Olac = "Almost" (Apocalypto)

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
mongoose
Ονοματεπώνυμο: Δ. Βόσιος

Olac = "Almost" (Apocalypto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τρί 16 Ιούλ 2013, 15:01

Το Σάββατο που πέρασε κλασικό ψαρεματάκι με Κούλη και Μπάμπη! Δυστυχώς τα πράγματα δεν ξεκίνησαν καθόλου καλά μιας και στην πρώτη βουτιά που έκανε ο Μπάμπης για ζέσταμα ανεβαίνει πάνω με χίλια λέγοντάς μου ότι τον πονάει τρομερά το δόντι που πριν λίγες μέρες είχε απονευρώσει. Η "σημαδούρα" ήταν η μόνη λύση για να μην έχουμε χειρότερα λοιπόν.

Κάνω το ζέσταμά μου (3-4 βουτιές) και στην πρώτη βουτιά ψαρεύοντας εντοπίζω στην αποχή ένα κοπάδι με σηκιούς ! Κάθώς με έχει πάρει η αρνητική και ενώ κάνω κανονικά εξισώσεις νιώθω έναν έντονο οξύ πόνο χωρίς κάποια φανερή αιτία . Ο πόνος διαρκεί ελάχιστα ενώ εγώ συνεχίζω τη βουτιά μιας και με άφησε. Στην επόμενη βουτιά ο πόνος επανέρχεται πάλι με ελάχιστη χρονική διάρκεια αλλά μόνο κατά την ανάδυση αυτή τη φορά. Ετοιμάσου για ηλιοθεραπεία λέω του Μπάμπη...

Ευτυχώς βουτιά με τη βουτιά ο πόνος πέρασε (ή τον συνήθισα) αφήνοντας με να ψαρέψω κανονικά.

Το αποτέλεσμα για τα δεδομένα της εποχής και του μέρους αρκετά καλό. Θα μπορούσε να είχε γίνει και η έκπληξη με την συναγρίδα της τελευταίας σκηνής που υπολογίζω ότι ήταν 7-8 κιλά τουλάχιστον που για 2 μέτρα γλίτωσε την τουφεκιά. Από εκεί προκύπτει και ο τίτλος του θέματος...
Ένας μεγάλος ροφός γλίτωσε επίσης καθώς στο ψαχτήρι εντοπίστηκε ένας μικρότερος που καθόταν δίπλα του , θα καταλάβετε στο βίντεο...

:hello:
Δημήτρης Βόσιος

"Αν νιώσεις ποτέ ότι έχεις στα σκέλια σου τέσσερις όρχεις, να ξέρεις ότι δεν είσαι υπεράνθρωπος, απλά σε πηδάνε" . Μάο

Άβαταρ μέλους
Trelos

Re: Olac = "Almost" (Apocalypto)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Τρί 16 Ιούλ 2013, 15:18

Μοντέρνο αποδοτικό ψαρνοτουφεκο ! :hello:
Ποτέ Χωρίς Καντάρι!!!
Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Άβαταρ μέλους
--xristos--

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από --xristos-- » Τρί 16 Ιούλ 2013, 15:20

Πολύ ωραία τα πλάνα σου μπράβο :good: :clapping:
Του ψαρά το πιάτο, 9 φορές είναι αδειανό και 1 γεμάτο.

Άβαταρ μέλους
VangelisK

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από VangelisK » Τρί 16 Ιούλ 2013, 15:28

ωραιο βιντεο! βαθιες βουτιες!
Βαγγελης

silverdiver
Ονοματεπώνυμο: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΗΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από silverdiver » Τρί 16 Ιούλ 2013, 15:29

Τρομερά ψαρια και εικονες για λιγους και ικανους =D> =D> !! τα πλανα με τον μεγαλο σηκιο αλλα και με την συναγριδα και τα μαυρα στο τελος τα σπανε :hello:
οταν βρεχει...εχει περισσοτερη θαλασσα...

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Τρί 16 Ιούλ 2013, 15:30

Πέρα από τα συνηθισμένα "μπράβο" να υπερθεματίσω στο θέμα της μουσικής επιλογής: απλά ΔΕΝ υπάρχει φίλε η μουσική για άλλη μια φορά. Να υποθέσω ότι το μπάσιμο του μουσικού θέματος σε πλάνα που δεν είχαν τουφεκιά, μόνο τυχαίο δεν είναι ε;;;
Χρήστος Παπαναστασίου

Randombk
Ονοματεπώνυμο: Ευαγγελος Κ.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Randombk » Τρί 16 Ιούλ 2013, 15:32

Ωραια τα μαυρα στα σκοτεινα mong! ... και η κυρια στα 40 σε κραταγε εκτος βολης! ρε τις ...τανες λες και το υπολογιζουν....
Το βιντεακι super! :thumbsup:
Drum C4 Bass

niksig
Ονοματεπώνυμο: Νίκος Σιγούρος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από niksig » Τρί 16 Ιούλ 2013, 15:51

ωραία ψάρια!

η ανάδυση στην πρώτη βουτιά με το σηκιό είναι σε fast forward ή όντως ανέβαινες μαλλιοκούβαρα;

μεγάλο το ρίσκο που πήρες νομίζω, με δεδομένο ότι ψάρευες με ζευγάρι περιορισμένων δυνατοτήτων και με αυτί kinder έκπληξη.

mongoose

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τρί 16 Ιούλ 2013, 16:05

Δραπέτης έγραψε:Πέρα από τα συνηθισμένα "μπράβο" να υπερθεματίσω στο θέμα της μουσικής επιλογής: απλά ΔΕΝ υπάρχει φίλε η μουσική για άλλη μια φορά. Να υποθέσω ότι το μπάσιμο του μουσικού θέματος σε πλάνα που δεν είχαν τουφεκιά, μόνο τυχαίο δεν είναι ε;;;

Ε ναι Χρήστο! Είπα σε αυτό το βίντεο να αφήσω φυσικούς ήχους "τελευταίας ανάσας" , εξίσωσης της κάμερας (νταφ , ντουφ που ακούγονται) ακόμα και τις συνομιλίες στην έξοδο από το νερό! Στο τέλος επειδή θα έμπαιναν μόνο πλάνα από στιγμές συγκεκριμένων βουτιών είπα να κλείσω με μουσικούλα!

