Z

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NIKOS-Z » Τρί 10 Σεπ 2013, 14:34

PanEx έγραψε:
Φώτης Φλεβοτόμος έγραψε: Γιατί τα λέω αυτα;

Έχω λοιπόν να πώ το εξής και στις δύο πλευρές, εγκρατείς και μη. Ψαρεύτε για πάρτη σας, κάντε το χόμπυ σας και ευχαριστηθείτε το.
Φώτη,

Δεν κατάλαβα να προτείνεις κάτι διαφορετικό απο αυτό που κάνουν όσοι προκαλούν.
Ψαρεύουν για την πάρτη τους!! .....και προκαλούν.

Τι μας λες;; Να κλείσουμε τα μάτια οι υπόλοιποι και μην μην μιλάμε;; :)

:hello:

Άβαταρ μέλους
Φώτης Φλεβοτόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φώτης Φλεβοτόμος » Τρί 10 Σεπ 2013, 15:20

Πάνο Ο καθένας πρέπει να λέει την άποψή του γιατί όταν δεν εκφράζεται πνίγεται.
Το θέμα είναι να μην αναλώνεται σε ένα πιστεύω ησσονος σημασίας (κοινώς γύρω ο κόσμος καιγεται και το κουνί χτενίζεται) και να μην δημιουργείται πόλωση σε ένα χώρο που θα έπρεπε να είναι χώρος ξεγνοιασιάς και ηρεμίας.

Ελάχιστοι από αυτούς που δε "κλείνουν τα μάτια" έχουν ώριμη άποψη και θα σταματούσαν στο νόμιμο αλίευμα αν είχαν την δυνατότητα να το ξεπεράσουν και οι ώριμοι συνήθως δε μιλούν.

Δε λέω ότι μία φωτό με πτώματα θα έπρεπε να επικροτείται αλλά κατά την άποψή μου το μόνο πρόβλημα είναι αυτό της αισθητικής, κατά τα άλλα είναι απλά ψάρια που θα φαγωθούνε.

Η φασιστική πρακτική των υποσυνόλων της εκμετάλλευσης δε θα έπρεπε να υπάρχει ΚΑΙ στα χόμπυ μας. Αρκετά από δαύτα περιορίζουν την σκέψη μας στην καθημερινότητά μας.

Αυτά προς το παρόν , πάω να ετοιμαστώ για να παρανομήσω αύριο....

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Τρί 10 Σεπ 2013, 15:30

Φώτη καλησπέρα και καλώς σε βρίσκουμε πάλι. Σέβομαι τη θέση σου αλλά δεν καταλαβαίνω, ειδικά το αμετάκλητο του τίτλου.
Θεωρώ ότι το ψαροτούφεκο είτε το έχεις στο αίμα σου είτε όχι, ακόμα και όταν έχεις να ψαρέψεις δέκα χρόνια. Ψαρεύω εκ των συνθηκών πέντε φορές το χρόνο, αλλά τις υπόλοιπες 360 μέρες, ενεργώ, σκέφτομαι, τρώω, γυμνάζομαι, αισθάνομαι, αποφασίζω σαν ψαροτουφεκάς. Σαν να πρόκειται κάθε ΣΚ να πάω στο νερό. Το ψαροτούφεκο είναι στοιχείο προσωπικότητας, όχι απλά μια δραστηριότητα σαν το ποδόσφαιρο, ή ένας τρόπος εναλλακτικής αλιείας όπως τα άλλα. Για μένα τουλάχιστον.
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
Φώτης Φλεβοτόμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Φώτης Φλεβοτόμος » Τρί 10 Σεπ 2013, 15:55

Χρήστο αμετάκλητος είναι μόνο ο θάνατος.

Ο τίτλος έχει να κάνει μόνο με τη συντηρητική μου φύση τώρα που τα παιδιά μου είναι μικρά και με χρειάζονται. Βουτάω συχνά χωρίς όπλο απλά δεν είμαι διατεθειμένος πιά να ρισκάρω ένα μπλέξιμο, ένα σφήνωμα, μία σαμπα κλπ κλπ.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”