Zα Στήρες με τα Μανωλάτσα!

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
dimopoulg21
Ονοματεπώνυμο: gd

Re: Zα Στήρες με τα Μανωλάτσα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimopoulg21 » Τετ 28 Αύγ 2013, 09:13

Aris_fe έγραψε:
koprano έγραψε:Αρη θελουμε επίλογο!!!!!!

Τι να σου γραψω φιλε μου,το θεμα πρεπει να ΄΄κλείσει΄΄ για να γραψω επιλογο...
Εγω ποσταρα 3 μεγαλες στηρες με 3 ατομα τα υπολοιπα ειναι εντελως off topic :mrgreen:
Δε τα διαβασα κ ολα οσα γραψανε να σου πω την αληθεια μιας κ ο χρονος μου ειναι περιορισμένος απο το πολυ ψαρεμα.
Συνεχεια ομως μου ερχόταν αυτη η φράση στο μυαλό:
΄΄Η θάλασσα είναι ο παγκόσμιος υπόνομος΄΄(Ζαν-Υβ Κουστώ)..
αρη καμια φορα με τα μικρα μας καθεται και καμια χαζη-τυφλη τσιπουριτσα 3 +(οπως χθες που μιλαγαμε)
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ » Τετ 28 Αύγ 2013, 09:39

Τελικά θα έπρεπε να είναι νόμιμο να πουλάμε ψάρια πιασμένα με ψαροτούφεκο;

Όλοι εσείς που κράζεται βρε παιδιά (και σεβαστό το κράξιμο), αν μπορούσατε νόμιμα να πουλάτε ψάρια με ψαροτούφεκο, θα το επιλέγατε σαν επάγγελμα;.....(γιατί είναι δύσκολη δουλειά....άλλο σαν χόμπι).

Είναι ο ψαροτουφεκάς, ο χειρότερος εχθρός του ψαροτουφεκά; :scratch:
ΤΗΣ ΣΤΡΑΒΙΑΣ ΒΟΛΗΣ, ΤΗΣ ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΦΥΚΙΑ.....ΛΕΩΝ

drakogiannis
Ονοματεπώνυμο: giannis dr

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από drakogiannis » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:12

spawn έγραψε: Για να σου δωσω να καταλάβεις τι εννοω, επέτρεψε μου το παρακατω, και δες τωρα ποσο ανόητη φαίνεται -και ειναι στην πραγματικότητα- αυτη η "ανάγκη" εαν αντικαταστήσεις την λεξη ασχολια/χομπι "ψαροντουφεκο" με κατι αλλο... όπως.....(τυχαία) αερομοντελισμός/ποδήλατο/αυτοκίνητο/ταξίδια..και παει λέγοντας...

"θελω να συνεχίσω ν'ασχολουμε με τ'αμαξι, -νόμιμη δραστηριότητα- (θελω να παω stage 3, να παω Σέρρες 3 φορες το χρονο, να παω ξανα στο Ring..) ..αλλα επειδή δεν θελω να επιβαρύνω την οικογένειά μου, στήνω street races -παράνομη δραστηριότητα- και ετσι, βγάζω "κάνα" €πουλο(και εκει ειναι πολλα τα λ7 αρη..) και βγάζω και το "κατιτίς" για τα παιδιά μου. δεν θελω να με λυπηθεί κάποιος, αλλα ουτε να μου πει μπράβο.." .....
:thumbsup: :hello:

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:21

ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ έγραψε:Τελικά θα έπρεπε να είναι νόμιμο να πουλάμε ψάρια πιασμένα με ψαροτούφεκο;

Όλοι εσείς που κράζεται βρε παιδιά (και σεβαστό το κράξιμο), αν μπορούσατε νόμιμα να πουλάτε ψάρια με ψαροτούφεκο, θα το επιλέγατε σαν επάγγελμα;.....(γιατί είναι δύσκολη δουλειά....άλλο σαν χόμπι).

