Zα Στήρες με τα Μανωλάτσα!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
underworld
Ονοματεπώνυμο: Δημήτρης Γκίκας

Re: Zα Στήρες με τα Μανωλάτσα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από underworld » Δευ 02 Σεπ 2013, 18:01

dicentrarchus έγραψε:μην το αποβαλεις... στο κολεγιο δεν ξερουν απο αποβολες...
Ο επόμενος που θα σπαμάρει στο θέμα βγαίνει από τη συζήτηση. Αν δεν έχετε να προσθέσετε κάποια γνώμη με επιχειρήματα πάνω στο θέμα, αφήστε να το κάνουν εκείνοι που έχουν.

Άβαταρ μέλους
PanEx
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Δευ 02 Σεπ 2013, 18:14

underworld έγραψε:Αν δε βρίσκεις το θέμα ενδιαφέρον, μη συμμετέχεις. Το να βρίζεις όλους τους άλλους που συμμετέχουν, είναι απαράδεκτο. 7 μέρες εκτός φόρουμ.
+ vasilis1987 Μια εβδομάδα εκτός.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Δευ 02 Σεπ 2013, 18:33

OMMMMMMMMMMM
ΣΥΝΑΔΕΛΦΟΙ

Άβαταρ μέλους
space
Ονοματεπώνυμο: Tassos Karteris

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από space » Δευ 02 Σεπ 2013, 19:10

http://voices.yahoo.com/how-around-inte ... l?cat=ΕʹΘʹ

Αδερφια, αντισταθείτε!!!

Υ.Γ. Αυτο για τον ανδρισμό το γραφουν κ στα περιοδικα, οποτε μην πιστευετε οσα γραφονται στα φορουμζ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος space την Δευ 02 Σεπ 2013, 19:23, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΤΚ

Άβαταρ μέλους
Pavlidis George

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pavlidis George » Δευ 02 Σεπ 2013, 19:18

dimak έγραψε: Η διείσδυση της βέργας στο θήραμα είναι μια συμβολική σεξουαλική πράξη. Θα μπορούσε να λειτουργεί ακόμα και ως υποκατάστατο…
dimak :hello:
Αυτό με προβλημάτισε.
Μια φορά είχα κτυπήσει μια τσιπούρα και δεν έλεγα να αναδυθώ καθώς δεν χόρταινα να τη χαζεύω στο βυθό περασμένη στη βέργα...
όπως λέει και το τραγούδι "αχ να μην τέλειωνε ποτέ η ώρα τούτη θεέ μου"
GP

ALEX1981
Ονοματεπώνυμο: ela nte??

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ALEX1981 » Δευ 02 Σεπ 2013, 20:20

Πιστεύει κανείς εδώ ότι θα αλλάξει κάτι ;; Δε πα να γράψετε 1000 σελίδες , αν ένας εξασκεί την μαναβικην δεν προκειται να αλλάξει, έτσι εύκολα δυστυχώς ... Μόνο τσακωμους και έχθρες θα δημιουργηθούν .. Και να σας πω και κάτι για μένα να μου πείτε την γνώμη σας.Ψαρευω αλλά ψάρια δεν τρώω . Πρέπει να κοψω το ψάρεμα δηλαδή;;

Alati Piperi
Ονοματεπώνυμο: Elias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alati Piperi » Δευ 02 Σεπ 2013, 20:44

