Zα Στήρες με τα Μανωλάτσα!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
fckof
Ονοματεπώνυμο: Αδαμης Δημοσθενης

Re: Zα Στήρες με τα Μανωλάτσα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fckof » Δευ 02 Σεπ 2013, 22:57

thalassa50 έγραψε:
fckof έγραψε:Το ψ/τ ειναι ένα χόμπι που απαιτεί την ύπαρξη ζευγαριού...
το ψαροτούφεκο είναι ένα πανέμορφο χόμπυ που καλό είναι να έχεις ζευγάρι δεν προυποθέτει την ύπαρξη ζευγαριού
Οι υπάρχοντες ψαροντουφεκαδες,εκτός των πολυ νέων...έχουν ήδη διαμορφώσει το ψαρευτικο τους χαρακτήρα...
Επομένως πολυ δύσκολα μπορεί να γίνει κάτι με αυτούς...
Ολη η ιστορία ειναι να μεταδώσουμε όσο μπορούμε ο καθένας,τον σωστό τροπο σκέψης στο κάθε νέο άτομο που μπαίνει στο χώρο...Γιατι όσο πιο πολλοί σωστοί υπάρχουν τόσο αυξάνουμε τις πιθανότητες να κρατήσουμε τη θάλασσα ΜΑΣ,ζωντανή!!!
επέτρεψε μου να ρωτήσω πως ???και από ποιους ???εφόσον η πλοιοψιφία έχει δικά της μέτρα και σταθμά επιλεκτικότητας , και ανάμεσα σε αυτούς είσαι και εσύ επέτρεψε μου να πω μιας και εσύ ο ίδιος τα γράφεις σε προηγούμενες σελίδες Σίγουρα πάντα θα γίνονται κηδείες απο κάποιους,αλλά η φύση βρίσκει τον τροπο κ επανέρχεται!!!
τότε γιατί δεν τα έχει επαναφέρει η φύση και εδώ σαρωνικό βρε δήμο (αν δεν κάνω λάθος το όνομα )εγώ βλέπω κάθε πέρσι και καλύτερα και όχι μόνο σαρωνικό
Με κάποιες σωστές κινήσεις απ τη πολιτεία,υπό τη καθοδήγηση επιστημόνων κ τον δικό μας σεβασμο,πιστεύω οτι ειναι δυνατό να δούμε πολυ καλα αποτελέσματα στη θάλασσα μέσα κιόλας σε μια δεκαετία... :hello:
εφόσον δεν τηρούμαι αυτές της ήδη υπάρχων και η ποιο πολλοί από ότι φάνηκε εδώ έχουν τα δικά τους στάνταρ επιλεκτικότητας (και εσύ βάση δικών σου γραπτών σε προηγούμενες σελίδες ανήκεις σε αυτούς )θα τηρήσουν του κράτους άμα δεν τους συμφέρει ????
και θεωρώ ότι αν θέλουμε ΠΡΆΓΜΑΤΙ να φωτίσουμε τους νέους ??ας μείνουμε στον ήδη υπάρχων νόμο που είναι και πάαααρα πολύ χαριστικός ΜΕ ΤΑ 5 ΚΙΛΆ ανά 24 ωρο ,ας προσπαθήσουμε να τους μάθουμε να σέβονται την θάλασσα και το πλυθησμό της και τον χώρο έξω από την θάλασσα να ικανοποιούνται και με λίγα ψάρια ,να τους μάθουμε ότι το παν στο ψαροτούφεκο δεν είναι να βγάλουμε σωνη και καλά ψάρια αλλά να ικανοποιούμαστε και θαυμάζοντας τον υποβρύχιο κόσμο της διότι αυτός είνα που μας ξεκουράζει - αναζωογονεί - κάνει ευτυχισμένους για λίγες ώρες :) και αν βγάλουμε και κανα ψαράκι έχει καλός .
Αλλά μόνο αυτά δεν τους μαθαίνουμε με αυτά που έχουν γραφτεί ??έτσι δεν τους μαθαίνουμε το ερασιτεχνικό ψαροτούφεκο :)

Φτιαξε λίγο τα quote σε παρακαλώ για να σου απαντήσω...Γράφω που γράφω απο κιν... Σε παρακαλω...

