-44m, 9kg

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
DKollias
Ονοματεπώνυμο: Dimitris Kollias

-44m, 9kg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DKollias » Τρί 09 Οκτ 2012, 19:32

Μια και τελευταία ακούγονται πολλά για χτυπήματα σε μεγάλα βάθη, ιδού η προσωπική μου ιστορία του βαθύτερου ως τώρα ψαριού (απόσπασμα από παλιότερο άρθρο στο deep). Μου πήρε 36 χρόνια ψαροτούφεκο, εκατοντάδες ώρες προπόνησης, δύο εκπαιδευτικά διπλώματα ελ. κατάδυσης και πολλά κιλά ψάρια, αλλά τα κατάφερα...
Η άποψή μου; Σε αυτά τα μέτρα (40+) οι μόνοι που μπορούν να πουν ότι «ψαρεύουν» είναι ο Γιάνκος και ο Σιδέρης -αποδεδειγμένα. Οι υπόλοιποι (εγώ σίγουρα!) είμαστε περιστασιακοί επισκέπτες. Τουρίστες σου λέω! :cool:

Personal best βάθους-βραχονησίς Αυγό

Για να φτάσεις στο Αυγό το ταξίδι είναι μεγάλο. Τέσερεις ώρες οδήγηση με το τρέιλερ να ακολουθεί μέχρι την Καλαμάτα και από εκεί 24 ν.μ. θαλάσιο ταξίδι. Φτάσαμε στη θρυλική βραχονησίδα ένα φθινοπωρινό μεσημέρι έχοντας προηγουμένως κολυμπήσει το μισό παρακείμενο Βενέτικο με πενιχρά αποτελέσματα. Τα ρέματα, ο καιρός, δεν ξέρω, αλλά οι προσδοκίες μας για μια εκλεκτή ψαριά είχαν εξανεμιστεί. Μετά από τρεις ώρες ψάρεμα, μόνο μια συναγριδούλα στόλιζε το ψυγείο. Τσάμπα ο πάγος! Απο ροφούς πάλι, είχα δει κάμποσους...

