Zα Στήρες με τα Μανωλάτσα!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Re: Zα Στήρες με τα Μανωλάτσα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:10

dicentrarchus έγραψε:μητσε ασε τα γ@μισ@ν τα κουνελια... 50-50 τα φερναν οι μ@λ@κες οι ντοπιοι...
Και γιατί τους λες μ@λ@κες ρε Αλέξανδρε;
Επειδή είναι παθιασμένοι με το κυνήγι και έκαναν το χόμπι τους;

Επειδή έβγαλαν πολλά κουνέλια και δεν έκαναν σωστή διαχείριση;

Επειδή τα περισσότερα μάλλον τα πούλησαν;
Μην ξεχνάς ότι ένα κιλό ψάρι πουλιέται σε πολλαπλάσια τιμή από ένα κιλό κουνέλι.
Αν έβγαζαν λιγότερα πως θα κάλυβαν τα έξοδά τους για να μπορούν να ξαναπάνε;

Αντιλαμβάνεσαι το οξύμωρο της υπόθεσης;
Όταν το ίδιο πράγμα κάνουν κάποιοι στη θάλασσα είναι νόμιμο και ηθικό. Όταν το ίδιο ακριβώς πράγμα κάνουν άλλοι στην ξηρά είναι μ@λ@κες.

Και πάμε στο άλλο θέμα.
Aris_fe έγραψε: Οσο για τις μελό κραυγές αγωνίας πραγματικά δε τις ακούω κ πολυ καλά γιατί σε 60 ψαρεματα τις τελευταιες 90μερες ξερω πολυ καλα το τι γίνεται στη θαλασσίτσα Σχεδον πανελληνίως κ δε χρειάζομαι κανενός μπαρμπα το ψέμα για την εποχή που οι ροφοί πηδάγαν στη βαρκα απο σεβασμό κ τωρα πια δε βλέπει λέπι,η νέα γενια ψαροντουφεκάδων εχει προσαρμοστεί στα νέα δεδομένα κ εκνευριστικά πάντα ποστάρονται εκνευριστικά νομιμες ψαριες απο τους ιδιους κ τους ίδιους.
Άρη, αντιλαμβάνεσαι πόσο εγωιστικό είναι το σχόλιό σου;
Εσύ μπορεί να ψαρεύεις στον πλανήτη "Άρη" που μπορεί να είναι συστημένα κομμάτια στα τάρταρα και να βλέπεις παντού ψάρια.
Εδώ μιλάμε για το μέσο ψαροκυνηγό. Δεν είναι όλοι επαγγελματίες ούτε έχουν σκοπό να γίνουν ψάρια-αθλητές ελεύθερης κατάδυσης.
Δεν μπορούν όλοι να ψαρεύουν 2 στις 3 μέρες, γιατί εργάζονται και έχουν και οικογένεια.

Οι μπαρμπάδες που λες είναι η ζωντανή ιστορία για το τι γινόταν πριν λίγα χρόνια στη θάλασσα. Είσαι νέος στο χόμπι, όπως και εγώ, και σαφώς η γνώση του παρελθόντος απουσιάζει. Αφουγκράσου λοιπόν τους μπαρμπάδες να μάθεις για το παρελθόν και να πορευτείς στο μέλλον. Μην είσαι ασεβής.

Παρελθόν (2 ιστοριούλες):
1) Χτύπημα ροφού απέξω, και τρυπώνει στα 8 μέτρα. Γάτζος στα σκοτεινά -δεν υπήρχε φακός- τράβηγμα και έξω ένας άλλος ροφός ολοζώντανος και αχτύπητος. Και τα δύο ψάρια άνω των 6 κιλών.
2) Συρτό με βάρκα, δύο άτομα στη θάλασσα και ένας βαρκάρης. Μέγιστο επιχειρησιακό βάθος 15μέτρα αφού τόση ορατότητα είχαν. Έβλεπαν τα ψάρια από την επιφάνεια και κατέβαιναν. Μέσα σε 3 ώρες έκαναν ... 22 ροφούς όλοι πάνω από 3-4 κιλά.
Εξοπλισμός: Μαγιό, Balco μάσκα - πέδιλα, μονολάστιχο δελφινιέρα 60άρι, άντε 75άρι...