αυτό είναι το ρεζουμέ ,εύγε
από εδώ το είχατε από εκεί το είχατε ,το ξεκαθαρισατε το τοπίο
αυτό είναι το Ζητούμενο σας
η νομιμοποίηση της παρανομίας. :)
και ΤΊΠΟΤΕ άλλο
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

niksig
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Σιγούρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από niksig » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:33

thalassa50 έγραψε:
ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ έγραψε:Τελικά θα έπρεπε να είναι νόμιμο να πουλάμε ψάρια πιασμένα με ψαροτούφεκο;

και ΤΊΠΟΤΕ άλλο
δεν νομίζω ότι θα συνέφερε κανέναν από εμάς (πωλητές και μη) η νομιμοποίηση του επαγγέλματος.

mongoose
Ονοματεπώνυμο: Δ. Βόσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:35

spawn έγραψε:
mongoose έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
mongoose έγραψε:Όπως είπα και το ξαναλέω , από το να πεινάσουν τα παιδιά μου (αν πάω για ψάρεμα) ή να κόψω το ψαροντούφεκο γιατί θέλω ένα 100άρικο ρε μάγκες για βενζίνες
επιλέγω να πουλήσω 2-3 ψάρια σε κάθε εξόρμηση και να μην επιβαρύνω την οικογένειά μου. Δεν θέλω κάποιος να με λυπηθεί , δεν θέλω κάποιος να μου πει μπράβο .
Αντί να τα τρώω που θα το γούσταρα πολύ ,όπως αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαστε 14 + άτομα και τρώμε κωλοχτύπες που έχω πιάσει από τον Ιούνιο και γιορτάζουμε το απόλουσμα της κόρης μου από τα βαφτίσια της Κυριακής , πουλάω αν με δεν με παίρνει!!!
δηλαδή όταν κάποτε δεν θα βρεις TA ψάρια τότε τι θα κανείς ??καμία ληστεία σε τράπεζα για το 100 αρικό για της βενζίνες ???? :D
Φαντάζομαι κάνεις πλάκα γιατί αν η ερώτηση είναι με σοβαρό ύφος τότε να βάλω την ξαδερφούλα μου να απαντάει που είναι 13 ετών... Είμαι σίγουρος όμως ότι κάνεις πλάκα... :D
Η ερώτηση ίσως είναι τραβηγμένη, καταλαβαίνεις όμως το νόημά της φαντάζομαι. Αν και εχω την εντύπωση οτι δεν χρίζει απάντησης γιατι μάλλον ειναι ρητορικό το ερώτημα.

Το πρόβλημα μαλλον εντοπίζεται στο γεγονός οτι το ψαροντούφεκο δεν αντιμετωπίζεται απο ολους ως ...χομπι, αλλα ως κατι αλλο. Δεδομένης της κρίσης που υπάρχει λοιπον το να πουλά καποιος ψάρια παράνομα ειναι η λύση σε αυτο το πρόβλημα για να συνεχίσει κάποιος και να εχει τα λ7 ..να το κάνει.(εναν φαύλο κύκλο βλέπω εδώ..) Προσωπικά δεν βλέπω "καλους-κακους", το μονο που βλέπω ειναι οτι κάποιοι δεν εχουν προσεγγίσει με σωστο τροπο αυτο που λεγετε ..ψαροντουφεκο.

Για να σου δωσω να καταλάβεις τι εννοω, επέτρεψε μου το παρακατω, και δες τωρα ποσο ανόητη φαίνεται -και ειναι στην πραγματικότητα- αυτη η "ανάγκη" εαν αντικαταστήσεις την λεξη ασχολια/χομπι "ψαροντουφεκο" με κατι αλλο... όπως.....(τυχαία) αερομοντελισμός/ποδήλατο/αυτοκίνητο/ταξίδια..και παει λέγοντας...

"θελω να συνεχίσω ν'ασχολουμε με τ'αμαξι, -νόμιμη δραστηριότητα- (θελω να παω stage 3, να παω Σέρρες 3 φορες το χρονο, να παω ξανα στο Ring..) ..αλλα επειδή δεν θελω να επιβαρύνω την οικογένειά μου, στήνω street races -παράνομη δραστηριότητα- και ετσι, βγάζω "κάνα" €πουλο(και εκει ειναι πολλα τα λ7 αρη..) και βγάζω και το "κατιτίς" για τα παιδιά μου. δεν θελω να με λυπηθεί κάποιος, αλλα ουτε να μου πει μπράβο.." .....

Δυστυχώς φιλε μου πέφτεις στην ίδια σου την παγίδα.