Σε ευχαριστώ για το σχόλιο γιατί δείχνει ότι είχε νόημα αυτό που έκανα ! :hello:
Δημήτρης Βόσιος

"Αν νιώσεις ποτέ ότι έχεις στα σκέλια σου τέσσερις όρχεις, να ξέρεις ότι δεν είσαι υπεράνθρωπος, απλά σε πηδάνε" . Μάο

mongoose

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τρί 16 Ιούλ 2013, 16:07

niksig έγραψε:ωραία ψάρια!

η ανάδυση στην πρώτη βουτιά με το σηκιό είναι σε fast forward ή όντως ανέβαινες μαλλιοκούβαρα;

μεγάλο το ρίσκο που πήρες νομίζω, με δεδομένο ότι ψάρευες με ζευγάρι περιορισμένων δυνατοτήτων και με αυτί kinder έκπληξη.

Το ρίσκο υπήρξε γιατί δεν ήξερα αν θα κλάσει με κανά ρεβερση βλοκκ που είναι και το πιο επικίνδυνο , γιατί όπως ξέρεις την κατάδυση την σταματάς , την ανάδυση χλωμό...

Δεν ανεβαίνω μαλλιά κουβάρια απλά είμαι ξεκούραστος!!! Τα πόδια δίνουν για πλάκα ... μετά σέρνονται... :grin:
Δημήτρης Βόσιος

mongoose

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τρί 16 Ιούλ 2013, 16:30

Randombk έγραψε:Ωραια τα μαυρα στα σκοτεινα mong! ... και η κυρια στα 40 σε κραταγε εκτος βολης! ρε τις ...τανες λες και το υπολογιζουν....
Το βιντεακι super! :thumbsup:
Δυστυχώς οι ορατότητες δεν ήταν καλές (χάλια μαύρα ήταν) γι αυτό και η εικόνα δεν είναι τόσο καθαρή. Αν ήταν πιο καθαρά τα νερά θα φαινόταν από πιο πριν που έχει γυρίσει , έχει σταματήσει και με κοιτάει ενώ σιγά σιγά έρχεται και λίγο προς τα εμένα. Προς στιγμήν πίστεψα ότι θα την πάρω αλλά ο κανόνας επαληθεύτηκε ... :hello:
Δημήτρης Βόσιος

Άβαταρ μέλους
BONO.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BONO. » Τρί 16 Ιούλ 2013, 18:21

silverdiver έγραψε:Τρομερά ψαρια και εικονες για λιγους και ικανους =D> =D> !! τα πλανα με τον μεγαλο σηκιο αλλα και με την συναγριδα και τα μαυρα στο τελος τα σπανε :hello:
Ακριβώς όπως τα λέει ο Γιώργος !!! Να σαι καλά ρε Μητσάρα να μας δίνεις τέτοια πλάνα !!
Τα μεγάλα λαβράκια είναι ΠΟΡΩΣΗ

Δημήτρης

Άβαταρ μέλους
περιπτερας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από περιπτερας » Τρί 16 Ιούλ 2013, 18:56

Νταξ,respect!!!Eχω και τη μέση μου τωρα στα γεραματα και ζηλευω διπλα :D
Δωκε μου και μια εξηγηση ρε Δημητρη.Αυτο το τερατοδιαολόψαρο στο τελος,γιατι το πηγες πλαναριστά.Αφου εχεις αντοχή για να το περιμενεις κρυμμένος. :hello:

Άβαταρ μέλους
dousmike
Ονοματεπώνυμο: Ντουσμανης Μιχαλης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dousmike » Τρί 16 Ιούλ 2013, 19:39

ενα κι ενα κ τα πλάνα και τα ψάρια...
άλλο επίπεδο :hello: :hello:
Ο καφές πάντα σκέτος!!!
www.ellinonromi.gr

mongoose

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mongoose » Τρί 16 Ιούλ 2013, 20:15

περιπτερας έγραψε:Νταξ,respect!!!Eχω και τη μέση μου τωρα στα γεραματα και ζηλευω διπλα :D
Δωκε μου και μια εξηγηση ρε Δημητρη.Αυτο το τερατοδιαολόψαρο στο τελος,γιατι το πηγες πλαναριστά.Αφου εχεις αντοχή για να το περιμενεις κρυμμένος. :hello:
Τάκη είδες τα μέτρα ??? Με τίποτα δεν το έχω ... Είπαμε έχουμε και παιδιά... Και είναι διπλά δύσκολο να το γυρίσω σε καρτέρι στη συγκεκριμένη φάση που ο πιο κοντινός μου βράχος είναι αρκετά μακριά μου. Πραγματικά πάντως πίστεψα πως θα μου κάτσει , ήταν σαν μαγιάτικο η άτιμη , δεν μάσησε και ήρθε σαν κότα. Πιστεύω πως τα μάυρα την τρόμαζαν περισσότερο. Αν αυτά κάθονταν θα έμενε κι αυτή.

Τι έπαθες ρε με τη μέση ? Περαστικά...

Έχω κάτι ροφοκεφάλες και περιμένουν if u know what i mean !!!
Δημήτρης Βόσιος

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”