Το Αυγό ήθελα να το ψαρέψω καιρό. Οι ιστορίες για τις πίγκες, τις στήρες και τα μαγιάτικα που ζουν στα κρεμαστά του νερά ήταν πολλές και γενναιόδωρες αναφορικά με τις ποσότητες... Βέβαια, οφείλω να πω ότι γνωρίζαμε τι να περιμένουμε: όλες οι διηγήσεις ξεκινούσαν κάτω από τα -30...
Τελικά βρήκα το «καλό» κομμάτι γρήγορα. Ο τοίχος σε εκείνο το σημείο έκανε ένα μικρό σκαλοπάτι κοντά στα τριάντα απ’όπου μπορούσες να δεις τα ψάρια να παίζουν στα βαθύτερα. Για ν’ανέβουν στο σκαλί, ούτε λόγος. Περνούσαν μια χαρά εκεί κάτω! Άρα, αν ήθελα επαφή, έπρεπε να πάω εγώ, κάτι όμως που δεν με ενοχλούσε μια και ήμουν προετοιμασμένος. Εξάλλου το Φθινόπωρο είναι η καλύτερη εποχή του χρόνου για αύξηση των επιδόσεων. Έτσι, η ομάδα ασφαλείας στήθηκε, έδεσα μια ανέμη στη ζώνη, πρόσθεσα ένα κιλό, πήρα το μεγάλο όπλο και αφέθηκα να χαλαρώσω πάνω στο σημάδι. Μετά από αρκετή χαλάρωση το πήρα απόφαση, πήρα και τις τελευταίες αναπνοές και έφυγα.
Τελικά το ρεύμα με είχε μετακινήσει λίγο και το σημείο στο οποίο κατευθυνόμουν δεν έδειχνε ζωντανό, οπότε παρέκκλινα την πορεία της βουτιάς λίγο λοξά. Τίποτα και εκεί. Έστριψα λίγο το σώμα μου παζαρεύοντας να αναδυθώ, όταν λίγο πιο μπροστά είδα μια πίγκα. Μετά ακόμα μία. Έστριψα το όπλο και κατευθύνθηκα επάνω τους. Μια μεγάλη στήρα ακολούθησε. Έπρεπε να διαλέξω... και αυτή η πίεση μεγάλωνε, την ένιωθα στο θώρακά μου. Το περιβάλλον είχε γίνει σκούρο μπλε. Βαθιά.
Ευθυγραμμίστηκα με μια πίγκα αλλά την ώρα που πήγα να ρίξω έσπασε, τρομαγμένη από μια μεγαλύτερη... αυτή!... Στο σκαλί από κάτω ο ροφός κοιτούσε. Πίσω του πέρασε μια συναγρίδα. Χαμός .... πρέπει να ρίξω.... Οι στηρόπιγκες που τώρα ήταν πολλές έτρεχαν αριστερά –δεξιά σαν παλαβές μη δίνοντας ευκαιρία... σκατά... είναι πολύ βαθιά. Εγώ εδώ κάτω δεν ξανάρχομαι... Ο ροφός κοίταζε, στη σιγουριά του βάθους, στην είσοδο του θαλαμιού... πρέπει να φύγω! Γύρισα το όπλο στο ροφό και πίεσα τη σκανδάλη. Τον είδα να τρέχει στο θαλάμι με μια πετονιά να βγαίνει από την πλευρά του, ενώ η βέργα είχε πέσει παραπέρα... πρέπει να αρχίσω να τους ρίχνω από πιο μακριά, γαμώτο. Θα βραχώσει και εγώ δεν ξανακατεβαίνω ούτε να τα κόψω... Μάχη! Είναι βαθιά ρε π...
Πάλεψα όσο μπορούσα να τον σηκώσω, του πήρα δυο-τρία μέτρα αλλά κάπου κόλλησε. Δρόμο! Σε όλη την ανάδυση φρόντιζα να εξασκώ ελαφριά πίεση στο κορδόνι και αυτό με σκότωνε, αλλά είχα ξεμείνει από επιλογές. Τελικά βγήκα στην επιφάνεια με τα πόδια γαλακτωμένα, η έξοδος όμως ήταν πεντακάθαρη και το ζευγάρι δεν ανησύχησε καθόλου. Η καρδούλα μου μόνο ήξερε το ζόρι που τράβηξα... Ζήτησα μια σημαδούρα να το δέσω, αναπνέοντας όλο τον αέρα της περιοχής. Τελικά παλεύοντας με το ένα χέρι να κλιπάρω το όπλο, ένιωσα την αντίσταση να κάμπτεται και το ψάρι άρχισε να ανεβαίνει. Ανέβηκα και εγώ στη βάρκα, τον μαζέψαμε και τα παιδιά γούσταραν τρελλά: «Ωραίο ψάρι ρε μαν!».
Την επόμενη ξαναπήγαμε και έκανα μια βουτιά λίγο ρηχότερα (με το D4, από περιέργεια) μήπως πιάσω μια από τις μεγάλες στήρες. Το λίγο ρηχότερα ήταν 42μ. Το χτεσινό, 44. «Θα φανταζόσουν πριν 15 χρόνια ότι θα έριχνες σε ροφό σε αυτά τα μέτρα;» με ρώτησε ο κολητός. Όχι. Παρ’ όλα αυτά, θα προτιμούσα να έχω πιάσει μια μεγάλη στήρα ή πίγκα.
Ο ροφός καθαρίστηκε επιμελώς, κόπηκε σε μερίδες και τους επόμενους μήνες θα απολαύσουμε συχνά τη θεϊκή του γεύση. Παρ’ όλα αυτά, θα προτιμούσα να έχω πιάσει μια μεγάλη στήρα ή πίγκα.
Δεν έχετε τα απαραίτητα δικαιώματα για να δείτε τα συνημμένα αρχεία σε αυτή τη δημοσίευση.