george max έγραψε:Παρακαλουθω τη συζητηση απο την αρχη και αν και δεν γνωριζω κανεναν απο τους πρωταγωνιστες σ΄αυτη την ιστορια και τους διαφωνουντες, εχω να κανω τις εξης επισημανσεις.Οταν συζηταμε με καποιον και διαφωνουμε δεν ειναι κακο, ισα ισα, αυτη ειναι η διαφορετικα του ανθρωπου απο τα αλλα οντα, η εκφραση του λογου και της διαφορετικοτητας.
Η συζητηση σε ορισμενα σημεια πηρε ωραια μορφη και φανηκε να ειναι επικοδομητικη αλλα και σε αλλα παλι ξεφυγε.Δεν ειναι ωραιο να χτυπας καποιον επι προσωπικου,στην προκειμενη περιπτωση βλεπε Άρης Φε,οσο και αν εχει προκαλεσει.Το τι κανει ο καθενας στην προσωπικη του ζωη ποσος με ενδιαφερει μιας και εδω μιλαμε για ψαροτουφεκο.Πριν κρινουμε τον αλλον θα ηταν προτιμοτερο να κρινουμε πρωτα τον εαυτο μας και βαζω και εμενα πρωτο απ΄ολους φυσικα μεσα.
Ας σκεφτει ο καθενας μας αν εχει συμπεριφερθει ΠΑΝΤΑ!!! σωστα και νομιμα απεναντι σ΄αυτο που αγαπαμε,την θαλασσα.Τωρα για να παμε και στο θεμα μας το αν ο Αρης πιανει τα ψαρια που ποσταρει με αλλον τροπο και οχι με ψαροτουφεκο οπως καποιοι λενε δεν μπορω να το ξερω,το μονο που ξερω ειναι οτι αν γινεται αυτο, πρωτα απ΄ολα κοροιδευει τον εαυτο του.
Απ΄οτι την αλλη παλι εχω διακρινει και εγω μια ταση του Αρη να θελει να προκαλεσει με καποια απο τα ποσταρισματα του,τωρα βεβαια το αν τα πουλαει τα ψαρια η οχι δεν μπορω το ξερω,το τι πιστευω ειναι αλλο πραγμα.Ο καθενας κανει τις επιλογες του,μεγαλα παιδια ειμαστε ολοι.
Ειναι κριμα παντως καποιος και δεν μιλαω συγκεκριμενα να το παιζει ηθικολος να βγαζει μια φωτογραφια εδω μεσα και και απο πισω απο την φωτο να κρυβει τα τριπλασια ψαρια!

@ George max
Πολύ ορθή η άποψη σου κρατάω τα bold σαν ένα συμπέρασμα για καλή συνέχεια και πάτημα προς την συζήτηση μας. Βλέπουμε συχνά πίκρα στην νεότερη ελληνική ιστορία πως κοιτάμε την αλλαγή, θελουμε την αλλαγή χωρίς ωστόσο να αλλάξουμε πρώτα εμείς. Είναι μάλλον η ρετσινιά του έλληνα. Μήπως όχι.

@ dimak
Ωραία γραφή μάλλον το ο Δ.Ο. Θα πρέπει να χρησιμοποιήσει φράσεις και παρά θέσεις για το
Νεο Μανιφέστο του ψαρο κυνηγού δεν ντρέπομαι ακόμη και να τάχθω υπέρ αυτών των λίγων που θα δια χωρίσουν η πιο σωστά θα απομυθοποιησουν την έννοια της ´´ επιλεκτικοτητας ´´ .
Επέτρεψε μου αν θες να μείνω λίγο στο θέμα της ´´ψαρευτικης ´´ κουλτουρας. Δεν νομίζω πως ακόμη και οι, καταστροφέας μπουκαλακιας, νυχτερινοι ελευθερατζιδες, μεροκαματιαρης, μαναβακια, έχουν την στοιχειώδη αντίληψη της πραγματικής καταστροφής που επιφέρουν. ´´ ας με διαψεύσουν με επιχειρήματα χαρά μου να τους ακούσουμε ´´.
Δεν μπορώ να δεχθώ πως υπάρχει κουλτούρα απο την στιγμή που η έλλειψη παιδείας είναι αυτή που τους οδηγεί στην παρορμητική, παράνομη κίνηση - πράξη.

Προς του ένθερμους πωλητές, δεν έχω να πω κάτι ´ holly grace ´ στην ζωή μας κάνει αυτό που είμαστε
( παντελόνατοι κάποιος είπε εδώ μέσα και μου άρεσε πολύ ) το αν πουλάει κάποιος η όχι δεν είναι κουβέντα που θα αναπτυχθεί σε αυτό το topic. Οι λόγοι που τους στρέφουν προς αυτήν την παράνομη πράξη επίσης δεν χωράει σε τούτη την συζήτηση.
Η Ο.Δ. Θα πρέπει να υποστήριξη και να οδηγήσει την κουβέντα εκεί που δείχνει τελικά προς τα που τείνει, τι βλέπω εγώ.
-Πραγματικά χορτάσαμε τα τσάμπια με ´modela´-ντουφεκια απο την κάθε εταιρία.
-Βαρέθηκα με τα μαναβακια όλοι μας έχουμε βρεθεί με άτομα και όλοι ποια γνωρίζουμε πως είναι δακλτυλοδεικτουμενοι.
-Τα ´´ παλαμάκια ´´ όλο και λιγοστεύουν και δείχνει πως την θέση τους εχει πάρει η ευγενής κριτική.
Κάπου στο πρώτο δέκα σελίδα γράφτηκε ο μέσος ενεργός πληθυσμός του sff. Πραγματικά αδιάφορο αν εχει 5k, 2k, 9k... Ειναι πολύ προτιμότερο να υπάρχει ένα mentality ας είναι και ελιτιστικο ορισμένων ανθρώπων με κοινά πιστεύω παρά έναας σύνολο χωρίς θέλω και πιστεύω..
Οι ´´ αρματολοι ´´ μόνο την αναμπουμπούλα το σαματα και την διαφήμιση θέλουν να προβάλουν. Πρέπει να διαλεξουμε θελουμε να μείνουμε στο χλευασμό, στην ανεπάρκεια της παιδείας στα κοκορεματα ποιανού εχει καλύτερη διείσδυση η σε θέματα που δεν μπορούν να απαντηθούν εύκολα.