Παρόν (χθεσινό ψάρεμα):
4ωρο ψάρεμα με βουτιές όλες κάτω από τα 25 με μέγιστη 37μέτρα.
Απολογισμός, πολλά μικρά και φοβισμένα ψάρια που έπαιρναν τις κατηφόρες. Αλλαγή τόπου, τα ίδια μόνο που εδώ έπαιζαν και κάποιες 2κιλες στήρες κάτω από τα 40!! Στο τέλος ένας 3,5κιλος ροφός μας έκανε τη χάρη και βγήκε στο σκάφος.
Εξοπλισμός: Κάρμπον πέδιλα, λείες ξυρισμένες, μάσκες μικρού όγκου, ξύλινα μακρύκαννα πολυλάστιχα κ.α.

Ο νοών νοείτω.
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

Άβαταρ μέλους
tsaounlee
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Κεφαλάς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:13

Δημήτρη ζούν όμως απο αυτό.Είναι επαγγελματίες.
Δεν πουλάνε για να κάνουν το χόμπι τους.
Εμένα έκει είναι η ενστάση μου σε εσένα.
Έχει διαφορά ρε φίλε.Πάντως αναγνωρίζω την ειλικρίνεια σου σε αντίθεση με άλλους...
Και χαίρομαι που κρατάς το επίπεδο της συζήτησης παρά τα πεσίματα.
Σχέση τόσο παλιά, τόσο βαθιά, τόσο απόλυτη που γίνεται ταύτιση.
Η ουσία της Ελλάδας είναι θαλασσινή.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:20

τι αγάπη μπορεί να νιώσει κάποιος που πάει με τη ψυχή στο στόμα ? το άγχος αν θα βγάλει της βενζίνες της επόμενης εξόρμησης η της παραγγελίες που έχει ?? και στη διάρκεια του ψαρέματος ο νους του είναι το πως παει από ποσότητα ?? έβγαλε αυτά που έπρεπε?? η πρέπει να συνεχίσει το ψάρεμα ακόμα ποιο πολύ ώρα με ζορισμα οργανισμού με ότι αυτό συνεπάγεται ( δίνοντας μου το δικαίωμα να σκέφτομαι πολλές φορές ότι και η μαναβηκη σκοτώνει. όχι μόνο η άγνοια και το χωρίς ζευγάρι) μιας και έχει γραφτεί και αυτό το τι ζόρι τραβάνε με πολυωρα ψαρεματα κτλ.κτλ. λίγες σελίδες πριν.
Δεν διάβασα ότι : Ε καμία φορά το έχω κάνει ??
Ο ερασιτέχνης θα πάει να κάνει το χόμπυ του ακριβως με της αντίθετες παραπάνω διαδικασίες ,αυτή είναι αγάπη νομίζω? το άλλο επάνω είναι ίσως αγάπη στο χρήμα.
τώρα στου Δημήτρη ( moongose) ίσως όσο ποιο πολύ το διαβάζω τόσο ποιο πολύ ίσως αν δεν είναι δικαιολογία ταιριάζει το : επικίνδυνη αγάπη (και εγώ τρελαίνομαι να πηγαίνω σε μακρινούς τόπους ? αλλα δεν ,η λόγοι είναι το κόστος βέβαια :) και ίσως καμία φορά και πολύ επιζήμια για την τσέπη εκτός από παράνομο.
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:27

tsaounlee έγραψε:Δημήτρη ζούν όμως απο αυτό.Είναι επαγγελματίες.
Έχει διαφορά ρε φίλε.Πάντως αναγνωρίζω την ειλικρίνεια σου σε αντίθεση με άλλους...
Γιώργο συμφωνω μαζι σου ,αλλα για αυτούς η θάλασσα ειναι η ζωή τους , όταν λοιπόν κατι αποκτά κυρίαρχο ρόλο στην ζωή σου και τοσο μεγάλη αξία , η αγάπη έρχεται πρώτη! Ο έρωτας για αυτο που κανεις , ετσι δεν διαχωριζεις το χόμπι- τα λεφτα - την κούραση γιατι όλα γινονται κομμάτι του εαυτού σου. Ειναι λοιπόν κατι ποιο μεγαλο από ένα απλό χόμπι ..Πέρα λοιπόν από το νομικό κομμάτι , ποιος δεν θα ήθελε να ζει από αυτο που αγαπάει; Οτι και να ειναι αυτο...
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:31

Μα εγώ δεν είπα πουθενά οτι δεν το αγαπούν.
Πάραυτα υπάρχουν και δυσκολίες και συναισθήματα που οι ερασιτέχνες,ευτυχώς,δεν τα βιώνουν.
Ο Γεωργάς τα έχει γράψει πολλές φόρες στα εκπληκτικά κείμενά του.
Ως τα ιερά και τα όσια.