Giorgosmylon
Ονοματεπώνυμο: ssd

Re: -44m, 9kg

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Giorgosmylon » Τρί 09 Οκτ 2012, 19:38

συγχαρητηρια για το αρθρο

Άβαταρ μέλους
Spazar

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spazar » Τρί 09 Οκτ 2012, 19:44

Ωραίο στορυ Δημήτρη. Το έζησα μαζί σου σαν να πήραμε μαζί την τελευταία ανάσα. Είναι ωραία εκεί κάτω ρε γαμώτο αλλά και επικίνδυνα......όμορφα αλλά επικίνδυνα!!
Την υγεία μου να έχω......να ψαρεύω

ΜΑΝΑΒΗΣ
Ονοματεπώνυμο: poulaw ta panta

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜΑΝΑΒΗΣ » Τρί 09 Οκτ 2012, 20:20

ποιος γιάνκος και σιδέρης.... αυτοί είναι γατοπούλα μπροστά σε μασούρα και ΦΕ... ΤΈΛΟΣ!!

Άβαταρ μέλους
arhontas
Ονοματεπώνυμο: nikos l.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από arhontas » Τρί 09 Οκτ 2012, 20:59

Giorgosmylon έγραψε:συγχαρητηρια για το αρθρο
+1000 :hello: =D>

masouras
Ονοματεπώνυμο: kefallonitis giorgos

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masouras » Τρί 09 Οκτ 2012, 21:06

ωραίο ψάρι δημήτρη και ακομα πιο ωραία περιγραφή!
Η αλήθεια είναι παντός ότι πλέον είναι αρκετοί αυτοί που ψαρεύουν καλά την ζώνη των 40m .(εγώ πάντως σίγουρα δεν είμαι ένας από αυτούς!)

ΜΑΝΑΒΗΣ έγραψε:ποιος γιάνκος και σιδέρης.... αυτοί είναι γατοπούλα μπροστά σε μασούρα και ΦΕ... ΤΈΛΟΣ!!
Μανάβη δεν ξέρω τi κάνουν τα γατάκια γιάνκος και σιδέρης, αλλά το θεωρώ ιεροσυλία να συγρίνεις τiς ταπεινές μου επιδώσεις με φε!

Άβαταρ μέλους
Νικήτας
Ονοματεπώνυμο: Νικήτας Δημητρόπουλος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νικήτας » Τρί 09 Οκτ 2012, 21:14

Έχω κοντέψει να πνιγώ
απο ψαροκόκκαλο ...
απο τα γέλια ..
απο βουτιά ..
απο άλλη βουτιά ..
μα πρώτη φορά από κείμενο.
Εξαιρετική περιγραφή , ξέχασα να ανασάνω ..

Αχ το αυγό.
Το έζησα με μαύρα πλακάκια στα ρηχά .
Θεόρατα .
διὰ καταδύσεως, ἡ πρὸς Θεὸν ἡμῶν ἄνοδος γίνεται

Άβαταρ μέλους
firezoomis
Ονοματεπώνυμο: Πετρος Ζουμης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από firezoomis » Τρί 09 Οκτ 2012, 21:37

Πολυ καλος ο mister D ,αν και κειμενο και φωτο τα εχουμε δει και διαβασει ξανα και ξανα στο τευχος του Deep που δημοσιευτικαν..... =D> :hello:
Να κολυμπω στην αγγαλια σου και μες τα βαθη της καρδιας σου,γεματος δεος να κοιτω με διχως σκεψη το μυαλο μου μια λεξη μονο ψιθηριζω...Παραδησος

INBLUE
Ονοματεπώνυμο: Miltos zografinakis

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από INBLUE » Τρί 09 Οκτ 2012, 21:47

δυναμη ο Μητσος...!! :thumbsup:
Απ'ολα τα υφασματα μ'αρεσει μονο η βρακα απου ξυπνας και τη θωρεις στου κρεβατιου την ακρα..!

Άβαταρ μέλους
Aytokrator
Ονοματεπώνυμο: kostas t

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aytokrator » Τρί 09 Οκτ 2012, 21:47

Πολύ όμορφα όλα!!
Βαθιά εισπνοή...έχω φύγει...

