• Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση
  • Ανακοινώσεις
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Ίωση-Μπουκωμα βουτιά και ασφάλεια

Ίωση-Μπουκωμα βουτιά και ασφάλεια

Νέα δημοσίευσηαπό Karampouzouklis » 22 Μαρ 2019, 01:17

Καλησπέρα σε όλους.
Καθώς προετοιμάζομαι για την εξόρμηση το τριήμερο που μας έρχεται, βρίσκομαι αντιμέτωπος με το εξής πρόβλημα. 2 μέρες τώρα, ένα ενοχλητικό μπούκωμα και καταρροή, το οποίο ακόμα δεν έχω καταλήξει για το αν είναι ίωση ή αν είναι κάποια είδους αλλεργία.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αν βρισκόμαστε στη περίοδο επώασης μιας ίωσης (φαντάζομαι στο τελείωμα της μέχρι Κυριακή) ή στη περίοδο όπου τυχαίνει να έχουμε καταρροή/μπούκωμα λόγω κάποιας αλλεργίας, πώς αυτό επηρεάζει τις πιθανές βουτιές μας?
Μπορεί μια βουτιά να είναι επικίνδυνη σε μια τέτοια περίοδο/"φάση"?
Υπάρχει κάτι το οποίο θα έπρεπε κάποιος να προσέχει, ή κυρίως κάτι το οποίο θα μπορούσε να κάνει πριν τη βουτιά για να βοηθήσει τον οργανισμό του?

Στο μυαλό μου, μου έρχονται ιδέες τύπου βιταμίνη C και πλύσεις με φυσιολογικό ορό ή αντισταμινικα χάπια σε περίπτωση αλλεργίας, αλλά βέβαια αυτές είναι γενικές λύσεις που φαντάζομαι ότι δεν ενδείκνυνται όταν δεν γνωρίζεις καν σίγουρα αν έχεις αλλεργία ή κάποια πολύ ήπια ίωση.

Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη :hello:
Karampouzouklis

Re: Ίωση-Μπουκωμα βουτιά και ασφάλεια

Νέα δημοσίευσηαπό GiorgosS » 22 Μαρ 2019, 03:11

Όταν έχεις μπούκωμα συνάχι κλπ . καλό είναι να μην βουτήξεις κινδυνεύουν τα τύμπανα αλλά και η ακοή σου. Εγώ πήγα πριν χρόνια έτσι και έχω μόνιμα εμβοες στο αυτί.
GiorgosS

Νέα δημοσίευσηαπό lykos180 » 22 Μαρ 2019, 05:04

κατσε στο σπιτακι και ασε την βουτιά για αλλη μέρα. τι θα κάνεις αφού δε θα μπορείς να εξισωσεις? άσε που μπορεί να επιβαρύνεις και τη κατάστασή σου. καλυτερα να μείνεις εκτός 10 μερες και να πας υγιής στη θάλασσα σε σύντομο χρονικό διάστημα παρά να επιβαρύνεις τη κατάστασή σου και να αργήσεις να ξαναβουτηξεις
lykos180

Νέα δημοσίευσηαπό matador23 » 22 Μαρ 2019, 10:02

Καλημερα!
Κανουμε ένα χομπυ..το οποιο προφανως θελουμε να μας χαρισει μερικες ωρες ξεγνοιαστες .
Δέν υπαρχει λόγος να πιεσεις τον εαυτο σου και το σωμα σου αν δεν εισαι καλα.
ξεκουρασου.
Και οταν με το καλο γινεις καλα , κανεις τις βουτιες σου .
Η θαλασσα εκει ειναι..δέν θα φυγει... ;)
0 λεπτά πριν | ΒΑΣΙΛΗΣ ΛΑΔΙΑΣ: "Η παρΑΝομη αλιεία δεν είναι ερασιτεχνική ή επαγγελματική: είναι απλά παρΑΝομη"
Άβαταρ μέλους
matador23

Νέα δημοσίευσηαπό tas » 22 Μαρ 2019, 10:39

Πήγα την Κυριακή το απόγευμα για ένα σύντομο 1.30 ώρα μόνο με πολύ ελαφρό συνάχι.
Δεν κρατιομουνα με τιποτα γιατι ειχα εντοπισει ενα καλο κοπαδι συναγριδες και ηθελα να δοκιμασω την τυχη μου. Από τη Δευτέρα έχω τα μαύρα μου τα χαλιά και Μόλις και μετά βίας κάνω τη δουλειά μου. Αν είχα δείξει εγκράτεια τώρα θα ήμουν μια χαρά και κάποια άλλο απογευμα θα επισκεφτομουνα τις συναγριδες με καλύτερες προϋποθέσεις. ΟΜΩΣ μου έχει συμβεί και το αντίθετο να πάω κρυωμένος και να γυρίσω υγειης. Καλύτερα όμως να μην είχα ρισκάρει.
tas

Νέα δημοσίευσηαπό jasonic4 » 22 Μαρ 2019, 19:40

Karampouzouklis έγραψε:Καλησπέρα σε όλους.
Καθώς προετοιμάζομαι για την εξόρμηση το τριήμερο που μας έρχεται, βρίσκομαι αντιμέτωπος με το εξής πρόβλημα. 2 μέρες τώρα, ένα ενοχλητικό μπούκωμα και καταρροή, το οποίο ακόμα δεν έχω καταλήξει για το αν είναι ίωση ή αν είναι κάποια είδους αλλεργία.