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 02 Σεπ 2013, 23:02

Το ψ/τ ειναι ένα χόμπι που απαιτεί την ύπαρξη ζευγαριού...

το ψαροτούφεκο είναι ένα πανέμορφο χόμπυ που καλό είναι να έχεις ζευγάρι δεν προυποθέτει την ύπαρξη ζευγαριού

Ολη η ιστορία ειναι να μεταδώσουμε όσο μπορούμε ο καθένας,τον σωστό τροπο σκέψης στο κάθε νέο άτομο που μπαίνει στο χώρο...Γιατι όσο πιο πολλοί σωστοί υπάρχουν τόσο αυξάνουμε τις πιθανότητες να κρατήσουμε τη θάλασσα ΜΑΣ,ζωντανή!!!
επέτρεψε μου να ρωτήσω πως ???και από ποιους ???εφόσον η πλοιοψιφία έχει δικά της μέτρα και σταθμά επιλεκτικότητας , και ανάμεσα σε αυτούς είσαι και εσύ επέτρεψε μου να πω μιας και εσύ ο ίδιος τα γράφεις σε προηγούμενες σελίδες

Σίγουρα πάντα θα γίνονται κηδείες απο κάποιους,αλλά η φύση βρίσκει τον τροπο κ επανέρχεται!!!
τότε γιατί δεν τα έχει επαναφέρει η φύση και εδώ σαρωνικό βρε δήμο (αν δεν κάνω λάθος το όνομα )εγώ βλέπω κάθε πέρσι και καλύτερα και όχι μόνο σαρωνικό

Με κάποιες σωστές κινήσεις απ τη πολιτεία,υπό τη καθοδήγηση επιστημόνων κ τον δικό μας σεβασμο,πιστεύω οτι ειναι δυνατό να δούμε πολυ καλα αποτελέσματα στη θάλασσα μέσα κιόλας σε μια δεκαετία...
εφόσον δεν τηρούμαι αυτές της ήδη υπάρχων και η ποιο πολλοί από ότι φάνηκε εδώ έχουν τα δικά τους στάνταρ επιλεκτικότητας (και εσύ βάση δικών σου γραπτών σε προηγούμενες σελίδες ανήκεις σε αυτούς )θα τηρήσουν του κράτους άμα δεν τους συμφέρει ????
και θεωρώ ότι αν θέλουμε ΠΡΆΓΜΑΤΙ να φωτίσουμε τους νέους ??ας μείνουμε στον ήδη υπάρχων νόμο που είναι και πάαααρα πολύ χαριστικός ΜΕ ΤΑ 5 ΚΙΛΆ ανά 24 ωρο ,ας προσπαθήσουμε να τους μάθουμε να σέβονται την θάλασσα και το πλυθησμό της και τον χώρο έξω από την θάλασσα να ικανοποιούνται και με λίγα ψάρια ,να τους μάθουμε ότι το παν στο ψαροτούφεκο δεν είναι να βγάλουμε σωνη και καλά ψάρια αλλά να ικανοποιούμαστε και θαυμάζοντας τον υποβρύχιο κόσμο της διότι αυτός είνα που μας ξεκουράζει - αναζωογονεί - κάνει ευτυχισμένους για λίγες ώρες και αν βγάλουμε και κανα ψαράκι έχει καλός .
Αλλά μόνο αυτά δεν τους μαθαίνουμε με αυτά που έχουν γραφτεί ??έτσι δεν τους μαθαίνουμε το ερασιτεχνικό ψαροτούφεκο