Αν θέλεις τα κάνω bold , αν θέλεις τα κάνω κεφαλαία αρκεί να τα διαβάσεις προσεκτικά. Το αποτέλεσμα του "αγώνα" πουλάω και δεν κάνω κάποια ΑΛΛΗ δραστηριότητα που είναι παράνομη.

Κάνω ακριβώς το ίδιο που κάνει αυτός που βγάζει λάδι. Δεν με πείσατε ότι είναι διαφορετικό. Ο ερασιτέχνης ελαιοπαραγωγός , δηλαδή ο θείος μου που δουλεύει στο δήμο , έχει 100 ρίζες. Για να μαζέψει το λάδι παίρνει 2 άτομα να το μαζέψουν και του κοστίζουν 300 ευρώ. Το λάδι που χρειάζεται ή που δεν χρειάζεται είναι 50 κιλά το χρόνο ενώ εκείνος βγάζει 200 κιλά (νόμιμο). Τα 150 που περισσεύουν τα πουλάει . ΙΔΙΑ ΑΚΡΙΒΩΣ παρανομία με εμένα. Ακριβώς ίδια. Καμία μα καμία διαφορά. Επιτρέπεται να παράγει λάδι . Επιτρέπεται να πιάνω 5 κιλά τη μέρα. Δεν επιτρέπεται να πουλάει γιατί δεν είναι παραγωγός και γιατί είναι επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία. Δεν επιτρέπεται να πουλάω γιατί δεν είμαι επαγγελματίας αλιέας και γιατί είναι επικίνδυνο για τη δημόσια υγεία. Εσείς για λόγους συμφέροντος το θεωρείται διαφορετικό γιατί τα ευρώ με εξωθούν να πιάσω περισσότερα. Αυτό λέγεται εικασία κύριοι και δεν στοιχειοθετεί κατηγορία.

Συμφωνώ ότι είναι παρανομία , δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό που λες σαν παράδειγμα. Το αποτέλεσμα του ψαρέματος (ψάρια) , τα έχω ήδη από νόμιμη αλιεία. Απλά τα ανταλλάσσω με κάτι άλλο αντί να τα φάω. Δεν περιμένω να σε πείσω , μην περιμένεις να με πείσεις με τέτοια παραδείγματα.

Πολύ καλημέρα σας!!!
Δημήτρης Βόσιος

"Αν νιώσεις ποτέ ότι έχεις στα σκέλια σου τέσσερις όρχεις, να ξέρεις ότι δεν είσαι υπεράνθρωπος, απλά σε πηδάνε" . Μάο

Άβαταρ μέλους
gatsi
Ονοματεπώνυμο: Γιώργος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gatsi » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:36

ΟΧΙ!!

Αν υπήρχε ένα σωστό νομικό πλαίσιο περί αλιευτικής διαχείρισης από την πολιτεία, αν η θάλασσα μπορούσε να σηκώσει αυτή την αλιευτική πίεση και να είχε μια σταθερή παρουσία ψαριών, αν..., αν..., αν..., ναι και εγώ που κράζω θα πουλούσα ψάρια, γιατί θα μου το επέτρεπε η συνείδησή μου. Και πίστεψέ με θα το έκανα άνετα, μιας και τα μέσα και τα μέτρα υπάρχουν, αλλά και επαγγελματία ψαρά πεθερό έχω για το σπρώξιμο ...
Με τις παρούσες συνθήκες όμως μου φαίνεται αδιανόητο.

Πάντα ο κακός συνάδελφος είναι ο χειρότερος εχθρός του καλού συναδέλφου, σε οποιαδήποτε δραστηριότητα. Απλά διαλέγεις μεριά...
Κι όπου φοβάται φωνή ν΄ ακούει απ΄ το λαό
σ΄ έρημο τόπο ζει και βασιλεύει,
κάστρο φυλάει ερημικό, έχει το φόβο φυλαχτό...