gdeme

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gdeme » Δευ 02 Σεπ 2013, 21:15

Τα γραφομενα το dimak θα επρεπε να ειναι ο επιλογος αυτου του θεματος αν και ειναι κριμα να μην τις εκατοστησει τις σελιδες μιας και μπορει.

Κατα τα αλλα ας αναλογιστεινο καθενας τις ευθυνες του για το μελλον του θαλασσιου κοσμου ,αυτου δλδ που θα βρουν τα παιδια μας και τα παιδια αυτων.

Ας αφησουμε τα πληκτρολογια και παμε για κανενα ψαρεμα.

Οι μαναβηδες θα παραμεινουν μαναβηδες, και οι επιλεκτικοι θα παραμεινουν επιλεκτικοι.
Ας δουμε πως εξω απο αυτο τον εικονικο κοσμο μπορουμε να προσελκυσουμε και να εμφυτευσουμε την ψαρευτικη παιδεια.

Καληνυχτα σας κυριοι.

Alati Piperi
Ονοματεπώνυμο: Elias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alati Piperi » Δευ 02 Σεπ 2013, 21:26

gdeme έγραψε:Τα γραφομενα το dimak θα επρεπε να ειναι ο επιλογος αυτου του θεματος αν και ειναι κριμα να μην τις εκατοστησει τις σελιδες μιας και μπορει.

Κατα τα αλλα ας αναλογιστεινο καθενας τις ευθυνες του για το μελλον του θαλασσιου κοσμου ,αυτου δλδ που θα βρουν τα παιδια μας και τα παιδια αυτων.

Ας αφησουμε τα πληκτρολογια και παμε για κανενα ψαρεμα.

Οι μαναβηδες θα παραμεινουν μαναβηδες, και οι επιλεκτικοι θα παραμεινουν επιλεκτικοι.
Ας δουμε πως εξω απο αυτο τον εικονικο κοσμο μπορουμε να προσελκυσουμε και να εμφυτευσουμε την ψαρευτικη παιδεια.

Καληνυχτα σας κυριοι.
:) ξέρεις κάτι πραγματικά αυτό το δεν γ@@&)& αστο ... και βλέπουμε είναι και η αιτία της ανοχής του σήμερα που ζούμε. Οπως είπε και ο Δάσκαλος Μπουραντας η κρίση του σήμερα πολυεπίπεδη αλλά στην βάση της η έλλειψη της παιδείας του εγώ. Αν ξανά-αφήσουμε την κατάσταση στα χέρια της παρανομίας και 1000 να γίνουν οι σελίδες δεν θα αλλάξουμε τίποτα.
Οσο για τον επίλογο συμφωνώ και υποστηρίζω πως μέχρι τώρα είναι η πιο παραβολικη και Ουσιαστικη απάντηση που έχω διαβάσει απο ψαροντουφεκα.

Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Δευ 02 Σεπ 2013, 21:35

@dimak, πραγματικά καίρια η τοποθέτησή σου, συμμάζεψες λίγο το τόπικ που είχε κάπως ξεστρατίσει. Μεστός, πράος και αν μη τι άλλο, ειλικρινής. :good:
Να σταθώ όμως σε κάποια σημεία:
dimak έγραψε:-Σε ένα μεγάλο ποσοστό καταρρίφτηκε ο μύθος της “επιλεκτικότητας”. Την επιλεκτικότητα δεν την κάνει το μέσο (ψαροντούφεκο) , αλλά οι κουλτούρα των ψαράδων. Και σε αυτό το σημείο, σχεδόν για κάθε έναν από εμάς υπάρχουν διαφορετικά κριτήρια “επιλεκτικότητας” και μοτίβα συμπεριφοράς.
Πολύ σωστά. Όμως, δεν θα πρέπει να καταδικάζουμε και να στηλιτεύουμε κάποιες συμπεριφορές οι οποίες ξεφεύγουν και προκαλούν;
dimak έγραψε:-Η συχνή επαφή με τη θάλασσα και η αλίευση περισσότερων ψαριών από όσα μπορούν άμεσα να καταναλωθούν ,οδηγούν αρκετούς να φλερτάρουν με την ιδέα της πώλησης ψαριών. Πολλές διακριτές συμπεριφορές συνοδεύουν την πώληση, από τις πιο φιλικές προς το περιβάλλον με τα ψάρια να μην υπερβαίνουν όσα -έτσι κι αλλιώς – θα αλιεύονταν, μέχρι τη σκληρή μαναβική που συνοδεύεται από σκούπα και υποκριτικές συμπεριφορές. Πιθανώς θα μπορούσαμε να εντάξουμε σε ξεχωριστή κατηγορία όσους βιοπορίζονται αποκλειστικά από τη θάλασσα.
Ακριβώς. Κάποιες από αυτές τις συμπεριφορές προκαλούν πολύ και άλλες λιγότερο. Σε κάθε περίπτωση όμως προκαλούν, όχι μόνο του σιναφιού μας αλλά και άλλους που ενδεχομένως μας περιμένουν στη γωνία, για να μας κολλήσουν μια ταμπέλα που δεν αξίζουμε. Και δεν είναι μόνο αυτό. Πολλά νέα παιδιά αφουγκράζονται το forum, το οποίο τα βοηθάει μέχρι κάποιο βαθμό να διαμορφώνουν αλιευτική κουλτούρα. Δυστυχώς ή ευτυχώς, με τις απόψεις που εκθέτουμε, προβάλλουμε κάποια πρότυπα. Ας τους δείξουμε ότι κάθε είδους μαναβική από την πιο light μέχρι την πιο hard core, είναι πρότυπο προς αποφυγήν. Αν η νομική διάσταση (παράνομο), δεν αρκεί σε κάποιους, ας σκεφτούν την ηθική και κοινωνική διάσταση της μαναβικής. Ας σκεφτούν λίγο πιο πέρα από την πάρτη τους...
dimak έγραψε:-Αρχίσαμε, επιτέλους, να συζητάμε ότι το ψαροντούφεκο έχει τη δική του συμβολή στην αλιευτική πίεση , ειδικά σε συγκεκριμένους βιότοπους και κατηγορίες θηραμάτων. Θεωρώ πάρα πολύ σημαντικό ότι σε αυτή τη συζήτηση δεν αναμασήθηκαν τα γνωστά περί τρατών, δυναμιτών, μπουκαλών κτλ. 'Ίσως σε λίγο καιρό μια συζήτηση για την προστασία και το σεβασμό της αυτονομίας των θηραμάτων , να είναι δυνατή. Είναι σημαντικό ότι αρχίζουμε να κατανοούμε ότι το “επιλεκτικότερο” των ψαρεμάτων είναι και το μόνο μαζί με τη μπουκάλα που παραβιάζει το (για το ανθρώπους προστατευόμενο) άσυλο της κατοικίας των ψαριών.
Τα μέσα που οδήγησαν στη γενοκτονία του ροφού: Επιλεκτικότητα και εισβολή στο θαλάμι του!!
Το επιλεκτικότερο είδος ψαρέματος, δυστυχώς είναι και το πιο θανατηφόρο για το βασιλιά των ψαριών!!
dimak έγραψε:-Νομίζω ότι από τους περισσότερους και για τους περισσότερους έγινε ξεκάθαρο ότι η αλίευση χωρίς όρια και μέτρο είναι καταστροφική είτε γίνεται για λόγους χρημάτων είτε από καθαρή απληστία. Φυσικά υπάρχουν και θα εξακολουθήσουν να υπάρχουν αυτοί που δε χαμπαριάζουν...
Ας τους ξεβρακώσουμε, δεν τους θέλω άλλο στο σβέρκο μου!!
dimak έγραψε:-Το star system και το life style του σύγχρονου ψαροντούφεκου έδειξε τη γύμνια του. Τουλάχιστον σε αυτό εδώ το πολύ σημαντικό διαδικτυακό χώρο.
Έτσι!! :thumbsup:
gdeme έγραψε: Ας δουμε πως εξω απο αυτο τον εικονικο κοσμο μπορουμε να προσελκυσουμε και να εμφυτευσουμε την ψαρευτικη παιδεια.
Ακριβώς. Υπεροπτικό;
Όχι, στο μέτρο που μας αναλογεί.
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