ελπίζω να είναι οκ τώρα για κινητό :D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Δευ 02 Σεπ 2013, 23:21

sfyridakias έγραψε: με ποιο δικαιωμα εκλεψες την φωτογραφια απο το προσωπικο μου προφιλ στο facebook και την ανεβασες στο φόρουμ?
δεν εχεις το δικαιωμα για αυτο και θα κινηθω νομικα κατα εσενα και στο φόρουμ για την ανικατοτητα του ελεγχου των ποστ.
Ποιος, τι, που;;;
Πλάκα κάνεις, ε; [-(
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

gdeme

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Δευ 02 Σεπ 2013, 23:30

gatsi έγραψε:
sfyridakias έγραψε: με ποιο δικαιωμα εκλεψες την φωτογραφια απο το προσωπικο μου προφιλ στο facebook και την ανεβασες στο φόρουμ?
δεν εχεις το δικαιωμα για αυτο και θα κινηθω νομικα κατα εσενα και στο φόρουμ για την ανικατοτητα του ελεγχου των ποστ.
Ποιος, τι, που;;;
Πλάκα κάνεις, ε; [-(
Γιατι καλε; Δεν εχει δικαιωμα να του κανει μηνυση ο νομιμος πολιτης;

http://m.youtube.com/watch?v=k60WkXqXUA ... 60WkXqXUAc <-- αφιερωμενο

Ποση καταντια ακομα θα δουμε.

Ρε μηπως τελικα οι λιγοι ειναι οι περιεργοι;

Άβαταρ μέλους
Japos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japos » Δευ 02 Σεπ 2013, 23:39

Mήπως να προσέχαν μερικοί ποιους κάνουν φίλους;

Mήπως να κλειδώναν τις φωτο τους σε αγνώστους; (υπάρχει τέτοια ρύθμιση)

Μήπως η ματαιοδοξία μας εκθέτει τελικά και ανεπανόρθωτα;

:-k :-k :-k

Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Δευ 02 Σεπ 2013, 23:42

sfyridakias έγραψε: θα κινηθω νομικα κατα εσενα και στο φόρουμ για την ανικατοτητα του ελεγχου των ποστ.
Με αυτή σου τη δημοσίευση αποδεικνύεις ότι συμμετέχεις στις συζητήσεις χωρίς να έχεις διαβάσει τους όρους χρήσης του φόρουμ. Αυτό δεν είναι καλό.
Μπορείς να διαβάσεις τους όρους χρήσης εδώ:
http://www.spearfishingforum.gr/viewtop ... =31&t=3633
και πιο συγκεκριμένα εκεί που λέει "Δεοντολογία Μελών"

Άβαταρ μέλους
fckof

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fckof » Δευ 02 Σεπ 2013, 23:57

thalassa50 έγραψε:Το ψ/τ ειναι ένα χόμπι που απαιτεί την ύπαρξη ζευγαριού...