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:35

thalassa50 έγραψε:τι αγάπη μπορεί να νιώσει κάποιος που πάει με τη ψυχή στο στόμα ? το άγχος αν θα βγάλει της βενζίνες της επόμενης εξόρμησης η της παραγγελίες που έχει ?? και στη διάρκεια του ψαρέματος ο νους του είναι το πως παει από ποσότητα ?? έβγαλε αυτά που έπρεπε?? η πρέπει να συνεχίσει το ψάρεμα ακόμα ποιο πολύ ώρα με ζορισμα οργανισμού με ότι αυτό συνεπάγεται ( δίνοντας μου το δικαίωμα να σκέφτομαι πολλές φορές ότι και η μαναβηκη σκοτώνει. όχι μόνο η άγνοια και το χωρίς ζευγάρι) μιας και έχει γραφτεί και αυτό το τι ζόρι τραβάνε με πολυωρα ψαρεματα κτλ.κτλ. λίγες σελίδες πριν.
Δεν διάβασα ότι : Ε καμία φορά το έχω κάνει ??
Ο ερασιτέχνης θα πάει να κάνει το χόμπυ του ακριβως με της αντίθετες παραπάνω διαδικασίες ,αυτή είναι αγάπη νομίζω? το άλλο επάνω είναι ίσως αγάπη στο χρήμα.
τώρα στου Δημήτρη ( moongose) ίσως όσο ποιο πολύ το διαβάζω τόσο ποιο πολύ ίσως αν δεν είναι δικαιολογία ταιριάζει το : επικίνδυνη αγάπη (και εγώ τρελαίνομαι να πηγαίνω σε μακρινούς τόπους ? αλλα δεν ,η λόγοι είναι το κόστος βέβαια :) και ίσως καμία φορά και πολύ επιζήμια για την τσέπη εκτός από παράνομο.
Thalassa50 το πας πάντα στα άκρα,δεν ειναι μονο άσπρο η μαύρο, όταν κάποιος ειναι ανεύθυνος ειναι ητε πουλάει ητε δεν πουλάει, όταν κάποιος θελει να ψαρεψει μονος θα το κανει και ίσως πνίγει τα ξαναειπαμε, όταν κάποιος παλι θελει να βγάλει πολλα ψαρια η λίγα παλι θα το κανει ητε πουλάει ητε δεν πουλάει , υπάρχουν πολλα φιλε μου καλε, υπάρχουν τόσες πολλές διαφορετικές προσεγγίσεις και κάθε ένας μας έχει και μια διαφορετική ...
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Άβαταρ μέλους
skopdolfin
Ονοματεπώνυμο: Μανώλης-Άρης Αλεξίου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από skopdolfin » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:36

Καλημέρα Δημήτρη,

ο ορισμός της λέξης ''Ερασιτέχνης'' που έγραψα δεν είναι δικός μου, στο google τον βρήκα.

Σύμφωνα λοιπόν με τη δικιά μου θεώρηση απέναντι στη Θάλασσα και το Υ/Κ και τον ορισμό της έννοιας Ερασιιτέχνης, από τη στιγμή που για οποιδήποτε λόγο πουλάς ψάρια, παύεις πλέον να είσαι Ερασιτέχνης....είτε για να συντηρείς όπως λες το χόμπυ σου, είτε για να πληρώσεις τη ΔΕΗ.
Και τις φορές που πληρώνεσαι για τα ψάρια σου, η άδολη αγάπη και το ενδιαφέρον, προς αυτά και τη Θάλασσα έρχεται σε 2η μοίρα.........για μένα τουλάχιστον.

Για να αναφερθώ στις ''φακές'' που έχεις διατυπώσει. Έχω εξοχικό στη Σκόπελο, άρα έξοδα για στέγαση και σίτιση μηδενικά. Ότι ξοδέψω για εισιτήρια και καμία μπύρα/τσίπουρο που θα πιω με φίλους. Είχα 2 ολόκληρα χρόνια να πάω, γιατί πολύ απλά δεν μπορώ να πουλήσω ψάρια για να καλύψω έστω τα έξοδα του χόμπυ μου και σίγουρα δεν μπορώ να στερήσω κάτι από την οικογένεια μου προκειμένου να κάνω την ''τρέλλα'' μου.

