pagiomenes katastasis-ithikoi aytourgoi-"egli"

Ψάρια,ιστορίες καί τρόποι ψαρέματος
Άβαταρ μέλους
kakofoniks
Δημοσιεύσεις: 1119
Εγγραφή: Πέμ 30 Νοέμ 2006, 06:58
Τοποθεσία: afonos me siksilou gonia

pagiomenes katastasis-ithikoi aytourgoi-"egli"

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kakofoniks » Τετ 11 Απρ 2007, 10:49

pistebo oti einai texniki kai to ebala edo....gia pite pou ofilete lete?

...na arxiso me ena paradigma kai sinexizoume :
fakos...eno apagorebete polite diafimizete dimosia xrisimopiite kai fantazo ego grafikos! :shock:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kakofoniks την Πέμ 14 Ιουν 2007, 02:24, έχει επεξεργασθεί 3 φορές συνολικά.
"siga min klapso
siga min fovitho"
viewtopic.php?t=800&start=0

Άβαταρ μέλους
Terlemakis
Δημοσιεύσεις: 376
Εγγραφή: Δευ 20 Νοέμ 2006, 11:07
Τοποθεσία: ΚΟΜΟΤΗΝΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Terlemakis » Τετ 11 Απρ 2007, 12:22

Ο φακός απαγορευτηκε κατα λάθος απο τον νομοθέτη σε μια εποχή που ξεκίνησαν οι πρωτες νομοθετικές προσπαθειες για την απαγόρευση του νυχτερινού. Ασχετοι (ψαρευτικα) νομοθέτες και χαρην δημοσιουπαλληλικής νοοτροπίας - ευκολίας εγραψαν ενα γενικόλογο κείμενο όπου αναφέρεται η ΓΕΝΙΚΗ υποβρυχια απαγόρευση του.
Ακόμη και ετσι η ερμηνεία θα μπορούσε καλλιστα να ποικίλλει καθώς απο την αλλη είναι σαφέστατο πως αποτελεί απαραίτητο εφόδιο ασφαλείας στο σκαφος. Απο την αλλη ΜΠΟΡΕΙ ΟΝΤΩΣ ΝΑ ΔΙΕΥΚΟΛΥΝΕΙ ΣΕ ΕΠΙΚΥΝΔΥΝΕΣ ΚΑΤΑΣΤΑΣΕΙΣ ΞΕΒΡΑΧΩΜΑΤΩΝ ΚΛΠ ΚΛΠ ΚΛΠ. Σε ενα πολιτισμένο κρατος θα μπορούσε να υπαρχει και ρυθμιση όπου θα προσδιοριζόταν με ακρίβεια η επιτρεπόμενη υποβρύχια χρήση του πχ ξεβραχωμα κλπ. Αυτο διότι στα πολιτισμένα κρατη πρωτίστως η νομοθεσία χτίζεται με την μορφή συστασεων - καθοδήγησης. Στο δικό μας η ερμηνεία της γενικής απαγόρευσης και στο ημερήσιο υπ. ψαρεμα είχε σκοπό την εισπρακτικη πολιτική και γι ααυτο εφαρμόστηκε. Μαζι με τα ξερα καίγονται και τα χλωρά (ΠΑΝΕΛΛΗΝΙΟ ΝΟΜΟΘΕΤΙΚΟ - ΚΡΑΤΙΚΟ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ που και αυτο πηγαζει απο την αδυναμία του κρατους να ελεγχει - νομοθετει αξιοκρατικα).
Θα πει κανεις σε ενα πολιτισμένο κρατος υπαρχουν πολιτισμένοι πχ Υπ. Αλιείς, εδω εμείς είμαστε??? Η απαντηση που εγω δίνω είναι ότι δεν ξέρω!!! Και δεν το ξέρω διότι ποτε και πουθενα σαν πολίτες δεν δοκιμαστηκε παρόμοια κρατικη συμπεριφορα επι χρονικου διαστηματος μια γεννιάς για να δουμε πως θα βγει η επόμενη.
Εγω όμως που εχω πλεον κατασταλαξει σαν ανθρωπος, που εχω δεχτει επαγγελματικα, ψαρευτικα, φορολογικά το κρατος, που ζω την καθημερινότητα μου στο φτωχο υποβαθμισμένο περιβαλλον δημόσιου βίου, που είμαι ερμαιο της αγνοιας καθε δημόσιου φορεα, που ταλαιπωρούμαι σε ουρες και δεν βρίσκω δίκιο - αξιοκρατία εχω κατασταλλάξει δίχως τύψεις σε ηθικούς δικόυς μου νόμους που πηγαζουν κυρίως απο τις εμπεριες μου και την κριτική μου ικανότητα. Ετσι αποδέχομαι τον φακο στα ψαρέματα μου υπο συνθηκες που δεν εχουν να κανουν τόσο με την ψαρευτικη αποτελεσματικότητα αλλα με την ασφαλεια μου. Αυτα όλα βεβαια βαθμολογούνται στον καθενα απο τους αλλους και κυρίως διαφέρουν. Με λίγα λόγια μπαχαλο εαν ολοι κανουν οτι κανω και εγω.
Περισσότερο μπαχαλο όμως ή λιγότερο απο το αθλιο αυτο κείμενο που αποτελει την Υπ. Ψαρευτικη νομοθεσία εδω και ΧΡΟΟΟΟΟΟΝΙΙΙΑΑΑΑ χωρίς κανεις να εχει μπει στον κόπο να το εκσυγχρονίσει!!! Αγνωστον.


ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ φίλε μου κακωφωνε... ΛΑΘΟΣ ΣΤΟΧΟΣ Ο ΦΑΚΟΣ ΝΑ ΚΑΚΩΦΩΝΙΖΕΙΣ!!! ΕΕΕΕΕΕχχεεειιιιιιιιιιιιιιιιιιι ...ΠΟΛΛΛΑΑΑΑ ΑΛΛΑΑΑα ....

Παμε σε αυτα μπας και συμφωνήσουμε και σε υποστηρίξω, διότι σε αυτο με εχεις κουρασει να διαφωνω αλλα και να το διαβαζω με διαφορες μορφες σε διαφορα φορουμ και τοπικ. :D
.. αν θα μπορούσα τον κόσμο να αλλαζα, θα ξαναέβαφα Γαλάζια την Θάλασσα!!!
Υποστηρίζουμε διαχρονικά τον εξοπλισμό Α' Βοηθειών και στη Θάλασσα!

Άβαταρ μέλους
Papagrigoris
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 13:35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papagrigoris » Τετ 11 Απρ 2007, 14:53

κακόφωνε ...ρε συ δεν είναι ο φακός "τεχνική". Το ψαχτήρι ναι είναι τεχνική .......και θέλει φακό.
Φίλε μου αν ψάχνεις να βρεις τον λόγο που χρησιμοποιείται ο φακός μην τον ψάχνεις στα περιοδικά , στη διαφήμιση κτλ. Οι ψαριές μου για παράδειγμα -στις οποίες υπόψη δεν αναφέρω πουθενά την λέξη φακός- κάνουν μεγαλύτερη "ζημιά" στην "προβολή" της τεχνικής του ψαχτηριού και κατά συνέπεια στην χρήση φακού, άσχετα αν τον χρησιμοποίησα ή όχι τον φακό.
Συμβουλή μου -αν θες σώνει και καλά να σταματήσει η χρήση φακού- είναι να "πολεμήσεις" την τεχνική του ψαχτηριού. Πρόσεχε, όχι το ψάρεμα στη τρύπα, αλλά το ψαχτήρι.........είναι διαφορετικά πράγματα. Θα το ρίξουμε όλοι στα καρτέρια , θα αφανίσουμε τα λαβράκια και τις συναγρίδες και μετά θα τα "βάλεις" με τις σχολές που μαθαίνουνε στον κόσμο να κρατάει 3 λεπτά την ανάσα του στα 20 μέτρα ενώ ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται το ψάρεμα κάτω από τα 10μ.......................χαλάρωσε.