Για κάποιες λιμενικές αρχές προϋποθέτει κ το σωστό ειναι να υπάρχει...
thalassa50 έγραψε: επέτρεψε μου να ρωτήσω πως ???και από ποιους ???εφόσον η πλοιοψιφία έχει δικά της μέτρα και σταθμά επιλεκτικότητας , και ανάμεσα σε αυτούς είσαι και εσύ επέτρεψε μου να πω μιας και εσύ ο ίδιος τα γράφεις σε προηγούμενες σελίδες
Πιστεψε με Τα δικά μου μέτρα κ σταθμά επιλεκτηκοτητας ειναι αυστηρότερα απο αυτα που ορίζει ο νόμος...!
Κ δε το παίζω αγιος...προχθές πήρα 2στηρες αλλα μετα δε ψάρεμα τρεις μέρες απο επιλογή...
Κ δεν κατάλαβα σε ποιο κομμάτι που έγραψα αναφερεσαι...
thalassa50 έγραψε: τότε γιατί δεν τα έχει επαναφέρει η φύση και εδώ σαρωνικό βρε δήμο (αν δεν κάνω λάθος το όνομα )εγώ βλέπω κάθε πέρσι και καλύτερα και όχι μόνο σαρωνικό
Αυτο το είπα καθαρα σαν προσωπική άποψη κ θα σο εξηγήσω...
Απο τοτε που σταμάτησαν να καλαρουν ανεξέλεγκτα οι τρατες μέσα κιόλας στα χρόνια που ψαρευω,άρχισα να βλεπω σε κομμάτια που ποτε δεν είχα ξαναδεί,μεγάλα κοπάδια απο φαγκροπουλακια,σκαθαρακια κ συναγριδακια...!
Σε βάθη μέχρι 5μ που τα ψαρευα κ απο πιο παλιά...
Οσο για το σαρωνικο,ειναι πραγματικα άξιο θαυμασμού το πως αυτός ο τόπος εξακολουθεί να δίνει τόσα ψάρια...Κ δε μιλάω μόνο για ψ/τ αλλα συνολικά...Αυτα που μαθαίνω βέβαια...αλλα τόσα κ περισσότερα δεν μαθαινονται ποτε...!
Ωστόσο σίγουρα μιλάμε για ξεκομενα κομμάτια στο πουθενα...μια κ η ακτογραμμή δίνει ένα άντε δυο αξιόλογα ψάρια στη καλύτερη...!
thalassa50 έγραψε: εφόσον δεν τηρούμαι αυτές της ήδη υπάρχων και η ποιο πολλοί από ότι φάνηκε εδώ έχουν τα δικά τους στάνταρ επιλεκτικότητας (και εσύ βάση δικών σου γραπτών σε προηγούμενες σελίδες ανήκεις σε αυτούς )θα τηρήσουν του κράτους άμα δεν τους συμφέρει ????και θεωρώ ότι αν θέλουμε ΠΡΆΓΜΑΤΙ να φωτίσουμε τους νέους ??ας μείνουμε στον ήδη υπάρχων νόμο που είναι και πάαααρα πολύ χαριστικός ΜΕ ΤΑ 5 ΚΙΛΆ ανά 24 ωρο ,ας προσπαθήσουμε να τους μάθουμε να σέβονται την θάλασσα και το πλυθησμό της και τον χώρο έξω από την θάλασσα να ικανοποιούνται και με λίγα ψάρια ,να τους μάθουμε ότι το παν στο ψαροτούφεκο δεν είναι να βγάλουμε σωνη και καλά ψάρια αλλά να ικανοποιούμαστε και θαυμάζοντας τον υποβρύχιο κόσμο της διότι αυτός είνα που μας ξεκουράζει - αναζωογονεί - κάνει ευτυχισμένους για λίγες ώρες και αν βγάλουμε και κανα ψαράκι έχει καλός .
Τα δικά μου στάνταρ επιλεκτηκοτητας δλδ ποια θεωρείς οτι ειναι...;
Ο Λεωνιδας ειναι φίλος μου κ στο φβ κ όπως τις άλλες παρακολουθεί κ τις δικές μου ψαριες...Σε πληροφορώ οτι στα 10 ψαρεματα,τις 8φορες θα βγω με 1 ψάρι η αψαρος!Την άλλη μια θα είμαι απλα κύριος κ την τελευταία που μενει,μπορεί να ξεπεράσω το όριο για λίγο...!
Κ ναι κάποιες φορες μπορεί να μην είμαι τυπικος ως προς τον νομό,όπως πριν τρεις μέρες που είχα δυο στηρες...
Ομως...!
Η μια στηρα ήταν 1,3κιλα 49εκατ(την έβαλα κ φωτο νωρίτερα) κ η άλλη ήταν 1 ,6κιλα... 2 ,9 κιλα
Τρεις σαργοι μισοκιλοι... 1,5Κιλο
Ένα λαβρακι 800γρ..
Κ 5 μουρμουρες με τις δυο μεγαλύτερες στα 30ʹ0γρ...

Επίσης τι δυο επόμενες μέρες απο επιλογή δεν ψαρεψα ενώ είμαι όσο πιο δίπλα γίνεται...!!!
Σήμερα προσπαθούσα να πάρω μια στηρα με καρτερία καθισμενος επάνω στο μονοπετρο του 10αρη ροφου...
Τον ιδιο ροφο που πριν τρία χρόνια πήρα πλάνο χωρίς να κάνω βολη,τραβαγα κ σήμερα!!!Το ψάρι ειναι ακόμα εκει κ κάποιες φορες καταφερνω να πάρω κάποια απ τις στηρες που ανεβάζει...Το βίντεο θα το ανεβασω όταν γυρίσω κ ειναι καρμπόν με το άλλο,μόνο που τωρα το όπλο ειναι ρολερ...(ιδιο όπλο έτσι...)
Επίσης χθες καθομουν 20λεπτα κ έπαιρνα πλάνα δυο καρετα-καρετα κ τα μόνα ψάρια που είδα,ήταν 5στηρακια απο 1- 1 ,3κιλα περίπου,σε ένα μονοπετρο που παίρνω 5αρηδες ροφους...Δε πήρα κανένα απ τα ψάρια μπας κ σκαψουν λίγο τη τρύπα κ μπει κανας μπουλης...Στη συνέχεια βαρεσα 3 σκαρους κ μια ουγενα κ τα έδωσα στο παιδι που μόλις γνώρισα απ το ποστ που έβαλε τη προηγούμενη μέρα...Βγήκα αψαρος κ πάλι έν ολιγης...