Lchristou
Ονοματεπώνυμο: Λεωνίδας Χρήστου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lchristou » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:38

Η έκδοση αδειών, σταμάτησε το 1995 με τότε απόφαση λόγω των συνεχών καταγγελιών για παράνομες πρακτικές απ τους ψαροντουφεκάδες επαγγελματίες( μπουκάλα,δυναμίτη κ.α)
Με επαγγελματική άδεια αλιείας, με καταβολές φόρων,ασφάλιση και ένα σωρό άλλα έξοδα, την σήμερον ημέρα, δεν πιστεύω οτι θα ήταν αρκετοί οι επαγγελματίες ψαροντουφεκάδες με άπνοια.
Με απλά λόγια, με την πώληση των αλιευμάτων απ τους ψαροντουφεκάδες με το ισχύο νομικό καθεστώς έχουμε.
1. Μη συμμόρφωση με το νόμο της ερασιτεχνικής αλιείας περί πώλησης αλιευμάτων.
2. Διαφυγή φόρων,εισφορών κ.α
3. Υγιεινομικές παραβάσεις που αφορούν τα τραυματισμένα και με εκδορές ψάρια και τη διάθεση τους.
4. Παράνομη διάθεση δίχως παραστατικά απο ταβέρνες,ιχθυοπώλες κ.α μαζί με το παραπάνω.

και καμιά εικοσαριά ακόμη παραβάσεις γενικότερης νομοθεσίας που οι περισσότεροι απο μας,είτε αγνοούμε,είτε δεν μας ενδιαφέρει να μάθουμε,είτε επιλέγουμε να τους γράψουμε εκεί που δεν παίρνει μελανι γιατι προφανώς άμεσα δεν μας αφορούν.

Η ανάγκη του καθενός για εισόδημα, είτε ειναι λόγω ανεργίας,είτε λόγω πλουτισμού είτε άλλων λόγων,δεν μπορεί να τεθεί στο κατα πόσο ειναι ηθική ή ανήθικη. Αλλος το βλέπει άσπρο, επειδή δεν κλέβει ενα κατάστημα ή δεν πουλάει ναρκωτικά για να ζήσει την οικογένεια του, οπότε ειναι και τίμιο και ηθικό φαντάζομαι για όλους, αλλος το βλέπει μαύρο, ως κάποιον που παραβαίνει διαρκώς νόμους και άλλα στοιχεία της λειτουργίας του κράτους με σκοπό το κέρδος σε βάρος άλλων ομάδων της κοινωνίας, οπότε ειναι ανέντιμο και ανήθικο.
Και οι 2 πλευρές έχουν τα δίκια τους εν μέρει πάντοτε,ο καθένας το ερμηνεύει όπως αυτός θέλει και δικαίωμα του ώς ελεύθερος και σκεπτόμενος άνθρωπος.
ΟΜΩΣ, οταν θεσπισμένοι νόμοι, που πρωτίστως οφείλει ο πολίτης να τους εφαρμόσει, καταστρατηγούνται και γίνονται οι διαρκείς παραβιάσεις τους ο κανόνας και οχι η εξαίρεση, κάτι δεν πάει καλά στο σύνολο της χώρας
Γιατί και ο πολίτης θα πουλήσει...
Γιατί και λιμενικός θα πουλήσει...
Γιατί και ο ταβερνιάρης θα πουλήσει...
και εν τέλει... ο καταναλωτής, θα αγοράσει...
και όλοι φυσικά,ευχαριστημένοι με λίγα ευρώ παραπάνω.
Και οι δικαιολογίες φυσικά, πρέπει πάντοτε να μετατεθούν στους τρίτους με την επί τοις εκατό ευθύνη που αναλογεί.
Σε ποιανού όμως την πλάτη θα στραφεί όλο το παραπάνω?Μάλλον οχι μόνο στου γείτονα και συμπολίτη μα και στον ίδιο...
Αποψη μου ειναι οτι η επιλογή του να ερμηνεύεται η ηθική και η επιλεκτικότητα του καθενός απο εμάς στους νόμους και στο τι βολεύει τον καθένα ξεχωριστά, οδήγησαν τα πράγματα εδω που βρισκόμαστε και μονίμως αμφισβητούμε το οτιδήποτε ή μπαίνουμε στην διαδικασίας ηθικής ποσόστωσης και κατά πόσο ειναι ορθό ή οχι.
Οταν δε, θέλουμε να χαρακτηρίσουμε το κακό κράτος για την αδυναμία εφαρμογής των κανόνων,νόμων και της γενικής λειτουργίας, θα έπρεπε πρώτα να δούμε το δικό μας πρόσωπο στον καθρέφτη και να αναλογιστούμε ποιός αποτελεί το κράτος και την διοικητική του δομή.Προφανώς εμείς....Εμείς είμαστε αυτοί που επανδρώνουμε τις υπηρεσίες,τους οργανισμούς κτλ τα ίδια οργανα δηλαδή που περιμένουμε να εκτελέσουν ελέγχους,να τηρήσουν την τάξη κ.α.
Αντ' αυτού τι κάνουμε, επιμένουμε στην γενικότερη μετάθεση ευθυνών, μην αναγνωρίζοντας ΠΟΤΕ το ελάχιστο μερίδιο που μας αναλογεί.Πάντα θα φταίει η τράτα, πάντα η μπουκάλα, πάντα ο επαγγελματίας,πάντα ο λιμενικός, πάντα το κράτος και ποτέ εμείς ή και αν παραδεχτούμε οτι φταίμε στο ελάχιστο, απαντούμε στον εαυτό μας με το ''ελα μωρέ, εγώ φταίω το λιγότερο απ ολους, δεν κάνω τίποτε κακό''