Άβαταρ μέλους
fckof
Ονοματεπώνυμο: Αδαμης Δημοσθενης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fckof » Δευ 02 Σεπ 2013, 22:09

Το ψ/τ ειναι ένα χόμπι που απαιτεί την ύπαρξη ζευγαριού...
Έν μέρη λοιπόν,η συμπεριφορά του ενός στη θάλασσα εξαρτάται κ απ το ζευγάρι του...
Δε μπορεί πχ σε καμμια περίπτωση,ένας με μεγάλο σεβασμό στη θάλασσα να ψαρεψει με έναν καφρο...

Ειδικά λοιπόν όταν κάποιος διαμορφώνει τον ψαρευτικο του χαρακτήρα,το ζευγάρι θα παίξει τον μεγαλύτερο ρόλο!!!

Κ φέρνω ένα προσωπικό παράδειγμα...

Είχα φτάσει να ψαρευω 15μ αλλά οι επαφές μου με μαύρα κ κυρίως ροφους ήταν λίγες...Ψάρι αξιόλογο δεν είχα πάρει,σε αντίθεση με το τωρα ζευγάρι μου,που τοτε ήταν στα καλύτερα του...!Ροφοι,στηρες κ συναγριδες κοσμουσαν τις ψαριες του,που εγω κοίταγα σα χανος,όταν γυρναγαν απ το ψάρεμα...!
Τα μέτρα τα ανέφερα καθώς ήμουν πλέον σε θέση να "ακολουθήσω"...
Με πήρε μαζί του λοιπόν κ ενώ είχε μαζέψει μερικούς ωραιους σαργους,κάνω μια βουτια κ βαραω τον πρώτο μου 1,5κιλο ροφο...
Με χαρά πάω να του τον δείξω κ απορημενος τον ακούω να με "μαλωνει"...

"Αυτο το ροφακι μαζί με μερικά αλλα κρατάνε τους σαργους εδώ...Αν ήθελα ροφακι θα επιανα κ γω..."
Στη συνέχεια κάθησε μεσοπελαγα κ μου εξήγησε περισσότερο τα πράγματα...
Ενώ εγω είχα αρχίσει τις δικαιολογίες του τύπου..."τον πέρασα για σαλιαμπακο"...
Η κουβέντα συνεχίστηκε στο σκάφος κ στο αμάξι...

Επόμενο ψάρεμα...
Αυτή τη φορα έχει περάσει στη βελόνα μια 3κιλη στηρα κ εγω τπτ...
Σε κάποια φάση βλεπω μια ουρα να τρυπωνει...Κατεβαίνω ανέβω φακο κ βλεπω ένα ροφακι να με κοιτάει σα χαζό...
Το υπολογιζω γύρω στα δυο κιλα κ χωρίς να είμαι πολυ σίγουρος,λέω δε γαμιεται κ παταω τη σκανδάλη...
Το πιάνω στα χέρια μου κ βλεπω οτι το ψάρι που κρατάω ειναι με το ζόρι κιλό!!!
Ετοιμος να τα ακούσω πάω το ψάρι στη σημαδουρα...
Το τι σκατο μου έριξε δε λέγεται...!
Εγω του έλεγα έλα μωρε πως κανεις έτσι...κ απ τη βιασύνη μου του έριξα προθάλαμο κλπ...
Το χεσιμο συνεχίστηκε στη βάρκα κ στο αυτοκίνητο...

Ομως αυτή τη φορα ακολούθησε κ κάτι άλλο...Οταν τον πήρα την επόμενη φορα να πάμε για βουτια,η απάντηση ήταν αρνητική...!!!!

Εμεινα λοιπόν για ένα 6μηνο μόνος μου,χωρίς την ευχερια της βαρκας,να ψαρευω ξανά κ ξανά ακτογραμμή,τα ίδια κομμάτια...
Αρχισα όμως να γίνομαι καλύτερος ταυτόχρονα κ αυτο φαινόταν κ στα ψάρια μου!
Ωσπου κάποια στιγμή μέσα στο καλοκαίρι,βρεθήκαμε κ αρχίσαμε να λέμε ιστορίες κ να του δείχνω φωτο απο ψάρια μου...Κάποιους καλούς σαργους,μερικές χαζες στηρες κ ένα δυο 2κιλα ροφακια που είχα καταφέρει να πάρω...