Τωρα πες μου αλήθεια,πιστεύεις οτι είμαι απο αυτούς που κάνουν ζημια...;

Υ.Γ:Για τον νομό είπα απλα οτι ειναι αστειος,όταν σου δίνει τη δυνατότητα να παίρνεις 365ʹμαυρα το χρόνο...
Δεν είπα να αλλάξει...Αλλα τι να το κανεις...;

Υ.Γ2: Πρόσεξε τι θα γράψεις,αυτο μου πήρε μόλις 55λεπτα να απαντήσω...!

sfyridakias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sfyridakias » Τρί 03 Σεπ 2013, 05:35

underworld έγραψε:
sfyridakias έγραψε: θα κινηθω νομικα κατα εσενα και στο φόρουμ για την ανικατοτητα του ελεγχου των ποστ.
Με αυτή σου τη δημοσίευση αποδεικνύεις ότι συμμετέχεις στις συζητήσεις χωρίς να έχεις διαβάσει τους όρους χρήσης του φόρουμ. Αυτό δεν είναι καλό.

αυτο που εγινε ειναι υποκλοπη προσωπικων δεδομενων και εφοσων αναφερει στους ορους
Οι χρήστες/μέλη συμφωνούν να μην κάνουν χρήση των σελίδων και των υπηρεσιών του http://www.Spearfishingforum.gr για:

• Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου που είναι παράνομο, επιβλαβές, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων, προκαλεί συναισθήματα μίσους, ή/και οποιοδήποτε άλλο συνιστάμενο ποινικό αδίκημα.

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 03 Σεπ 2013, 06:38

sfyridakias έγραψε:
underworld έγραψε:

αυτο που εγινε ειναι υποκλοπη προσωπικων δεδομενων και εφοσων αναφερει στους ορους
Οι χρήστες/μέλη συμφωνούν να μην κάνουν χρήση των σελίδων και των υπηρεσιών του http://www.Spearfishingforum.gr για:

• Ανάρτηση, δημοσίευση, αποστολή, μεταφορά ή χρήση άλλης μεθόδου για την εγκατάσταση περιεχομένου που είναι παράνομο, επιβλαβές, απειλητικό, προσβλητικό, επιζήμιο, δυσφημιστικό, χυδαίο, βίαιο, υβριστικό, ρατσιστικό ή άλλως αποδοκιμαστέο, παραβιάζει την προσωπικότητα και τα προσωπικά δεδομένα άλλων, προκαλεί συναισθήματα μίσους, ή/και οποιοδήποτε άλλο συνιστάμενο ποινικό αδίκημα.
καλά βρε συναγριδακια ,την έχεις εκεί σε κοινή θέα και σε πείραξε που την έβαλε εδώ και δίχως όνομα ????

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τρί 03 Σεπ 2013, 08:30

sfyridakias έγραψε: αυτο που εγινε ειναι υποκλοπη προσωπικων δεδομενων και εφοσων αναφερει στους ορους

Για να μην κάνουμε τους δικαστές, πες μας τι θέλεις να βγάλουμε.