Λεπτή ισορροπία και δύσκολη να χαρακτηρίσει κανείς κάποιον που έχει την ανάγκη να πουλήσει το ψάρι που το έβγαλε σκασμένος για να συντηρηθεί ο ίδιος και η οικογένεια του.
Μου ειναι προσωπικά ομως δύσκολο έως αφύσικο και απ την δική μου πλευρά που ομοίως υποφέρω, να επιλέξω τον δρόμο της ίδιας τακτικής. Για τους δικούς μου λόγους.
Ο αυτοδύτης, καταδύεται για να δεί γύρω του, ο απνεϊστας, καταδύεται για να δεί μέσα του!

Άβαταρ μέλους
thalassa50
Ονοματεπώνυμο: jiannis petropoulos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από thalassa50 » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:41

mongoose έγραψε:
thalassa50 έγραψε:
mongoose έγραψε:Όπως είπα και το ξαναλέω , από το να πεινάσουν τα παιδιά μου (αν πάω για ψάρεμα) ή να κόψω το ψαροντούφεκο γιατί θέλω ένα 100άρικο ρε μάγκες για βενζίνες
επιλέγω να πουλήσω 2-3 ψάρια σε κάθε εξόρμηση και να μην επιβαρύνω την οικογένειά μου. Δεν θέλω κάποιος να με λυπηθεί , δεν θέλω κάποιος να μου πει μπράβο .
Αντί να τα τρώω που θα το γούσταρα πολύ ,όπως αυτή τη στιγμή που μιλάμε είμαστε 14 + άτομα και τρώμε κωλοχτύπες που έχω πιάσει από τον Ιούνιο και γιορτάζουμε το απόλουσμα της κόρης μου από τα βαφτίσια της Κυριακής , πουλάω αν με δεν με παίρνει!!!
δηλαδή όταν κάποτε δεν θα βρεις TA ψάρια τότε τι θα κανείς ??καμία ληστεία σε τράπεζα για το 100 αρικό για της βενζίνες ???? :D

Φαντάζομαι κάνεις πλάκα γιατί αν η ερώτηση είναι με σοβαρό ύφος τότε να βάλω την ξαδερφούλα μου να απαντάει που είναι 13 ετών... Είμαι σίγουρος όμως ότι κάνεις πλάκα... :D
η απάντηση ειταν μεταξύ σοβαρού και αστείου .
Αλλα δεν θες να σε λυπηθεί κάποιος,δεν θες να σου πει κάποιος μπράβο?? αλλα αν δεν σε ικανοποιεί η απάντηση θες να βάλεις την ξαδερφούλα την 13 χρόνη να απαντήσει ??πρόσεχε μην έγραφε αλλα όμως σαν αθώο παιδί ακομα
:D
το δεν γινετε δεν υπαρχει ,το δεν θελω υπαρχει .

niksig
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Σιγούρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από niksig » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:43

dicentrarchus έγραψε:
niksig έγραψε:Οταν ξέσπασε η κρίση (νέα πραγματικότητα ή πραγματικότητα σκέτο) πίστευα ότι τα φακελάκια και γενικότερα η φοροδιαφυγή θα περιοριζονταν... Απο τσιπα ή ντροπή.

Τελικά, τα πράγματα έγιναν ακόμα χειρότερα έχοντας πλέον όλοι ως άλλοθι το βρώμικο σύστημα που μας πολεμάει...