Μου πρότεινε να πάμε παρέα κ το επόμενο μεσημέρι κραταγα στα χέρια μου τον 1ο 5αρη ροφο!!!
Απο τοτε,κατάλαβα το λάθος μου κ μέχρι σήμερα προσπαθώ να δείχνω τον μέγιστο σεβασμό στη θάλασσα!!!
Κ το κατάλαβα γιατι...;
Γιατι η ιστορία συνέβη,την εποχή που διαμορφωνοταν ο δικός μου χαρακτήρας στη θάλασσα...!!!!

Που θέλω να καταλήξω...
Οι υπάρχοντες ψαροντουφεκαδες,εκτός των πολυ νέων...έχουν ήδη διαμορφώσει το ψαρευτικο τους χαρακτήρα...
Επομένως πολυ δύσκολα μπορεί να γίνει κάτι με αυτούς...
Ολη η ιστορία ειναι να μεταδώσουμε όσο μπορούμε ο καθένας,τον σωστό τροπο σκέψης στο κάθε νέο άτομο που μπαίνει στο χώρο...Γιατι όσο πιο πολλοί σωστοί υπάρχουν τόσο αυξάνουμε τις πιθανότητες να κρατήσουμε τη θάλασσα ΜΑΣ,ζωντανή!!!
Σίγουρα πάντα θα γίνονται κηδείες απο κάποιους,αλλά η φύση βρίσκει τον τροπο κ επανέρχεται!!!

Με κάποιες σωστές κινήσεις απ τη πολιτεία,υπό τη καθοδήγηση επιστημόνων κ τον δικό μας σεβασμο,πιστεύω οτι ειναι δυνατό να δούμε πολυ καλα αποτελέσματα στη θάλασσα μέσα κιόλας σε μια δεκαετία... :hello:

kaouras
Ονοματεπώνυμο: giorgos kaouras

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kaouras » Δευ 02 Σεπ 2013, 22:14

[quote="fckof"]
Που θέλω να καταλήξω...
Οι υπάρχοντες ψαροντουφεκαδες,εκτός των πολυ νέων...έχουν ήδη διαμορφώσει το ψαρευτικο τους χαρακτήρα...
Ολη η ιστορία ειναι να μεταδώσουμε όσο μπορούμε ο καθένας,τον σωστό τροπο σκέψης στο κάθε νέο άτομο που μπαίνει στο χώρο...Γιατι όσο πιο πολλοί σωστοί υπάρχουν τόσο αυξάνουμε τις πιθανότητες να κρατήσουμε τη θάλασσα ΜΑΣ,ζωντανή!!!
:thumbsup:
«Λευτεριά στην Κύπρο».

Lchristou
Ονοματεπώνυμο: Λεωνίδας Χρήστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lchristou » Δευ 02 Σεπ 2013, 22:28