Άβαταρ μέλους
spiros2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spiros2 » Τρί 09 Οκτ 2012, 21:50

respect !!! :thumbsup:

Άβαταρ μέλους
Μιχάλης
Ονοματεπώνυμο: Μιχ Μιχ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μιχάλης » Τρί 09 Οκτ 2012, 22:02

Πολύ όμορφο άρθρο, και ωραίος ροφός! :good:
Μπράβο [-o< [-o<

Άβαταρ μέλους
DKollias
Ονοματεπώνυμο: Dimitris Kollias

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από DKollias » Τρί 09 Οκτ 2012, 22:24

masouras έγραψε:ωραίο ψάρι δημήτρη και ακομα πιο ωραία περιγραφή!
Η αλήθεια είναι παντός ότι πλέον είναι αρκετοί αυτοί που ψαρεύουν καλά την ζώνη των 40m .(εγώ πάντως σίγουρα δεν είμαι ένας από αυτούς!)
!
Φίλε Μασούρα παλιά, όταν τα 30 φάνταζαν άβυσσος, ένας φίλος με το παρατσούκλι "ανοξαιμίας" (τυχαίο;) συνήθιζε να λέει: "άλλα τα δικά μου 30 , άλλα τα δικά τους"... Κάτι τέτοιο φαντάζομαι συμβαίνει και τώρα με τα 40 +... Έχω ακούσει πολλά και άλλα τόσα έχω δει στον κινηματογράφο. Έχω βουτήξει με πολλούς, ανάμεσά τους και με 5 παγκόσμιους πρωταθλητές. Οι μόνοι που πραγματικά "τα έχουν" τα σαρανταφεύγα (ακόμα, γιατί ο Αλμπέρτο Μαρκ μετά από κάμποσες νόσους μαζεύτηκε) είναι αυτοί που προανέφερα: ο Μανώλης, ο Γιάννης και ο βέβαια Pelizzari. Λέγοντας "τα έχουν", εννοώ:
1. Έχουν καθαρό μυαλό "εκεί κάτω"
2. Κάνουν εγκεφαλικές βολές
3. Μπορούν να κάνουν κανονικότατα συρτό, καρτέρι, ξεβράχωμα.
4. Μπορούν να κάνουν πάνω από 20 βουτιές
5. Μπορούν να κάνουν τα προηγούμενα με σταθερά βάρη
6. Μπορούν να το κάνουν χειμώνα, με συννεφιά, με καιρό, με θολούρα, με ρεύμα
7. Το κάνουν χωρίς ο μαυροντυμένος με το δρεπάνι να καραδοκεί στην κάθε τους κίνηση.

Βέβαια, δεν πιστεύω ότι δε θα βγούν νέα ταλέντα, εξάλλου αυτό συμβαίνει πάντα όταν κάποιοι ανοίγουν το δρόμο και η ελληνική σχολή του ψαροτούφεκου σε αυτό διακρίνεται, στο βαθύ ψάρεμα. Όμως, θέλω πρώτα να το δω για να το πιστέψω, και ας με που καχύποπτο και οπισθοδρομικό... Έχω ένα 35άρι κεφάλι, τίγκα στη συναγρίδα. Βόδια! Τα πρώτα πόστα βέβαια είναι 41, 42 (ταπεινά μετράκια, ούτε 50 ούτε 60...). Όποιος ενδιαφέρεται για κατοχύρωση ικανοτήτων, ευπρόσδεκτος, κι εγώ βαρκάρης. :grin:

Ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια φίλοι.

Δραπέτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δραπέτης » Τρί 09 Οκτ 2012, 22:27

Μόλις είδα τον τίτλο σκέφτηκα "σταρχ...μας".

Μετά είδα τον συντάκτη, χαμογέλασα και έκατσα να το απολαύσω ξέροντας από πριν ότι το κείμενο θα σφύζει από φανερά αλλά και κρυφά νοήματα και αγωνίες (όχι μόνο ψαροτουφεκάδικες). :hello:
Χρήστος Παπαναστασίου

Άβαταρ μέλους
spiros2

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από spiros2 » Τρί 09 Οκτ 2012, 22:31

ωραια πραγματα!!!

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”