Ο Γεωργάς και ο Βλάχος τι σχέση έχουν στην κουβέντα ?? Αν δεν με απατά η μνήμη μου, έχουν και οι 2 αναφέρει ότι υπήρξαν/υπάρχουν ακόμα δεν ξέρω Επαγγελματίες Ψ/κες, με την έννοια ότι το κύριο εισόδημα τους προέρχοταν/προέρχεται από την πώληση ψαριών.Έτσι δεν είναι ??

Άρα σύμφωνα με τον ορισμό, παύον πλέον να είναι Ερασιτέχνες.

Πως μπορεί να θεωρηθεί ότι Αγαπάς τη Θάλασσα, όταν ξέρεις που και πότε αναπαράγονται οι ροφοί και πας ΤΟΤΕ και τους χτυπάς ??????
(θυμάμαι πολύ καλά τη σκηνή στο dvd του Βλάχου, που το αναφέρει ο ίδιος).

Όσον αφορά τον τρόπο ζωής τους, επιλογή τους είναι και καλά κάνουν.
Πόσο εύκολη όμως θα ήταν αυτή η επιλογή αν είχαν παιδιά και οικογένεια ????? (η αλήθεια είναι δεν ξέρω αν έχουν.....έχουν ????)

Υ.Γ.Αν και δε σε νοιάζει, και για να είμαι ειλικρινής καλά κάνεις, έπαψα να βλέπω τα videakia σου, όταν σε ένα από τα τελευταία είδα στην αρχή 2 μεγάλα ψυγεία το ένα πάνω από το άλλο....με χάλασε πολύ. Δεν ξεκινάει...... Ερασιτέχνης τουλάχιστον (και πάλι αναφέρομαι για τα δικά μου δεδομένα), εξόρμηση με 2 μεγάλα ψυγεία...και ας είσασταν 2 και 3 μαζί.

Πίστευω πως μία μάζωξη επιβάλλεται σύντομα, τουλάχιστον να γνωριστούμε φατσικά μεταξύ μας ..............και που ξέρεις μπορεί και κάποιοι να πάμε και καμία βουτιά μαζί.

Μανώλης Αλεξίου
There is a dolphin....dormant....in all of us (Jacques Mayol, Dolphin Man).

mongoose
Ονοματεπώνυμο: Δ. Βόσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:43

gatsi έγραψε: Όταν το ίδιο πράγμα κάνουν κάποιοι στη θάλασσα είναι νόμιμο και ηθικό. Όταν το ίδιο ακριβώς πράγμα κάνουν άλλοι στην ξηρά είναι μ@λ@κες.

Φίλε Gatsi νομίζω κανένας μα κανένας δεν δικαιολογεί κηδείες και γενοκτονίες. Μην συγκρίνεις ανόμοια πράγματα. Άλλο πουλάω τα 3 κουνέλια που βάρεσα οπότε μαγκιά του και άλλο τα 50 που βάρεσα. Το ίδιο και στη θάλασσα . Άλλο πουλάω τον έναν ροφό που πήρα και άλλο πουλάω τα 30 στηράκια που πήρα. Και στις δύο περιπτώσεις το πρώτο είναι εντελώς διαφορετικό από το δεύτερο.
Δημήτρης Βόσιος

"Αν νιώσεις ποτέ ότι έχεις στα σκέλια σου τέσσερις όρχεις, να ξέρεις ότι δεν είσαι υπεράνθρωπος, απλά σε πηδάνε" . Μάο

Άβαταρ μέλους
GERANOS
Ονοματεπώνυμο: Μειδανης Αγγελος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GERANOS » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:47

Θα κανω μια παρενθεση , μικρη ελπιζω , και ισως το παμε λιγο παρακατω :)

Ο Δημητρης βγηκε ανοιχτα και ειπε οτι πουλαει ψαρια . Νομιζω απαντησε σε ολους και σε καθε εναν ξεχωριστα χωρις αυτο να ειναι απαραιτητο , οτι θα συμφωνησουν ολοι μαζι του.
Απο την αλλη ο Αρης , δεν προσφερε τιποτα , στο ποστ που ανεβασε , εκτος ισως απο την χαλαροτητα των διακοπων του