Μια βόλτα απ το κατά τα άλλα εξαίρετο Spearfishing in Greece στο Facebook, Μπορεί να αποδείξει την ψαρευτική παιδεία παλαιών και νέων κυνηγών.Ενα ποσοστό πιστεύω της τάξης του 80% τουλάχιστον ειναι με 4 μαυρόψαρα και πάνω,ενώ προχτές για παράδειγμα πόσταρα την παρακάτω που δηλώνεται απο ένα άτομο!
Εικόνα
Μετά απο μια τέτοια φωτογραφία τι να πείς? Για το ήθος?την παιδεία?τον σεβασμό? Το μέτρο? Το όριο? Και φυσικά Το μπράβο και το χειροκρότημα πάει πραγματικά σύννεφο....
Δεν αλλάζει τίποτε, ελάχιστοι ειναι αυτοί που θέλουν να αλλάξουν πράγματα.Γιατί? Θα αφήσω σε δεύτερη μοίρα το χρήμα και τη μαναβική και θα βάλω πρώτη, το ίδιο το θήραμα.Οπως ευστοχα ειπε ο Dimak, μιας νοιάζει ιδιαίτερα να πιάσουμε το τρόπαιο,να ποστάρουμε,να εισπράξουμε παλαμάκια,να φουσκώσουμε λίγο ματαιοδοξία και περηφάνεια για το κατόρθωμα.Κι ύστερα εχουμε πάλι εκτοπισμό πιο κάτω του χρήματος και της μαναβικής και έχουμε δεύτερη την ατακα ''βρηκα τόσα ψάρια,να τα αφήσω για τον αλλο? ε οχι!'' εν συνεχεία, ''εκανα τόσα χιλιόμετρα,τόσο κόπο,να βγώ άψαρος? δεν λεει'' οπότε σταδιακά,το χρήμα πηγαίνει πρός τον πάτο της πυραμίδας.Με αποκορύφωμα,πάνω απ ολα,την απληστία των περισσοτέρων...Σε τόπο ενυδρείο,να γίνει σφαγή επειδή απλά, ''τα θέλω όλα'' επειδή ''με προκαλούν να τα έχω ολα μαζεμένα και ίσως να μην τα ξαναδώ ποτέ'' Η εγκράτεια και η σύνεση,ειμαι σίγουρος οτι αφορά λίγους επειδή ακριβώς προηγούνται οι λόγοι που ανέφερα.
Το κακό δυστυχώς διαιωνίζεται, εκει που κάποιος φέρελπις νέος θα μπει με ορεξη να βοηθήσει τη θάλασσα και να της φερθεί με σεβασμό και χωρίς απληστία, αρχίζει και αλλάζει, ''καίγεται'' βλέπει οτι με τον σταυρό στο χέρι και δίχως φακό,δίχως μερικές παρανομίες,δίχως να χτυπήσει μικρότερα ροφοειδή, δίχως να έχει σκαφο-σκούτερ, δεν έχει μέλλον ή θα βγεί άψαρος.Πόσο μάλιστα οταν ειναι κάτοικος απ τα μεγάλα αστικά κέντρα που η νόμιμη βουτιά,ειναι πολυτέλεια που πια ειναι και δυσβάσταχτη.
Εμείς,μέχρι ποιου σημείου είμαστε διατεθειμένοι να προστατεύσουμε το χόμπι μας? Θα πάμε κόντρα στο σύστημα ή θα παραμείνουμε να κοιτάμε και να σιχτιρίζουμε τα κακώς κείμενα και απλά θα γυρνάμε πλευρό?

Οι μανάβηδες,θα παραμείνουν μανάβηδες.Τουλάχιστον αυτοί που δεν έχουν ιερό και όσιο, ας το κάνουν πια με λίγη τσίπα,δίχως να προσβάλλουν την νοημοσύνη μας...
Σε αυτούς που έχουν το θάρρος και μιλάνε και συνάμα παίρνουν συγκεκριμένα θηράματα, τους σέβομαι και ελπίζω οπως είπε αλλος συμφορουμίτης η οποια ανάγκη τους έφερε εδώ, να εκλείψει.
Χειρότερους όλων ομως,θεωρώ αυτούς που ειναι ''φτασμένοι'' κυνηγοί με καμιά δεκαετία+ στην πλάτη και πάνε και σηκώνουν ροφοστηράκια επειδή δεν βρίσκουν τίποτε άλλο και προκειμένου να μην βγούν άψαροι,σκοτώνουν οτι κινηθεί για να ''εχει νόημα η εξόρμηση'' ή για τη ''σουπα του παιδιού''.Λιγο πολύ κι αυτους τους γνωρίζουμε είτε εδώ μέσα,είτε έξω ή σίγουρα κυκλοφορούν τα ονόματα τους.Κι ύστερα έρχονται να παρουσιάσουν και να παραδώσουν μαθήματα ηθικής και εμπειρίας και διαχείρισης.Πραγματικοί υποκριτές....

Ευχομαι οπως έχω πεί σε αλλες παραθέσεις και γραφόμενα μου,να μην βγεί σύντομα νέος νόμος,νέα απαγόρευση και νέος περιορισμός κτλ κτλ και αυτοι που σέβονται και αγαπούν υπέρμετρα το ψ/τ και τη θάλασσα,μεινουν να κοιτούν τους παρανόμους να ψαρεύουν και να απομυζούν τα πάντα...
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!

sfyridakias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sfyridakias » Δευ 02 Σεπ 2013, 22:46

MItheB έγραψε:επιδη έχει πάρει άλλη εξέλιξη το ποστ από απλό ποστ του γνωστού μας συμφορουμιστη Άρη. Κ συζητιέται το πλέον γνωστό τοπικ.

H φωτο από γνωστό του χώρου στο φατσο μπουκ ...