Ούτε τσιπα, ούτε ντροπή, ούτε φόβος.
εχεις δικιο... για την κριση που περναει η ελλαδα σαν κρατος, ευθυνεται η φοροδιαφυγη του μεσου πολιτη!!! :banghead:
εσύ να δεις πόσο δίκιο έχεις που χτυπάς την κεφάλα σου στο ντουβάρι.

dimopoulg21
Ονοματεπώνυμο: gd

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dimopoulg21 » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:45

αρα και τους νομους ψηφισμενους κατα <<παραγγελιαν>> των επιχειρηματιων (<<κουτσονομος>> για κοσκωτα........και ουτω καθεξης) πρεπει να τους σεβομαστε και να τους εφαρμοζουμε αφου και ηθικοτατοι ειναι και μονο ετσι μπορει να εξασφαλισθει η ομαλη λειτουργια της κοινωνιας μας προς οφελος ολων μας βεβαια.....δημοκρατικοτατα....

sparos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:50

κοίταξε ηλια

ναι ο μαναβης ψαροτουφεκας ειναι ο εχθρος.....ειδικα ο μαναβης που το διαφημιζει
πηγαινε στο ψαριστον στο ηρακλειο να σου ανοιξει το ψυγειο και να σου λεει λουκουμια για τα (πανω απο δεκα) ροφοστηρακια σκαρτα κιλο τουφεκισμενα και μαχαιρωμενα για ευθανασια ....απο δυο ατομα του χωρου πολυ γνωστους και να στο λεει κιολας σαν καλο οτι ειναι απο τους ταδε
και να εχει και φωτο στον καταλογο με τον μακρη και τον κωστανασιο με 9 μαυρα.....

οι γνωστοι μου και φιλοι που ξερω οτι πουλανε μεχρι στιγμης δειχνουν σεβασμο στην θαλασσα ....παρολα αυτα δεν συμφωνω οκ ?
peskandritsas έγραψε: Επαναλαμβάνω και όποιος θέλει με πιστεύει ότι δεν τρέφω κανένα προσωπικό μένος για κάποιους ανθρώπους που αντιπροσωπεύουν κάτι διαφορετικό από εμένα. Απλά θέλω να κραυγάσω ότι είναι διαφορετικό ρε αδελφέ.
Άλλο το ένα άλλο το άλλο. Τέλος. Πολύ απλά πρέπει να διαχωριστεί ο ερασιτέχνης από τον επαγγελματία ψαροντουφεκά.
Με προσβάλει.
Μου προσάπτει παρανομίες που δεν κάνω (δέχομαι αυτές που κάνω )
Ενδέχεται να συμβάλει πολύ σοβαρά σε απαγορεύσεις άδικες για το ερασιτεχνικό ψαροντούφεκο.
Αντιτίθεται με την όποια παλιό γαμ…νη οικολογική συνείδηση κουβαλάω.
Με εξισώνει με κάτι που δεν είμαι και δίνει το (φυσικά αυθαίρετο) δικαίωμα σε κάποιους να με κρίνουν πολύ αυστηρότερα από ότι μου αναλογεί. (π.χ λιμενικούς)
Αυτό που θέλω λοιπόν είναι ρε παιδιά να σταματήσετε να κρύβεστε πίσω από εμένα γίνεται?
Είσαι ερασιτέχνης? τέλος.
Τώρα είσαι λίγο μανάβης, πολύ, μανάβης σκούπα, οικολόγος μανάβης, περιστασιακός, από πεποίθηση από ανάγκη(αυτό πονάει) από χόμπι, από ναρκισσισμό, οκ δεν μπορείς να λέγεσαι ερασιτέχνης. Δεν είσαι. Δεν κρίνω αυτό που είσαι δεν σε κατατάσσω στους κακούς και τον εαυτό μου στους καλούς (γελοίες γενικεύσεις), απλά δεν μπορούμε να συμπορευτούμε.
Πρεσβεύουμε κάτι διαφορετικό και για να βάλουμε και το μυαλό μας να δουλέψει λίγο, εγώ κάτι που δεν έχω κανένα συμφέρον από αυτό και εσύ κάτι που έχεις οικονομικό συμφέρον από αυτό και κρύβεσαι πίσω από εμένα.
Σέβομαι τα παιδιά που βγήκαν μπροστά και παραδέχτηκαν πράγματα που παρά μα παρά πολλοί άλλοι
όχι απλά κρύβουν αλλά μας εμπαίζουν κανονικά.
Πιο πολύ σέβομαι τον άνθρωπο που έχει περάσει από εκεί και το έχει κόψει.
Εξισώσεις του τύπου το έκοψε γιατί δεν βγάζει ψάρια είναι αυθαίρετες, το μόνο σίγουρο είναι ότι για πολλούς η ζωή είναι πολύ δύσκολη (γνωρίζω αρκετούς).
Χωρίς τεκμηρίωση είναι και η δίκια μου πεποίθηση ότι αργά η γρήγορα το 90% των ανθρώπων που πουλάνε ψάρια καταλήγουν σε σκούπες ολκής αλλά για σκεφτείτε την λίγο?
Σίγουρα κούρασα και ζητώ συγνώμη, αλλά πραγματικά νιώθω ότι πλήττετε η (όποια ) νοημοσύνη μου με κάποια από αυτά που διαβάζω.