Ας μιλησουμε για προτυπα που αναδυονται , ειτε μεσα απο τα φορουμ , ειτε μεσα απο τον ειδικο τυπο :)

Αγγελος

Άβαταρ μέλους
fckof
Ονοματεπώνυμο: Αδαμης Δημοσθενης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fckof » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:49

GERANOS έγραψε:Ας μιλησουμε για προτυπα που αναδυονται , ειτε μεσα απο τα φορουμ , ειτε μεσα απο τον ειδικο τυπο :)
Κ πρότυπα που "πέφτουν"... :hello:

mongoose

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:50

tsaounlee έγραψε:Δημήτρη ζούν όμως απο αυτό.Είναι επαγγελματίες.
Γιώργο έχουμε μεταφέρει αλλού την συζήτηση. Εγώ ναι δεν ζω από αυτό αλλά συντηρώ το χόμπυ και την αγάπη μου γι αυτό ότι αυτό σημαίνει. Αν αυτό είναι κακό τότε το αναγνωρίζω. Προσπαθώ ωστόσο ακριβώς επειδή δεν ζω από αυτό να προσέχω για να έχω . Άρα από αυτά που διαβάζω τελικά το κακό στη θάλασσα το κάνουν οι ερασιτέχνες επαγγελματίες και τίποτα κακό οι ερασιτέχνες ερασιτέχνες και οι επαγγελματίες επαγγελματίες. Τουλάχιστον καταλήγουμε κάπου. Το τι χτυπάει και πως το χτυπάει ο καθένας δεν παίζει κανένα ρόλο...
Δημήτρης Βόσιος

"Αν νιώσεις ποτέ ότι έχεις στα σκέλια σου τέσσερις όρχεις, να ξέρεις ότι δεν είσαι υπεράνθρωπος, απλά σε πηδάνε" . Μάο

mongoose

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:52

fckof έγραψε:
GERANOS έγραψε:Ας μιλησουμε για προτυπα που αναδυονται , ειτε μεσα απο τα φορουμ , ειτε μεσα απο τον ειδικο τυπο :)
Κ πρότυπα που "πέφτουν"... :hello:

Σαν τον Βλάχο και τον Γεωργά... Σαν τον Α , Β , Γ...

Γενικά ανοίγουμε πολλά μέτωπα χωρίς να κλείνουμε κανένα...
Δημήτρης Βόσιος

vasilisxasapis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vasilisxasapis » Παρ 30 Αύγ 2013, 11:55

1 Ο ΒΛΑΧΟΣ ΟΜΩΣ ΦΙΛΕ ΔΕΝ ΕΙΠΕ ΠΑΣ ΤΟΤΕ ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΧΤΥΠΑΣ ΟΛΟΥΣ

2 ΝΑ ΘΥΜΙΘΕΙΣ ΛΙΓΟ ΤΟ ΜΕΓΕΘΟΣ ΤΟΥ ΡΟΦΟΥ ΠΟΥ ΧΤΥΠΑΕΙ ΣΤΗ ΣΚΗΝΗ ΠΟΥ ΛΕΕΙ ΑΥΤΟ ΠΟΥ ΛΕΣ ΣΤΗΝ ΤΑΙΝΙΑ ΤΟΥ

3 ΑΝ Ο ΒΛΑΧΟΣ ΜΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΓΕΩΡΓΑ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΜΕΓΑΛΟΙ ΔΑΣΚΑΛΟΙ ΣΤΟ ΨΑΡΟΝΤΟΥΦΕΚΟ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΔΕΙΞΕΙ ΠΟΤΕ ΝΑ ΧΤΥΠΑΝΕ ΣΤΥΡΑΚΙΑ Η ΡΟΦΑΚΙΑ

4 ΑΣ ΜΗΝ ΤΟΥΣ ΒΑΖΟΥΜΕ ΟΛΟΥΣ ΣΤΟ ΙΔΙΟ ΚΑΖΑΝΙ ΚΑΙ ΕΙΔΙΚΑ ΑΥΤΟΥΣ ΠΟΥ ΜΕ ΤΙΣ ΤΑΙΝΙΕΣ ΤΟΥΣ ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΧΑΡΙΣΕΙ ΠΑΡΑ ΠΟΛΛΕΣ ΩΡΕΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΙΣΗΣ ΚΑΙ ΕΤΟΙΜΗΣ ΓΝΩΣΗΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΤΙ ΛΕΩ

gpittas
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος Πίττας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gpittas » Παρ 30 Αύγ 2013, 12:01

skopdolfin έγραψε:Καλησπέρα,

άντε να γράψω και ΄γω..........