το σχόλιο= σχόλιο σε ποστ με υψερψαρια γνωστού, από άτομο "yπερ" σε άτομο "κατά" της υπερψαρίας";

"Απο το να τα κρύβει καλύτερα έτσι. 20 χρόνια στο ψάροτουφεκο σχεδόν όλα τα καλά τουφέκια δείχνουν τα νόμιμα και απο πίσω έχουν 2 Coleman τιγκα. Ας τελειώνει αυτή η υποκρισία"

γνώμες επί το θέματος εκφράστηκαν πολλές, με ποικίλους τρόπους κ , για ποικίλους λόγους. όσον αφορά to σωστό η λάθος πλέον όλοι έχουν σχηματισοι την γνώμη τους. . πιστευω όμως ότι για μια σημαντική μερίδα της κοινότητας μας αυτό που ερεθίζει περισότερο από το γεγονός της μαναβικής/υπερψαρίας κτλ είναι όντος η υποκρισία κάποιων .ανωνύμων κ επώνυμων. όπως γράφει κ ο συναδλεφος "Ας τελειώνει αυτή η υποκρισία" επιτέλους.
με ποιο δικαιωμα εκλεψες την φωτογραφια απο το προσωπικο μου προφιλ στο facebook και την ανεβασες στο φόρουμ?
δεν εχεις το δικαιωμα για αυτο και θα κινηθω νομικα κατα εσενα και στο φόρουμ για την ανικατοτητα του ελεγχου των ποστ.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Δευ 02 Σεπ 2013, 22:53

fckof έγραψε:Το ψ/τ ειναι ένα χόμπι που απαιτεί την ύπαρξη ζευγαριού...
το ψαροτούφεκο είναι ένα πανέμορφο χόμπυ που καλό είναι να έχεις ζευγάρι δεν προυποθέτει την ύπαρξη ζευγαριού
επέτρεψε μου να ρωτήσω πως ???και από ποιους ???εφόσον η πλοιοψιφία έχει δικά της μέτρα και σταθμά επιλεκτικότητας , και ανάμεσα σε αυτούς είσαι και εσύ επέτρεψε μου να πω μιας και εσύ ο ίδιος τα γράφεις σε προηγούμενες σελίδες Σίγουρα πάντα θα γίνονται κηδείες απο κάποιους,αλλά η φύση βρίσκει τον τροπο κ επανέρχεται!!!
τότε γιατί δεν τα έχει επαναφέρει η φύση και εδώ σαρωνικό βρε δήμο (αν δεν κάνω λάθος το όνομα )εγώ βλέπω κάθε πέρσι και καλύτερα και όχι μόνο σαρωνικό
Με κάποιες σωστές κινήσεις απ τη πολιτεία,υπό τη καθοδήγηση επιστημόνων κ τον δικό μας σεβασμο,πιστεύω οτι ειναι δυνατό να δούμε πολυ καλα αποτελέσματα στη θάλασσα μέσα κιόλας σε μια δεκαετία... :hello:
εφόσον δεν τηρούμαι αυτές της ήδη υπάρχων και η ποιο πολλοί από ότι φάνηκε εδώ έχουν τα δικά τους στάνταρ επιλεκτικότητας (και εσύ βάση δικών σου γραπτών σε προηγούμενες σελίδες ανήκεις σε αυτούς )θα τηρήσουν του κράτους άμα δεν τους συμφέρει ????
και θεωρώ ότι αν θέλουμε ΠΡΆΓΜΑΤΙ να φωτίσουμε τους νέους ??ας μείνουμε στον ήδη υπάρχων νόμο που είναι και πάαααρα πολύ χαριστικός ΜΕ ΤΑ 5 ΚΙΛΆ ανά 24 ωρο ,ας προσπαθήσουμε να τους μάθουμε να σέβονται την θάλασσα και το πλυθησμό της και τον χώρο έξω από την θάλασσα να ικανοποιούνται και με λίγα ψάρια ,να τους μάθουμε ότι το παν στο ψαροτούφεκο δεν είναι να βγάλουμε σωνη και καλά ψάρια αλλά να ικανοποιούμαστε και θαυμάζοντας τον υποβρύχιο κόσμο της διότι αυτός είνα που μας ξεκουράζει - αναζωογονεί - κάνει ευτυχισμένους για λίγες ώρες :) και αν βγάλουμε και κανα ψαράκι έχει καλός .
Αλλά μόνο αυτά δεν τους μαθαίνουμε με αυτά που έχουν γραφτεί ??έτσι δεν τους μαθαίνουμε το ερασιτεχνικό ψαροτούφεκο :)

το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”