Μπήκε καμία φωτογραφία εδώ που να λέει πως ανήκει στον sfyridakias;;

Μπορουμε να γνωρίζουμε σε ποιόν ανήκει το κάθε αρχείο που φέρνουν τα μέλη εδώ;;

Διάβασε τα bold:

ΔΕΟΝΤΟΛΟΓΙΑ ΜΕΛΩΝ

Είναι αμοιβαίως αποδεκτό και κατανοητό ότι, παρόλο που το http://www.Spearfishingforum.gr παρέχει στους χρήστες / μέλη του τη δυνατότητα και τα μέσα για ανάρτηση / δημοσίευση περιεχομένου, όλες οι πληροφορίες, τα δεδομένα, τα κείμενα, τα γραφικά, οι φωτογραφίες, οι εικόνες, τα μουσικά αρχεία, τα βίντεο, τα μηνύματα και όλο το περιεχόμενο, είτε αναρτάται δημόσια είτε μεταφέρεται ιδιωτικά, παραμένει στην αποκλειστική ευθύνη του φυσικού ή νομικού προσώπου από το οποίο το περιεχόμενο πηγάζει. Αυτό σημαίνει ότι ο χρήστης/μέλος είναι αποκλειστικά υπεύθυνος για όλο και οποιοδήποτε περιεχόμενο αναρτά, δημοσιεύει, αποστέλλει, μεταφέρει στο http://www.Spearfishingforum.gr. Το http://www.Spearfishingforum.gr δεν είναι δυνατό, λόγω του όγκου του, να ελέγχει το σύνολο του περιεχομένου που αναρτάται από τους χρήστες/μέλη του στις υπηρεσίες του δικτυακού τόπου, οπότε δεν εγγυάται την ακρίβεια, την ακεραιότητα, τη νομιμότητα, ή την ποιότητα τέτοιου περιεχομένου. Ο χρήστης/μέλος κατανοεί και αποδέχεται ότι χρησιμοποιώντας τις σελίδες και τις υπηρεσίες του http://www.Spearfishingforum.gr μπορεί να εκτεθεί σε περιεχόμενο προσβλητικό, ανήθικο ή παράνομο. Σε καμία περίπτωση δε μπορεί να θεωρηθεί υπεύθυνο το http://www.Spearfishingforum.gr, για οποιοδήποτε λάθος ή παραλείψεις σε οποιοδήποτε περιεχόμενο ή για οποιαδήποτε βλάβη ή ζημία που τυχόν προκύψουν από τη χρήση οποιουδήποτε περιεχομένου που αναρτάται, αποστέλλεται, μεταφέρεται ή άλλως καθίσταται διαθέσιμο από τους χρήστες/μέλη μέσω των σελίδων και των υπηρεσιών του http://www.Spearfishingforum.gr. Σε περίπτωση που το http://www.Spearfishingforum.gr λάβει ειδοποίηση ότι οποιοδήποτε περιεχόμενο προκαλεί ηθική βλάβη ή άλλη ζημία σε τρίτο πρόσωπο διατηρεί το δικαίωμα να προβεί στην άμεση διαγραφή του περιεχομένου αυτού και ταυτόχρονα να αναστείλει ή διακόψει τη λειτουργία του λογαριασμού του χρήστη/μέλους ο οποίος παραβιάζει τους όρους του παρόντος

Αν σε προσβάλει το ότι έχει ανέβει εδώ φωτογραφία σου και δεν θέλεις να μείνει μπορείς να το ζητήσεις απο το μέλος που την ανέβασε να την κατεβάσει.Αν δεν ικανοποιηθείς μετά θα αναλάβουμε εμείς.

Δεν είμαστε διατεθημένοι να αδικήσουμε κανένα μέλος.

ΥΓ. Όποια άλλα μέλη μας "προειδοποίησαν" με προσωπικό μήνυμα πως θα μας κάνουν αγωγή τους παρακαλώ να το κάνουν δημόσια.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

fotiosamor
Ονοματεπώνυμο: TSIOUKIS FOTIOS

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fotiosamor » Τρί 03 Σεπ 2013, 09:58

fckof έγραψε: Ειδικά λοιπόν όταν κάποιος διαμορφώνει τον ψαρευτικο του χαρακτήρα,το ζευγάρι θα παίξει τον μεγαλύτερο ρόλο!!!
:
Πάρα πολύ σωστό!!!!