Αντρέας Θεοδωρόπουλος
πολυ σωστα το διατυπωσε ο αντρεας

Άβαταρ μέλους
GERANOS
Ονοματεπώνυμο: Μειδανης Αγγελος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GERANOS » Τετ 28 Αύγ 2013, 10:51

Ειμαι περιεργος ποσοι αρθογραφουν στον ειδικο τυπο , και παραλληλα ασκουν το επαγγελμα του ιχθυοπωλη .....

Αγγελος

mongoose
Ονοματεπώνυμο: Δ. Βόσιος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τετ 28 Αύγ 2013, 11:00

thalassa50 έγραψε:
mongoose έγραψε:
thalassa50 έγραψε:

η απάντηση ειταν μεταξύ σοβαρού και αστείου .
Αλλα δεν θες να σε λυπηθεί κάποιος,δεν θες να σου πει κάποιος μπράβο?? αλλα αν δεν σε ικανοποιεί η απάντηση θες να βάλεις την ξαδερφούλα την 13 χρόνη να απαντήσει ??πρόσεχε μην έγραφε αλλα όμως σαν αθώο παιδί ακομα
:D
θα με συγχωρέσεις που δεν καταλαβαίνω το σοβαρό σου ύφος έτσι ? Δεν ξέρω τι φταίει , μπορεί η μόρφωσή μου , μπορεί το μικρό της ηλικίας μου , τυγχάνει μάλλον να έχουμε άλλη αίσθηση των πραγμάτων . Προφανώς δεν γίνεται να συνεχίσουμε την κουβέντα εμείς οι δύο γιατί θα μας αποκαλέσεις και ληστές και δολοφόνους αν μη τι άλλο... Τι άλλο θα ακούσουμε παναγία μου...
Δημήτρης Βόσιος

"Αν νιώσεις ποτέ ότι έχεις στα σκέλια σου τέσσερις όρχεις, να ξέρεις ότι δεν είσαι υπεράνθρωπος, απλά σε πηδάνε" . Μάο

ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ
Ονοματεπώνυμο: ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΚΟΥΜΑΣ ΗΛΙΑΣ » Τετ 28 Αύγ 2013, 11:03

thalassa50 έγραψε:

και ΤΊΠΟΤΕ άλλο
Το σκέφτεσαι να ήσουν ερασιτέχνης παραγαδιάρης και οι νόμιμοι να ήταν οι ψαροτουφεκάδες; Και να ήσουν εσύ στην αντίπερα όχθη.....όλα είναι θέμα ρόλων και θέσμών.
Βέβαια αυτό δεν είναι απαραιτήτως κακό, αλλά πρέπει να τα βλέπουμε όλα σφαιρικά.
Έτσι κι αλλιώς σύντομα και γω θα είμαι επαγγελματίας ψαροπώλης και στα ψυγεία μου θα ψάχνουν τα παιδιά τρύπια ψάρια....βρε λες :roll:
ΤΗΣ ΣΤΡΑΒΙΑΣ ΒΟΛΗΣ, ΤΗΣ ΦΤΑΙΝ ΤΑ ΦΥΚΙΑ.....ΛΕΩΝ

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”