Άβαταρ μέλους
PanEx
Δημοσιεύσεις: 15135
Εγγραφή: Σάβ 11 Νοέμ 2006, 15:21
Ονοματεπώνυμο: Εξαρχίδης Παναγιώτης
Τοποθεσία: Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από PanEx » Τετ 11 Απρ 2007, 15:14

Να πάρω τώρα αυτό που λέει ο θοδωρής,να το ανακατέψω λίγο και να πώ πως:
Ας ψαρεύει ο καθένας όπως θέλει,νύχτα,με μπουκάλα,με φακό,στα 30μ,στα 50μ,γιά το σπίτι,για πούλημα,για ότι θέλει,.........αν βγάζει 2-3κιλά την φορά θα ήταν όλα μια χαρά!!
Είμαι πλέον σίγουρος πως το "μέσο" δεν είναι το πρόβλημα.
Mη πιστεύεις όσα γράφονται στα φόρουμς.....

Άβαταρ μέλους
Papagrigoris
Δημοσιεύσεις: 357
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 13:35

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papagrigoris » Τετ 11 Απρ 2007, 15:33

ώπα ρε συ....το παραανακάτεψες, μόνο τους αγώνες δεν έβελες μέσα χαχαχαχα πλάκα κάνω.
Η αλήθεια Πάνο είναι ότι σε αυτό που λες ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ αίσθηση του μέτρου και δεν νομίζω ότι είμαστε έτοιμοι αρκετά σαν κοινωνία για κάτι τέτοιο.
Σε ατομικό επίπεδο αρκετοί έχουν φτάσει να τους αντιπροσωπεύει αυτό που λες.........

Άβαταρ μέλους
kar-mak
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Δευ 19 Φεβ 2007, 02:26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kar-mak » Τετ 11 Απρ 2007, 16:02

εγω παλι θα πω πως ο νομος δεν βασιζεται στην κριση του καθενος.ετσι οταν λεει 120στο δρομο ισχυει απ τον πεπειραμενο μεχρι το νεο.απ την αλλη αν στο σκαφος σου φερεις μπουκαλες επειδη μετα το ψαρεμα θα πας και για μια καταδυση,ο νομοθετης δεν μπορει να το ξερει ουτε να σε κυνηγαει για επ αυτοφορω συλληψη οποτε μπουκαλες και ψαροτουφεκο δεν πανε μαζι.οσο για το φακο κανεις νομοθετης δεν ειπε να φερουμε φακο στο σκαφος που να αντεχει πιεση 20ατμοσφαιρες.μιλησε για στεγανο και οσοι νομιζουν οτι θα δικαιολογηθουν στο λιμενικο που βρηκε το φακο καταδυσης στο σακο με τις στολες ας προσεχαν.το οτι απαγορευεται ο φακος καλα κανουν γιατι αν επιτρεποταν μας εβλεπα να ψαρευουμε μεχρι της 9 το βραδυ κι απο τις 4 το πρωι.εγω που τον χρησιμοποιω σπανια αλλα τον εχω παντα μαζι ή θα τον θαψω στο ταμπουκι ή θα τον εχω στη ζωνη οποτε αν προκυψει ελεγχος,εφυγε.κι ετσι παρανομω αλλα αναλαμβανω τις ευθυνες μου.τωρα για το οτι διαφημιζεται,που ξερεις μπορει καποιος να θελει να ψαρεψει στην ιταλια που αν δεν κανω λαθος επιτρεπεται :wink:

Άβαταρ μέλους
sotosdeep
Δημοσιεύσεις: 1419
Εγγραφή: Πέμ 15 Μαρ 2007, 21:40
Τοποθεσία: ΧΑΛΚΙΔΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sotosdeep » Τετ 11 Απρ 2007, 19:12

Ρε παιδιά, που λέει ότι απαγορεύεται η πώληση ή η κατοχή Υ/Β φαναριού; Στο κάτω κάτω μπορεί να τον χρησιμοποιείς και για Υ/Β φωτογραφία... Ή ενώ κάνεις αυτόνομη κατάδυση. Ο νόμος λέει ότι απαγορεύεται το Υ/Β ψάρεμα με τη χρήση υ/β φωτός.