Ας πω λοιπόν και εγώ την ιστορία μου.Ήμαστε στη βάρκα εγώ και ένας φίλος και δύο γυναίκες..
Είχαμε ήδη πιάσει 3 σαργούς 1 κέφαλο και 1 ροφό 4 κιλά και μιας και μας περίμεναν στη βάρκα , είχαμε ήδη πάρει τον δρόμο της επιστροφής.
Σε μία βουτιά μου βρίσκω μια πλάκα με πολλούς μεγάλους σαργούς και παίρνω έναν.
Ανεβαίνω και ενημερώνω το ζευγάρι μου και πάει και παίρνει και αυτός έναν.
Όταν έφτασε επιφάνεια και ενώ εγώ ήδη είχα ετοιμαστεί για κάτω μου λέει : " Που πας ??"
"Να πιάσω όσους σαργούς μπορώ" του είπα.

Μου λέει : " Είμαστε τέσσερα άτομα , και έχουμε 5-6 κιλά ψάρια!!Πόσο θες να φας ??? Άστα τα ψάρια στην ησυχία τους και τις επόμενες φορές που θα βουτήξεις πέρνα και παίρνε 1-2 ψάρια όσο καιρό αυτά είναι εκεί . Πάμε τώρα να κάνουμε παρέα στις γυναίκες και το βράδυ ένα βασιλικό δείπνο!!!"

Έτσι και έγινε..
Τον καλό ψτ δεν τον κάνουν μόνο οι επιδόσεις και τα ψάρια αλλά και η γνώση των τόπων και η διαχείριση τους.

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Τρί 03 Σεπ 2013, 10:04

Υπάρχει πολύ εύκολη λύση για να λυθεί το πρόβλημα.
Δήλωση-καταγραφή της κάθε ψαριάς με το που ανεβαίνεις στη βάρκα-στο αυτοκίνητο. Το κάνουν σε ορισμένες χώρες.
Αν επιτρέπεται πχ ένας-δυο ροφοί το μήνα και μια στήρα και σφυρίδα την εβδομάδα τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο πολύ γρήγορα.
Ποιούς όμως δεν συμφέρει να γίνει κάτι τέτοιο? :-({|= Ας αναρωτηθεί ο καθένας........

Άβαταρ μέλους
thalassa50

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τρί 03 Σεπ 2013, 10:11

ichthyologist έγραψε:Υπάρχει πολύ εύκολη λύση για να λυθεί το πρόβλημα.
Δήλωση-καταγραφή της κάθε ψαριάς με το που ανεβαίνεις στη βάρκα-στο αυτοκίνητο. Το κάνουν σε ορισμένες χώρες.
Αν επιτρέπεται πχ ένας-δυο ροφοί το μήνα και μια στήρα και σφυρίδα την εβδομάδα τα πράγματα θα αλλάξουν προς το καλύτερο πολύ γρήγορα.
Ποιούς όμως δεν συμφέρει να γίνει κάτι τέτοιο? :-({|= Ας αναρωτηθεί ο καθένας........
πράγματι ,αλλά ποιος θα ελέγξει ?????????αν είναι σωστά τα γραφόμενα με αυτά που βγήκαν εδώ στη χώρα μας τη στιγμή που δεν μπορούν να ελέγξουν με τον τορίνο τρόπο

Άβαταρ μέλους
fckof

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fckof » Τρί 03 Σεπ 2013, 10:43

ichthyologist έγραψε:Υπάρχει πολύ εύκολη λύση για να λυθεί το πρόβλημα.
Νομίζω πως κ ο υπάρχων νόμος αναφέρει πως μετα το ψάρεμα πρέπει να πας να αναφέρεις τα ψάρια σου ,για να καταγράφουν...Αν κάνω λάθος διορθωστε με...
Ομως προφανώς έλλειψη δυνατότητας εντατικων ελέγχων,απλα περνάει στο ντούκου...

ichthyologist

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ichthyologist » Τρί 03 Σεπ 2013, 10:43

Πράγματι αυτό είναι αλλουνού Τειρεσία ευαγγέλιο
Τι καθόμαστε και λέμε.....

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”