Ξεχάστε προς στιγμή τους ''περιορισμούς'' της υπάρχουσας αλιευτικής νομοθεσίας....μεγέθη...ποσότητα....μέρα...νύχτα....με φακό....χωρίς φακό....ελεύθερο...με μπουκάλες......

Ξεχάστε την ''έγνοια'' για πιθανό έλεγχο από το Λιμενικό..................

Ξεχάστε την τωρινή κατάσταση των ιχθυαποθεμάτων.................

Ξεχάστε και τα ''έξοδα'' μιας εξόρμησης...................

.....και βουτάμε σε μέρα και μέρος με ΠΟΛΛΑ ΨΑΡΙΑ, όπου θα μπορούσαμε να χτυπήσουμε όσα ψάρια θέλουμε, ανεξαρτήτως μεγέθους και είδους.

Τι θα κάναμε ??
Ειλικρινά δε μπορώ να καταλάβω τη δυσκολία κάποιων να καταλάβουν το αυτονόητο. Η θάλασσα δεν είναι το χωράφι μας. Ταξιδεύω, ξεχνιέμαι, βουτάω, ξεπλένομαι από αμαρτίες, πιάνω και ένα δυο ψάρια αν δω και μπορέσω και φεύγω. Τόσο απλά.
Στα τελευταία ψαρέματα με το Βαγγέλη έχουμε δει καμιά δεκαριά ροφούς και καμιά εκατοστή στίρες να χώνονται σε τρύπες σε βάθη που και γω (δε φημίζομαι για τις βαθύτικες ικανότητές μου) μπορούμε να πιάσουμε. Δεν πιάσαμε κανένα από αυτά τα ψάρια. Γιατί; Δεν παίρνουμε φακό. Το λέει ο νόμος αλλά το βασικότερο είναι και ηθικό. Ας βρει ο καθένας ένα τρόπο (αφού δεν του αρκεί ο νόμος) να κάνει ακριβώς αυτό. Εκνευρίζομαι στην ιδέα ότι τα παιδιά μου μπορεί να μη δουν πέρδικες και ροφούς. Τι άλλο να πω, πόσο μαλάκες είμαστε;
Σε αυτό το νησί είμαστε μερικοί που κάνουμε αγώνα για μετριοπάθεια, μαλάκες υπάρχουν, αλλά το σημαντικότερο είναι τώρα νιώθουν και έτσι και κρύβονται. Ίσως και να αλλάξουν κιόλας άμα νιώσουν μειοψηφία. Παλαμάκια και like δε χρειάζονται. Απλά τους αγνοούμε.
Υ.Γ.
Άρη αν κατάλαβα καλά είσαι Χίο; Μη νομίσεις ότι η φιλία μας στο φατσοβιβλίο θα με εμποδίσει να στα χώσω από κοντά. Ελπίζω να είσαι συνετός, ξέρω ότι μπορείς. Φιλιά

Άβαταρ μέλους
tsaounlee

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tsaounlee » Παρ 30 Αύγ 2013, 12:08

Φίλε Βασίλη γράφε με μικρά ρε συ.

Δημήτρη, όλοι κάνουμε κακό.Η πίεση στη θάλασσα πάει αθροιστικά.
Αν δεν πουλούσες θα έβγαζες λιγότερα.
Αν δεν είχες λεφτά-όπως πολλοί απο δω μέσα-αφού θα πήγαινες λιγότερες φορές, θα έβγαζες λίγοτερα.
Έχεις άλλους πόρους διαβίωσης.
Αν δεν σου φτάνουν για το χόμπι...άσε το χόμπι και πάρε τους δρόμους για κοινωνικούς αγώνες.
Στα γράφω με άκρως φιλική διάθεση.

@fckof ετσι ακριβώς φίλε.Να μαθαίνουν και οι νέοι τη δούλεμα πέφτει.

@skopdolfin όλα καταλήγουν στη μάζωξη :D Αντε ντε και είμαι και προπονημένος κάργα!!

@;όλους πλην γνωστών εξαιρέσεων.Τα καταφέραμε ρε μάγκες και κάνουμε ωραία κουβέντα.
Ως τα ιερά και τα όσια.

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”