Απο την άλλη μεριά, η καταγεγραμμένη χρήση φαναριού σε ταινίες Υ/Β κυνηγιού δεν αποτελεί τεκμήριο παραβατικής συμπεριφοράς για τα όργανα του Λιμενικού που αγωνιούν για την κατά γράμμα τήρηση του νόμου; Ή οι Υ/Β φωτό που κάθε μήνα δημοσιεύονται στον τύπο και στις οποίες ποζάρουν σχεδόν ονομαστικά οι χρήστες φακού;

Συμφωνώ απόλυτα ότι η χρήση φακού ουσιαστικά δεν είναι, ούτε θα έπρεπε να είναι, αξιόμεμπτη.Όλοι μας τον χρησιμοποιούμε ή τουλάχιστον τον έχουμε χρησιμοποιήσει.Στο φινάλε συμβάλλει σε πιο οικολογικό κυνήγι, αφού μπορείς καλύτερα να επιλέξεις το θήραμα που θα συλλάβεις, με μεγαλύτερη αποτελεσματικότητα και με τις ελάχιστες συνέπειες για σένα και το ίδιο το θήραμα.
Απλά ενοχλούμαι απο την υποκρισία μερικών...

Φιλικά,
ΣΩΤΗΡΗΣ
Quotiescumque pescatum subaquanea fuscina eo, felicissimus ex mari domum revertor valdeque animus meus quiescit.
----------------
ΣΩΤΗΡΗΣ

romanmix
Δημοσιεύσεις: 18
Εγγραφή: Παρ 05 Ιαν 2007, 11:31
Τοποθεσία: ΑΓ.ΑΝΑΡΓΥΡΟΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από romanmix » Τετ 11 Απρ 2007, 19:41

Εξαρχίδης έγραψε:Να πάρω τώρα αυτό που λέει ο θοδωρής,να το ανακατέψω λίγο και να πώ πως:
Ας ψαρεύει ο καθένας όπως θέλει,νύχτα,με μπουκάλα,με φακό,στα 30μ,στα 50μ,γιά το σπίτι,για πούλημα,για ότι θέλει,.........αν βγάζει 2-3κιλά την φορά θα ήταν όλα μια χαρά!!
Είμαι πλέον σίγουρος πως το "μέσο" δεν είναι το πρόβλημα.

Άβαταρ μέλους
kar-mak
Δημοσιεύσεις: 288
Εγγραφή: Δευ 19 Φεβ 2007, 02:26

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kar-mak » Τετ 11 Απρ 2007, 20:01

:roll: :shock:

Drakopoulos Theodore

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Drakopoulos Theodore » Τετ 11 Απρ 2007, 20:30

εγω θα προσθεσω πως ο φακος, αν και παρανομος πολλες φορες συντελει
1.στην ασφαλεια του δυτη , οταν τον βοηθα να κανει καλυτερες εκτιμησεις στην τρυπα,
2. στην αποφυγη χτυπήματος μικρου θηραματος λογω λαθους στην εκτιμηση του μεγεθους.

Το προβλημα δεν ειναι ο φακος , φιλε βαρδε....
το προβλημα ειναι (όταν ειναι προβλημα) η χρηση του.

Δυστυχώς,ο νομος εδω ειναι λιγο αστοχος.

Μαθητής
Δημοσιεύσεις: 778
Εγγραφή: Δευ 18 Δεκ 2006, 23:23

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαθητής » Τετ 11 Απρ 2007, 20:52

Όποιος γέρασε με τον φακό καλά κάνει και τον χρησημοποιεί.
Όσοι είδανε το φώς το αληθινό και τον πετάξανε στα γεράματα αυτό είναι μία σαφή ένδειξη της εξέλιξής τους .
Οι νέοι που προσέρχονται στον χώρο πολύ δύσκολα θα φύγουν απο την λάμψη τους . Θα πρέπει πάντως να σκεφτουν πάνω στο ζήτημα.
Ότι και να πεί κανείς ο φακός κατατάσεται στα εργαλεία που κάνουν το ψαροντούφεκο εύκολο όπως : Τα σκούτερ , τα φελαδούρια , τα δίχτυα και ότι τέλοσπάντων χρησημοποιεί κανέις για να κοροιδέψει , ζαλίσει , κοιμήσει , φοβίσει τα ψάρια. Τώρα θα πούνε κάποιοι ότι και καλά τα ψάρια τονε μάθανε και μόνο σε ορισμένες περιπτώσεις τον ανάβουν και διάφορες άλλα επιχειρήματα που περνάνε μόνο σε αδαείς. Τα λένε αυτά αλλά ο φακός εκεί στο χέρι σταντ μπάι . Ρίξε ρε φακουδάκια στον ροφό μέσα στην τρύπα άνευ ανάματος και έλα πάλι να μας τα πείς.