Η ερώτηση μου είναι η εξής: Αν βρισκόμαστε στη περίοδο επώασης μιας ίωσης (φαντάζομαι στο τελείωμα της μέχρι Κυριακή) ή στη περίοδο όπου τυχαίνει να έχουμε καταρροή/μπούκωμα λόγω κάποιας αλλεργίας, πώς αυτό επηρεάζει τις πιθανές βουτιές μας?
Μπορεί μια βουτιά να είναι επικίνδυνη σε μια τέτοια περίοδο/"φάση"?
Υπάρχει κάτι το οποίο θα έπρεπε κάποιος να προσέχει, ή κυρίως κάτι το οποίο θα μπορούσε να κάνει πριν τη βουτιά για να βοηθήσει τον οργανισμό του?

Στο μυαλό μου, μου έρχονται ιδέες τύπου βιταμίνη C και πλύσεις με φυσιολογικό ορό ή αντισταμινικα χάπια σε περίπτωση αλλεργίας, αλλά βέβαια αυτές είναι γενικές λύσεις που φαντάζομαι ότι δεν ενδείκνυνται όταν δεν γνωρίζεις καν σίγουρα αν έχεις αλλεργία ή κάποια πολύ ήπια ίωση.

Οποιαδήποτε άποψη ευπρόσδεκτη :hello:

κοιτα φιλε επειδη εχω χρονια αλλεργικη ρινιτιδα κ φετος ξεκινησα το χομπι δυσκολευομουν πολυ να εξισωσω στα 5-6 μετρα(μαξ μεχρι 10 βουταω) με αποτελεσμα να εχω τρομερο πονο στο μετωπο μπροστα..ετσι πηγα στον ωρλ μου και με συνεστησε τρεις μερες πριν την βουτια αντισταμινικο χαπι κ σπρει κ πραγματικα βρηκα την υγεια μ..τωρα αν ειναι μπουκωμα λογο κρυολογηματος η ιωσης τοτε προφανως κ δεν πρεπει να βουτηξεις κ να περιμενεις να φυγουν τα συμπτωματα... :)
jasonic4

Νέα δημοσίευσηαπό KOSTAS STI » 22 Μαρ 2019, 20:55

εχω κανει παιχνιδι απο επιφανεια και μεχρι ενα μετρο νερο ,οταν δεν μπορουσα να εξισωσω!
ομως εχω γινει και καλα μετα απο δυο μηνες προβληματος!ως δια μαγεια οταν μπηκα στη θαλασσα εγινα καλα !!! :D
Θελω το αυτοκινητο μου γρηγορο,την γυναικα μου καυτη και την μπυρα μου παγωμενη !!!
Άβαταρ μέλους
KOSTAS STI

Νέα δημοσίευσηαπό Karampouzouklis » 22 Μαρ 2019, 21:48

Φιλοι μου.
Σας ευχαριστώ όλους και τον καθένα ξεχωριστά
Σήμερα σιγουρεύτηκα ότι πρέπει να έχω κάποια ήπια ίωση. Συμπτώματα είχαν ξεκινήσει απο τη τρίτη, οπότε δεδομένου των ημερών και του ότι δεν έχω έντονα συμπτώματα, πιστεύω ότι μέχρι Κυριακή τα συμπτώματα θα έχουν υποχωρήσει.

Προφανώς η υγεία μας είναι πάνω απο το οποιοδήποτε, -κατά τα άλλα- ιδανικό ψάρεμα, οπότε αν έχω συμπτώματα (πονοκέφαλο, φλέγματα, μπούκωμα), δεν πρόκειται να βουτήξω. Ωστόσο αν τα συμπτώματα έχουν υποχωρήσει, προφανώς και θα κάνω μια βουτιά. Τώρα αν έχω θέματα με εξίσωση κλπ και το επιφανειακό καλό είναι :D

Αλλά μου τη βαράει ρε γαμώτο... Θα ήταν πρώτο ψάρεμα για το 2019, με νέα στολή, νέο όπλο και σε ωραίο τόπο που έχω να βουτήξω μήνες :cry:
1,5 χρόνο είχα να αρρωστήσω και γίνεται τώρα, ΕΛΕΟΣ δηλαδή :banghead: :banghead:
Karampouzouklis

Νέα δημοσίευσηαπό dim.toni » 28 Μαρ 2019, 22:31

Πλύσεις κάθε βράδυ στάνταρ και εάν έχεις χρόνο και πρωι με φυσιολογικό ορό όχι φυσιομερ κτλπ που είναι ακριβά απλό όρο νοσοκομείακο δηλ...γεμίζεις το ένα ρουθούνι με κλειστό στο πλαι το κεφάλι το αλλο .. πρόληψη απο αλλεργίες εποχής και μικρόβια..
dim.toni

Νέα δημοσίευσηαπό stelarasA'MAK » 29 Μαρ 2019, 13:23

Καλημέρα
Τι να σου πω τώρα...
Ότι περίμενα πως και πως να περάσει το κύμα κακοκαιρίας για να πάω για συναγριδες και απο εχτές είμαι με συνάχι?? :D
Υπεμονη....δε γίνεται αλλιώς.
Life is either a daring adventure or nothing..- Helen Keller
Άβαταρ μέλους
stelarasA'MAK

Επιστροφή στο Φυσιολογία.

Μέλη σε σύνδεση

Μέλη σε αυτή την Δ. Συζήτηση: Δεν υπάρχουν εγγεγραμμένα μέλη και 4 επισκέπτες