Άπαξ και το ψάρι μπεί στην τρύπα πάει μας νίκησε και πρέπει να δεχτούμε την ήττα πηγαίνοντας παραπέρα. Αυτό νομίζω επιβάλει το φερ πλέι.

Τέλος να πούμε και τούτο : Οι ελευθεράδες δεν καταδέχοντε να κουβαλάνε μαζί τους φακό . Τα ψάρια τους τα πιάνουν στο μπλέ .
Βέβαια δεν είμαστε όλοι υψηλής κλάσης και ούτε όλοι επιζητούν τα μεγάλα. Και αυτοί στην παρέα καλοδεχούμενοι . Μαζί με τους αρχάριους , τους ανυποψίαστους και με αυτούς που έτσι μάθανε και τόσο μπορούν.
Σημασία μεγάλη για όλες αυτές τις ομάδες έχει αυτό που είπε ο Πάνος και όχι τόσο για τα ψάρια όσο για τους φίλους μας αυτούς καθεαυτούς ως πρόσωπα.

Το ψάρεμα που κάνουμε είναι γύμνια.
Μόνο τα απολύτως απαραίτητα και το τόξο μας.

sparos
Δημοσιεύσεις: 3107
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 12:14
Τοποθεσία: Αθήνα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sparos » Τετ 11 Απρ 2007, 21:31

romanmix έγραψε:
Εξαρχίδης έγραψε:Να πάρω τώρα αυτό που λέει ο θοδωρής,να το ανακατέψω λίγο και να πώ πως:
Ας ψαρεύει ο καθένας όπως θέλει,νύχτα,με μπουκάλα,με φακό,στα 30μ,στα 50μ,γιά το σπίτι,για πούλημα,για ότι θέλει,.........αν βγάζει 2-3κιλά την φορά θα ήταν όλα μια χαρά!!
Είμαι πλέον σίγουρος πως το "μέσο" δεν είναι το πρόβλημα.
2 με 3 κιλα ..............!!

ποσταρεις χωρις σχολιο το σχολειο τριτου.....εσυ τι λες βγαζεις 2 με 3 κιλα ??

Άβαταρ μέλους
Trelos
Δημοσιεύσεις: 4226
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 10:17

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Trelos » Τετ 11 Απρ 2007, 21:59

πολύ 80ς ο φακός ρε παιδιά!! :lol: :lol:

Άβαταρ μέλους
ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ
Δημοσιεύσεις: 4020
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 13:10
Τοποθεσία: ΚΕΡΑΤΣΙΝΙ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΡΗΧΟΠΑΤΙΑΣ » Τετ 11 Απρ 2007, 23:24

Trelos έγραψε:πολύ 80ς ο φακός ρε παιδιά!! :lol: :lol:
Eδω αλλοι πηγαινουν σε μπουατ...ο φακος σε πειραξε; :lol: :lol: :lol:
ΠΟΤΕ ξανά χωρίς ζώνη στο αυτοκίνητο.-

Άβαταρ μέλους
geogiann
Δημοσιεύσεις: 3301
Εγγραφή: Παρ 17 Νοέμ 2006, 17:11
Τοποθεσία: Α. Αττική σκέτο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από geogiann » Τετ 11 Απρ 2007, 23:56

Εγώ ψαρεύω με καμάκι...άρα ο φακός μου είναι νόμιμος :lol:
Γιαννάτος Γιώργος aka geogiann the aegean

Γράφτηκα 17 Νοέμβρη

Επιστροφή στο “Ψαρέματα και τεχνικές”